Přejít na obsah


Fotka

Práce s papírem v roli


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
52 odpovědí na toto téma

#1 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 12 August 2015 - 09:08:28

Zdravim, 

po delsi dobe jsem se odhodlal k nakupu role RA4 papiru fuji a nez budu provadet kungfu ve tmě s řezačkou, chtěl jsem se zeptat, jestli nemáte nějaké osvědčené způsoby řezaní. Pripadně jestli neexistuje nějaky světlotěsný box, ze kterého by si člověk jen vytahl patřičny kus papiru a (idealně integrovanou řezačkou) odstřihl. dik


  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 12 August 2015 - 13:45:21

Kungfu s rezackou ve tme je docela opruz. Chce si to vyrobit stojan na roli (neco jak drzak na toaletni papir), pak rezacku a za rezacku zarazku. Vymerit, vsechno aby bylo v jedne rovine, prilepit paskou k podlozce, zhasnout a poradne se zapotit :) Existuje svetlotesny box, jedna se o zasobniky do minilabu, obcas se daji sehnat za dobrou cenu. Integrovanou rezacku to sice nema, ale porad je to mnohem pohodlnejsi, nez mit ve tme vytazenou celou roli...


  • 1

#3 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 12 August 2015 - 22:02:27

Kua, dorpede, já se z toho posedu. Taková píckovina, se z toho asi voptáhnu.

 

To je osvědčený :-)


  • -3

#4 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 13 August 2015 - 01:46:45

Asi před půl rokem jsem na íbeji viděl světlotěsnou kazetu s řezačkou a motorovým pohonem role, který se dal nastavit tak, aby se vysunula jen požadovaná délka papíru. Vydražilo se to asi za 100 €. Já to tenkrát nechtěl. Od té doby jsem to tam neviděl. Takže to existuje, ale vzáááácně.


  • 1

#5 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 13 August 2015 - 08:20:07

Výborně, to je přesně to co by se mi líbilo. Děkuji za info, pokusim se to pohledat


  • 0

#6 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 13 August 2015 - 08:44:05

Pokud by to ještě někoho zajimálo, tak tady je vlákno na APUGu, kde jsou i konkretni typy http://www.apug.org/...p/t-100631.html


  • 0

#7 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 13 August 2015 - 09:06:29

Konkrétně tyto boxy varáběli firmy De Vere, Roll-Ma, Meteor-Siegen a Nuova Effemme. Kličová slova pro google/ebay jsou darkroom paper dispenser


  • 0

#8 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 August 2015 - 10:57:58

Role používám delší dobu. Udělal jsem si k tomu aparátek, kdy je na základní desce přišroubován držák role, řezačka a nalepena plocha z černěného ocelového plechu pro nařezané papíry ve výšce plochy řezačky

a s nalepeným hliníkovým profilem, sloužícím jako pravítko pro udržení roviny řezaného papíru. Na ocelovou plochu stačí plácnout magnet jako doraz a pak jen řezat jeden papír za druhým. Nařežu vždy větší množství papírů 

a uložím do obálky. Papíry se tak v mezičase i částečně rovnají a později se s nimi lépe pracuje.

 

Tento způsob není vhodní pro uříznutí jednoho papíru, protože manipulace, instalace a uklizení role není příliš pohodlné. Při řezání většího množství je ale práce docela pohodlná.

Snadno se také řežou menší formáty z větších. Typicky z role řežu formát 30 x 40. Z těchto listů pak podle potřeby i po jednotlivých kusech 20 x 30 a 10 x 15 na zkoušky.

Papíry řežu o něco delší než je požadovaný rozměr, aby se hotová fotka dala oříznout. Chyba délky a kolmosti se mi pohybuje řádově v milimetrech.

 

Aparátek používám zároveň jako projekční plochu pod zvětšovákem, takže není potřeba ji někam uklízet. Jako dorazová pravítka mám magnetické pásky z těsnění dveří lednice.

Mám to po ruce a stačí jen připlácnout magnety jako dorazy.


  • 0

#9 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 13 August 2015 - 10:58:26

No po dnešním googlení mě jsem trochu skeptický, jestli je takvou věc vubec možné sehnat v rozumné velikosti. Asi se hecnu a postavím si vlastní. Pokud by se chtěl někdo přidat, tak mi napište SZ. Čím větší série, tím to půjdou náklady dolů... Založím nové vlákno v patřičné sekci.


  • 0

#10 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 15 August 2015 - 07:08:58

Role používám delší dobu. Udělal jsem si k tomu aparátek, kdy je na základní desce přišroubován držák role, řezačka a nalepena plocha z černěného ocelového plechu pro nařezané papíry ve výšce plochy řezačky

a s nalepeným hliníkovým profilem, sloužícím jako pravítko pro udržení roviny řezaného papíru. Na ocelovou plochu stačí plácnout magnet jako doraz a pak jen řezat jeden papír za druhým. Nařežu vždy větší množství papírů 

a uložím do obálky. Papíry se tak v mezičase i částečně rovnají a později se s nimi lépe pracuje.

 

Tento způsob není vhodní pro uříznutí jednoho papíru, protože manipulace, instalace a uklizení role není příliš pohodlné. Při řezání většího množství je ale práce docela pohodlná.

Snadno se také řežou menší formáty z větších. Typicky z role řežu formát 30 x 40. Z těchto listů pak podle potřeby i po jednotlivých kusech 20 x 30 a 10 x 15 na zkoušky.

Papíry řežu o něco delší než je požadovaný rozměr, aby se hotová fotka dala oříznout. Chyba délky a kolmosti se mi pohybuje řádově v milimetrech.

 

Aparátek používám zároveň jako projekční plochu pod zvětšovákem, takže není potřeba ji někam uklízet. Jako dorazová pravítka mám magnetické pásky z těsnění dveří lednice.

Mám to po ruce a stačí jen připlácnout magnety jako dorazy.

 

Tak tohle bych řekla že je hezké řešení jednoduché praktické, v případě potřeby na větší formáty bych si to zařídila.


  • 0

#11 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 8 November 2015 - 18:54:13

Díky sklenovi za inspiraci. Po delší odmlce jsem tento víkend dokončil svůj přípravek na řezání rolí. Jádrem je vyjímatelná řezačka Dahle 550, která má montážní otvory pro přichycení na základní desku. Samotný držák role je tvořen dvěma skládacími policovými úhelníky, mezi které je vložena hliníková trubka se zalisovanými kuličkovými ložisky. Pravá strana je zdvojená, aby výškově navazovala na pracovní plochu řezačky. Jako doraz jsem zvolil hliníkovou trubku čtvercového průřezu a na místě ji drží obyč svorky.

 

Řezání je s tím neskutečná pohoda a za jedno sezení jsem si bez větší námahy nařezal cca 100 papírů 24x30. Papír si pokaždé potáhnu a dorazím o doraz řezačky, o koncový doraz a pak jednoduše uříznu. Po cca 10 papírech je přesouvám do černého pytle.

 

Pokud jste z Brna a okolí a chtěli byste pořezat roli, tak se mi ozvěte a za pivo a ukázku vaší tvorby vás nechám pořezat co budete potřebovat ;)

 

2015-11-08%2017.27.43.jpg


  • 5

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 10 November 2015 - 14:47:22

moc pěkný forrichtuňk.


  • 0

#13 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 10 November 2015 - 16:44:52

¨To jo, ale je to krám co zabírá strašného místa. Proto bych byl rád, aby si svoji existenci obhajil a sloužil co nejvíce temnokomorníkům :)


  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 November 2015 - 16:52:41

jo ale kozy použiješ na natírání oken, nebo mejdan v létě, zbytek se opře do kouta

-

co mám říkat já, v sobotu jsem synkovi udělal takovou menší rampu na freestyle koloběžku no a je to 1x2 m a fortelné, kolem 120 kg

holt to není lehký příhradový rám, ale dvě lamino desky a trámky

zatím je to opřené před vchodem


  • 0

#15 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 12 November 2015 - 21:41:28

Opravte mě, ale podle mých zběžných počtů se desetimetrovou rolí ušetří cca 10 % oproti nákupu už nařezaného papíru 24x30  (v éšopu Fomy). Peníze to sice jsou, ale mně by to za to nestálo. Ještě tak ta světlotěsná kazeta, která mi uřízne kousek podle okamžité potřeby. Ale řezat si do zásoby a pak stejně tahat papíry z černýho pytlíku... Ovšem mně by taková role vystačila nejmíň na rok, je jasný, že kdo ji spotřebuje za měsíc, ten už ušetří. 


  • 0

#16 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 12 November 2015 - 22:02:50

Tak jsem to spočítal přesněji a neušetří se nic (Fomabrom Variant 111).


  • 0

#17 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 12 November 2015 - 22:34:57

Ja by som sa zastal ceny rezania:

Fujicolor DP2 305mm x 75 m stoji cca 90€ s DPH. (T.j. asi 180 listov 30x40cm)

Fujicolor 30x40cm/50list stoji v Macodirect 55€ s DPH.

V prvom pripade stoji list 0.50€, v druhom 1.10 €.

Velmi hrube pocty. Ovela vyraznejsia uspora sa kona pri mensich formatoch, papier v roli (152mm)je este asi o stvrtinu lacnejsi.

A to nehovorim o fakte, ze z 305mm role ide narezat 20x30, 21x30, 24x30, 30x30, 30x40, 30x45cm a panoramy vseho druhu ...

Komu neprekaza trosku namahy, setri.

Naopak, rezany papier sa nekruti/netoci.


  • 1

#18 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 16 November 2015 - 15:25:08

Ono v tom Macodirectu to taky řežou z role a kroutí se to úplně stejně. Navíc mi od nich jednou přišel osvícený papír, na kterém se na různých místech objevovali fialové fleky. Proč jsem do toho šel bych sesumíroval asi tak:

  • větší výběr papírů (polomat Maco fakt nevede)
  • cena snížená o lokální poštovné
  • svoboda formátu 
  • expirace uvedená na roli (Maco neuvádí nic)

  • 0

#19 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 3 July 2018 - 09:48:35

Prosímvás nemáte někdo z přebytku na prodej nějaké papíry Kodak? Stačilo by z šíře 15cm, žádný plachty. Ve Fuji papírech jsem se celkem zorientoval a chtěl bych zkusit i Kodak papíry. Jaké jsou nejbarevnější? Je to ta Endura? Chtěl jsem si koupit roli na zkoušku, ale dva litry pro experiment  naslepo se mi fakt špulit nechce...


  • 0

#20 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 3 July 2018 - 11:34:33

TAK SE OMLOUVÁM ZA ALARM, NATREFIL JSEM TEĎ NA ROLI VE VÝPRODEJI.)) Tak uvidíme jak nám to bude žloutnout:)


  • 0

#21 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 3 July 2018 - 16:13:51

Přátelé mám zde ve sklepě už drahnou chvíli kazety z minilabu na papíry. Žádný široký formát. Myslím  že je o rozměru 16 cm. . Zatím je nikdo nechtěl. Pokud by se vám hodily , tak mi dejte vědět.


  • 0

#22 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 4 July 2018 - 08:38:29

TAK SE OMLOUVÁM ZA ALARM, NATREFIL JSEM TEĎ NA ROLI VE VÝPRODEJI.)) Tak uvidíme jak nám to bude žloutnout:)

vedel by si dat priklady toho co sa ti podari sem do galerie prosim ??


  • 0

#23 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 4 July 2018 - 09:42:55

To co považuju za skoro tři roky hledání za alespoň trochu zdařilé jsou fotografie 30x30cm z Flexarety Kodak Ektar. Dají se filtrovat celkem intuitivně. Ale třeba Fuji 160 už zase ne, jelo to do zelených a tvrdých tónů. Mám stovky a stovky pokusů ze všech možných negativů, foťáků.. Prvotní impuls dělat barvu byl, že jsem chtěl po letech udělat z negativů fotky, ale v ANALOGOVÉM FOTOLABU! Což jsem po pár hodinách pátrání z hrůzou zjistil, že to nuly a jedničky už totálně zlikvidovaly! Kdyby mě to napadlo, že tyto fenomenální analogový mašiny budou sloužit jen pár roků, přisám, že bych si koupil jednu domů. Ale nenapadlo mě to, polovička by zřejmě řádila a pak jsem technický trotl, takže by mě to nakonec sloužilo asi jen jako megatěžítko. Jenže když prohlížím ty skvosty z těch analog mašin, jasně vidím, že to nejlepší už tu bylo. A to byla sériovka fotky za hodinu. Dodnes svítí barvami, kontrastem, ať byl negativ jakýkoli, z obyč, plasťáčku turistického, pořád to mělo absolutní hodnotu. Dnes sken nasvícený na papír je hnusný, nechutný a bezcenný. Co mě na analog fotkách z let 1995-2002 fascinuje, je ta dokonalá bílá, fotografie sama o sobě vyzařuje čisté světlo, všechny barvy jsou perfektně oddělené, žádný závoj, pokud tedy nebyl negativ chybně třeba podexponován, ale ani v tomto případě se nejednalo o závoj, ale o skutečné krytí negativu s podexponovaným snímkem. I to bylo krásný. Nevím proč, co je to za to strašné tajemství, že analogový stroj to uměl a já ne... Ať se v komoře třeba stavím na hlavu, a to už roky, takovou fotografii neudělám. Ne že bych tam neměl barvy, ale vždy je bílá závojovaná do jednoho odstínu. Buď převažuje zelená, červená , žlutá.. a nevím co dál. Tož tak, jsem se rozepsal.. Dávám sem zde čtverce z té Flexarety a pak kinofotky právě z analog. fotolabu. No comment.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  t1.JPG   70.27K   3 Počet stažení
  • Přiložený soubor  t2.JPG   170.37K   2 Počet stažení
  • Přiložený soubor  t3.JPG   98.29K   2 Počet stažení
  • Přiložený soubor  t4.JPG   357.36K   1 Počet stažení
  • Přiložený soubor  t5.jpg   131.3K   2 Počet stažení
  • Přiložený soubor  t6.jpg   193.02K   2 Počet stažení
  • Přiložený soubor  t7.jpg   183.5K   1 Počet stažení

  • 0

#24 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 4 July 2018 - 11:37:53

Tož jedna rada by byla, foť na černobílý materiál... :mrgreen:


  • 0

#25 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 4 July 2018 - 11:49:27

To dělám taky:) Tam kupodivu barvy neřeším:)


  • 0

#26 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 4 July 2018 - 11:53:27

Ja teraz nerozumiem tomu nareku.
Vravis ze z digitalneho labu sa ti fotografie nepacia.

Pochopil som, ze doma sa ti tiez nedari podla predstav.

Kde tu je priestor na to, aby urobil analogovy minilab fotografie lepsie, ako si to robis doma sam, pripadne ako laborant s necitlivym pristupom k tvojim fotografiam na dogitalnom minilabe?


  • 0

#27 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 4 July 2018 - 12:11:42

No na to se právě ptám. Kde je ten moment, když z analogového fotolabu byly fotky po všech stránkách precizní a mě se to nedaří? Co dělám za chybu? Já nevím, nevím to už tři roky. Proto se ptám, protože to nevím.


  • 0

#28 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 4 July 2018 - 12:18:47

je uplne odtazite, ze kedysi analogovy vystup sa ti pacil a dnes s ati digitalny nepaci, proble je, ze zrejme nie je nieco vporiadku s negativom ....

Teda ked vylucime problemy s vekom farebneho papiera, dodranim postupu spracovania, kvalitou osvetlenia fotokomory a aspon akou-takou kvalitou zv. pristroja a objektivu.


  • 0

#29 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 4 July 2018 - 12:22:55

Skeny se mi nelíbí z principu, je to zdegradovaný filmový obraz dopatlaný v chlívech nul a jedniček. Živý filmový obraz tak přestane existovat. Já chápu že digi soubory vysmažené na papír jsou z hlediska byznysu zlatý důl, ale fotografie je otřesná. Shluky se kterými si sken již neporadí, např. stébla trávy, jemné polostíny, tenké větvičky. Tohle je prostě úplně mimo.


  • 0

#30 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 4 July 2018 - 12:25:58

Ještě pro názornost:

 

 Všechna filtrace stojí, pohybuji jen M, nejdříve je závoj zelený, postupně se dostává do závoje purpuročerveného. Kde by mělo nastat středové vyvážení je závoj žlutý. Chemii používám výhradně čerstvou, negativy jsou v pohodě.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  t8.JPG   68.77K   3 Počet stažení
  • Přiložený soubor  t9.JPG   85.94K   3 Počet stažení

  • 1

#31 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 4 July 2018 - 12:32:54

:D

 

Skeny se mi nelíbí z principu, je to zdegradovaný filmový obraz dopatlaný v chlívech nul a jedniček. Živý filmový obraz tak přestane existovat. Já chápu že digi soubory vysmažené na papír jsou z hlediska byznysu zlatý důl, ale fotografie je otřesná. Shluky se kterými si sken již neporadí, např. stébla trávy, jemné polostíny, tenké větvičky. Tohle je prostě úplně mimo.


  • 0

#32 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 16 July 2018 - 18:44:55

Dělal jste někdo RA-4 v komoře na pearl papíry? Dá se specifikovat nějaký rozdíl té samé filtrace mezi leskem, matem a pearl? /též lustre, velvet/...


  • 1

#33 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 16 July 2018 - 20:53:23

Pearl paier, podobne ako Metalic od Kodaku je pouzitelny naozaj iba na nieco. Unverzalny papier to nie je.
Rozdiely vo filtracii? Ale to je od sarze ku sarzi. Nemozno na zaklade skusenosti z jedneho zvacsovania jedneho cloveka zovseobecnovat.
Mimochodom, niet nad leskly papier. No a na velke potom asi ten lustre. Mat nie je mat.


  • 0

#34 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 17 July 2018 - 04:12:13

Mám totiž pár Fuji papírů z Fomy, co je vyráběla pro japončíky svého času. Dodnes jsou ve výborném stavu a krásně se s nimi pracuje. Mají těžké, jasné, hluboké, barevné tóny. Vedle toho dělám na obyč. univerzál současný papír Fuji matt. Filtrací se lze dostat téměř k fomáckým, ale vycházejí sterilně, bez hloubky obrazu. Filtrace je trochu jinde, ale lze se potkat. To je ta otázka, zdali povrch pearl bude něco znamenat ve smyslu dojmu obrazu. Nezbývá než to vyzkoušet, roli jsem již objednal, hop nebo trop, stejně jiná možnost není...


  • 1

#35 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 17 July 2018 - 11:33:47

Cely zivot ma ucili, ze nestatny je ten, co sa uci na vlastnych chybach.
Ale je to blbost. Pokial niekto chce rozpravat o prednese reproduktorovych zostav - nech sa paci. Ja si ich postupne kupujem a pocuvam. A nad tuto skusenost neexistuje ziaden populany casopis s hviezdickami, ci bez nich.
Ked mas moznost vyskusat - nevahaj. Spocitaj si, kolko si nechal v "hospode" za posledny rok a vysloedok podel poctom Pearl roli z Foma :D. Este lepsie sa to pocita cez cigarety.
(Ke chcem usetrit, beham zasadne za taxikom, nie za elektrickou:)
Spravne je teda za A), vyskusat to treba.


  • 0

#36 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 17 July 2018 - 16:07:45

:) Už dávno nepiju a nekouřím, takže mám už taky hodně ušetřeno:))


  • 0

#37 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 17 July 2018 - 21:10:01

:) Už dávno nepiju a nekouřím, takže mám už taky hodně ušetřeno:))

Nepiju?? :mad:  Děsivá představa!!! :-P


  • 0

#38 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 18 July 2018 - 04:01:22

Už jsem si svý vypil. Ledviny mi dodnes neodpustily. Když začneš tanec nad propastí, je to děsivý..)


  • 0

#39 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 July 2018 - 12:29:45

Clouds: stejná, nebo podobná zkušenost. Své mám také už dávno odpito. 18 roků v hubě ani hlt a propast zmizela v dáli... :mrgreen:


  • 0

#40 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 18 July 2018 - 15:20:02

... volam sa Vlado Petras ... a som fotoholik ....
:D

Chlapci, ja vam gratulujem!


  • 0

#41 wagabond

wagabond

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 July 2018 - 15:31:23

Vážený kolego Vlado, tuto tvoji "závislost" není třeba léčit, spíše podporovat... :mrgreen:

Také já ti gratuluji... :-P


  • 0

#42 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 18 July 2018 - 16:13:21

Ale nemůžu říct, že by občasná večerní meditace u Whisky byla úplně k zahození. Jenže orgán má jiný názor...


  • 0

#43 anatole

anatole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 0

Publikováno 18 July 2018 - 19:19:56

Vidim, ze se debata ubira prirozenym smerem :-). Snad i vazne, kdyz si vzpomenu na moje traumata s roli (jeste neukoncene), tak bych snad nejradeji sahl po flasce. Zatim nemam zkonstruovan zadny instrument na ulehceni prace, prozatimne to resim klasicky s rucnikem pod roli vedle rezacky, tu 87 stupnovy rez, tamn 95, zatim to jde :-).


  • 0

#44 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 19 July 2018 - 10:19:18

Myslíš řezání papíru z role? Celkem mi fungoval extra primitivní poštelunk deska, napravo zarážka, nalevo chlívek pro strkání určité velikosti papíru. Tu jsem upravoval kladívkem lajsničkou a hřebíky podle potřeby velikosti papíru. Ale i na tuto úžasnost jsem se vyprdnul a nyní už jen potmě trhám papír přímo z role v komoře. Přehnu, utrhnu. Zjistil jsem, že uniformitu nesnáším až do této míry. Už mám ve vnitřním zraku velikost a funguje to dobře. Každý papír je originál..)) 


  • 0

#45 rezecek

rezecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 19 July 2018 - 17:37:47

Já řezal roli 61cm řezačkou 61cm Rotatrim, mezi nohy stolu jsem zavěsil trubku na odvíjení role, tu jsem odvíje, provlečenou skrz řezačku a na druhém konci jsem měl zarážku na 50 cm. Takto jsem nařezal plachty 50x60cm a ty ještě pak řezal napůl na 30x50cm, které už jsem mohl použít do Durst Printa. Kupodivu byly papíry nařezány s tolerancí do 0,5 cm a svíraly pravý úhel všude... Je to ale náročné, lepší je si brát z krabice už nařezané kusy od výroby. Roli jsem kupoval v AG Photographics v Birminghamu, také RA4 chemii, která se vyrábí v Číně, je to klasický Kodak ale vyráběný v číně. Fungoval bezvadně, velmi vydatný, ani starter kit nebyl potřeba. Durst Printo se nešpinilo, fotky syté a čisté. Zvětšováno na Magnifaxu 4a s hlavou Color 4ES, Apo Rodagon N 105/4. Měl jsem tuším Endura lustre, dobře se s tím dělalo. Chtěl jsem zkusit i lesk, ale na tak velké plachty jsem měl strach ohledně otisků prstů.


  • 0

#46 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 21 July 2018 - 05:36:15

Já řezal roli 61cm řezačkou 61cm Rotatrim, mezi nohy stolu jsem zavěsil trubku na odvíjení role, tu jsem odvíje, provlečenou skrz řezačku a na druhém konci jsem měl zarážku na 50 cm. Takto jsem nařezal plachty 50x60cm a ty ještě pak řezal napůl na 30x50cm, které už jsem mohl použít do Durst Printa. Kupodivu byly papíry nařezány s tolerancí do 0,5 cm a svíraly pravý úhel všude... Je to ale náročné, lepší je si brát z krabice už nařezané kusy od výroby. Roli jsem kupoval v AG Photographics v Birminghamu, také RA4 chemii, která se vyrábí v Číně, je to klasický Kodak ale vyráběný v číně. Fungoval bezvadně, velmi vydatný, ani starter kit nebyl potřeba. Durst Printo se nešpinilo, fotky syté a čisté. Zvětšováno na Magnifaxu 4a s hlavou Color 4ES, Apo Rodagon N 105/4. Měl jsem tuším Endura lustre, dobře se s tím dělalo. Chtěl jsem zkusit i lesk, ale na tak velké plachty jsem měl strach ohledně otisků prstů.

Máš někde ne webu nějakou galerii fotek RA-4?


  • 0

#47 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 21 July 2018 - 09:35:14

Obdivujem vsetkych, co manipuluju s papierom v roli.
Je tak haklivy na tlak, na ohyb a na daktylo-printy.


  • 0

#48 rezecek

rezecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 21 July 2018 - 10:14:54

 

Já řezal roli 61cm řezačkou 61cm Rotatrim, mezi nohy stolu jsem zavěsil trubku na odvíjení role, tu jsem odvíje, provlečenou skrz řezačku a na druhém konci jsem měl zarážku na 50 cm. Takto jsem nařezal plachty 50x60cm a ty ještě pak řezal napůl na 30x50cm, které už jsem mohl použít do Durst Printa. Kupodivu byly papíry nařezány s tolerancí do 0,5 cm a svíraly pravý úhel všude... Je to ale náročné, lepší je si brát z krabice už nařezané kusy od výroby. Roli jsem kupoval v AG Photographics v Birminghamu, také RA4 chemii, která se vyrábí v Číně, je to klasický Kodak ale vyráběný v číně. Fungoval bezvadně, velmi vydatný, ani starter kit nebyl potřeba. Durst Printo se nešpinilo, fotky syté a čisté. Zvětšováno na Magnifaxu 4a s hlavou Color 4ES, Apo Rodagon N 105/4. Měl jsem tuším Endura lustre, dobře se s tím dělalo. Chtěl jsem zkusit i lesk, ale na tak velké plachty jsem měl strach ohledně otisků prstů.

Máš někde ne webu nějakou galerii fotek RA-4?

 

Galerii mám umístěnou ve skříni v krabici... Tam jsou výsledné fotografie. Nemám to nijak digitalizováno.


  • 0

#49 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 31 July 2018 - 15:31:54

Sbírám informace o nejlepším papíru Fuji pro RA-4 ve smyslu nejvyšší saturace a kontrastu. Mám již nějaké typy, Ondko radí Fuji DPII. Koupil jsem roli Fuji DPII Pearl a ještě bych potřeboval něco bez metalického lesku. Chystám se na staré negativy a ty nebyly vždy ideálně exponované a chci z toho vytáhnout pokud možno opticko chemickou cestou co nejvíce. Díky.


  • 0

#50 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 6 August 2018 - 06:35:09

Nikde nic nikdo. Na webu jsem nenalezl.... Kdo ví, jaký je rozdíl mezi papíry Fuji DPII a Fuji DPFII? Nemůžu se toho nikde dobrat...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních