Přejít na obsah


Fotka

Jaký skenovací SW?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 16 květen 2015 - 11:29:27

Pánové jaký skenovací SW by jste mi jako začátečníkovi poradili pro skenovaní 35mm kinofilmu na flatbend skeneru?

 

Prvně se raději představím - Jsem kinofilmový nováček, kterému po 7mi letech a 22.000 fotkách vypověděl službu Canon S5is a rozhodl se, že to zkusí cestou kinofilmu. Kdysi jako kluk jsem měl Agat 18 (ještě ho mám v šuplíku), ale s vyvoláním filmů, skenováním, zvětšováním jsem absolutně nikdy neměl zkušenost. Zakoupil sem tedy Nikon F80 se setovkou 28-100mm, kamarád mi věnoval do začátku dva Fomapany 200 a šel sem na to. Filmy jsem si sám vyvolal v Plastimatce - Fomadon R09 + Fomacitro + Fomafix + Fotonal + fůra destilované vody. Možná sem pro začátek zvolil moc velkou koncentraci vývojky (1+25), ale i tak sem byl nadšený že mi to napoprvé samotnému bez pomoci celkem vyšlo.

 

A teď k problému - nemám finance na koupi přímo filmového skeneru, takže sem zakoupil starší CanonScan 4400F (za 600Kč Aukro). Originální SW (ScanGear) funguje dobře, ale neumožní mi nastavit ořez snímku před skenováním. Vlastně mi neumožní skoro nic. Takže jsem vyzkoušel SW Vuescan - možností fůra, jako začátečník jsem se v tom vlastně ztratil. Jenže skeny které lezou z Vuescanu nejsou pěkné, je to jakoby za mlžným závojem prostě nic moc kontrast, takový mdlý. A pokud sem použil volby jako "vyvážení bílé" nebo "automatické úrovně" tak ta fotka byla šíleně přepálená nebo jak to říct. Skeny které dělá ScanGear se mi líbí víc.

 

Uměli by jste mi poradit ještě nějaký další SW pro skenování?

 

Bohužel skeny z Vuescanu už sem smazal, tak aspoň přiložím něco ze ScanGearu.

 

díky Nak

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 16 květen 2015 - 12:46:05

Heidelberg Newcolor, Vuerscan, alebo Silverfast.

Treba si ho ale kupit.

Existuju knizky, ktore vycerpavajucim sposobom o jednotlivych softch pojednavaju.

Tento web nie je urceny problematike skenovania, ale vyvolavania ...


  • 0

#3 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 16 květen 2015 - 20:26:01

Z vuescanu mi taky občas leze vyblitej humus, ale důležitá je v podstatě jediná věc: dostat celej negativ do histogramu a voskenovat to v 16bit/barva. zbytek už se poladí v rawtherapee.


  • 0

#4 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 17 květen 2015 - 06:58:21

Me vyhovuje Vuescan. Je tam pristup ke vsem parametrum scanneru a ulozi raw, takze se clovek nemusi zabyvat barevnyma korekcema v scanovacim programu a setri se tim cas.


  • 0

#5 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 květen 2015 - 10:23:16

Díky za odpovědi. Hraju si s tím už hodiny, ale nemůžu se dobrat výsledku který by mě uspokojil. Zkusil sem tedy uložit RAW - uloží se negativ, ale je strašné tmavý. Když se fyzicky na negativ koukám přes prosvětlovací desku skeneru, tak to tak vůbec není. Když ho pak invertuju je to zase strašně přepálené.

 

Je fakt že do kouzel upravovacích SW pro digitální fotky sem nikdy neproniknul, prostě sem nikdy předchozí fotky z digitálu neupravoval. Neměl sem tu potřebu.

 

Někde sem tady od jednoho uživatele četl, že skenuje ČB negativ barevně do 48bit a pak udělá ČB fotku jenom ze zeleného kanálu. Nějaký asi úplně správný univerzální postup neexistuje, že? Možná nakonec zůstanu u toho originálního ScanGearu, aspoň jsem přišel nato jak v něm udělat ořezy.


  • 0

#6 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 17 květen 2015 - 19:53:24

Pokud se timto chces nejak zabyvat neobejdes se bez SW pro upravu fotek - budes potrebovat neco, co zvladne otevrit ten RAW, pracovat v 16-bit a aplikovat korekci ve forme krivky. Prumyslovy standard je Photoshop, alternativou zdarma je Gimp. http://www.gimp.org/downloads/

 

Tmavy je scan z duvodu jde o vystup z snimace scaneru, ten musi byt schopen pojmout nejen negativ, ale i pozitiv ktery ma mnohem vetsi rozsah hustot (denzit). Negativ vyuzije jen cast dynamickeho rozsahu snimace, takze vysledkem je tmavy obrazek. U nekterych scanneru s nim lze manipulovat skrze expozici, ale obvykle to automatika udela dobre.

 

Nascanuj obrazek do 16-bit raw a pro jistotu i .tiff (kdyby raw neotevrel tvuj SW pro upravy).

1. krok udelej z nej pozitiv.

2. zkontroluj jak vypada histogram - jestli nejsou urizla svetla nebo stiny. Histogram ukazuje cetnost jenotlivych urovni jasu (od 0-cerna do 255-bila - Photoshop to pocita blbe i pro 16-bit soubory zije v 0-255) Melo by to vypadat jako na mem obrazku. Na okrajich by melo zustat neco z nevyuziteho rozsahu - viz sipky.

3. uprav kontrast - histogram by se mel roztahnout na cely dynamicky rozsah

4. narocnejsi uprava kontrastu - ohnutim krivek docilis lepsiho zobrazeni stredni casti - zruseni efektu sedivky, pri zachovani svetel a stinu - stejne jako se to deje pri zvetsovani na fajnovy papiry.

 

snad to trochu pomuze.

 

 

17163229594_12ffa1b5f3_c.jpg


  • 4

#7 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 18 květen 2015 - 07:49:59

Díky za návod, doma se mi ze včerejšího dne suší dvě Fomy 400 a dnes budu volat ještě jednu. Tak to pak na nich vyzkouším.


  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 18 květen 2015 - 07:59:51

4400F s orig. scangear jsem používal i na kino (nyní pouze na svitek),  nastavení pro slušné výsledky umožňuje, jen je třeba se to naučit.  Pro čb je výhodnější, zvláště pro silněji kryté negativy,  skenovat jako 16bit diapozitiv a v  grafickém editoru invertovat a zpracovat dále, jak pěkně názorně ukázal chemikk. 


  • 0

#9 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 18 květen 2015 - 08:04:35

4400F s orig. scangear jsem používal i na kino (nyní pouze na svitek),  nastavení pro slušné výsledky umožňuje, jen je třeba se to naučit.  Pro čb je výhodnější, zvláště pro silněji kryté negativy,  skenovat jako 16bit diapozitiv a v  grafickém editoru invertovat a zpracovat dále, jak pěkně názorně ukázal chemikk. 

8400F?


  • 0

#10 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 18 květen 2015 - 08:43:39

jirin_ol> takže zkusit ScanGear a skenovat ten negativ jako pozitiv do 16 bit? Taky možnost, ale nebude do toho zasahovat nějaký postprocessing přímo toho SW?


  • 0

#11 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 19 květen 2015 - 16:00:17

Tak pánové díky za rady, jsem spokojen. Řídil jsem se tím postupem - sken do raw TIFFu (16bit), pak invertovat, natáhnout úrovně přes celý histogram a mírně doladit na oko křivku. Stejným způsobem sem uspěl i u barevného negativu (10let prošlá Konica 200 špatně skladovaná) - skenovací SW mi u něj neustále vyráběl obrázky s nádechem do červena. Takže ještě jednou díky.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#12 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 19 květen 2015 - 19:05:08

Nz...ale porad to je cervene. Pridal bych trochu zelenou, bud pres gammu - chytnout prostredek zelene krivky a posunout vzhuru. A nebo nakapnout kapatkem sedivou na asfalt ci bok auta. Stare filmy maji casto zkrouceny histogram stinu proti svetlum, kdyz vyrovnas jedno posune se druhe. Pak je treba jeste trochu pridat ve dotycne partii dodatecnou korekci. A jako posledni se poladi pres hue-saturation-lightness hlavne pletovky a neprirozeny odstiny. Preci jen gamut filmu obsahuje barvy, ktere pocitadlo nezobrazi nebo zobrazi blbe. Je to docela veda, zabyval jsem se tim par let u filmaru...
  • 0

#13 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 19 květen 2015 - 19:41:01

No právě...věda. A taky každý máme trošku jiný monitor :)


  • 0

#14 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 19 květen 2015 - 20:33:21

Monitor ukazuje ruzne, nicmene lze ho v nejake mire kalibrovat a kapatko, co meri barvy jako hodnoty RGB, ukazuje vsem stejne nezavisle na zobrazeni. Dobra reference je cernobila fotka, vedle monitoru. To aby clovek nezapomel, jak ma sediva skala vypadat.

 

K dalsimu studiu o scanovani filmu je tu text od ARRI:

http://dicomp.arri.d...ms/DIcompanion/


  • 0

#15 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 červen 2015 - 16:09:20

Ještě bych chtěl opět poprosit o radu. Jelikož žádnou černobílou fotkou ke srovnání nedosponuji, tak skeny upravuju tak nějak od oka. Mému oku se asi líbí spíš více kontrastní fotky, jenže už od několika lidí z mého okolí jsem se dozvěděl, že to prostě není ono. Že to místy vypadá jako černá, bílá a mezi tím nic.

 

Tady jsem udělal takovou malou sériovou úpravu několika fotek, jestli by jste mi neřekli co se tak asi nejvíc blíží ideálu ČB fotky.

 

http://nakadah.rajce...s.cz/Test_sede/

 

Je to na Fomu 100ku, poprvé sem ho zkoušel.


  • 0

#16 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 17 červen 2015 - 17:56:25

Nakadah,
no a to je práve ten problém, ak sa bavíme o prezentácii čb fotky / nie 'náhľade'.

kaźdý to bude vidieť inak. jeden má skalibrované Eizo, druhý staré CRT, tretí pozrie na mobile / ako ja teraz.

nielen že 'ideál čiernobielej fotky' neexistuje ale z mojej skúsenosti ti poviem, že rozdiel medzi skenom negatívu a nazväčšovanej fotografie z toho istého je veľký. Hlavne v oblasti svetiel a jemných prechodov / v 8 bit máš iba 256 odtieňov.

moja rada: rob to teraz podľa seba a čím skôr začni zväčšovať alebo aspoň dávať obrázky na iné médium než monitor. kľudne aj na sklo alebo tričko :)
  • 0

#17 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 17 červen 2015 - 18:01:03

z tvojich ukážok inak myslím, že to bude číslo 3 alebo 4 / mäkšia.

ale dohodni sa s niekým nech ti vyrobí z negatívu fotku a uvidíš...máš tóľko možností :) a bonus, ak budeš pri tom.
  • 1

#18 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 18 červen 2015 - 06:25:46

Jak maji fotky vypadat nejlepe zjistis na vystave. Casem si najdes oblibeny fotografy a budes chtit stejne vypadajici obrazky, tim. se hodne naucis. A nakonec, na to jak fotka ma vypadat, si udelas svuj nazor a vydas se po vlastni ceste za dokonalym obrazkem...

Univerzalni rada neexistuje jelikoz vede k univerzalnimu obrazku.
  • 0

#19 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 18 červen 2015 - 06:34:01

A nemusi to byt jen vystava...dobre jsou i knizky s obrazky mistru. Namatkou Sudek, Koudelka, Stach, Rossler ze zahranicnich treba Adams, Gowin, Kenna, Burtynsky, Butcher...a mraky jinych.
  • 0

#20 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 18 červen 2015 - 07:18:35

Díky za odpovědi. Rozumím, budu si muset najít svou cestu. Nejspíše ale zůstanu u toho měkčího podání. Okukoval jsem fotky na čtyřech různých LCD monitorech

a přišlo mi to měkčí podání tak nějak v průměru lehčí. Navíc pokud si k těm foceným scénám pamatuji, tak přímo černé a bílé tam bylo minimálně - takže hodně kontrastní fotka pak neodpovídá

realitě. I když chápu že pokud to umělecké podání vyžaduje, není kontrast na škodu.

 

Co se týče nazvětšování přímo fotografie, tak vybavení není problém. To v rodině máme, ale já osobně na to nemám prostor. Sem aspoň rád za to vyvolání filmů v koupelně a bez problémů.

 

A tak snad tady postupem času někoho v Ostravě najdu, kdy by mi nějakou tu fotku udělal. Negativy nechci dávat z ruky, takže uvidíme...


  • 0

#21 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 18 červen 2015 - 08:14:01

V Ostavě je poměrně hodně temnokomorníků.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních