Tmavnutí papíru při vyvolávání

#1 Beezer

Beezer

Publikováno 21 květen 2015 - 08:00:31

Ahoj všem. Jsem úplný nováček a setkal jsem se s problémem v komoře. Negativy jsem ještě zvládl, ale při osvícení papíru ve zvětšováku a jeho ponoření do vývojky mají barvy strašně rychlý nástup a papír následně černá. Když ho už po několika vteřinách stihnu přerušit a ustálit, je fotka za masivním šedým závojem. Je problém ve světle v komoře?

Používám vývojku Fomatol LQN a papíry FOMASPEED N 311.

Potřeboval bych potvrdit/vyvrátit, že je to světlo. Pak už bych našel příčinu (ona ta žárovka není originál do fotokomory). Buď špatná žárovka nebo filtr na zvětšováku, je možné, aby papír osvěcoval ten? Obojí červené. Na změření vlnové délky světla bohužel nemám techniku.

Je mi jasný, že fóra jsou k začátečníkům tvrdá, ale hledal jsem alespoň podobný problém a nenašel, tak pokud mě odkážete na patřičná místa, tak určitě díky.

b

#2 Notorius

Notorius

Publikováno 21 květen 2015 - 08:10:40

Používám vývojku Fomatol LQN a papíry FOMASPEED N 311.

b

Určitě tady je několikrát zmíněný postup, jak odhalit problém se příliš silným světlem nebo nevhodnou vlnovou délkou v kombinaci s konkrétním typem papíru. Ale chápu, že se tady blbě vyhledává.

Vyndej papír, dej na něj nějaký předmět(třeba pětikorunu), nech ho 10 minut ležet v komoře. Pak ho vyvolej a ustal. Papír by měl mít jednolitý bílý odstín.

Abys vyloučil vliv špatného osvětlení, vyvolej jeden papír se zhasnutým světlem - pokud bude šedý, je problém v papíru.

#3 Alibaba

Alibaba

Publikováno 21 květen 2015 - 08:14:35

Netřeba 10 min. stačí tolik, kolik potřebuješ k běžnému zhotovení zvětšeniny. Vyvolej a ustal ve tmě, nebo citlivou vrstvou ke dnu misek. Půlka bude šedá, půlka bílá.

#4 jirin_ol

jirin_ol

• LocationSrdce Sedlecké plošiny

Publikováno 21 květen 2015 - 08:14:41

jednoduchý test,  již  snad 1000x popsaný a doporučený?  v komoře,  v  absolutní tmě (kde ani po několika minutách neuvidíš lautr nic),  vem kousek  čerstvého neosvitnutého papíru,   polož jej na místo,  kde máš  vyvolávací mísy,  na papír polož třeba  klíč nebo jiný neprůsvitný a neprůhledný předmět,  na 2 minuty  rozsviť  bezpečné osvětlení,   zhasni,  papír vyvolej (jako obvykle,  ovšem za tmy,   strč  papír  do vývojky  na  1-2 minuty - občas s ním pohni , vyvolání přeruš,  papír šupni do ustalovače, zakvedlej,  a po minutě  můžeš  rozsvítit bezpečnostní světlo  či  po 2 minutách světlo bílé...   a hned uvidíš,  jak bezpečné to tvoje světlo je.

Pokud ti  takhle  vznikne  fotogram  klíče bílého na  černém či  šedém pozadí, tvoje bezpečné osvětlení bezpečné pro zvolený papír  není.

Pokud  ovšem  papír po  uvedeném postupu bude  černý,   šedý  či  závojovaný     celý  (bez znatelného bílého fleku po klíči),  je světlo bezpečné,  ovšem papíry  jsou  v háji.

Ideální stav (bezpečné světlo a kvalitní čerstvý papír)  papír  po  vyvolání a  ustálení  bude  bílý jak sníh :-)

#5 Beezer

Beezer

Publikováno 21 květen 2015 - 09:51:58

Bílý klíč, černé pozadí. Jdu shánět lepší světlo/filtr.

Moc díky všem! Postup se mi bude hodit, mám pocit, že jsem ho nedělal naposledy.

#6 Gendarme

Gendarme

• LocationPraha 5, Havl. Brod

Publikováno 22 květen 2015 - 10:05:23

Docela dobře se dá jako světlo použít blikačka na kolo za 60,- , stačí i 3 diodové, baterky vydrží déle.