Přejít na obsah


Fotka

Výběr zrcadlovky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
74 odpovědí na toto téma

#1 janceman

janceman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 16 July 2015 - 08:37:29

Zdravím , pokukuji po nějaké bazarové zrcadlovce , rozhodnul jsem se pro nikon protože digitální zrcadlovku mam d7100 a chtel by jsem používat objektivy které již vlastním , které podporuji FX formát , sigma 19-35 a tamron 70-200 f2,8 co jsem teď tak Koukal a našel za cenu kolem 1000 Kč ( jen tělo ) se mi nabízí  následující modely f55 , f60  , f65 , f601 a f80 mate s těmito přístroji někdo zkušenosti ? Nebo aspoň s některým z nich ? Obecně to beru tak ze čím vyšší označeni tim lepší , kromě toho f601 díky .


  • 0

#2 janceman

janceman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 16 July 2015 - 08:42:43

Pardon tokina 19-35 mm,ne sigma,  popřípadě mi můžete doporučit nekaky jiný model nikonu diky


  • 0

#3 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 16 July 2015 - 09:12:06

Ano správně. Pouze s něčím takovým, jako je zrcadlovka, budeš mít proces pod kontrolou. U automatu nikdy nevíš, kdy vypověděla automatika.

Za tisíc korun f80 bych neváhal. Teda jestli zrovna není nefunkční na ND. I když asi ani s jedním neuděláš chybu. Ale jedno ti poradit neumím - jak je to se zpětnou kompatibilitou tvých objektivů z digitálu na kinofilmová těla. Obráceně to bývá tuším jednodušší, ale nemám praktickou zkušenost.


  • 0

#4 janceman

janceman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 16 July 2015 - 09:42:59

Ta F80 je z těch co jsem psal nejdražší , ta je za 1400 , ale asi byjsem byl ochotný to za to dát , ale zase třeba F65 seženu za ty peníze aspoň se setovým objektivem , kdyby mi náhodou ty moje nefungovaly tak by jsem mohl fotit zatím aspoň s tím seťákem , co se týče kompatibility tak s tou tokinou by asi problém být neměl ,odharuji ze je z 90-tých let minulého století ,  to je starší objektiv ale ten tamron je relativně novej r.v. 2014 , a taky jestli vůbec mají digitální a analogové přístroje stejný bajonet , to si ale myslím že jo , 


  • 0

#5 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 16 July 2015 - 09:45:56

S použitím nových objektivů na analogovém těle bude problém a to se clonou jelikož nové objektivy na DSLR už skoro nikdy nemají clonový kroužek. Pokud analogové tělo neumí nastavovat clonu elektronicky (podobně jako DSLR) tak je objektiv použitelný pouze na plnou díru. Sám nikoní těla desítkové řady neznám ale jelikož byly vyráběny v devadesátých letech tak si zřejmě nebudou rozumět s novými objektivy. ANopak (tedy staré sklo na DSLR je to jednoduché a objektivem se fotí v manuálním režimu (resp. se určí světelnost a foťák už to indexovým kroužkem pozná sám...)


  • 0

#6 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 July 2015 - 09:47:48

Nikon má, obecně vzato, téměř stejný bajonet po celou dobu existence (krom dálkoměrů, samozřejmě), s tím, že "pre-ai" objektivy je pro použití na modernějších zrcadlovkách upravit. Je to jednoduchý, ale poměrně invazivní zásah.

Podívej se  na stránky kenrockwell.com, tam se o těch jednotlivých aprátech dozvíš hodně a budeš si moct udělat obrázek.

Na seťák bych se osobně vyprdnul a vůbec bych nebral jako výhodu, že je v ceně.


  • 0

#7 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 16 July 2015 - 16:20:04

Já měl Nikona F65 a taky jsem myslel, že půjde objektiv z digitálního Nikonu. Nejde , nefunguje clona. Ostření AF fungovalo. Zoom bych nechtěl vůbec, když tak pevné sklo, ten rozdíl je vidět i na pohled.


  • 0

#8 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 16 July 2015 - 16:54:51

Nikon F80 je doopravdickej plnokrevník, parádní měření, objektivy bez clonovýho kroužku ti tam pujdou, ale hlavně - úplně fantastická závěrka/zrcátko, jenom to tam mlaskne, fakt bych neváhal. Chvilku sem ho měl. Dá se doporučit i F75, akorát je to takovej vyslovenej plasťák... má ho dcerka a taky na něj jdou bezclonokroužkový skla...  oproti F80 je to hlučnější a takový prostě víc hračkoidní, ale je známo, že tělo je prostě jenom držák na film. Ale asi bych už nemohl doporučit pro rozumnou práci nižší modely a určitě ne tu starší řadu (F60 a spol) - právě kvůlivá clonokroužku. Myslím, že F55 by taky šel, ale jestli je to ještě plastikoidnější, než F75, tak bych to asi nedoporučil...

 

Ale fakt F80 je za ty prachy superfoťák... jenom dávej pozor, setkal sem se s tim, že byla hejblá matnice a nešlo zaostřit, stejně tak může bejt hejblý (rozrachaný, rozlámaný) takovýto dioptrický regulování pro brejlovce u hledáčku...

 

Jestli máš už nějaký to digi (fuj) vybavení, počítej, že ti to nebude chodit s moderníma bleskama např kapesní Nikon SB 400 - to neumí BTW ani F100... a je to docela škoda, ježto pak je třeba udržovati dvě generace napojováků do horký boty...


  • 0

#9 janceman

janceman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 16 July 2015 - 18:02:19

Blesk jsem počítal ze mi taky bude fungovat , mam nissin Si 866 Mark 2 pro nikon, ten mi kupodivu jede i na canonet canonet 28 ale jen na manuál   , chtel jsem to skloubit ze by jsem měl 2 těla  a stejný příslušenství , nechce se mi kupovat zvlášť výbava na manuál / digitál , mam ješte flexaret VI tak si budu muset asi vystacit nějakéj čas s nim a s tim canonetem , hodlám  fotit jen čb 

,  flexaret je v super stavu , a nastavit tam jde vše taky manuálně ,  teď mam možnost  koupit f65 za 300  jen tělo ,  podle me tam ty objektivy musí jít , i na tom seťaku co k tomu dávali už není clonovej kroužek takže se musí clona nastavovat na přístroji , je to jeden z posledních kinofilmovejch nikonu  ruku do ohne za to nedám ,.

  • 0

#10 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 16 July 2015 - 18:13:07

S tím bleskem je to potřeba vyzkoušet. Na F80 mi moderní nikoní blesky nechodily prostě nijak... Ani na F100, jednoduše to neblejskalo ani jakože na manuál, ale je pravda, že to byly prostě takový ty kouzelný blesky co uměji věci, kterejm nerozumim a hlavně Nikoní... je možno, že neznačkový blesky se budou chovat rozumně, Metz bejvá taky v tomto ohledu vstřícnej


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 16 July 2015 - 20:53:07

Toto je vecna dilema amatera zrodeneho v digitalnej dobe.

Idem skusit nejaky analog, aby mi pasoval k mojmu digitalu.

Pritom amater az do dnesnych dni vrazil do techniky desiatky tisic korun. Do techniky, ktora kym si ju donesies domov, zlacnie na polovicu. A na druhy den o dalsiu polovicu. Potom prva spina na cipe, prvy frontfocus. Sama umela hmota, objektivy v najlepsom pomere cena/vykon.

Naopak. Investicia do analogoveho aparatu je zvacsa investicia bezpecna, treba si iba vybrat z osvedcenych aparatov. Tak napr vsetky spominane Nikony F601, F55, F50, F65, F60, F80 su plastaky s premnozenou elektronikou. Ani plast, ani bujara preautomatizovana elektrika nie su zrovna spolahlivym faktorom. F80. Dobre, mat ju tak od novoty, urcite nie je zla volba. Ale F100 to nikdy nebude. Nieco na polceste F90x uplne vyborna volba, iba z neho nesmu vypadavat suciastky.

To su vseobecne zname fakty a preto sa niet co cudovat, ze aparty najlepsej volby treba trosku priplatit. Nikon FM pripadne FE su pritom mozno lacnejsie a spolahlivejsie. Trosku drahsie su potom Nikon FM2, FE2, FA. Vynikajuca volba. Ale Nikon FM3a je pre fajsmekrov. Nic naviac, jednoducho mladsi aparat. Pritom cas 1/4000 povazujem na aparate skor za nevyhodu. Jeho pouzitie je  exoticka zalezitost a nevyhoda v zivotnosti na zavadu.

Takze odporucenie je nejaky ten kovovy aparat s minimom elektroniky, mnohi mi daju za pravdu, ze Nikon F2, alebo Nikon FM je asi najlepsia volba. Kedze nezoomove objektivy s manualne ovladanou clonou su prioritou, nespajal by som doterajsi digitalny zivot s analogovym. Je potom uplne jedno, ze analagovy aparat bude inej znacky - povedzme od Canonu nejaka FD rada, napr AE-1 Program. Spolahlive a sada objektivov za hubicku. Pentax MX ...


  • 4

#12 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 16 July 2015 - 22:08:48

Toto je vecna dilema amatera zrodeneho v digitalnej dobe.

Idem skusit nejaky analog, aby mi pasoval k mojmu digitalu.

Pritom amater az do dnesnych dni vrazil do techniky desiatky tisic korun. Do techniky, ktora kym si ju donesies domov, zlacnie na polovicu. A na druhy den o dalsiu polovicu. Potom prva spina na cipe, prvy frontfocus. Sama umela hmota, objektivy v najlepsom pomere cena/vykon.

Naopak. Investicia do analogoveho aparatu je zvacsa investicia bezpecna, treba si iba vybrat s osvedcenych aparatov. Tak napr vsetky spominane Nikony F601, F55, F50, F65, F60, F80 su plastaky s premnozenou elektronikou. Ani plast, ani bujara preautomatizovana elektrika nie su zrovna spolahlivym faktorom. F80. Dobre, mat ju tak od novoty, urcite nie je zla volba. Ale F100 to nikdy nebude. Nieco na polceste F90x uplne vyborna volba, iba z neho nesmu vypadavat suciastky.

To su vseobecne zname fakty a preto sa niet co cudovat, ze aparty najlepsej volby treba trosku priplatit. Nikon FM pripadne FE su pritom mozno lacnejsie a spolahlivejsie. Trosku drahsie su potom Nikon FM2, FE2, FA. Vynikajuca volba. Ale Nikon FM3a je pre fajsmekrov. Nic naviac, jednoducho mladsi aparat. Pritom cas 1/4000 povazujem na aparate skor za nevyhodu. Jeho pouzitie je  exoticka zalezitost a nevyhoda v zivotnosti na zavadu.

Takze odporucenie je nejaky ten kovovy aparat s minimom elektroniky, mnohi mi daju za pravdu, ze Nikon F2, alebo Nikon FM je asi najlepsia volba. Kedze nezoomove objektivy s manualne ovladanou clonou su prioritou, nespajal by som doterajsi digitalny zivot s analogovym. Je potom uplne jedno, ze analagovy aparat bude inej znacky - povedzme od Canonu nejaka FD rada, napr AE-1 Program. Spolahlive a sada objektivov za hubicku. Pentax MX ...

 

U Nikonu se ty dva životy dají docela dobře spojit pomocí AF-D skel. Má to sice drobné mouchy, ale zkušenost s tím mám dobrou.


  • 0

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 16 July 2015 - 22:27:26

AF-D objektivy nema.

Kupovat tak dalsie skla, to by som asi fakt siel do toho Canonu. Za jedno AF-D by mohol mat mozno 3 FD-cka.

Ale to je len nazor. Cloveka, co digital nevlastni.

----

Este k tom Nikonu F-80. To je zrovna aparat, ktory neobsluzi vela krasnych objektivov.


  • 0

#14 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 16 July 2015 - 22:29:35

pravdu dí  ten chlapec Keko !


  • 0

#15 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 July 2015 - 22:43:32

Mels napsat rovnou, ze mas flexaretu.
Na fotak se zatim vyprdni, porid radsi par svitku, sverdlovska a vyraz do terenu.
Da ti to vic, nez sebesofistikovanejsi nikon se sebelepsima nikkorama.
Mas taky rychlejsi zpetnou vazbu a celkove lip se s tim dela.

Osahas si to a pak muzes dumat nad dalsim vybavenim.
  • 1

#16 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 16 July 2015 - 23:05:29

Pokud jde o rozumne pouziti aktualnich skel, tak bych vzal Nikon F5. Da se koupit za prijatelnou cenu, funguje na normalni baterky a rozumi si prakticky se vsim.
Daji se k nemu poridit zada, ktera zaznamenavaji zakladni expozicni udaje do prostoru mezi expozicemi (pro bordelare jako ja, ktery sve poznamky z foceni bud ztrati a nebo se v nich uz po par hodinach nedokaze zorientovat, je to neocenitelna pomucka) pripadne je umi za posledni n filmu vyexportova na CF kartu jako csv seznam.
  • 1

#17 janceman

janceman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 17 July 2015 - 06:23:59

flexaret mam , zkoušel jsem na něm zatím jen jeden svitek asi před měsícem ,a to jsem ještě neměl vývojnici a chemii , tak jsem dal film vyvolat do fotolabu a stále čekám , ještě to nemají hotové , jeden svitek mám ještě doma a ten chci zkusit asi o víkendu a vyvolám si ho sám , tak budu vědět jak na tom ten flexaret je , po vizuální stránce je jako novej , mám k němu i sadu filtrů , sháním do něj ten adapter na kinofilm (za rozumný peníz , na aukru je teď nekdo prodával 2 + haldu věcí k tomu , starý filmy , blesky atd .), ale zatím neuspěšně . Ten adapter chci protože přece jen na 35mm film nafotím 36 snímků a na svitek jen 12 , až to trochu vychytám a budu vědět nebo si alespoň myslet že už mi to s analogem jde budu na něj fotit na svitek , na naučení a experimenty chci raději testovat na levnější 35mm film , Ta F5 se mi moc líbí , ale na to že jsem na začátku je to ještě vysoká cena , samozřejmě že vím že když mě focení na analog bude naplňovat a budu se tomu chtít věnovat budu o něčem takovém jako je F5 přemýšlet a asi si ji budu chtít i koupit . nechci do toho hned ze startu narvat tolik peněz , ale mám to tak se vším , ať se jedná o výbavu na ryby , digitální výbavu , kolo , vždy po čase zjistím že to co mám ( levného ) mi nestačí tak to prodám připlatím a koupím lepší . 

 

Na ty nikony FM , FE , FM2, FE2, FA jsem taky koukal , ty se mi taky hodně líbí, dokonce i na Canony FD a  EA-1 program taky jsou krásný , chtěl jsem však touhle cestou najít nějaké rozumné východisko ať už po stránce kompatibility nebo po stránce finanční , 


  • 0

#18 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 17 July 2015 - 06:43:39

F70


  • 0

#19 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 17 July 2015 - 06:44:36

Zase špatně. Na kinofilm do Flexarety se vypr*. Je to taková znouzectnost a navíc - 12 snímků = rychlejší vyvolání = dřívější zpětná vazba. A s tím, že fotografování něco stojí se smiř, levnější to už nebude.


  • 4

#20 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 17 July 2015 - 08:39:48

Všechny problémy Ti vyřeší mnou nabízený Nikon F6 (viz Paladix). Jen ehm ne finanční, za 1500 jej fakt nedám. Jinak se přikláním k názorům, že Flexaretu nemrvit redukcí na kinofilm a když kinofilmovýho Nikona (a nebude to F6), tak klidně i nižší řadu, F65 ap, ale raději FM; FA, FG a pod. s tím, že k tomu slušný objektiv MANUÁL !! Hledat analog který spolupracuje s dnešními objektivy plasťáky je fakt schizma tikitálistů. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#21 janceman

janceman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 17 July 2015 - 08:52:38

:mrgreen: s F6 , to už by jsem byl fanšmejkr , ta cena je pro me hudba budoucnosti ,nebo spis jako kdyby jsem si chtel koupit ferrari  :-P


  • 0

#22 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 17 July 2015 - 08:52:47

Zase špatně. Na kinofilm do Flexarety se vypr*. Je to taková znouzectnost a navíc - 12 snímků = rychlejší vyvolání = dřívější zpětná vazba. A s tím, že fotografování něco stojí se smiř, levnější to už nebude.

No hlavně je to středoformát, takže pokud přechází z digisvěta, tak ho to posadí do křesla zaručeně... u kina přecejenom se daji dělat chyby a ty pak se zvěčenim rostou...  a cpát kino do flexaretu je veleblbost, fakt...

 

AD F5 - to je prima stroj, ale ten problém s kompatabilitou bude pořád... Samozřejmě F6 je nekompromisní volba, tam prostě chodí všechno... moc se mi líbí tento strojek... dokonce to umí 3D matrix i se zvětšovacím sklem (používám na makroměchu), prostě paráda... akorát teda to je drobet mimo finančně


  • 0

#23 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 17 July 2015 - 09:34:52

Jestli máš Flexaret, tak raději investuj do servisu a lepší matnice a na kinofilmovou zrcadlovku se zatím vykašli.

Jak už psali nade mnou, výhoda svitku je v menším počtu obrázků. Dále veliký rozdíl v "kvalitě" obrazu. Větší možnosti případného ořezu.

Na začátek je dvojočka ideální stroj prostě.

 

V případě kinofilmové zrcadlovky se podepisuju pod to, co psal keko.


  • 0

#24 janceman

janceman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 17 July 2015 - 09:49:04

Nechci říct ze prechazim úplně , digitální budu muset používat pořad , na foceni svateb akcí a  foto děti a zenskejch atd. Analogu by jsem se chtel věnovat hlavně trochu v uměleckým směru a spíše ze na to budu fotit věci které si vymyslim a budu chtit zvěčnit ja, pokud půjdu fotit s někým za honorář , budu fotit digitálně , pokud si on sam vyloženě nebude přát fotit na film , takže analog bude takovej můj koníček ke koníčku , časem možná zjistím že digitální nepotřebuji a přejdu úplně . Omlouvám se za chyby , píšu na telefonu. ( v práci )


  • 0

#25 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 17 July 2015 - 10:01:58

Nechci říct ze prechazim úplně , digitální budu muset používat pořad , na foceni svateb akcí a  foto děti a zenskejch atd. Analogu by jsem se chtel věnovat hlavně trochu v uměleckým směru a spíše ze na to budu fotit věci které si vymyslim a budu chtit zvěčnit ja, pokud půjdu fotit s někým za honorář , budu fotit digitálně , pokud si on sam vyloženě nebude přát fotit na film , takže analog bude takovej můj koníček ke koníčku , časem možná zjistím že digitální nepotřebuji a přejdu úplně . Omlouvám se za chyby , píšu na telefonu. ( v práci )

Tím spíš mi z toho kouká nějaký ten středoformát a Flexaret je perfektní start..nebo i cíl (cesta). :)


  • 2

#26 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 17 July 2015 - 10:08:52

 

Nechci říct ze prechazim úplně , digitální budu muset používat pořad , na foceni svateb akcí a  foto děti a zenskejch atd. Analogu by jsem se chtel věnovat hlavně trochu v uměleckým směru a spíše ze na to budu fotit věci které si vymyslim a budu chtit zvěčnit ja, pokud půjdu fotit s někým za honorář , budu fotit digitálně , pokud si on sam vyloženě nebude přát fotit na film , takže analog bude takovej můj koníček ke koníčku , časem možná zjistím že digitální nepotřebuji a přejdu úplně . Omlouvám se za chyby , píšu na telefonu. ( v práci )

Tím spíš mi z toho kouká nějaký ten středoformát a Flexaret je perfektní start..nebo i cíl (cesta). :)

 

Pokud je tedy tvůj záměr s analogem spíš výtvarného charakrteru, podepisuju se pod to co napsal Notorius :-)


  • 0

#27 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 17 July 2015 - 10:10:07

Joo Flexareta je zajímavý přístroj, stojí za to jej užívat.

 

To Standulin: Dokopala jsem se k sprovoznění Flexarety co byla v nečinosti u našich, tak budu mít mírně rovnocenný přístroj??

 

                      Autocord jsem povýšila na focení v interiéru v nejvyšší kvalitě!!

 

zdraví Daniela :???:


  • 0

#28 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 17 July 2015 - 10:10:57

Zase na druhou stranu cena F6 v porovnání s cenou D7100 už nevypadá tak šíleně...


  • 0

#29 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 July 2015 - 12:06:07

Jde o to co zkouškou filmu sleduješ. Art se dá dělat i s digitálem. Jen to chce trochu jiný přístup než focení stylem kulometného hnízda. Kdo se tím množstvím má pak probírat a hlavně co z pořízeného vybírat, aby to dávalo smysl? Co si budeš zkoušet rovnou uvidíš během chvilky na počítači. S filmem se ti tenhle luxus nepodaří. Tak jak předřečníci bych o přechodu z digi zrcadlovky na filmovou zrcadlovku nic velkého neočekával. Kromě tedy plného políčka filmu 24x36mm a ne polovičního. Trochu mi to vadí u širokoúhlých objektivů a u těch dlouhých zase pomáhá. Ani s 18mm se nikam nedostanu a jako bonus dostávám všechny možné vady objektivu. S delším sklem se zase dostanu o kousek dál. Pokud šetřit tak na 24x36mm čip :-) Má to i jiné výhody než jen velikost. 

 

Flexareta je dobrá volba na filmovou cestu a na ten kinofilm u ní, bych taky zapoměl.  Na zadek si asi nesedneš ani ze 6x6cm na svitku, ale vizuálně to bude vypadat jinak než z digi. Co je super je ten čtverec. I nejdramatičtejší děje jsou v něm poklidné a nedá se přemýšlet zda fotit na výšku nebo na šířku :-) Možná nastanou krušné časy se skenováním nebo ve fotokomoře. Jsi na TK tak bych se věnoval té chemické cestě. Minimálně to bude úplně jiná činnost než sedět u monitoru a ještě ta magie zrození obrazu při vyndavání vyvolaného filmu z cívky nebo vhození naexponovaného papíru do vývojky je nenahraditelná. 

 

Světlu vstříc. 


  • 1

#30 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 July 2015 - 12:15:46

a nebo digitální záda do nějakého SF... IMHO Flexaret je dobrý začátek. 

 

pokud jde o to, zda art fotit i s digi - nevim, sám fotím i na digi, ale mne prostě vadí to "číslicové" podání výstupního vzhledu. Nechci vyvolávat flame rozlišení, dynamický rozsah apod. - prostě zvětšenina (nemyslím scan) vypadá tak nějak jinak. 


  • 0

#31 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 17 July 2015 - 12:26:04

kup si aspon Nikon F90x  pojdu ti na neho aj novsie NIkon objektivy. F100, F5,F6 su drahsie.

 

Flexaret nekupuj, je to skor na nostalgicku dekoraciu do policky.


  • -4

#32 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 17 July 2015 - 13:31:25

Výběr zrcadlovky se klidně může zvrtnout i na výběr zrcadlovky dvouoké :-) .. já bych Flexareta určitě doporučil, i těch 12 snímků na pokusy je lepší, vyfotíš a hned vyvoláš a vidíš no skoro jak digitál. A ta svoboda při focení, když nemusíš přemýšlet jestli na výšku a nebo na šířku je úžasná. Hlavní mínus je ta tmavá matnice, ale třeba se dá narazit i na kousek s nějakou světlejší.


  • 0

#33 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 17 July 2015 - 13:54:47

Kdyz jsem zacinal s klasickym fotakem (take mel jsem tehdy jiz leta digi zrcadlovku), me myslenkove pochody byly uplne obracene - nechtel jsem se priblizovat tomu, co jsem jiz mel v digi podani (tedy kinofilm). Chtel jsem si zkusit to, co ve svete digitalu neni dostupne (pro amatery) a v klasickem provedeni je tak snadne ziskat - stredoformat. Ten se da poridit za stejne naklady jako kinofilm. Od samych zacatku rekl jsem si, ze na "bezne foceni" bude digital (ted uz ho vubec nepouzivam), na pomalejsi hrani stredoformatova klasika. Ty take tohle rozdeleni delas, tedy: objem fotek u pomalejsiho foceni bude nizsi, pocet policek na filmu coby kriterium bych tedy prehodnotil. Samozrejmne zalezi hodne na tom, co fotime, zda krajinky nebo "street photo", u toho prvniho je "kratky" film velikanska vyhoda, u druheho uz mensi. Kazdopadne, uvedom si, ze u klasiky kazdy nacvakany film bude Te stat dodatecny cas - vyvolani, suseni, strihani, kontakty, nahledy.. Hlavne timto film nuti se zamyslet nad tim, zda vubec ten knoflik aparatu zmacknout.. :-) A to je jen a jen dobre! Flexaret je tudiz dle meho nazoru dobra volba (i kdyz sam jsem "mamiyak").


  • 0

#34 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 17 July 2015 - 14:26:19

Flexaret je nejlepší volba, zvlášť když leží doma a zahálí ;)


  • 1

#35 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 17 July 2015 - 14:32:30

Ono se dá ještě sehnat za ne likvidační náklady Psix s šachtou a 80mm a fotky jsou taky krásný pak Flektogon, 120mm ............... a to je radost potom :-)


  • 0

#36 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 17 July 2015 - 14:52:34

co tady všichni furt máte s tím středoformátem? pro začátečníka je to výhodné pouze v tom, že chyby se projeví méně markantně než u kinofilmu, čili mu budou i bez dobrého zvládnutí procesu pravděpodobněji padat jakžtakž slušné obrázky. kdybych dnes začínal fotit, koupim z ebay za pár kaček navíječku metráže, roli fomapanu 100 (pakliže nemám přístup k výhodnějším alternativám) a motal si po 12 snímcích - to jsme někde kolem 20kč za ruličku. až zvládnu proces, budu přemýšlet co dál.


  • 2

#37 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 17 July 2015 - 15:07:44

Tak celkově je středoformát čistejší, dá se s ním motat pod zvětšovákem, dělat výřezy, má větší rozlišení kresbu, je to vidět i na pohled a člověka to baví víc než když zazrní 5 ks kinofilmů. Hlavní prvek bych viděl u středoformátu v motivaci. Je to přece jen a klidně mě dejte minusy, větší hračka než kino. Kino je dobrý, když vím , že půlku obrázku nebudu zvětšovat, třeba děti, furt běhaj, otáčej se atd. Pak nazvětšuju jen cca 15-20 snímků. Ten středoformát naučí čekat na snímek. U statických objektů je to jiná. Já osbně mám rád kino i středoformát, teď jsem objednal 10ks. Fomy bez signace a jsem spokojenej :-)


  • 1

#38 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 17 July 2015 - 15:11:33

Je to jako v rádiu Jerevan:

Dotaz:

"Jakou mi doporučíte zrcadlovku na film, kompatibilní s mými objektivy Nikon?" (takže odpovídající bajonet a objektivy pokryjí jen kinofilm)

Odpověď:

"Flexaret. Není sice komptibilní s těmi objektivy, ale zato je to úplně něco jiného, než potřebuješ"


  • 2

#39 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 17 July 2015 - 15:14:17

:-) njn to jsou ty horka.


  • 0

#40 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 17 July 2015 - 16:10:12

Je to jako v rádiu Jerevan:

Dotaz:

"Jakou mi doporučíte zrcadlovku na film, kompatibilní s mými objektivy Nikon?" (takže odpovídající bajonet a objektivy pokryjí jen kinofilm)

Odpověď:

"Flexaret. Není sice komptibilní s těmi objektivy, ale zato je to úplně něco jiného, než potřebuješ"

Už tady mám chvíli napsané totok  ;-) :

 

..... Flexareta je dobrá volba

..... kup si aspon Nikon F90x

..... Flexaret nekupuj

..... Flexaret je perfektní start..nebo i cíl (cesta)

 

Nakonec je to stejně na Tobě, s kterou babskou radou se svezeš (nevztahuj nikdo na sebe, myslím jako "a teď babo raď)"  :) . 

Každý to máme jinak, tohle hledání je dobrý start .. nebo i cesta (cíl)  (Notorius dovolí )


  • 0

#41 janceman

janceman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 17 July 2015 - 16:41:25

Ja to bral spis tak ze zrcadlovku chci na nějaké takové ty normální fota , krajinky , zvířata , noční foto a sem tam nějakou rodinnou foto, flexaret chci určitě využívat a to hlavně na nějaké umělecké , dejme tomu akty ,portréty  nebo nějaké linie spíš staticky věci a atelierove fota ,stredoformat se mi hodně zamlouvá je krásný to foceni zhora,  canonet 28 si zase asi nechám na street fota . 


  • 0

#42 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 July 2015 - 19:19:51

Je to jako v rádiu Jerevan:
Dotaz:
"Jakou mi doporučíte zrcadlovku na film, kompatibilní s mými objektivy Nikon?" (takže odpovídající bajonet a objektivy pokryjí jen kinofilm)
Odpověď:
"Flexaret. Není sice komptibilní s těmi objektivy, ale zato je to úplně něco jiného, než potřebuješ"

Mozna mas problem s pochopenim psaneho textu. Zkus si precist, co pise, ze ma za aparaty ;)
  • 0

#43 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 17 July 2015 - 19:53:19

 

Je to jako v rádiu Jerevan:
Dotaz:
"Jakou mi doporučíte zrcadlovku na film, kompatibilní s mými objektivy Nikon?" (takže odpovídající bajonet a objektivy pokryjí jen kinofilm)
Odpověď:
"Flexaret. Není sice komptibilní s těmi objektivy, ale zato je to úplně něco jiného, než potřebuješ"

Mozna mas problem s pochopenim psaneho textu. Zkus si precist, co pise, ze ma za aparaty ;)

 

Evidentně problém mám... mj.s tvým příspěvkem. Smiř se s tím že chytrému můžeš napovědět, ale víš, že to přeci není můj případ. :)

Vycházím zejména z prvního příspěvku... pak už jsou to filosofické odbočky...


  • 0

#44 janceman

janceman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 17 July 2015 - 20:50:38

Tak nejspíš vezmu tu f90x , pro začátek na fota jak jsem říkal , krajina , sport , noční foto , zvěř , , vesměs fota kde je priorita čas , projel jsem fora a hodně si ji chválí i co se tyče kompatibility s objektivy , pokud mi moje nebudou fungovat tak skusim sehnat nějaké  i to sklo , zatím o jedné už s někým jednám a ta je ze seťakem tak než našetřím na sklo fotit s ni moct budu . Děkuji všem zúčastněným za rady  a názory , bez téhle diskuze by jsem se v tom určitě ješte nějakou dobu musel hrabat a hledat. Diky


  • 0

#45 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 July 2015 - 21:42:00

 

 

Je to jako v rádiu Jerevan:
Dotaz:
"Jakou mi doporučíte zrcadlovku na film, kompatibilní s mými objektivy Nikon?" (takže odpovídající bajonet a objektivy pokryjí jen kinofilm)
Odpověď:
"Flexaret. Není sice komptibilní s těmi objektivy, ale zato je to úplně něco jiného, než potřebuješ"

Mozna mas problem s pochopenim psaneho textu. Zkus si precist, co pise, ze ma za aparaty ;)

 

Evidentně problém mám... mj.s tvým příspěvkem. Smiř se s tím že chytrému můžeš napovědět, ale víš, že to přeci není můj případ. :)

Vycházím zejména z prvního příspěvku... pak už jsou to filosofické odbočky...

 

 Ale jo, promin, vyjadril jsem se zbytecne expresivne, omlouvam se.

 

Ja jen, ze to doporuceni flexarety tu ma jisty kontext, no.


  • 1

#46 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 17 July 2015 - 23:06:34

Zase špatně. Na kinofilm do Flexarety se vypr*. Je to taková znouzectnost a navíc - 12 snímků = rychlejší vyvolání = dřívější zpětná vazba. A s tím, že fotografování něco stojí se smiř, levnější to už nebude.

No hlavně je to středoformát, takže pokud přechází z digisvěta, tak ho to posadí do křesla zaručeně... u kina přecejenom se daji dělat chyby a ty pak se zvěčenim rostou...  a cpát kino do flexaretu je veleblbost, fakt...
 
AD F5 - to je prima stroj, ale ten problém s kompatabilitou bude pořád... Samozřejmě F6 je nekompromisní volba, tam prostě chodí všechno... moc se mi líbí tento strojek... dokonce to umí 3D matrix i se zvětšovacím sklem (používám na makroměchu), prostě paráda... akorát teda to je drobet mimo finančně

Pouzivam "tak nejak na stridacku" F5 i F6 a nejakych zasadnich rozdilu v kompatibilte s ruznymi skly jsem si nevsimnul. Mozna snad, ze na F6 muzu zadat parametry manualnich skel, ale to je stejne tak nasiraci proces, ze to delam jen velmi vyjimecne.
V cem je tam ten rozdil?
  • 0

#47 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 18 July 2015 - 15:25:50

Kdyz si vlakno prectes, tak pochopis kontext. Predne jde o porychtungy do horke boty :-) ... Je vazne horko... Jak si dosel na skla netusim :-)
  • 0

#48 janceman

janceman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationVyškov
Reputace: 14

Publikováno 25 July 2015 - 17:52:40

ahoj všem , nemáte náhodou někdo nikon F65 ? Dostal se mi do ruky tenhle stroj který nebyl prej pár let používaný , do té doby prý ale fungoval v pořádku a nebyl s ním žándný problém , Dostal jsem ho zdarma , koupil do něj baterie 2 ks / 100 kč ks  :shock:  , nasadil jsem na něj objektiv (starý manuální Sigma 28 mm  f2,8 , mini-wide) foťák přepnu do manualu a na displeji mi bliká Err , pak je tam znak blesku , režim ostření , stav baterie a E , když ho zapnu nejde s ním nic dělat , jak chci vyfotit zablika Err , nemám v něm ale vložený film , tak nevím jestli to náhodou není tím , třeba je to jen nějaká pojistka aby se zbytečně neopotřebovála závěrka nebo tak něco , nemám doma zrovna žádný film , dojdou mi až v úterý a pořád mi vrtá hlavou jestli je teda funkční nebo ne .když jsem koukal na videa tak po otevření zadních dvířek a zavření by měl aparát zkusit namotat nový film , potřebuji vědět jak se má tenhle foťák tvářit když v něm není film , popřípadě jak ho můžu odzkoušet bez filmu . Díky Honza


  • 0

#49 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 25 July 2015 - 18:19:20

E =  nemá film

Err může být problém v objektivu, tenhle Nikon na starší objektivy moc není.

V manuálním režimu, po zapnutí, i bez objektivu, měníš čas zadním kolečkem. Clonu měníš zadním kolečkem při současném zmáčknutí čudlíku nahoře vpravo od displeje (+- a symbol clony) - toto pouze při nasazeném objektivu.

Mám pouze Nikon objektivy -  s objektivem Af-D exponuje v M i bez filmu (i když na displeji je E), s Nikkorem Ais  v M lze měnit čas, ale s clonou si nehnu (nastaví se na maximum).

Zkus si tady stáhnout návod (já mám jen německý), je tam v češtině:

http://makofoto.cz/n...akum/navody.htm


  • 0

#50 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 25 July 2015 - 21:29:38

Err = Error (po cesky: chyba, vole :) )

Na moderenjsich zrkadlovkach sa da nastavovat clona pomocou volica clony na objektive, alebo cez volic na tele aparatu. 

F65 chce nastavit clonu elektronicky, Sigma vsak nie je (asi) kompatibilna. Ak na Sigme nie je na volici clony zelena 22-ka. Nebude to spolu fungovat.

Iba zeby sa tak, ako na F100 dala tato funkcia prepnut na nastavovavnie clony volicom clony na objektive.

JirkaM to pekne vysvetlil a ten navod bude asi uzitocny.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních