Přejít na obsah


Fotka

Jak vyrovnat zmačkaný film?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 30 červenec 2015 - 19:45:49

Chybou stroje, ale i mou vlastní, se mi podařilo z kusu filmu udělat pěkný salát. Jde o to, že neprošel celou filmovou drahou a začal se v ní štosovat a stroj film zmačkal s důkladností sobě vlastní (Meolux 1). Než mi došlo co se děje, pomačkalo se několik desítek centimetrů, nebo spíše skoro dva metry. Ono to jde dost rychle :)

 

Otázka tedy zní: jde film nějak narovnat? Tam, kde to je moc zmačkané pomůže jen lepička, ale někde by to snad i šlo. Je to vlastně nepotřebný film, který jsem zkusila dát do nově získaného stroje. Ale právě proto, že to je vlastně nepotřebný film se to na něm mohu naučit pro případě nějaké budoucí nehody.

 

Napadlo mne jen to, film namočit, nechat pěkně napít vody a pak jej opatrně narovnat a nechat zase usušit.


  • 0

#2 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 30 červenec 2015 - 20:32:19

Chybou stroje, ale i mou vlastní, se mi podařilo z kusu filmu udělat pěkný salát. Jde o to, že neprošel celou filmovou drahou a začal se v ní štosovat a stroj film zmačkal s důkladností sobě vlastní (Meolux 1). Než mi došlo co se děje, pomačkalo se několik desítek centimetrů, nebo spíše skoro dva metry. Ono to jde dost rychle :)

 

Otázka tedy zní: jde film nějak narovnat? Tam, kde to je moc zmačkané pomůže jen lepička, ale někde by to snad i šlo. Je to vlastně nepotřebný film, který jsem zkusila dát do nově získaného stroje. Ale právě proto, že to je vlastně nepotřebný film se to na něm mohu naučit pro případě nějaké budoucí nehody.

 

Napadlo mne jen to, film namočit, nechat pěkně napít vody a pak jej opatrně narovnat a nechat zase usušit.

Hmmm,dá se to jíst :?: když je to salát  :mellow:


  • 0

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 červenec 2015 - 21:14:33

Bohužiaľ, takto zmačkaný film len do koša, on je totiž polámaný, a nakoľko nežije, ani sa mu to nezrastie, takže smola. Tebou navrhovaný postup by možno málinko pomohol, ale žiadna výhra.


  • 0

#4 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 31 červenec 2015 - 15:56:52

No jo no, co se dá dělat. Nepotěšilo, ale já jsem s tím tak nějak i počítala. Zkusím tedy to, co jsem si vymyslela a uvidím, jestli to je nebo není cesta. To nejhorší vystříhám a zbytek uvidím.

 

Jj, chce to dávat pozor a kouknout se, jestli je filmová dráha v pořádku a nebo není. Ačkoli vypadala, jako že je.


  • 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 červenec 2015 - 20:18:10

Hlavne ju vyčistiť od zbytkov emulznej vrstvy, prachu a maziva, ktoré sa tam vždy nejak dostane, len pozor, žiadné ostré predmety, ináč budeš mať o chvíľu ryhy po celých filmoch.


  • 0

#6 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 1 srpen 2015 - 12:37:25

Děkuji za radu, ale toto vím. Nejsem zase taková lama :) Používám lihobenzín z lékárny a štětičky. No a pak ještě štětečky na fototechniku. V tom stroji byla špatně nastavená jedna taková páčka, která trochu uklidňuje cukání filmu. Na první pohled to vypadalo dobře, ale byla špatně. Zjistila jsem to pohledem na druhý stroj (s pořadovým číslem 1 :) ).

 

Po vyčištění a seřízení té páčky už hezky promítá, jen se mu nechce sebrat si film. Pokud je v rozloženém stavu, tak si ho vezme skoro ve 100% na první pokus. Když ho složím, tak se ho zase brát nechce. Pokud ale drapák film zachytí, tak pak již jede v pořádku a film v pořádku protáhne. Podle stop na začátku filmu to vypadá, jako kdyby chtěl drapák o nepatrný kousíček posunout ve vodorovném směru, jenže nemám odvahu k tomu podívat se do mechaniky více.


  • 0

#7 MZ1

MZ1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 srpen 2015 - 13:12:23

U některých osmičkových promítaček se přepíná, podle typu filmu Normal/Super. Pokud to nebylo nastavené správně,  tak drapák film neposune nebo jen přerušovaně.


  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 srpen 2015 - 13:13:13

Nemyslel som to zle, ale mnoho ľudí na to zabúda.

Na zavádzanie filmu je potrebné mať na začiatku filmu nejaký trvdší pás aspoň cca 50cm. Zväčša sa používali také biele pásy (boli aj farebné), ktoré mali asi 0,150mm hrúbky a boli tvrdšie. Pre Meolux by mal stačiť aj kus na čierno vyvolaného pásu z kazety napr. Kodak, Agfa či Svema. Tie zavádzacie pásy robila kedysi aj Foma, dnes som to videl len u Wittnera a nenormálne draho. Niektoré, hlavne zvukové projektory (môj Revue 300 či Fujica SH30) bez tohto pásu film ani nezavedú a len ho celkom spoľahlivo pokrčia.


  • 0

#9 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 1 srpen 2015 - 13:21:34

U Meoluxu se vyměňuje celé okénko i s kusem dráhy. Drápák je jen jeden, univerzální. Tedy spíše jen pro Super a na normál nezabírá do celé perforace. Chybu tohoto typu zcela vylučuji :)

 

U některých osmičkových promítaček se přepíná, podle typu filmu Normal/Super. Pokud to nebylo nastavené správně,  tak drapák film neposune nebo jen přerušovaně.


  • 0

#10 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 1 srpen 2015 - 13:28:20

Já to také nemyslela zle, snad to tak nevyznělo.

 

Ten pás měla Foma v obchodě ještě nedávno, ale jen v řezu 16mm a to je na draka. I kdybych jej přeřízla, nebude sedět perforace. Dneska jej tam již nevidím.

 

Ta zlobící potvora, když si vzpomene, nevezme ani zaváděcí pás, ani normální film. Druhý stoj si vezme cokoli a nedělá mu to potíže, takže tady asi problém nebude. Zkusím ještě jiné filmy. Jen mne udivuje to, že pokud je promítačka polo rozebraná, tak zavádí naprosto spolehlivě.

 

Nemyslel som to zle, ale mnoho ľudí na to zabúda.


  • 0

#11 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 srpen 2015 - 20:23:00

A nie je niečo v dráhe, napr. kúsok filmu, ktorý sa po založení krytu vzprieči niekde do dráhy a tým bráni prechodu filmu?.


  • 0

#12 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 1 srpen 2015 - 20:43:51

Není a nebylo. Dráha byla sice špinavá, ale volná. Zjistila jsem, že to asi dělalo uvolněné chassis stroje a tím nepatrná změna polohy kovové části dráhy proti plastové části. Také asi byli na drapáku nějaké chloupky a po jeho opětovném vyčištění začala mašinka brát jak má. A možná to všechno dohromady, kdo ví. Hlavní je, že stroj pořadové číslo 2 funguje. A stroj pořadové číslo 1 také :)


  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 srpen 2015 - 16:58:35

Tak to som rád, prajem veľa pekných zážitkou s 8mm filmom.


  • 0

#14 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 2 srpen 2015 - 19:05:48

Jinak oprava toho "pokusného" film nakonec dopadla tak, že jsem ty nejvíce poničené a propálené kousky vystříhala, film slepila a natočila na cívku. Vypadá to, že to je asi nejlepší řešení. Meolux má skutečně velikou sílu a film zmačkal velmi důkladně.


  • 0

#15 kuk

kuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 4 prosinec 2015 - 14:10:09

A co lehký přežehlení vlažnou žehličkou přes nějakou ochtranu by nepomohlo?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních