Přejít na obsah


Fotka

mamiya 645


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
69 odpovědí na toto téma

#1 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 24 červen 2015 - 12:04:00

Dobrý den,

 

chtěl jsem se zeptat, jestli by mi třeba nemohl poradit, co dělám špatně. Mám mamiyu 645 a téměř vždy když zakládám svitek, tak se mi pak stane, že první dva snímky jdou mimo film. Nevím, čím by to mohlo být. Nemohl by mi někdo z vás zkušených fotografů poradit, buď kde dělám chybu nebo jak problém kompenzovat.

 

Moc díky. :-) David


  • 0

#2 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 24 červen 2015 - 12:47:03

Ahoj, máš při vložení filmu nastavené šipky z krycího pásu proti značce na vozíku? Jakej film používáš (nebo jej ich víc)?


  • 0

#3 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 24 červen 2015 - 13:11:56

Jo, mám. Filmy používám různé. Nejraději mám Tri X a FP4 a HP5. Zajímavé bylo, že se mi to vlastně nestalo, když jsem  zakládal neopan Across. 


  • 0

#4 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 24 červen 2015 - 13:17:46

To je zvláštní jelikož právě vzdálenost od šipek k začátku filmu by měla být stejná nehledě na výrobce - jinak by ty šipky ztrácely smysl. Chápu to správně tak, že jelikož jsou první dvě políčka mimo film je na konci právě o ona dvě políčka místa více? nebo ti to dělá i různě velké mezery mezi snímky? Jediný co mě napadá je to, že papír není dostatečně napnutý při zakládání vozíku a tím se pak dostatečně neodvíjí z cívky s filmem...


  • 0

#5 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 24 červen 2015 - 16:16:02

Ještě mě napadá jestli nejsou ochozený zoubky ozubenýho kola a celý to neprokluzuje..


  • 0

#6 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 24 červen 2015 - 20:06:38

Vsechno je jinak normální, vzdálenosti jsou od sebe stejné. To vysvětlení s málo napnutým papírem dává smysl. Ten neopan má takový měkčí papír, tak se to zcela jistě lépe vypnulo. Jedině, co mě tak překvapuje, je, že je to vždy identicky. Řekněme, že jedna čtvrtina druhého políčka je už na filmu. Řekl bych, že volný papír nebude vždy stejně. Zkusím na to dát pozor a pak řeknu.

 

Každopádně moc děkuju.


  • 0

#7 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 24 červen 2015 - 20:17:37

tím prověšeným papírem to skoro určitě není, to bys musel mít prověšený tak aby ti chybělo skorem 8 cm. A navíc, že by to tak bylo vždycky stejně jak říkáš? Nepravděpodobné. Navíc návin na svitku je "utažený" takže ani varianta, že natažením svitku na první snímek bys ve skutečnosti jen utahoval papír s filmem na špulce je nepravděpodobný. Napadá mě pouze, že otáčení špulí kličkou nějak prokluzuje a tak se zdrojová cívka nedostatečně odvine. Zkusil bych to se starým kry\cím papírem na kterým bych si zvýraznil místo, kde začíná film a v kritický moment pozoroval film skrz bajonet se sundaným objektivem a exponoval na B.


  • 1

#8 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 24 červen 2015 - 20:38:35

Vyzkouším to pozorování bez filmu :-)

 

Ale že by to prokluzovalo vždycky stejně na začátku. Prohlížel jsem ji, ale nezdá se mi, že by to bylo nějak moc ochozené, nebo tak.

 

Ještě jednou díky.


  • 0

#9 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 14 únor 2016 - 21:45:27

Zdravím. Dostala se mi do ruky na pohled pěkná Mamiya 645 1000s. Ale nejsem si jist, zda něco nefunguje, nebo dělám něco špatně.
Za prvé: zkoušel jsem naládovat zkušební film co mám ve skříni na pokusy a všechno na poslech dobré. Když jsem ale vozík filmu vyndal, počítadlo se nevynulovalo a teď nevím jak ho resetovat.
Za druhé: všiml jsem si, že ať nastavím jakýkoli čas, závěrka funguje korektně, ale zrcátko nezůstane nahoře, spadne hned dolů. Závěrka ale chodí dobře! Baterka je v pohodě. Je na ní měřící hranol ale blbne to i bez něj. Dělám něco špatně, nebo servis? Nebo ji mám vrátit? Tu možnost mám. Díky za odpovědi
  • 0

#10 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 15 únor 2016 - 07:49:19

No, Mamyiu 645 jsem měl dlouhá léta a šlapala jak housle. Když jsem vyndal vozík, tak v tom jemně zacvrlikalo jako jemný mechanický stroječek a vynulovalo se počítado. Takže nějaké resetování podle mne ručně není možné. K druhému dotazu - to jako zrcátko spadne hned i když je otevřená závěrka při delším čase? Pokud ano - tak to je blbě a porucha. Osobně bych to ještě skonzultoval a po ověření IHNED VRÁTIT než honit servis. To přece není Tvůj problém. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#11 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 15 únor 2016 - 08:07:52

No, Mamyiu 645 jsem měl dlouhá léta a šlapala jak housle. Když jsem vyndal vozík, tak v tom jemně zacvrlikalo jako jemný mechanický stroječek a vynulovalo se počítado. Takže nějaké resetování podle mne ručně není možné. K druhému dotazu - to jako zrcátko spadne hned i když je otevřená závěrka při delším čase? Pokud ano - tak to je blbě a porucha. Osobně bych to ještě skonzultoval a po ověření IHNED VRÁTIT než honit servis. To přece není Tvůj problém. Zdařec Luigi :shock:

Jo zrcátko spadne ihned i při delším čase.
  • 0

#12 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 15 únor 2016 - 10:24:48

Taky bych ji radši vrátil, pokud máš bez ztráty kytičky tu možnost, ale zase je to o ceně, nebo ti dá dodatečnou slevu a jen si obvoláš pár servisáků za kolik ti ji opraví.


  • 0

#13 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 15 únor 2016 - 11:14:21

Tak o to mi právě šlo, cena za ní není špatná tak esli ji vrátit a čekat na lepší tělo na kterým by stejně nějaký servis byl dobrý, nebo ji nechat vypucovat a mít jistotou funkčního těla.... Pan Kocián z photohelp mi opravu vyčíslil na 2,5-3 tisíce, což už v součtu vyjde docela draho. Za ty peníze seženu tělo v mnohem lepším stavu. Takže ji vrátím. Mimochodem kdyby se tu našel někdo kdo by se nějaké mamči 645 chtěl "zbavit" rád mu od ní pomohu!
  • 0

#14 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 únor 2016 - 21:03:53

Mám na paladixu objektivy 45/2.8 a 150/2.8 plus drobnosti typu mezikroužky, korekční filtry, vozíky 120,220, matnici...atd. Rozprodávám 645 pro TL. Tělo s 80mm a šachtou je už prodané, ale tyhle drobnosti a skvělé objektivy zbývají. Problém má akorát kazeta s měřícím hranolem. Na manuální expozici funguje parádně. Jinak servis netřeba. Ani na té kazetě pokud člověk oželí měření přes hranol. Odkaz dávat nebudu, spíš kdyby měl někdo zájem tak SZ nebo email. Důvod byl redukce vybavení. Jinak mám na 645 pro TL jen ty nejlepší vzpomínky.


  • 0

#15 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 16 únor 2016 - 21:52:01

Mám na paladixu objektivy 45/2.8 a 150/2.8 plus drobnosti... Tělo je už prodané...

Zrovna to tělo bych bral. Ještě nevím jaká skla by mi k němu vyhovovala, tak mám nachystanou 80mm 1.9 jako univerzál základ. Ten systém chci a zrovna když se pro něj rozhodnu, tak všude jen inzerce na objektivy a přísluško, nebo tělo plus skla pouze v kompletu. Přitom těl bývaly plné bazary, nebo mi to alespoň tak připadalo  :mrgreen:  no nic. Nespěchám, počkám...


  • 0

#16 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 16 únor 2016 - 22:44:49

A co najít něco na E-bay. Němci jsou slušní, třeba tahle nabídka je po stránce kvality určitě výborná:

http://www.ebay.de/i...pkAAOSwKtlWsx8C

 

No, je to 550,- Ojro, ale kdybych já hledal slušný kus, tak bych do toho klidně šel. P.S. Také mám k M645 nostalgické vzpomínky - mě k ní přivedl nestor M645 pan Erik Tylínek, krterý fotil pro císařský japonský dvůr zvířata s tehdy právě novinkou M645 (také se mu do zad zakousl lev...) a na Interkameře jsem se s ním seznámil. Moc mi pomohl a Mamiya je od té doby mojí srdeční záležitostí i když jsem se už posunul jinam. Tak to jen tak pro hodně staré pamětníky, jako jsem já. Dobrý výběr i světlo přeje Luigi :shock:

PS @ PS: No, za 14 tisíc dneska kupují lidi průměrný kompakt digitál - tak tohle je proti tomu Rolls Royce - no, nekup to !


  • 0

#17 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 17 únor 2016 - 08:59:40

Nabídka dobrá....ALE...německy neumím ani dobrý den, takže na ebay.de se vůbec nevyznám, za další cena už je na mě opravdu hodně v tuhle chvíli. Navíc je to s pro mě zbytečným objektivem. Počítal jsem, že bych mohl koupit slušné tělo tak do 8000,- i s hranolem...co sleduji bazary celkem pravidelně tak cena by odpovídala
  • 0

#18 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 17 únor 2016 - 11:20:35

OK - jen trošku nesouhlasím s tím "zbytečným objektivem" - myslíš, že nabízený 2,8/80 je z pohledu uživatele o tolik horší než 1,9/80? Já tedy z mých zkušeností ne.   Je to asi stejný pohled jako se tady vede diskuse jestli Nikkor 1,4/50 nebo 1,8/50. A Tobě jde o dobrou cenu a slušné tělo, ne? Ale to jsou jen mé kecy. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#19 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 17 únor 2016 - 11:30:24

Právě že on JaKuBe má nejspíš jednu 80/1,9 doma, tak by potřeboval tělo po lacinu - aspoň tak to chápu já....


  • 0

#20 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 17 únor 2016 - 11:31:00

OK - jen trošku nesouhlasím s tím "zbytečným objektivem" - myslíš, že nabízený 2,8/80 je z pohledu uživatele o tolik horší než 1,9/80? Já tedy z mých zkušeností ne.   Je to asi stejný pohled jako se tady vede diskuse jestli Nikkor 1,4/50 nebo 1,8/50. A Tobě jde o dobrou cenu a slušné tělo, ne? Ale to jsou jen mé kecy. Zdařec Luigi :shock:

K čemu mi bude 80mm 2.8 objektiv, když ten 1.9 už mám?


  • 0

#21 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 17 únor 2016 - 11:34:48

Jo, tak to jsem netušil, sorry. Luigi


  • 0

#22 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 17 únor 2016 - 12:10:36

Tak v nejhorším vezmu i nabídku s 80mm 2.8 s tím že ho pak levně prodám, nicméně rozpočet mám opravdu jen do 10ti tisíc, nejlépe míň a myslím, že za to už by se něco sehnat nechalo, ale esli jsem představou mimo mísu tak mě opravte...


  • 0

#23 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 17 únor 2016 - 15:57:51

Před pár měsíci jsem se štěstím koupil tělo 645 Pro TL za cca 6 tisíc - inzerát na paladixu asi rok a půl starej, už se mi dvakrát vyplatilo zkusit takhle starej inzerát..


  • 0

#24 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 18 únor 2016 - 08:27:43

 

OK - jen trošku nesouhlasím s tím "zbytečným objektivem" - myslíš, že nabízený 2,8/80 je z pohledu uživatele o tolik horší než 1,9/80? Já tedy z mých zkušeností ne.   Je to asi stejný pohled jako se tady vede diskuse jestli Nikkor 1,4/50 nebo 1,8/50. A Tobě jde o dobrou cenu a slušné tělo, ne? Ale to jsou jen mé kecy. Zdařec Luigi :shock:

K čemu mi bude 80mm 2.8 objektiv, když ten 1.9 už mám?

 

Mám jedno zbytečné-funkční tělo MAMIYA 645 se šachtou. Poslal jsem Vám SZ.


  • 0

#25 hyde

hyde

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationKostelec u Kyjova
Reputace: 64

Publikováno 16 březen 2016 - 20:51:47

To Heliar nebyla by ta šachta volná ?
  • 0

#26 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 16 březen 2016 - 21:46:33

Ta kterou Heliar nabízel určitě ne, už ji mám doma :cool:  já bych teď zas nepohrdl hranolem, šachta je super ale fotit s tím na výšku...nic moc...


  • 0

#27 hyde

hyde

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationKostelec u Kyjova
Reputace: 64

Publikováno 16 březen 2016 - 22:06:19

:) :)
  • 0

#28 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 7 červenec 2016 - 13:21:44

Mám ještě jeden dotaz, který se týká mamiye všeobecně. A asi rozhodne volbu mezi sixem a "začátečnickou" Mamiyou bez kazet. Onen formát 6x4,5 je na výšku či šířku? U dražších modelů je pak nějaká možnost kombinace či změny šířky-výška obdelníkového formátu při focení? Fotoaparát má být na krajinu/přírodu. A pokud by fotilo obdélníkově na výšku, tak je to blbý. Snad jsem to popsal trochu srozumitelně...
  • 0

#29 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 7 červenec 2016 - 13:37:21

Mamiya 645 vede film na šířku 60 mm, na výšku 45. Mamiya 67 má otáčecí kazetu. Jestli můžu radit, na sixe se vy*, stejně zjistíš, že potřebuješ mamiyu ;)


  • 0

#30 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 7 červenec 2016 - 13:43:29

Mám ještě jeden dotaz, který se týká mamiye všeobecně. A asi rozhodne volbu mezi sixem a "začátečnickou" Mamiyou bez kazet. Onen formát 6x4,5 je na výšku či šířku? U dražších modelů je pak nějaká možnost kombinace či změny šířky-výška obdelníkového formátu při focení? Fotoaparát má být na krajinu/přírodu. A pokud by fotilo obdélníkově na výšku, tak je to blbý. Snad jsem to popsal trochu srozumitelně...

No, je klasicky "na šířku", protože film šíře 60 jde v kazetě zdola nahoru, čili roličky vodorovně a 60 mm je tudíž naležato.Nedovedu si představit změnu poměru stran ani u dražších foťáků tohoto typu (to neumí ani Hassy, natož Mamiya) - to by musela otáčet kazeta o 90 st. a to umí Linhof a pod. stroje.  Prostě dráha filmu to určuje. M645 byl můj mazlíček právě na snímky přírody (s redukcemi na objektivy Psix). Tak snad jsem to taky popsal srozumitelně. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#31 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 7 červenec 2016 - 14:15:52

Koukám, že meCZoun byl rychlejší a dávám mu plně za pravdu (na RZ67 jsem zapomněl) a hlavně má pravdu v té dobře míněné radě - když so pořídíš Psix, tak začneš litovat, že to nebyla Mamča ( z různých důvodů - od kopání zrcadla, přes vnitřní polepy po neohrabanost, poruchovost apod). Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#32 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 7 červenec 2016 - 15:36:05

S tím formátem je to nejenom o zádech, ale taky (hlavně) o matnici. RB/RZ má matnici čtvercovou, podle otočení kazety se na ní ukazují čáry jestli se fotí na šířku nebo na výšku. Velmi elegantní, ale je to krám navíc. Dává smysl u foťáku určeného primárně na stativ (před výdrží fotografů, kteří s velkou mamčou lezou po horách smekám). U foťáků určených na focení z ruky je jednodušší celý vehikl přidělat na grip a točit rovnou aparátem :)


  • 0

#33 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 7 červenec 2016 - 18:29:29

Díky za osvětlení. To mi nebylo jasné. Já měl právě v plánu, že pokud to bude na "výšku", pořídím sixe. Poté našetřím na RB/RZ, u kterých jsem předpokládal, že to bude ošetřeno. Přeci jen je to profi. Ty skla ze sixe mám v plánu na mamiyu. Co se týká toho sixe, tak někdo na něj nadává, jiný chválí. Mně se líbí, ale právě zvěsti o poruchovosti mě odrazují. Ještě jednou díky.
  • 0

#34 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 7 červenec 2016 - 20:29:45

A krom vsech tech racionalnich argumentu, ktere uz zaznely, bych asi jeste dodal, ze M645 je krasavice, ktera po sve mame (RB67) zdedila nektere rysy, ale je holt o fous mladsi. ;-)
Přiložený soubor  image.jpeg   78,87K   4 Počet stažení
  • 0

#35 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 7 červenec 2016 - 22:18:20

K tomu bych dodal slova klasika Kecala:

 

Každý jen tu svou

má za jedinou,

všecky okrásy světa

světa v ní vidí.

Až přijdou časy,

kde ho ošidí

potom lituje,

když už pozdě je

bycha honiti!

Potom běduje,

když už se nedá

čeho měniti.

 

Pro mě je to jen a jedině Bronča ETRSi :)))

 

Co se týká toho sixe, tak někdo na něj nadává, jiný chválí.

 


  • 0

#36 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 9 červenec 2016 - 18:51:34

Tak jen doplním, že jsem raději dal na radu zkušenějších a po úvaze se rozhodnul došetřit peníze spíše na onu Mamču. Těším se jako malý kluk.
  • 0

#37 kukuraj

kukuraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 červenec 2016 - 09:55:25

Předem se omlouvám  za delší příspěvek, ale přispěju ti trochou mé zkušenosti k zamotání hlavy :) Kup si co chceš, kam tě srdce táhne a nehleď na rady co je jak skvělé, nejlepší a nebo nejhorší. Já znám 3 sixy po servisu ( z toho jeden můj ) co už 5 let šlapou jak hodinky a stály čtvrtinu mamiye. Na m645 mě lákala ta japonská poctivost, co když se ten six rozpadne? A výměnné kazety. A redukce již vlastněných skel ze sixe na 645. No a zase mě to přešlo, protože kazetu jsem ani jednou nevyměnil a bez hranolu je téměř nemožné fotit na výšku. Tak jsem ji prodal. Koupil jsem RB67. Budu fotit na výšku, šířku, jak chci. A jak to vypadá? Nefotím skoro vůbec, protože je to tak těžký a velký , že se mě s tím nechce tahat. Redukce ze sixových skel na M645? Ano, do té doby, než jsem 180/2,8 musel hasákem z této redukce vyprostit. Takže klidne si kup sixe, pak 645 pak 67 a jedno, dvě nebo všechno zase prodej ( ceny jsou relativně nízko, takže to není takový problém). Řiď se tím, co je ti sympatický a hlavně formátem na který zvětšuješ, třeba dojdeš prakticky k tomu, že ti stačí kinofilm. Nejhorší je pokud nevš co chceš a nebo chceš všechno jako já :) Já třeba jednu dobu čtvercový negativy zvětšoval do obdélníku a obráceně. Pokud relativně víš co chceš, tak se rozhodni podle funkcí jako multiexpozice, předsklopení, výměna kazet případně stylu focení krajinka, ateliér, akce atp. Pokud nevíš, klidně experimentuj a skup 5 foťáků a zase je prodej :) Já ze začátku tahal batoh se sixem, digi zrcadlem a x objektivama, od doby co mám malý děcka mám tak maximálně mjučko a mobil v kapse. V časech, kdy jsem chodil do aťasu jsem si koupil tu mamču a ani jednou jsem tam s ní nestihl zajít a teď s ní v  batohu jezdím na motorce po horách a fotím krajinky, přičemž primárně jsem ji chtěl kvůli tomu aťasu. Rozhodně nečekej a nešetři na mamiyu na základě rady kohokoliv, protože ti třeba vůbec nebude vyhovovat a budeš se tlouct do hlavy, že six, kterýho nekoupils by byl třeba lepší :)


  • 1

#38 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 10 červenec 2016 - 10:28:06

Aj ked s tym kolegom vyssie suhlasim, predsa len, rada do zaciatku je mila.

Kazda rada je vsak ovplyvnena ososbnymi preferenciami toho, co radi.

Ja mam PSix a tesi ma to. Mam aj ETRSi i M645 Super, ale fotim najradsej Mamiya Press 23 :) Prave preto, ze je to take velke.

Pre tych neskor narodenych rada, zivotom preverena: Casu je dostatok na to, aby si clovek kupil akukolvek techniku a po vyskusani ju s malou stratou vratil do obehu. Mozno nebude chciet nejaky kusok pustit z ruky, ale to sa potom zacykli a nebude si moct dovolit vyskusat nieco ine. Casom, ked nebude mat ine naroky z rodinneho rozpoctu, moze nejaky ten kusok doma zostat i niekolko desatroci.


  • 0

#39 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 10 červenec 2016 - 11:06:30

.


  • 0

#40 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 10 červenec 2016 - 14:13:40

Díky i za tyto příspěvky. Nákup sixe a poté šetření na Mamiyu je také ve hře.Na čistý čtverec už jsem přírodu fotil a vyhovovalo to. Jen já jak slyším, že je něco poruchové... Vybaví se mi nákupy flexaret, yashic, se kterými jsem pak více obíhal oprávaře, než fotil. A to nemluvím o reklamaci oprav, kdy někteří opravovali za pomocí lepidla a izolepy... a byli to známí opraváři.
  • 0

#41 kukuraj

kukuraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 červenec 2016 - 07:16:23

keko: jj rada mila je, ale jak je clovek nerozhodnej nebo jeste poradne nevi, tak ho dobre minena rada napr. vymennych zad nadchne, nicmene muze to pro nej byt naprosto nepodstatna funkce ve vysledku. Taze myslim ze rady jsou super ale spis na rozsireni obzoru, co jaka technika umi, nez si rict nj zada bych mohl potrebovat ( i kdyz me doposud nechybely ) a proto si misto veci za 4k koupim za 9 a jeste ty dalsi zada budu za 2k dokupovat.

punkomat:Jinak ten six podle me zas tak spatnej neni. Mam tu variantu TL, coz je tusim ta "nejspolehlivejsi", dle rad opatrne vracim packu previjeni misto abych ji pustil a bez problemu. Preju stastnou ruku pri vyberu :)


  • 0

#42 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 červenec 2016 - 20:50:20

PSix není zlý stroj. Ale je to starožitnost. Na úrovní doby konce 50.let. Nekamenujte mne...ale tak na úrovní staré Minolty řady SR, prvních Nikonů F atp., vylepšené o jisté "nevýchyty" soudruhů z DDR. Objektivy ale dobré. A jde s tím úspěchem fotit. Ale pohodlné to není ani omylem.

 

Pokud jde o formát, cokoliv lepšího (reálně dostupného) v 6x6 je s výměnnými skly většinou drahé (snad s vyjímkou TLR Mamiya C3/33/330, Bronicu SQ nesleduju - ta má i výměnná záda), Hasselblad a Rollei SLR neřešme....

 

Pokud jde o středoformát...cituji ze zlobaye (bez očekávání, že jde o super ceny):

 

Mamiya RZ, 2 kazety, Sekor 180, šachta .... 334 €

Mamiya RB Pro SD, kazeta, Sekor 90, šachta ....302 €

Zenza Bronica ETR-S, kazeta, šachta, Zenzanon 75 ... 135 €

Mamiya 645 Super, Sekor 80/2,8, kazeta, měřící hranol... 191 €

 

6x6 tam nemám, ale nemyslím si, že při těchto cenách je ospravedlnitelný P-Six masochismus. Pokud není účelem retro zážitek jakéhokoliv druhu.


  • 1

#43 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 22 červenec 2016 - 08:27:45

PSix není zlý stroj. Ale je to starožitnost. Na úrovní doby konce 50.let. Nekamenujte mne...ale tak na úrovní staré Minolty řady SR, prvních Nikonů F atp., vylepšené o jisté "nevýchyty" soudruhů z DDR. Objektivy ale dobré. A jde s tím úspěchem fotit. Ale pohodlné to není ani omylem.

6x6 tam nemám, ale nemyslím si, že při těchto cenách je ospravedlnitelný P-Six masochismus. Pokud není účelem retro zážitek jakéhokoliv druhu.

Tož fajn. Akorát pak moc nechápu, proč se na ebayi tyhle starožitné stroje běžně prodávají za 350 dolarů.


  • 0

#44 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 22 červenec 2016 - 08:44:39

lebo vsetko ma svojho kupcu :D


  • 0

#45 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 22 červenec 2016 - 09:19:06

Když se najdou lidi schopní koupit tohle hovado https://www.amazon.c...69175432&sr=1-1 za 26 tisíc babek, tak mě 350 za P6 nepřekvapuje :)

 

 

 

Tož fajn. Akorát pak moc nechápu, proč se na ebayi tyhle starožitné stroje běžně prodávají za 350 dolarů.

 

 


  • 0

#46 vw1302

vw1302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 22 červenec 2016 - 12:49:25

Jindro, pěkná termoska.. kudy se tam leje to kafe?


  • 0

#47 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 22 červenec 2016 - 13:31:21

Takhle z hlavy nevím, ale když si na Amazonu přečteš recenze tak to tam určitě někdo napsal (to sklíčko je úchylné i na Američany) - takže recenze jsou psané spíše lehkou rukou. Něco podobného jako na vážně míněnou námořnickou příručku "How to Avoid Huge Ships" http://www.amazon.co...iews/0870334336  :)

  

 

Jindro, pěkná termoska.. kudy se tam leje to kafe?

 


  • 0

#48 Tartaro

Tartaro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 1

Publikováno 16 březen 2017 - 00:55:25

Ahoj,
mám takový problém, který asi souvisí s lehkou oční vadou. Do nedávna jsem fotil jen na kino a i když nosím lehké brýle na dálku, tak mi brýle při focení dost vadí, že fotím raději bez nich...Nikdy jsem si na fotkách neostrostí nevšiml, až donedávna kdy jsem začal se SF. Mám Mamiya 645 1000s se šachtou i s hranolem. Fotím zatím jen na šachtu a pro doostřování používám sklápěcí lupu. Problém je, že lupa nemá označení a tak nevím jaká je na ní dioptrie....je ale konvexní, tzn že by měla být plusová. Správně bych měl mít konkávní. Fotky mám všechny přeostřený asi o 15 až 20mm za hranu na kterou ostřím. Nejvíce je to vidět na Sekoru 80mm ....na Sixáckým Flektogonu 50mm to zas až tak vidět není...nicméně po hlubším zkoumání je to to samý v bledě modrým.
Nevím jakou cestou se vydat...sehnat magnifier s jinou dioptrií do šachty a nebo koupit očnici s hledáčkem pro hranol? Hranol sice stranově převádí obraz z matnice do reálu a dá se fotit i na výšku, nicméně o intimitu podhledu bych nerad přišel.

máte někdo zkušenosti s něčím takovým? Nemáte to někdo nepoužívaný v šuplíku?

https://static.bhpho...71000_90764.jpg


  • 0

#49 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 16 březen 2017 - 07:32:55

Není spíše samotná matnice mimo rovinu ostrosti? Oční vada by se asi projevovala jinak ne? Nejsem odborník, ale ta lupa pouze zvětšuje obraz na matnici, takže s oční vadou byste měl problém rozeznat obraz na matnici a tím pádem je možné, že by byly fotky jinak zaostřené, ale rozhodně ne pokaždé plus minus o stejný kus mimo...


  • 0

#50 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 16 březen 2017 - 08:27:07

Jak psáno výše. Matnice je tam proto aby "lapila" vzdušný obraz ve správné rovině. Lupa pouze zvětšuje, co se na matnici odehrává. Pokud by se špatně ostřilo bude to vždy na matnici neostré. Tzn. je špatně umístěná matnice, případně film, což je však díky konstrukci nepravděpodobné.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních