Přejít na obsah


Fotka

Barevná hlava MEOPTA color 3


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
77 odpovědí na toto téma

#51 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 15 October 2019 - 07:55:31

Je fakt, že by se mi kvůli nízkému stropu v temnici občas hodilo nemít na Magnifaxu tu vysokou kondenzorovou skříň. To je u mě velké plus pro bar. hlavu.

Filtry vkládám pod objektiv a nehrozí, že bych si tím něco rozhodil. Ano, mám jednu krabičku s filtry navíc.


  • 0

#52 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 15 October 2019 - 09:07:26

MG filtry Ilford pod objektiv mám též.    Odzkoušeno:   na větších formátech už je  vidět zhoršení kresby oproti  nezařazení těchto filtrů do cesty mezi objektiv a papír.    Na malých formátech mi ten držák pod objektivem  překážel při zaostřování (málo místa pro lupu),  drbal jsem do něj  čelem.    Takže  jakés takés riziko  rozhození zaostření tam vidím. 

 

Dále:   MG a barevné hlavy  fungují na principu rozptýleného světla,  na rozdíl od kondenzorového zvětšováku.  V tom je rozdíl podstatný,  já osobně  v tomto  vidím  to nejtěžší závaží na misce vah,  pokud se  člověk bude rozhodovat,  jaký zvětšovák či jakou hlavu na zvětšováku. 

 

KIM odpověděl na tvou jednoduchou otázku,  v  čem  jsou  výhody  MG (či barevné) hlavy oproti zásuvným filtrům.  Já k tomu dodám  jen:   pohodlí, rychlost a přesnost při práci.  

Samozřejmě,  pokud  někomu  více  vyhovuje to či to,  záleží pouze na něm samotném, na jeho chuti a zvyku.  Já jsem  před  10 lety též  nedůvěřoval  barevné hlavě (a MG papírům),  když jsem byl předtím mnoho let zvyklý na kondenzor a pevné gradace papírů. Ta vžitá nedůvěra byla  silně nabourána v okamžiku,  kdy jsem poprvé s  dobrým zvětšovákem s barevnou hlavou a špičkovým objektivem absolvoval  celonoční seanci v temné komoře a druhý den jsem si zvětšeniny porovnal s tím,  co mi z TK s magnifaxem a anaretem vylezlo 20 let předtím.    Podobnou nedůvěru jsem měl kdys k autům s  automatickou převodovkou a dieslovým motorem. 


  • 0

#53 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 15 October 2019 - 09:10:51

"Odzkoušeno:   na větších formátech už je  vidět zhoršení kresby oproti  nezařazení těchto filtrů do cesty mezi objektiv a papír."

Tak!


  • 0

#54 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 15 October 2019 - 10:58:42

Šuplíčky na filtry jdou zpravidla trochu ztuha, což znamená skoro stoprocentní pravděpodobnost posunu celé soustavy při split gradu.


  • 0

#55 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 15 October 2019 - 11:36:09

Díky všem za info.

 

Nyní mám sadu filtrů, které se vkládají klasicky nad film, takže nehrozí zhoršení kresby. Ale jsou z druhé ruky a oproti novým je znát, že ty nejpoužívanější už jsou "vysvícené", což je další výhoda barevné hlavy.  A pak prach + kondenzor.


  • 0

#56 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 15 October 2019 - 13:47:00

Jirin_ol: ja mam farebnu hlavu a aj kondezor. Vyhral som ?:)


  • 0

#57 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 15 October 2019 - 14:42:50

Duuri:   a to v jednom kousku?   jak jsi spokojen? 


  • 0

#58 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 15 October 2019 - 17:19:08

Kaiser system V: má tiež kombináciu miešacej hlavy (navyše s možnosťou priamo multigrade - 1 až 5) a kondenzoru dole.
Len pre doplnenie.
  • 0

#59 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 15 October 2019 - 20:14:29

Ten Kaiser system vypada schopne.
  • 0

#60 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 16 October 2019 - 06:30:28

Duuri:   a to v jednom kousku?   jak jsi spokojen?

No tak je to opemus 5a a meopta farebna hlava cislo 2 farebna hlava (nepamatam si presny nazov):-) funguje asi ako ma ale pri mojom obcasnom zvasovani to je dostacujuce.
  • 0

#61 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 16 October 2019 - 08:17:00

Přátelé, s tou barevnou hlavou jste mě nahlodali - u Magnifaxe bych ji ocenil hlavně kvůli nízkému stropu v mé komoře. Ale dělala se vůbec pro verzi 3a nějaká? Co jsem vyčetl tady i jinde, tak Color 3 na něj bez úprav nepasuje a já nerad dělám zásahy do takového relativně vzácného vybavení.


  • 0

#62 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 16 October 2019 - 08:26:13

Sám si odpovím: Zřejmě existovala, viz položka https://aukro.cz/bar...ax-3-6951277874

Ale podobnou hlavu jsem zatím nikdy předtím ani v inzerci ani jinde na webu neviděl. A zdá se, že výškou si s kondenzorovou skříní nezadá.


  • 0

#63 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 16 October 2019 - 09:20:08

Na trojkový Magnifax se používala hlava Meochrom nebo Meochrom 2. Ale skladnější to moc nebylo. Tato výhoda je markantní až u "šedých" řad. https://www.olx.pl/o...99-IDnJA66.html


  • 0

#64 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 16 October 2019 - 09:33:40

Děkuji za informaci. Snad to pomůže i ostatním.

Měl jsem v těch hlavách a zvětšovácích poněkud chaos.


  • 0

#65 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 16 October 2019 - 09:35:41

Salo,  při  příští návštěvě Čelákovic  se  ozvi trochu předem,   můžeš  si  udělat  u mě v komoře v Lobkovicích krátkou seznamovací seanci,  ať to hlodání má u tebe nějaký reálný podklad. (negativy a papíry s sebou,   lázně jsou připraveny vždy).  Nyní v neděli  budu doma a podle počasí buď na zahradě či v komoře.


  • 0

#66 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 17 October 2019 - 21:51:55

Jirko, diky za opetovne pozvani, ale tuto nedeli mi bohuzel nezbude cas zajet za tebou. Az budu mit zase cestu a trochu vic casu, ozvu se ti a snad to vyjde.
  • 0

#67 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 16 May 2020 - 12:24:34

Jaké vůbec spatřujete výhody v použití barevné hlavy u černobílé fotografie? ... Ale možná mi zůstává skryta nějaká výhoda, která výrazně hovoří ve prospěch bar. hlavy.

Tak v první řadě máme vše v jednom - celá škála žlutých a  purpurových tónů bez nutnosti něco vysunovat, něco někam vkládat, do ničeho si člověk "nežďuchne" při manipulaci atp. Pak je to takové skladnější, není třeba mít někde kolem další krabičky s něčím...

 

*****

Ak som dobre porozumel : chcem dvojity osvit-kondenzor-musím vymienať filtre/naklad pri kúpe filtrov/.Pri barevnej hlave vyladím naraz M a Y filter.Mam ponuku na Meopta color 3  a  zháňam info o jej prednostiach oproti kondenzoru.

Ďakujem za rady.


  • 0

#68 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 16 May 2020 - 20:42:17

Nikoli, dvojí osvit je skutečně dvojí. Tedy postup stejně jako u použití multigradačních filtrů. Je třeba si nakalibrovat hodnoty pro používané papíry a vývojku. Po paměti, gradace 5 byla někde u M 200 a gradace 0 Y 90-100. Ještě se používalo doladění druhým filtrem pro anulování korekce expozice u stupňů 0-3. Určitě je lehce dohledatelné nastavení hodnot pro všechny stupně.
  • 0

#69 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 17 May 2020 - 11:59:01

Pri zmene filtra-doba osvitu sa mení?

Ďakujem.


  • 0

#70 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 17 May 2020 - 12:59:13

Áno.
  • 0

#71 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 21 May 2020 - 19:08:10

Kúpil som Meopta color 3 s komorou na 105mm-poradí niekto zakladny postup pre začiatočníka/alebo odkaz/?Ďakujem.


  • 0

#72 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 May 2020 - 19:22:32

Základní postup se neodlišuje od všeobecných pravidel pro zvětšování. Komora 105mm nehraje významnou roli, pokud máš negativy 24*36 nebo 6*6 - 6*9.

Bezpečné světlo, chemie a voda tam kde má být, proužek fotopapíru na průmětnu, zaostřit, clonu pak pře"kliknout" na f 8-11, na začátek kupř. M 80 filtraci, odstupňovat proužkovku, dle zvětšení: třeba 4 - 8 - 12 - 16 - 20 sec. Nebo úplně na začátku dvojnásobky expozice. Řádně vyvolat a ustálit.Posoudit na bílém/denním světle výsledek. Vrátit se k práci s novým poznáním...


  • 0

#73 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 May 2020 - 19:33:56

... zavádějící, samo, napřed zaostřit (nejlépe rub zkažené fotografie, pak proužek, ale co je mnohem důležitější: vše závisí na kontrastu vyvolaného negativu = start může být různý. Celkem přehledně, články na Paladixu: https://www.paladix....rial/10024.html


  • 0

#74 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 6 September 2020 - 16:52:08

Základní postup se neodlišuje od všeobecných pravidel pro zvětšování. Komora 105mm nehraje významnou roli, pokud máš negativy 24*36 nebo 6*6 - 6*9.

Bezpečné světlo, chemie a voda tam kde má být, proužek fotopapíru na průmětnu, zaostřit, clonu pak pře"kliknout" na f 8-11, na začátek kupř. M 80 filtraci, odstupňovat proužkovku, dle zvětšení: třeba 4 - 8 - 12 - 16 - 20 sec. Nebo úplně na začátku dvojnásobky expozice. Řádně vyvolat a ustálit.Posoudit na bílém/denním světle výsledek. Vrátit se k práci s novým poznáním...

Komora 105mm nehraje významnou roli, pokud máš negativy 24*36 nebo 6*6 - 6*9-----ak mam komoru 6x9-na kino stači len vymeniť objektív,alebo treba zohnať aj komoru na 24x36/zväčšeniny 40x30/?

 


  • 0

#75 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 9 September 2020 - 20:54:38

Jak jsem psal, komora pro 105 mm/ 6*9 negativ plní funkci pro všechny velikosti. I když ty menší "optimalizují" tok světla, nezbytné nejsou. Ač je stále někde v krabici mám, celá léta jsem zvětšoval s jedinou, největší... technicky dokonalé zvětšeniny. To nepatřičné světlo prožere maskovací vložka do negativního rámečku.
  • 0

#76 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 2 October 2020 - 18:21:19

Meopta Color 3-šedy filter na maximum-v okienku sa filter vysunie,ale zostava medzera 4mm-je to v poriadku,alebo to treba opraviť?

Vďaka.


  • 0

#77 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 2 October 2020 - 19:04:31

Já to mám stejně a asi to je v pořádku. Mělo by to snížit intenzitu světla myslím 4x. 


  • 0

#78 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 2 October 2020 - 20:01:00

Já to mám stejně a asi to je v pořádku. Mělo by to snížit intenzitu světla myslím 4x. 

Taky tak. Je to v pořádku.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních