Přejít na obsah


Fotka

Farebna alebo klasicka hlava?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 macejo1

macejo1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín (SK)
Reputace: 1

Publikováno 17 srpen 2015 - 17:19:30

Dnes som prvý krat vyskúšal nový zvetsovak MAGNIFAX 3a s farebnou hlavou a hned nastal problem. Vsetky fotky su strasne sede az tmave. cim to ože byt? nebude to tým že ta farebna hlava dava akosi malo svetla? ci to len neviem nastavit? Dakujem za postrehy a rady 


  • 0

#2 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 srpen 2015 - 17:29:20

tmave malo světla. barevná hlava obecně svítí méně než kondenzor. ale ta šedá - měl jsi hlavu anstavenou na bílou barvu? měl jsi papíry normální gradace? jaká velikost papíru a jak dlouhý byl osvit? 


  • 0

#3 macejo1

macejo1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín (SK)
Reputace: 1

Publikováno 17 srpen 2015 - 17:36:04

mozno blba otazka... kondenzor mam vybrat ked pouzivam farebnu hlavu? Ja ho tam mam nahodený číslo3. 


  • 0

#4 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 17 srpen 2015 - 18:19:12

Používám Opemus 6 s kondenzorem + multigradační filtry. Někdy před pěti lety jsem si koupil barevnou hlavu a po několika zvětšováních jsem ji zase prodal a vrátil se ke kondenzoru. Všechny fotky byly šedé, nemohl jsem do nich dostat kontrast i ta černá nebyla úplně černá. I když někdy se výsledek blížil mým představám, ale za cenu mnoha zničených papírů. Nevím proč tomu tak bylo, třeba jsem něco dělal špatně. Tím ale nechci říci, že je barevná hlava špatná, ale po letech používání multigradačních filtrů jsem si na ni nemohl zvyknout. 


  • 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 srpen 2015 - 19:11:31

Inu, kondenzor má své výhody, ale "šuplíkování" filtrů, prach...

Barevná hlava je významně pohodlnější a s prachem to není tak zlé...

Když jsem přecházel z kondenzoru na barevnou hlavu, měl jsem pocit, že budu muset všechny negativy vyhodit (nebo barevnou hlavu). Holt, je třeba "vyladit, kalibrovat systém" - od vyvolávání filmu po filtraci při expozici pozitivu.

Nicméně - na dobrých papírech (a samozřejmě při dobrém negativu) si klidně vyhrajete i se čtvrtinami gradačních stupňů.


  • 0

#6 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 17 srpen 2015 - 20:15:33

Možná jsem to vzdal s tou barevnou hlavou moc brzy a nebyl jsem dost trpělivý. Ale každému vyhovuje něco jiného a já jsem s multigradačníma filtrama spokojený.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních