Přejít na obsah


Fotka

Zvětšovák Opematus bez žárovky

Opálová žárovka

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 aldinka

aldinka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 červen 2015 - 12:43:59

Ahoj,

jsem tu úplně poprvé a snažím se rozchodit temnou komoru. Bohužel zvětšovák Opematus, který jsem podědila nemá žárovku. Jak jsem se dočetla je tam potřeba opálová žárovka 60-75W. Když jsem ji na servrech našla zhrozila jsem se cenou.

http://www.befoto.cz/zarovky-2/

Je nutné tam dát přímo tuto nebo to lze něčím nahradit? moc díky a hezký den

 

 


  • 0

#2 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 1 červen 2015 - 13:25:45

Náhražky existují - viz různá vlákna zde. O jejich vhodnosti se ale vedou dlouholeté spory a vleklé zákopové války. Nejlevnější, nikoliv nejrychlejší cesta k vysněné žárovce vede zkrz objekt kde chybí! Spousta fotografů nekupuje zvětšováky kvůli zvětšovákům, ale kvůli tomu co v nich je :idea:


  • 0

#3 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 1 červen 2015 - 13:31:50

Nepřijde mi, že 190,- Kč tě zruinuje. Pokud ano, tak se podívej co stojí ostatní věci na čb fotografii....filmy, papíry, vývojky. A pak zvaž, jestli má cenu do toho jít, když už při nákupu žárovky začíná problém.


  • 4

#4 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 1 červen 2015 - 13:46:46

Nepřijde mi, že 190,- Kč tě zruinuje. Pokud ano, tak se podívej co stojí ostatní věci na čb fotografii....filmy, papíry, vývojky. A pak zvaž, jestli má cenu do toho jít, když už při nákupu žárovky začíná problém.

Oni tam mají ješte jednu opálovou na 250W za 275kč jetli nemyslela tu?


  • 1

#5 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 1 červen 2015 - 14:02:10

 

Nepřijde mi, že 190,- Kč tě zruinuje. Pokud ano, tak se podívej co stojí ostatní věci na čb fotografii....filmy, papíry, vývojky. A pak zvaž, jestli má cenu do toho jít, když už při nákupu žárovky začíná problém.

Oni tam mají ješte jednu opálovou na 250W za 275kč jetli nemyslela tu?

 

Ne, píše, že potřebuje žárovku do 75W a ta je v befotu dle odkazu za 190,- Kč.


  • 0

#6 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 1 červen 2015 - 21:09:34

Nedá se, já taky nedávno kupoval jednu opálovku do foroty snad za 250Kč, zrovna tu 75W do Opemus 6x6. Ale někdo nedávno psal, že to lze nahradit něčím jiným, jdu hledat kde to bylo.


  • 0

#7 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 2 červen 2015 - 09:16:22

Přece nebudu krásný Opematus 6x6 vařit COčkem, to by bylo barbarství (a vrch je duralový výlisek). Navíc za cenu toho vaření mohu mít další zvětšovák jen na žárovku či si rovnou koupit tu novou, která zas vydrží na dlouho. Prosím zde nebastlit!

Už jsem to našel, více info od otecčasu:

http://www.temnakomo...mus-6/?p=498161


  • 0

#8 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 2 červen 2015 - 10:27:18

Mohlo by sa to zverejniť? Je dosť možné, že by to podporilo rozšírenie tejto záľuby. Mnoho ľudí totiž odrádza cena žiarovky.

 

 

Dej a zaplať reklamní šot do nějaké komerční televize :-) 


  • 0

#9 aldinka

aldinka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 červen 2015 - 10:36:01

moc vám díky za pomoc, skutečně jsem myslela tu Opálovou žárovku za 275Kč. Tu Paterson neznám a nevím jestli se do Opematusu hodí. Tak koupím tuto a nebudu o tom více špekulovat. dík

 

 

 
  • 0

#10 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 2 červen 2015 - 10:59:22

Nerad spamuju, ale některá vlákna jsou posledních pár dnů fakt veselá.  :cool:


  • 2

#11 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 2 červen 2015 - 11:02:49

 

moc vám díky za pomoc, skutečně jsem myslela tu Opálovou žárovku za 275Kč. Tu Paterson neznám a nevím jestli se do Opematusu hodí. Tak koupím tuto a nebudu o tom více špekulovat. dík

 

 

 

 

 

 

Ta je ale 250W, pozor na to. Je sice opálová....ale když doporučují u tvého zvětšováku 75W, tak to je mnohonásobně víc.


  • 0

#12 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 2 červen 2015 - 11:27:02

 

moc vám díky za pomoc, skutečně jsem myslela tu Opálovou žárovku za 275Kč. Tu Paterson neznám a nevím jestli se do Opematusu hodí. Tak koupím tuto a nebudu o tom více špekulovat. dík

 

 

 

 

Poslušně hlásím, že LED žárovka z Ikey LEDARE je v Opemusu IIa bez problémů použitelná a krom delších časů vůči klasické žárovce s vláknem jsem nezaznamenal naprosto žádný problém. V mém případě, když dělám na malé papíry je to spíš ku prospěchu věci.

 

 

A pročtěte si toto vlákno http://www.temnakomo...-žárovka/page-7


  • 1

#13 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 2 červen 2015 - 11:33:30

 

 

moc vám díky za pomoc, skutečně jsem myslela tu Opálovou žárovku za 275Kč. Tu Paterson neznám a nevím jestli se do Opematusu hodí. Tak koupím tuto a nebudu o tom více špekulovat. dík

 

 

 

 

Poslušně hlásím, že LED žárovka z Ikey LEDARE je v Opemusu IIa bez problémů použitelná a krom delších časů vůči klasické žárovce s vláknem jsem nezaznamenal naprosto žádný problém. V mém případě, když dělám na malé papíry je to spíš ku prospěchu věci.

 

 

A pročtěte si toto vlákno http://www.temnakomo...-žárovka/page-7

 

Mám tyhle LEDky v lustru a oproti klasické žárovce mají pomalejší náběh a taky docela dlouho trvá, než zcela zhasnou. Předpokládám, že při proužkovce by se měly oba tyto vlivy projevit a lze s nimi počítat při finální expozici. Přesto se zeptám: nedělá to problémy?


  • 0

#14 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 2 červen 2015 - 11:34:33

Jo a ta citace byla od: Trinoma. Abych nekradl duševní vlastnictví.

Je to ve výše zmíněném vlákně o opálovkách.

 

 

Holt smiřme se s tím, že pracujeme se stroji na které se mnohé součásti již nedělají. Viz. třeba baterie, žárovky, náhradní díly. Pak jsou tu tyto možnosti:

1) použít náhradu, když je.

2) počítat s tím a zásobit se spotřebním materiálem a jiným materiálem.

3) odpískat použití daného přístroje. Vždyť je jich spousta jiných.


  • 0

#15 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 2 červen 2015 - 11:43:11

Aldinka - je potřeba 75W žárovka, třeba:

http://www.abcfotopo...-75w-e27-op-075

http://www.oehling.c...pa-230v-75w-e27

Občas se dá sehnat za pár kaček na Aukru. A na Aukru jsou často zvětšováky za pakatel, jen je potřeba najít nějaký v okolí, protože to lidé nechtějí posílat. Popřípadě další weby jako www.sbazar.cz. Popřípadě se prořeknout u sousedů, já tak jeden zvětšovák náhodou dostal od souseda zadarmo.

Davide, to je konečně slovo do pranice a LEDka bude "na vždy". A ještě je levnější, jen je potřeba si ji koupit v Ikea.

Amatére, pokud někoho odradí koupě žárovky za 250Kč, tak ať s ČB foto ani nezačíná. Protože to máme filmy, vývojnici, teploměr, nádoby na/s vývojku, přerušovač, ustalovač a následně zvětšovák, časovač, vaničky, kleště, světlo do komory, papíry, rámeček, lupa, nádoby na/s vývojka, přerušovač, ustalovač, další objektivy a to jsem určitě ještě na něco zapomněl. Takže ta žárovka je opravdu zanedbatelná cena ke všemu tomuto.


  • 0

#16 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 2 červen 2015 - 16:28:42

Já bych to nijak nedramatizoval. Vzpomínám, že jsem delší čas v polovině devadesátejch zvětšoval na Magnifaxu s jednoduchou mléčnou žárovkou za desetinu ceny. Skoro mi přijde, že jde jen o to v jakým krámě se ten kus prodává. Jediné co je dobré udělat, vygumovat opatrně tvrdší gumou nápis na baňce. Ještě jsem měl kombinaci matované a matnice a taky to fungovalo.

http://zarovky.heure...CFYnItAodZh0A4g


  • 0

#17 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 2 červen 2015 - 18:37:47

 

moc vám díky za pomoc, skutečně jsem myslela tu Opálovou žárovku za 275Kč. Tu Paterson neznám a nevím jestli se do Opematusu hodí. Tak koupím tuto a nebudu o tom více špekulovat. dík

 

 

 

 

Pokud je určená do zvětšováku tak by tam měla jít.Jedině že by tam byl jinej průměr závitu?


  • 0

#18 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 2 červen 2015 - 18:52:01

Alibabo, ta tvá calex žárovka vypadá naprosto přesně jak ta má za 250 Kč.


  • 0

#19 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 2 červen 2015 - 19:09:25

Já mám v Opemusu II obyč. mléčnou 100W i 75W za 18kč, přes nějaký elektro na internetu a funguje naprosto normálně, nápis jsem smazal nitroředidlem. V Axomatu mám 150W Kaiser 320kč a mám strach ten zvětšovák i položit do komory, aby nenastal nějakej otřes vláken :-)


  • 0

#20 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 2 červen 2015 - 20:47:53

Alibabo, ta tvá calex žárovka vypadá naprosto přesně jak ta má za 250 Kč.

No právě, hlavně se nenechat zblbnout.  ;)


  • 0

#21 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 18 červen 2015 - 13:39:41

Ahoj, můžu se zeptat, jak šlape ta Kaiserka 150W v Axomatu? Mám ho taky a sehnal jsem z druhé ruky Teslu opálovou, ale 100W, což bude mít vliv na časy určitě. U těch nových co prodává např. Škoda, se zas traduje, že mají nižší svítivost.

Děkuju za info


  • 0

#22 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 18 červen 2015 - 14:10:05

Mám Axomat 5 a šlape tam normálně. Měl jsem tam i 100W a šlapala taky. Ta 150W při delším zvětšování celkem topí v koupelně. Ještě může ovlivnit asit asi matnice v šuplíku, tu tam mám taky. Za Kaiserku jsem dával 350kč :-) šílenost. V Opemus 6 mám jen 100W.


  • 0

#23 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 19 červen 2015 - 07:28:04

No jako s těma cenama se zbláznili...asi daň za výrobu na objednávku:) Tu matnici jsem tu taky už řešil, zda používat nebo ne, to musím ještě vyzkoušet, jak moc ta intenzita spadne.

 

Tak díky za info


  • 0

#24 joey

joey

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationSK-ZH
Reputace: 13

Publikováno 19 červen 2015 - 09:34:18

Skús dať 12 Euro za 250W do Magnitaurusu a keď ju začneš centrovať tak urobí puk a je po nej. Založíš druhú a to isté. Založíš tretiu a konečne ti dojde, že tá žiarovka nemá rada, keď sa s ňou trasie pod prúdom :)


  • 0

#25 RaSo

RaSo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 říjen 2015 - 10:48:28

Dobrý den,jsem tu nový, přiznám se, moc nevím, kam dát tento dotaz. Šlo by poradit, kde sehnat i pro fotografa nefunční zvětšovák Meopta Opmeatus (viz foto). Jde mi jen o ten mechanismus zdvihu bez měchu a nechci zničit funkční historický kousek, který ještě někdo může používat.

Děkuji.

RaSo

534fcf0f23a7f7a99ac30000.jpg


  • 0

#26 RaSo

RaSo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 říjen 2015 - 11:29:06

Upsal jsem se je to samozřejmě Opematus


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních