Přejít na obsah


Fotka

Osvětlení komory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 sahan

sahan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 August 2015 - 17:46:47

Zdravím ... potřeboval bych poradit s nějakou levnou variantou osvětlení do komory. Někde jsem četl že postačí i červená blikačka na kolo, ale nejsem si jistej. Budu rád za každou alternativu :)


  • 0

#2 MatejTrebichavsky

MatejTrebichavsky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín
Reputace: 0

Publikováno 23 August 2015 - 18:34:37

Ja používam klasickú červenu žiarovku 50W. Zatial žiadne problémy.


  • 0

#3 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 23 August 2015 - 19:22:30

http://www.temnakomo...-do-fotokomory/

http://www.temnakomo...ení-fotokomory/

http://www.foma.cz/c...ni-temne-komory


  • 0

#4 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 24 August 2015 - 06:29:36

Když si nejsi jistej, tak vyzkoušej (obětuj jeden papír) a uvidíš...

 

p.s. sám jsem nezkoušel, mám červenou žárovku 25W nejspíš do barevný hudby, měla kolem patice čirý proužek, který jsem přelepil elektrikářskou páskou a funguje mi to...


  • 0

#5 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 9 September 2015 - 21:32:44

Pratele, pri osazovani sve temne komory vybavenim jsem zjistil, ze tzv. bezpecne svetlo mam osazene zlutozelenym filtrem namisto cerveneho. Dle zkusenosti nekterych clenu zde se mi toto jevi jako ne uplne dobre pro praci s dnesnimi papiry. Proto se chci touto cestou zeptat, zda by nekdo nemel navic cerveny skleneny filtr rozmeru 17 × 23 cm.
Je jasne, ze bych mohl jit cestou nejmensiho odporu a zkratka pouzit blikacku na kolo, ale nejak touzim vyuzit pokud mozno veskere vybaveni, ktere jsem uz drive zdedil, dostal ci zakoupil.
  • 0

#6 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 September 2015 - 06:44:49

Chceš dělat na multigrady nebo na pevnou gradaci?


  • 0

#7 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 10 September 2015 - 20:53:14

Zatim budu rad, kdyz zvladnu pevnou gradaci. Pocitam tak minimalne jeden rok bych u ni mel vydrzet.
Je tedy zlutozeleny filtr pro pevnou gradaci OK? Podotykam, ze se bavime o papirech Foma.
Jeste edit: Samozrejme nejprve hodlam udelat zkousku, nakolik je moje osvetleni bezpecne. Ale uz ted vim, ze napr. Zirafka zde mela s timto filtrem problemy, proto muj dotaz.
  • 0

#8 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 11 September 2015 - 08:37:13

Test bude nejlepší a jasný, ale pevný Fomaspeed i Fomabrom udávají v technickém listu i žlutozelenou.


  • 0

#9 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 11 September 2015 - 19:41:41

To nebyl problém s filtrem ale se zelenou žárovkou :) Prostě jsem použila to, co jsem měla po ruce, ale ukázalo se, že to nebylo dobře. S filtrem to bude jiné, chce to zkusit.

 

Zatim budu rad, kdyz zvladnu pevnou gradaci. Pocitam tak minimalne jeden rok bych u ni mel vydrzet.
Je tedy zlutozeleny filtr pro pevnou gradaci OK? Podotykam, ze se bavime o papirech Foma.
Jeste edit: Samozrejme nejprve hodlam udelat zkousku, nakolik je moje osvetleni bezpecne. Ale uz ted vim, ze napr. Zirafka zde mela s timto filtrem problemy, proto muj dotaz.


  • 0

#10 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 26 June 2016 - 20:11:57

Takze takto, tu nie je potrebne experimentovat, je jedna taka web shop stranka s ujom Alim, tam su led ziarovky, hladat sa hlada pod heslom red led bulb, problem vyrieseny za 3 €, myslim, ze viac nie je treba, funguje a nie je potrebne objavovat ameriku, viac v SZ
  • 0

#11 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 236

Publikováno 27 June 2016 - 08:20:27

Takze takto, tu nie je potrebne experimentovat, je jedna taka web shop stranka s ujom Alim, tam su led ziarovky, hladat sa hlada pod heslom red led bulb, problem vyrieseny za 3 €, myslim, ze viac nie je treba, funguje a nie je potrebne objavovat ameriku, viac v SZ

Jako nouzové řešení, pokud by někdo hodně spěchal, ve Sportisimu mají blikačku na kolo za 79,-. Svítím s tím odrazem o strop. Světla je subjektivně více než z Philips 15W žárovky pro temnou komoru. Zatím vyzkoušené na Ilford Xpress a v pohodě.


  • 0

#12 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 28 June 2016 - 21:13:08

... nevim, jestli jsem uz psal. Me bezvadne funguje LED pate (zadni) brzdove svetlo do auta. 40 LED za 100Kc na netu. Ne primo na papir, lehce odrazene od zdi ...


  • 0

#13 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 28 June 2016 - 21:39:23

No mě fungují i staré NARVA červené žárovky, ty svítí nejlíp, ale na MG nejdou. Alespoň ty moje. Blikačka na kolo funguje dobře. Dobře by určitě i fungovala stará mlhovka na Škodu 120. Já mám v dřevěné bedýnce vlepenej plast filtr oranžovej od Kaiser a ten funguje na vše. Stál , ale kolem 350kč. Mám v bedýnce 25W žárovku odrazem o kachličky a funguje bez problémů.


  • 0

#14 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 29 June 2016 - 12:09:10

Radil bych spíše novou než starou mlhovku - červená ledka svítí fakt jenom červeně, bílá žárovka za červeným sklem je potenciální riziko... Tedy všechno potřebuje vyzkoušet, ale ledky (klidně cyklistické nebo z vánočního stromečku) jsou víc na pohodu než klasické žárovky.


  • 0

#15 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 30 June 2016 - 09:18:17

Radil bych spíše novou než starou mlhovku - červená ledka svítí fakt jenom červeně, bílá žárovka za červeným sklem je potenciální riziko... Tedy všechno potřebuje vyzkoušet, ale ledky (klidně cyklistické nebo z vánočního stromečku) jsou víc na pohodu než klasické žárovky.

Ahoj,

 

samozrejme červené ledky sú na tom so spektrom lepšie ako biele žiarovky, ale nemusí byť pravda, že vyžarujú čisto červené spektrum :) Ja sa teraz snažím urobiť si červené ledkové osvetlenie a led pás, ktorý mám, a ktorý mal mať >720nm nie je úplne bezpečný, preto chcem skúsiť dať tam ešte nejakú formu červeného filtra - idem skúsiť červenú priehladnú fóliu.


  • 0

#16 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 30 June 2016 - 10:17:49

 

Ahoj,

 

 

samozrejme červené ledky sú na tom so spektrom lepšie ako biele žiarovky, ale nemusí byť pravda, že vyžarujú čisto červené spektrum :) Ja sa teraz snažím urobiť si červené ledkové osvetlenie a led pás, ktorý mám, a ktorý mal mať >720nm nie je úplne bezpečný, preto chcem skúsiť dať tam ešte nejakú formu červeného filtra - idem skúsiť červenú priehladnú fóliu.

 

 

Trošku off topic, ale Ty při >720nm osvětlení v komoře něco vidíš?


  • 2

#17 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 30 June 2016 - 14:10:15

:) no jo, chybička se vloudila :) avizujú 670 (nie 720) ale podľa toho, že mi to osvetluje papiere to nemá ani toľko.


  • 0

#18 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 July 2016 - 09:44:02

Ony totiž současný červený ledky mají často ve spektru i modrou čáru, oranžový jsou bezpečnější.


  • 0

#19 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 184

Publikováno 21 May 2017 - 16:09:38

Bez problémů mi funguje baervná LED žárovka s klasickou paticí E27 od NARVY (=NBB), "LED G45 230-240V 1W COLOURMAX E27 ČERVENÁ":

 

https://eshop.nbb.cz...a~250655002.htm

 

DOMINANTÍ vlnová délka je podle výrobce 640 nm. Při vzdálenosti misek cca 1 m od žárovky jsem nepozoroval negativní vliv na Fomaspeed Variant III, ani Ilford Xpress rc multigrade. Asi by se daly použít i jiné jejich barvičky.

 

Cena kolem 50,-.


  • 0

#20 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 267

Publikováno 23 May 2017 - 07:29:43

ja som vyrobil osvetlenie z http://www.dx.com/p/...ip-120cm-188760 a zapalil som to este do cervenej folie. Ilford MG express su uplne ok aj na 100% vykonu, fomabrom na 60% tiez:)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních