Přejít na obsah


Fotka

Spektrální citlivost měřícícho hranolu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 27 duben 2015 - 13:48:06

Zaujalo mě, že měřící hranol na Broniku mi při práci s filtry ukazuje jiný posun expozice nežli jaké prodloužení času je pro filtry "normováno". Po krátkém zamyšlení jsem došel k tomu, že filtry jsou normované na šedou tabulku, kdežto skutečný svět není šedý - takže naměřená expozice bude záviset od toho, jestli se přes filtr dívám na modrou oblohu nebo žlutou řepku.

 

Rozdíly v naměřené a normované expozici mi nevychází významné, takže to film "vezme" - ale napadlo mě, jestli má Bronika někde normované podle jakého světla měří expozici (měří stejně přesně červené a modré světlo? co když nasadím filtr IR?)

 


  • 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 duben 2015 - 16:00:25

Kdesi jsem vyčetl: mnohé měřící systémy jsou citlivější na červenou...


  • 0

#3 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 duben 2015 - 16:07:52

A každý film má jinou spektrální charakteristiku a obzvlášť se nepotkávají v červené oblasti (už jsem to někde psal - zajímavé je porovnání Delty 100 a 400 - citlivější varianta má významně vyšší citlivost v červené části a dál směrem k infra než stovka).

 

Takže pak je otázka na co by to měl výrobce kalibrovat ;-).


  • 0

#4 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 28 duben 2015 - 11:14:31

Díky za komentář; o co mi šlo je, že u filmů je normální uvádět spektrální charakteristiku v datasheetu. Právě proto, že se nepotkávají...

V (mě dostupné) dokumentaci od Broniky jsem našel jenom lehké nastínění toho jak počítají center weighted average expozice, ale o spektru nic.


  • 0

#5 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 28 duben 2015 - 12:48:07

jsou na to normy - bohuzel ja k nim pristup nemam.

ISO 2721:1982
ISO 2720:1974
 
Dle textu nize nejlip viditelnemu spektru sedi selenovy clanek. Co to udela kdyz tam das filtr si muzes domyslet z tech krivek. Dale je treba vzit v uvahu ze merici system v kamere jiz muze byt nejakym filtrem vybaven (zejmena kremikovy) a take treba starne.
 
praktickou zkusenost nemam zadnou - jedina rada je kup sedivou tabulku od Kodaku a naexponuj si jeden zkusebni film s filtry a bez a uvidis. Kameramani to delaji na zactku nataceni aby si zkalibrovali proces, a pak meri denzitu te sede. Ja mam jen OM-4 a tam sem problem nemel, jinac merim sekonicem a problem nemam - spis je ta zmena zpusobena filtrem samotnym - to je pak tezke rict bez sedive plochy v zaberu co je spravne. Zkus to overit pomoci "sunny 16 rule" - v poledne, s cistym nebem by ti mel vyjit pri F16 cas roven citlivosti filmu.

  • 0

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 105 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 28 duben 2015 - 12:48:49

U měření bróni nic neřeš. Základem měření je čip, jehož spektrální citlivost je oproti filmu geniální. Prostě foť a bude to. Čip se bude mýlit max. v setinách promile oproti ostatním chybám.


  • 0

#7 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 6 květen 2015 - 16:41:21

U měření bróni nic neřeš. Základem měření je čip, jehož spektrální citlivost je oproti filmu geniální. Prostě foť a bude to. Čip se bude mýlit max. v setinách promile oproti ostatním chybám.

 

Každý si časem najde ty správné okometrické korekce pro svůj měřák, svoje oblíbené filmy a svoje oblíbené prostředí...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních