Přejít na obsah


Fotka

Co nejmenší/nejlehčí středoformátový přístroj


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
46 odpovědí na toto téma

#1 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 13 srpen 2015 - 22:02:04

Dneska jsem si při půlhodinovém namotávání zasekaného kinofilmu ve výojnici uvědomil, že mě to vůbec nebaví. Možná je to blbá vývojnice, možná jsem blbej já, ale svitek je pro mě hračka, takže mám chuť kinofilm na chvilku pověsit na hřebík. Mám Flexaret VI, je to super přístroj, ale poněkud těžkopádný. Takže kdybyste mi mohli poradit něco mobilnějšího. Formát 6x4.5 mi přijde jako dobrý kompromis mezi velikostí snímku a foťáku. Výměnné objektivy a TTL měření jsou sice fajn, ale asi bych se obešel.

Ideálně kdyby byla nějaká lehká (třeba plastová) dvouočka přímo na 6x4.5, tedy ne velká 6x6 s adaptérem, ale přímo vyrobená na ten menší rozměr. O tom, že existujou maličké 4x4 TLR vím, ale seřezávat svitky na ten rozměr se mi nechce.
Eventuelně bych se spokojil s nějakou sklopkou, ale nevím, jestli se dělaly 6x4.5. Povětšinou to jsou už hodně staré přístroje, tak mám strach z rozbitých mechanismů a děravých měchů. Taky závěrky mívají nějak málo časů. Navíc chci něco, kde se dá pořádně ostřit, takže aspoň hledáček s dálkoměrem.
Systémové SLR ala Mamiya 645 to je top, ale na mně asi už moc, nutilo by mě to kupovat a nosit hromadu příslušenství. Navíc mi to přijde takové neforemné a složité (aby se něco nepokazilo).

Máte nějaký tip?
  • 0

#2 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 13 srpen 2015 - 23:39:47

TLR – nevím, neslyšel jsem o nějakým 645. Spíš podle požadavků bych to viděl na dálkoměr, třeba Bronica RF645 či Fuji GS645. Nebude to ale za babku…

 

Jinak - Mamiya 6, čtvercový formát, je poměrně malý; cena ovšem není. 


  • 0

#3 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 14 srpen 2015 - 06:06:45

super ikonta 6x4,5, verzi dle libosti http://www.antiqueca...uperikonta.html


  • 1

#4 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 srpen 2015 - 06:52:35

Dyťuž to tu bylo tolikrát...

http://www.temnakomo...6-6x9-do-kapsy/


  • 0

#5 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 14 srpen 2015 - 08:05:32

Dneska jsem si při půlhodinovém namotávání zasekaného kinofilmu ve výojnici uvědomil, že mě to vůbec nebaví. Možná je to blbá vývojnice, možná jsem blbej já, ale svitek je pro mě hračka, takže mám chuť kinofilm na chvilku pověsit na hřebík. Mám Flexaret VI, je to super přístroj, ale poněkud těžkopádný. Takže kdybyste mi mohli poradit něco mobilnějšího. Formát 6x4.5 mi přijde jako dobrý kompromis mezi velikostí snímku a foťáku. Výměnné objektivy a TTL měření jsou sice fajn, ale asi bych se obešel.
Ideálně kdyby byla nějaká lehká (třeba plastová) dvouočka přímo na 6x4.5, tedy ne velká 6x6 s adaptérem, ale přímo vyrobená na ten menší rozměr. O tom, že existujou maličké 4x4 TLR vím, ale seřezávat svitky na ten rozměr se mi nechce.
Eventuelně bych se spokojil s nějakou sklopkou, ale nevím, jestli se dělaly 6x4.5. Povětšinou to jsou už hodně staré přístroje, tak mám strach z rozbitých mechanismů a děravých měchů. Taky závěrky mívají nějak málo časů. Navíc chci něco, kde se dá pořádně ostřit, takže aspoň hledáček s dálkoměrem.
Systémové SLR ala Mamiya 645 to je top, ale na mně asi už moc, nutilo by mě to kupovat a nosit hromadu příslušenství. Navíc mi to přijde takové neforemné a složité (aby se něco nepokazilo).
Máte nějaký tip?

Co takhle stary dobry bakelitovy Pionyr? Co ja se s nim jako maly kluk nafotil... Bohuzel dnes se prodavaji za stejnou nebo i vyssi cenu jak ty Flexarety :-(
  • 0

#6 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 14 srpen 2015 - 09:00:27

Tisíce lidí fotí na kinofilm a namotávají ho do tanku bez problémů. Bylo tady na to snad i někde vlákno. U Joba mě to taky někdy zlobí. Chce to chytnout ten film v cívce za hrany (cívka je na jednom místě zúžená), zaviklat s ním ze strany na stranu a popostrčit ho trochu.

Středoformát je prostě těžší a s různejma werkama člověk dosáhne akorát tak horší kvality za více peněz (pokud se člověk trochu rozfotí, je to sešup).

Flexaret není těžkopádný, je to lehký středoformát.

I ten Flexaret musí projít servisem, aby se s tím dalo normálně fotit. Pak to taky chce taky novou matnici.

SuperIkonta  možná není špatná volba (Fuji dělala modernější verzi sklopky Fuji GS645), ale pořizovací cena plus servis, expozimetr, jeden objektiv, skládat a rozkládat, citlivost na protisvětlo.

 

Já mám střední formát hrozně rád. Ale je to třeba brát i s jeho záporama. Je to těžký, drahý, trochu neohrabaný a nefotí se s tím leicastyle.

 

TLR na 6x4.5 se nedělají, ale do některých se dají dát vložky (nejde s tím dobře fotit navýšku).


  • 2

#7 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 srpen 2015 - 12:05:46

Teda musím uznat, že kupovat středoformát kvůli tomu, že neumím nasoukat kinofilm do cívky - to tu ještě nebylo :)


  • 4

#8 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 14 srpen 2015 - 13:37:08

Střední formát je super, ale ten důvod je fakt spíš legrační :-)

 

Trik:

1) Po naexponování film nezatahuj úplně do kazety, konec přehni a zlom, abys věděl, že film je nafocený a omylem ho do foťáku nedal znovu.

2) Před vyvoláním vem nůžky a konec zastřihni co nejvíc do kulata, aby hrany byly co nejhladší a vyhni se přitom perforacím.

 

Film pak do cívky vklouzne podstatně lépe.

 

Pokud je to jasné a všichni to znají, tak pardon, ale sám jsem na tohle po delší pauze při navíjení prvního filmu zapomněl a divil se, že to jde tak špatně.

 

Poslepu to jde taky, ale o dost hůř a chce to mnohem víc šikovnosti...


  • 0

#9 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 14 srpen 2015 - 13:41:56

Teda musím uznat, že kupovat středoformát kvůli tomu, že neumím nasoukat kinofilm do cívky - to tu ještě nebylo :)

Ono to bylo myšleno napůl v žertu, ale každopádně se mi s SF negativy dělá líp, takže mě napadlo, jestli se dá kino nahradit nějakým pidi středoformátem. Kdysi se mi na netu líbil Praktisix, ale když jsem ho držel v ruce, tak jsem si to rozmyslel :).

Ten kinofilm byl namotaný z půlky nějaký pátek v Praktice obráceně, takže proto se asi bránil více než jindy. Navíc ty kuličky na mojí vývojnici Plastik se spíš šprajcujou, než že by tam něčemu pomáhaly. Jednou mi dokonce dokázaly tu perforaci roztrhnout. S posledními cca 20 cm filmu mívám problémy pravidelně. Potmě to nevidím, ale zdává se mi, že film úplně vyskočí z té zaváděcí části, takže pak můžu točit jak chci, a on se ani nehne. Nebo se šprajcne, a nejde točit vůbec. Musím vývojnici rozdělat a začít motat nanovo.

Tak jedině přejít na 24 snímkové kino nebo sehnat jinou vývojnici.

 

Co takhle stary dobry bakelitovy Pionyr?

Chtěl jsem něco, s čím se dobře ostří. Pionýra moc neznám, ale pokud vím, tak je to fixfocus nebo co. Taky závěrka moc časů nenabízí. To mi přijde, že lepší obrázky jak z kina z toho nedostanu.

 

Bronica RF645 či Fuji GS645.

Koukal jsem, to jsou zajímavé aparáty. Ta Fuji bývá i ve verzi se zoomem. Nicméně na to moje focení je to až moc automatické. A taky drahé, co si budem povídat.

 

super ikonta 6x4,5, verzi dle libosti http://www.antiqueca...uperikonta.html

Asi u něčeho podobného skončím. Velikostně to snad bude něco jako ta moje Praktica, navíc se zasouvacím objektivem. Ono ani 6x6 nebo 6x9 by nemusela být moc velká, budu muset projít pár bazarů, ať se v tom trošku zorientuju, každopádně sklopku doma ještě nemám :).


  • 0

#10 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 14 srpen 2015 - 14:09:26

Volil by jsem dírkovou komoru.

1)

Má velmi jednoduché zakládání filmu

 

2)

Má skvělý autofokus

 

3) 

je lehoučká

 

:cool:


  • 3

#11 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 srpen 2015 - 15:16:11

1. vřele bych doporučil suchý trénink s cvičným filmem na světle

2. je lepší kuličky z cívek vyoperovat, jsou jen pro zlost, a raději střídavě přidržovat film rukou, je to i jistější. A ten zmíněný nácvik na světle...

3. kinofilm nezastřihávat, ale nejdřív vytáhnout, přesněji řečeno vytrhnout z kazety, ustřihnout jen tenhle "postižený" kousek a zasouvat jej do spitály tímto koncem, protože pokud se fotí aparátem, který má navíjení emulzí navrch, tak konec filmu zpravidla nemá tak velkou vůli kroutit se naopak, což při navíjení způsobuje největší problémy.

Svitkovým filmům samozřejmé zastřihávat rožky třeba


  • 0

#12 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 srpen 2015 - 15:31:52

U Plastimatky guličky? Hm, zaujímavé, že som si to za tridsať rokov nevšimol. Zastrihnúť hrany a de se na to. Občas sa film štorcuje, tak jeden z dvadsiatich, (napr P3), ale ináč bez problému. Cievky musia byť suché.


  • 0

#13 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 srpen 2015 - 16:04:15

Existovaly 3 verze cívek vývojnic Plastik 35 a 60 (rotačních) - nejstarší jsou bakelitové, pak dělali průhledné s kuličkami a poslední série byla už bez kuliček. Rovněž překlápěcí Plastimatky byly ve dvou verzích - s kuličkami a mnohem lepší novější varianta bez. nich. Filmy tam jdou soukat i mnohem ochotněji.


  • 0

#14 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 14 srpen 2015 - 16:18:14

mne teda osobně jde hůř svitek...


  • 0

#15 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 srpen 2015 - 17:39:05

Jeden malej a lehkej kdysi si ho oblíbil i Havel.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  1.jpg   653,09K   20 Počet stažení

  • 0

#16 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 14 srpen 2015 - 18:15:03

Jeden malej a lehkej kdysi si ho oblíbil i Havel.

GA645Zi - to je ten se zoomem. Líbil se mi, našel jsem ho někde na ebayi, jenže prodejce píše, že ho prodává, protože to je jenom autofocus, a to by vadilo i mě. Chci si hrát s clonou a ostřením. Jinak bych si připadal jako s digitálem :). Chci aby to fotilo i bez baterek.

 

Volil by jsem dírkovou komoru.

U dírkové komory mi nevyhovuje ostrost a doba expozice. Ale uvažuju, že bych si zkusil vyrobit svitkovou "pinholi", akorát místo dírky bych namontoval objektiv se závěrkou z nějakého rozbitého aparátu.

Manuální posun filmu bych sestrojit zvládl, zasouvání objektivu možná taky, clona a závěrka by byla z dárcovského přístroje. Akorát ten dálkoměr bych asi nedokázal. Ještě nevím, jestli je to lepší řešení než Ikonta.


  • 0

#17 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 14 srpen 2015 - 18:56:22

Jeden malej a lehkej kdysi si ho oblíbil i Havel.

Mám dojem že na další stránce je k tomuto přístroji zmínka pochvaly od pana Bruníka... hledat se mi to v tom hicu nechce....


  • 0

#18 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 srpen 2015 - 20:03:04

 

Jeden malej a lehkej kdysi si ho oblíbil i Havel.

Mám dojem že na další stránce je k tomuto přístroji zmínka pochvaly od pana Bruníka... hledat se mi to v tom hicu nechce....

 

Na další stránce je s čím na to?popis o tom jak fotit zimní krajinu středoformátem o přístroji tam zmínka není.


  • 0

#19 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 14 srpen 2015 - 21:09:02

 

 

Jeden malej a lehkej kdysi si ho oblíbil i Havel.

Mám dojem že na další stránce je k tomuto přístroji zmínka pochvaly od pana Bruníka... hledat se mi to v tom hicu nechce....

 

Na další stránce je s čím na to?popis o tom jak fotit zimní krajinu středoformátem o přístroji tam zmínka není.

 

.. aha .. takže strana 40, prostřední sloupec dole ... skutečně Jiří Bruník :)


  • 0

#20 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 srpen 2015 - 21:49:35

 

 

 

Jeden malej a lehkej kdysi si ho oblíbil i Havel.

Mám dojem že na další stránce je k tomuto přístroji zmínka pochvaly od pana Bruníka... hledat se mi to v tom hicu nechce....

 

Na další stránce je s čím na to?popis o tom jak fotit zimní krajinu středoformátem o přístroji tam zmínka není.

 

.. aha .. takže strana 40, prostřední sloupec dole ... skutečně Jiří Bruník :)

 

Strana 38 zimní krajina,jak to dělá Jiří Bruník strana 41,jak to dělá Jiří Havel. :)


  • 0

#21 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 srpen 2015 - 13:48:17

Což takhle hasselblad swc? Odpadá nutnost měnit skla, takřka bez zkreslení, kazety na film, možnost připojit nulajedničkové pozadí :-)


  • 0

#22 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 15 srpen 2015 - 22:58:25

Což takhle hasselblad swc? Odpadá nutnost měnit skla, takřka bez zkreslení, kazety na film, možnost připojit nulajedničkové pozadí :-)

To je pěknej prcek, ale mimo moji ligu.

Teď jsem objevil Primarette neboli Planovista (http://camera-wiki.org/wiki/Primarette) - skládací dvojočka bez zrcátka na 127 film. Asi docela rarita. Něco takového na 6x4.5 svitek budu muset sestrojit :).
  • 0

#23 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 15 srpen 2015 - 23:02:25

PÁNOVÉ MOC PROSÍM. Nepište sem kraviny Držme si kvalitu informací na tomto webu.

Děkuji


  • 1

#24 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 15 srpen 2015 - 23:18:24

nedelejte kompromis a nesnazte se setrit na nespravnem miste

.

mne stala fotografie uz skoro sedmdesat tisic a vecsina z toho lezi ladem pro nekoho jineho

 

.

jdete za tim po cem touzite bez ohledu na to ze to bude az "zitra"


  • 1

#25 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 16 srpen 2015 - 00:01:23

nedelejte kompromis a nesnazte se setrit na nespravnem miste

.

mne stala fotografie uz skoro sedmdesat tisic a vecsina z toho lezi ladem pro nekoho jineho

 

.

jdete za tim po cem touzite bez ohledu na to ze to bude az "zitra"

 

 

Ta čeština je matoucí a podsouvá koruny....ale zřejmě se jedná o eura :-)

Lepší než kdyby to byla prochlastaná částka...to by bylo o život.

 

I já dám doporučení....nejlehčí bude tuším Voigtander Brillant...bakelitová verze, malé rozměry taky splňuje, případně Ljubitel 2 - ten má i lepší optiku...klon tessaru. A pakliže se olepí vnitřek (který se bakelitově leskne a působí závoj na filmu) sametovou samolepící tapetou ...tak se získá přístroj s tessarovskou optikou - lehký a s neuvěřitelně světelnou matnicí, která je v podstatě velký brilantní hledáček. Ostření se provádí už méně šikovně na malém vybroušeném kolečku veprostřed matnice.

 
  • 1

#26 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 16 srpen 2015 - 16:33:25

nedelejte kompromis a nesnazte se setrit na nespravnem miste

.

mne stala fotografie uz skoro sedmdesat tisic a vecsina z toho lezi ladem pro nekoho jineho

 

.

jdete za tim po cem touzite bez ohledu na to ze to bude az "zitra"

tohle se dá praktikovat pokud člověk hned z kraje ví, co chce. to se stává málo kdy, si myslím. každý fotoaparát, který mi prošel rukama, mi obohatil mimo jiné i o zkušenosti s ním. vím, co se mi na něm líbilo a co naopak ne. a na základě toho se mohu dopracovat k dalšímu tomu "finálnímu" fotoaparátu. že to stojí hromadu peněz "zbytečně" a hromadu času při výběru je prostě fakt. pro někoho někoho je takhle cesta smutná, pro někoho naopak. nicméně dnes jsou ceny fototechniky většinou doopravdy směšně nízké. můžeme být rádi, že mnozí z nás to řeší až teď


  • 3

#27 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 16 srpen 2015 - 22:51:09

Tak oprava: podle tohoto videa https://m.youtube.co...h?v=IjEMMc3ndgA má Fuji GA645Zi možnost manuálního zaostřování, i když to není zrovna nejpohodlnější. Tady https://m.youtube.co...h?v=s_pybwbc0tQ je vysvětleno, jak funguje manuální režim a priorita clony s kompenzací expozice. Takže to není úplně obyčejný point&shoot automat. Zoom je jen ve 4 diskrétních krocích, jak jsem pochopil, ale to je jenom malý detail. Bez baterek to nefotí, ale co už :). Nakonec to vypadá na docela solidní foťáček..
  • 0

#28 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 17 srpen 2015 - 07:12:09

Dohledej si tu příspěvky Jendy1250 - měl ho a fotil s ním, takže praktické poznatky...


  • 0

#29 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 17 srpen 2015 - 11:40:29

Mam GA645 (60mm objektiv) a spokojenost maximalni. Manual focus neresim, automatika vzdy zaostri lip nez ja. Zas tak maly prcek to ale neni, blizi se rozmerove Mamiyi 7.

http://www.dantestel...ical/ga645.html


  • 0

#30 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 4 září 2015 - 12:21:40

Tak mi přišla z Anglie Ikonta A, i s koženou brašničkou. Novar Anastigmat 1:3.5 vypadá jako nový, závěrka cvaká podle ucha dobře, akorát tomu vysouvání se moc nechce. Asi na to budu muset najít nějakej grif nebo se třeba rozhýbe. Nevím, jestli to mám zkoušet něčím mazat. Už se nemůžu dočkat, až tam dám film.

A GA645Zi možná přijde taky, jestli mě to 6x4.5 chytne :).


  • 0

#31 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 4 září 2015 - 12:50:22

I já dám doporučení....nejlehčí bude tuším Voigtander Brillant...bakelitová verze, malé rozměry taky splňuje, případně Ljubitel 2 - ten má i lepší optiku...klon tessaru. A pakliže se olepí vnitřek (který se bakelitově leskne a působí závoj na filmu) sametovou samolepící tapetou ...tak se získá přístroj s tessarovskou optikou - lehký a s neuvěřitelně světelnou matnicí, která je v podstatě velký brilantní hledáček. Ostření se provádí už méně šikovně na malém vybroušeném kolečku veprostřed matnice.

 

To je Davide dost odvážné tvrzení. Triplet na Lubitelu rozhodně není klon tessaru. Spíš je to tak, že tessar je vylepšená verze tripletu, protože má zadní člen tmelený ze dvou čoček. Jinak ale souhlasím s tím, že Lubitel, pokud se odstraní vnitřní odlesky (nejlépe černým sametem), umí opravdu zajímavé obrázky, přičemž charakteristická kresba tripletu má taky něco do sebe. Ale srovnatelné s tessarem to opravdu moc není.

Ještě bych zmínil Rolleiflex - starý Standard a ještě starší Original, jsou výrazně menší a lehčí než nové typy Rolleiflexů i Flexarety. Přitom ani nejsou nesmyslně drahé.


  • 1

#32 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 4 září 2015 - 14:31:36

Dělal jsem fota z obou Lubitelů jak Lubitel 2 tak Lubitel 166 a z toho novějšího mě přišli takové víc prokreslené. Moc tomu nerozumím, ale tipl bych, že do té novější verze se nějak vylepšila optika. Každopádně oba jsou malé a skladné, fota taky hezké :-)


  • 0

#33 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 4 září 2015 - 16:44:52

Tak mi přišla z Anglie Ikonta A, i s koženou brašničkou. Novar Anastigmat 1:3.5 vypadá jako nový, závěrka cvaká podle ucha dobře, akorát tomu vysouvání se moc nechce. Asi na to budu muset najít nějakej grif nebo se třeba rozhýbe. Nevím, jestli to mám zkoušet něčím mazat. Už se nemůžu dočkat, až tam dám film.

A GA645Zi možná přijde taky, jestli mě to 6x4.5 chytne :).

ikonta nebo super ikonta? jinak ať slouží


  • 0

#34 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 4 září 2015 - 17:16:13

asi už s křížkem po funuse, ale: starší flexarety sice nejsou tak lehké jako plasťáčky, ale třeba F2a je o hodně lehčí než F6 (mám pocit že to bude zhruba 550 vs 950g nebo tak něco, teď to nemůžu převážit). a rozhodně to bude malá investice, já tu svoji F2a mám za ~400Kč (+ dlaších ~700Kč za sluneční clonu, všemožné filtry a flexpary 0,33-0,5 a 0,5-1,0).


  • 0

#35 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 4 září 2015 - 19:48:13

Ne-Super Ikonta - bez dálkoměru. Nakonec jsem se rozmyslel, že to stačí, budu víc clonit :). Už jsem tím protáhl jeden film a negativ vypadá dobře, uvidíme na papíře, jak se povedly. Ještě vyřešit to zasekávání - vypadá to, že drhne nýtek u destičky s objektivem - když se s tím zaviklá, tak se dootevře.
16 fotek se tam vešlo i přes mé zbrklé převíjení, zkušený člověk by jich tam nacpal možná i 18 :). Ještě sehnat žlutý filtr, a budu chrochtat blahem.
  • 0

#36 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 5 říjen 2015 - 10:43:43

Tak jsem Ikontu asi přechválil. Podívejte se prosím na tento sken fotky. Svislé pruhy na fotce jsou předpokládám důsledek vodorovných pruhů na negativu způsobených tím, že to volám v rotační vývojnici a málo s tím třepu, to bych neřešil.

O co mi ale jde především je ten světlý flek vlevo nahoře, obsahuje unitř jakoby nějaké vlákna. Je to skoro na každém snímku, co jsem přivezl z Chorvatska (takže trochu silnější světlo než u nás), přesně na stejném místě, na některých to je vidět míň, na tomhle asi nejvíc. Udělalo mi to na Fomapan 100, 200 i na stovkovém diáku od Fuji (tuším Provia), vše (i diapozitiv ;) ) volané v R09.

Nemáte někdo nějaký tip, co to může být?

Mě napadá akorát, že to může být nějaký kaz nebo bordel v objektivu (většina fotek zaostřena na nekonečno, clona F11 nebo F16), tak jsem sundal zadní člen, otevřel závěrku a trošku to profoukal.

Nebo se tam dostává někudy světlo, ale netuším kudy. Může to tolik osvítit to červené okýnko (mám ho otevřené jenom na převíjení, takže pár sekund).

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  Sken.jpg   184,79K   27 Počet stažení

  • 0

#37 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 5 říjen 2015 - 10:55:22

Kdyby tam teklo někudyma světlo, byl by na pozitivu černý flek. Přimlouval bych se za ten bordel na objektivu...


  • 0

#38 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 5 říjen 2015 - 10:57:18

....sakra, to sem napsal zase blbost. Může někdo smazat tento a předchozí příspěvek?


  • 0

#39 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 říjen 2015 - 12:56:11

To bys nad tim objektivem musel svacit a musela by ti tam spadnout pulka rohliku :). Podle me ti tam fouka svetlo. A misto i celkem odpovida okynku pro posuv filmu.
  • 0

#40 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 5 říjen 2015 - 13:41:36

Zkontroluj jestli neprosvítá měch.

 

Je nějaký felk i na okraji filmu, nebo je jen v obraze?


  • 0

#41 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 5 říjen 2015 - 14:03:12

To okýnko je jinde, kdyby to bylo od něj, tak je to uprostřed, blíž ke kratší straně. Leda by se to nějak poodráželo.

Na negativu je to ohraničené zároveň se snímkem, takže je to jen ve snímku, mezi snímkama nic. Blbé je, že je to i na snímcích, které jsou očividně podexponované, takže souvislost s objektivem to asi mít nebude. Měch nevypadá na oko špatně, ale možná je tam nějaká mikroskopická dírka, to okem nepoznám, ale zkusím to nějak otestovat s lampičkou..


  • 0

#42 jirka193

jirka193

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 60 příspěvků(y)
Reputace: 46

Publikováno 5 říjen 2015 - 15:47:45

Moskva, dálkoměr, vynikající optika, formát 6x9, s redukcí i 6x6, cena kolem 1500 kč.


  • 0

#43 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 5 říjen 2015 - 18:38:10

Tak záhada vyřešena - baterkou ve tmě jsem objevil, že součástí měchu je i miniaturní pinhole.
Až ji spravím, určitě se někde jinde udělá další.
  • 1

#44 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 říjen 2015 - 19:11:36

Hledej v tematecj VF kamer. Je tam mnohokrat zminovam pripravek na opravu mechu.
  • 0

#45 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 říjen 2015 - 19:15:47

Moskva, dálkoměr, vynikající optika, formát 6x9, s redukcí i 6x6, cena kolem 1500 kč.

Jo, souhlas. Moskva je super. Mam 4, i s vlozkou. Bohuzel, investice do magnoly mne znacne vycerpala :). Nemaje magnigax, ale pouze opemus, moskva se stava trosku luxusem. Pokud by mel nekdo zajem, necht napise SZ.
  • 0

#46 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 říjen 2015 - 19:16:14

Moskva, dálkoměr, vynikající optika, formát 6x9, s redukcí i 6x6, cena kolem 1500 kč.

Jo, souh
  • 0

#47 kaiser

kaiser

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 5 říjen 2015 - 19:44:56

 

Moskva, dálkoměr, vynikající optika, formát 6x9, s redukcí i 6x6, cena kolem 1500 kč.

Jo, souh

 

borda:poslal jsem SZ


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních