Přejít na obsah


Fotka

Problém s vývojnicí JOBO 1520


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
71 odpovědí na toto téma

#1 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 27 srpen 2015 - 15:34:53

Zdravím,

před 14 dny jsem si konečně pořídil novou vývojnici a to JOBO 1520. Důvodem bylo to, že mi má Plastimatka spadla na zem, praskla a i před tím mi poměrně hodně tekla. Řekl jsem si, že JOBO je v tomto směru to nejlepší co se dá koupit. A ejhle..... Takové peklo, jaké jsem zažil při prvních dvou vkládání filmu do cívky jsem nezažil ani v uplných zažatcích s plastimatkou. 

Dostal jsem se i do situace, kdy jsem byl spocenej až ze mě teklo, film (kodak Tri-x) stále ne a ne dostat do cívky (po 10 min) a hlavou mi probíhala myšlenka, že prostě otevřu dveře JOBO vyhodím z okna i s filmem a dám se raději na cyklistiku.

Obětoval jsem tedy jeden nenastříhaný 120 film a za světla se pokoušel negativ namotat na cívku.

Můj problém je v tom, že do vstupních drážek cívky vložím film a již v tuto chvíli vidím, že negativ není od strany ke straně cívky, nýbrž jezdí ze strany na stranu (vůle 4-5mm - šíře civky něco mezi 6,4-6,5mm). V naváděcí drážce ještě drží (cca 3 cm) po začátku namotání, ale poté se vždy jedna strana stočí dolů a vypadne z drážky a hotovo.

Prosím vás, setkal se s tím někdo? Jsem debil já?

 


  • 0

#2 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 27 srpen 2015 - 16:20:56

Takovou vůli tam asi nemám. Nicméně TriX má silnou a kroutící se podložku, takže je s ním o mnoho více problémů. I mě občas vyskočí z drážky. Párkrát se mi i stalo, že si uprostřed namotané cívky přelez z jedné drážky do druhé. To se mi s Ilfordem nikdy nestalo.

 

Na problémy s Jobem platí většinou na motat první 1 a půl závitu (často se film chvilku brání), pak chytnout namotanou část filmu za hrany (cívka má na to takové vybrání) a za hrany ho pomalu soukat dovnitř. Závitů pod prsty přibývá a jsou zároveň hezky všechny naráz vystřeďované a nezachytávají se za paprsky cívky.

Jen si člověk musí dát pozor, aby se nenavinutý film nezkroutil do vrtule a lezl do cívky pěkně ve směru vstupních drážek.

 

Pokusím se večer změřit šířku cívek, schválně.


  • 0

#3 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 27 srpen 2015 - 16:44:37

Takovou vůli tam asi nemám. Nicméně TriX má silnou a kroutící se podložku, takže je s ním o mnoho více problémů. I mě občas vyskočí z drážky. Párkrát se mi i stalo, že si uprostřed namotané cívky přelez z jedné drážky do druhé. To se mi s Ilfordem nikdy nestalo.

 

Na problémy s Jobem platí většinou na motat první 1 a půl závitu (často se film chvilku brání), pak chytnout namotanou část filmu za hrany (cívka má na to takové vybrání) a za hrany ho pomalu soukat dovnitř. Závitů pod prsty přibývá a jsou zároveň hezky všechny naráz vystřeďované a nezachytávají se za paprsky cívky.

Jen si člověk musí dát pozor, aby se nenavinutý film nezkroutil do vrtule a lezl do cívky pěkně ve směru vstupních drážek.

 

Pokusím se večer změřit šířku cívek, schválně

Díky, zkus to změřit prosím,  mám doma i starou JOBO 1000 (bohužel prasklou - ani nevím proč jsem jí nevyhodil) a tam je cívka dost podobná, jen mnohem pevnější a tam je rozteč drážek 61-62mm. Bohužel středovka je tam krapet jiná a do 1520 úplně nepasuje.

Díky


  • 0

#4 vw1302

vw1302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 27 srpen 2015 - 16:56:11

Přestože jsem použil "uklidňovač" (první roztok při vyvolávání - 12ti letá skotská), tak jsem i já včera zápasil s Jobem... navíjel jsem deltu, kdy téměř u konce mi vyskočila jedna strana.. už jsem si na to ale zvykl....

 

no ale k věci - ta rozšířená část u vodící lišty je u mě - vnitřní rozměr 56mm, zbytek pak 57,5mm... celková šíře cívky pak 68mm

 

Jak píše Vojta, prakticky mi stačí se trefit, nasunout tam cca 5cm filmu do té vykrojené části, tam čapnu kraje filmu prstama a soukam dovnitř... žádný pohyby cívkou nedělam..


  • 0

#5 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 27 srpen 2015 - 17:13:47

Přestože jsem použil "uklidňovač" (první roztok při vyvolávání - 12ti letá skotská), tak jsem i já včera zápasil s Jobem... navíjel jsem deltu, kdy téměř u konce mi vyskočila jedna strana.. už jsem si na to ale zvykl....

 

no ale k věci - ta rozšířená část u vodící lišty je u mě - vnitřní rozměr 56mm, zbytek pak 57,5mm... celková šíře cívky pak 68mm

 

Jak píše Vojta, prakticky mi stačí se trefit, nasunout tam cca 5cm filmu do té vykrojené části, tam čapnu kraje filmu prstama a soukam dovnitř... žádný pohyby cívkou nedělam..

Aha, no ted jsem to ještě přeměřoval, vnitřní rozměr cívky (myšleno prostor určený pro film ) mám 63-64 mm (všiml jsem si , že jsem to v mém prvním příspěvku napsal nějak hloupě :-) ).

Zkoušel jsem to jak píšeš, nasunout film jen rukou cca 10 cm a pak z boku po kouskách nasoukat zbytek, bez otáčení cívky. Docela to šlo. Ale.... Stálo to dvanáct stovek ... mělo by to makat i s otáčením ne... ?


  • 0

#6 vw1302

vw1302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 27 srpen 2015 - 17:37:09

No jinou mašinu jsem neměl, tak nevím jestli tohle je komfortní nebo ne... ale já si už zvykl...

 

 

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  jobo.jpg   81,31K   9 Počet stažení

  • 0

#7 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 27 srpen 2015 - 17:45:15

No jinou mašinu jsem neměl, tak nevím jestli tohle je komfortní nebo ne... ale já si už zvykl...

jasný, takhle to mám taky


  • 0

#8 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 27 srpen 2015 - 19:24:36

Tak to mame stejne. Ja mam drahu pro film take 63 az 64 mm sirokou, na obou civkach stejne. Zlobi me jen Kodak, ostatni jsou v poho.
  • 0

#9 MIC448

MIC448

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 27 srpen 2015 - 22:05:28

Mam jobo 1520 a žádný podobný problém sem nezaznamenal u kina ani svitku se neobtěžuju zakulacováním růžků což se mi u kina občas vymstí ale jinak bez problému. U svitku už většinou  jenom pomalu odmotám krycí pás do místa kde narazím na film. Zasunu cca 2cm vykukujícího filmu do drážky. Pak už jenom postupným odmotáváním filmu drženého mezi palcem a ukazováčkem soukám do cívky. Zdá se mi to rychlejší a pohodlnější než cikcak kroutit cívkou. 


  • 0

#10 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 28 srpen 2015 - 07:06:28

jasně rozumím, děkuji za Tvoji zkušenost, hold to nefachá tak jak by mělo. Tak že ani JOBO není tím zmíněným Mercedesem. Zkoušel jsem tam dát tu cívku z JOBO 1000, která je mnohem pečlivěji vyrobená, rozteč drážek je menší (stejná jako u plastimatky - film tam jde jak po másle) a při drobném vypodložení na středovce to chodí.


  • 0

#11 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 28 srpen 2015 - 08:05:39

Jo, to je taky důvod, proč jsem si ponechal Jobo 1000 když jsem pořídil 1200. U novějšího typu jsem zjistil, že "zastříhávání růžků" filmu jak jsem byl zvyklý znamená problém s navíjením - asi to snadněji vyjede z drážy mimo. Tak u svitku zásadně s ostrou hranou a jen 1 film (i když by tam měly jít 2 za sebou). U 1000 je vše v pohodě. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#12 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 28 srpen 2015 - 09:00:28

Díky Luigi,


  • 0

#13 vw1302

vw1302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 28 srpen 2015 - 09:01:12

Dva filmy za sebou jsem tam soukal dvakrát.. byť jsem si dával pozor, jednou jsem přišel o 1 snímek a podruhé o 3... takže kašlu na to a dělam to po jednom... za tu úsporu času to nestojí...


  • 0

#14 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 28 srpen 2015 - 10:49:56

Keď to tu tak čítam, tak asi robím niečo zle ale s 1520 nemám žiadne problémy. Kinofilmu zaguľatím rožky, zvitok nechávam tak ako je. V pohode dávam aj dva zvitky za sebou. Nikdy sa mi nič neprekrylo. Ak je nejaký problém tak nie je na strane 1520 ale vo filme (staré preležané zle skladované kusy, potrhané perforácie z nekvalitných aparátov alebo iné nešťastia) Je ale pravda, že tých filmov už nerobím veľa. Teraz len cca 200-250 ročne.


  • 0

#15 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 28 srpen 2015 - 11:37:48

Já si právě Peter myslím, jestli cívky neprošly nějakou proměnou, nebo jak jinak to nazvat. Každopádně jsem se s prodejcem domluvil, že zašlu cívku zpět a zkusí to nějak vyřešit. Já zatím pojedu na cívku z JOBO1000, kde je to naprosto v pohodě.


  • 0

#16 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 28 srpen 2015 - 12:33:06

je to viac nez pravdepodobne

.

pred casom (rok-dva) bola "obnovena vyroba" produktov ktore neboli skladom


  • 0

#17 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 15 říjen 2015 - 17:33:13

Ahoj,

Taky přidám zkušenost.Mám taktéž Jobo 1520 a fotim zatim jen na t-rix 400 kino.Zastřihnu rohy a film nesoukám,ale na střídačku kvrdlám palcema po stranách a zatím vše OK.Film vymotávám postupně z kazety po kouskách.Jobo koupeno letos v březnu s jednou cívkou.Pak jsem dokoupil solo druhou cívku a také bez problémů. S čím ale naopak bojuji je,že mám negativ po sušení na kolíčkách ve svislé poloze prohnutý a po nazvětšování v Axomatu mám do oblouku kraje obrazu,dělám bílé rámečky...nemáte někdo tip,jak toto eliminovat?
  • 0

#18 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 15 říjen 2015 - 21:02:14

Skla - a nebudeš mít okraj filmu do oblouku. Zdařec, Luigi :shock: P.S. některý filmy jsou na kroucení sviňa - třeba Rollei apod.


  • 0

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 říjen 2015 - 23:22:48

Ahoj,

Taky přidám zkušenost.Mám taktéž Jobo 1520 a fotim zatim jen na t-rix 400 kino.Zastřihnu rohy a film nesoukám,ale na střídačku kvrdlám palcema po stranách a zatím vše OK.Film vymotávám postupně z kazety po kouskách.Jobo koupeno letos v březnu s jednou cívkou.Pak jsem dokoupil solo druhou cívku a také bez problémů. S čím ale naopak bojuji je,že mám negativ po sušení na kolíčkách ve svislé poloze prohnutý a po nazvětšování v Axomatu mám do oblouku kraje obrazu,dělám bílé rámečky...nemáte někdo tip,jak toto eliminovat?

Mozno presuseny film. To v pripade, ak sa film po vysuseni prehyba emulziou dovnutra.

Skus film nechat susit v kupelni (idealne v sprchovom kute). Ak sa taketo nieco uz stane, treba nechat film zmotany mozno den ci dva - nie na maly priemer, idealne tak na dlan a hlavne vystaveny vzduchu, teda nie v mikrotenovom sacku. Staci film zakryt bavlnenou vrckovkou, aby sa neprasilo.

 

Film moze byt stary a problem o to vypuklejsi.

 

Ja pouzivam Jobo Mistral 2 na miernej teplote susenia, ale film vzdy necham zatazeny este nadychat sa cez noc. Filmy hlavne Kodak, temer vzdy cerstve.

 

Rozky na filme nikdy nezastrihavam. Do Joba nasukam :) film aj ked su cievky mokre - stalo sa mi uz aj to a vtedy neexistuje moznost navratu.


  • 0

#20 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 16 říjen 2015 - 07:11:20

Děkuji za rady.

Luigi: mezi skla myslíš tedy bez použití rámečku do zvětšováku?

Keko: Filmy mám vždy čerstvé a suším to v prázdné skříni právě kvůli prachu, na železných kolíčkách nahoře a dole. Jinak jak píšeš, prohnuté je to emulzí dovnitř, lesklá strana vypouklá. Věším to ihned po vyprání, jen přejedu stěrkou...zkusím tu koupelnu na další film...to bude mít žena radost:) 


  • 0

#21 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 16 říjen 2015 - 08:02:43

Nevím, zda Keko pouze zapoměl, ale dobré je ten film stočit opatrně tak, aby byla emulse nahoře. To je opačně než byl v kasetě.

A z použití stěrky se mě ježí chlupy :-)  Zdroj škrábů!


  • 0

#22 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 16 říjen 2015 - 08:16:19

To. mahonny

Ahoj Honzo. Díky problémům s novou vývojnicí Jobo 1520 které Tě provázejí jsem si uvědomil jak falešný byl pocit o nekřesťanské ceně,

když jsem si Jobo 1000 před desítkami let kupoval.

 

Práce s ní je naprosto bez problémů. Film tam jede jak po másle ať za sucha nebo do mokré cívky.  Asi před třemi lety se mě ve víčku ulomil takový ten "pérový" bazmek zajištující uzamčení vnitřního tychtýře. Přesto to nemá žádný negativní vliv na funkci vývojnice.

 

Doufám, že se dočkáš nápravy a radosti při další práci s vývojnicí.  Jen mě udivuje, že firma s takovou zkušeností udělá inovaci, která je horší než předešlý model. Kdoví, kde jim to lisují, nebo vstřikují?


  • 0

#23 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 16 říjen 2015 - 08:25:08

Sklony k příčnému prohýbání (tedy domnívám se, že Tomáš píše o něm), mají ponejvíce některé kinofilmy. U svitků jsem to nepozoroval. Obrácené navinutí na cívku toto neřeší.

Rada zněla používat skla, ovšem lépe je použít rámeček dole a antinewton nahoře. Pokud konstrukce negativního rámečku dovoluje snadné použití této varianty.


  • 0

#24 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 16 říjen 2015 - 08:37:39

no to je právě to, že se obávám, že to u Axomatu neprojde, protože se z rámečku dle mého nedá demontovat ta vrchní část, resp. asi by dala, ale já už bych to pak nedal dohromady:) Jedině rámeček prostě nepoužívat vůbec a negativ dát mezi 2 skla...

 

kapros1: zkusím tedy i tuto variantu, zda to pomůže. Stěrku jsem pořídil vyloženě na negativ, takové ty kleště a to z jednoho prostého důvodu. Po vyvolání ještě vymáchám film ve smáčedle, rozvinu, nechám okapat, zavěsím kolík nahoru a poté jsem projel film mezi prsty, ovšem ve finále pak při zvětšování jsem zjistil, že tam mám pruhy od vody, která byla destilovaná, ale prostě byly tam a pak jsem to musel opatrně vypucovat mikro hadříkem...s těma kleštičkama se mi to už pak nestalo no...


  • 0

#25 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 16 říjen 2015 - 15:59:34

Nevím, zda Keko pouze zapoměl, ale dobré je ten film stočit opatrně tak, aby byla emulse nahoře. To je opačně než byl v kasetě.

A z použití stěrky se mě ježí chlupy :smile:  Zdroj škrábů!

Nie nezabudol. Nerobim to tak, ale diky za tip :)


  • 0

#26 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 16 říjen 2015 - 19:55:46

To co píše KIm je fakt dobrý, dolů rámeček beze skel a nahoru antinewton, ale myslím si, že to Tvůj zvětšovák nedovolí. Takže ta 2 skla je pro prohýbání jistota a jelikož jde o kinofilm, tak čištění není problém - jen je třeba nacvičit "svůj" postup a je to v pohodě - mikrohadřík; jelenice; štěteček ap. - větší problém někdy bývají newton kroužky - to je podle filmu. Pak jsi se sklama (pokud nemáš horní právě antinewton - ale to asi meopta na Tvůj zvětšovák nikdy nedělala) - v pérdeli a musíš rámečkovat.

Tak zdařec Luigi :shock:


  • 0

#27 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 17 říjen 2015 - 04:02:15

občas se dá sehnat an sklo a nechat ho seříznout na potřebný rozměr u sklenáře, jde jen o správnou sílu


  • 0

#28 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 17 říjen 2015 - 11:02:15

AN sklo osm videl u nas vo firme Sklodax. Ked som chcel zasklit ramik asi 30x40 cm, stalo ma to okolo 5€ (fakt si nepamatam) a bola to hrubka 3mm.

Dalsi tip je kupit si ramik Euroclip od spolocnosti Hama. Z ponuky treba vybrat Antireflexnu verziu. ANi jedo som neskusal pre potlacenie newtonovych kruzkov.

Stale som vask presvedceny, ze sklicko by mohlo byt matne. A matnu stranu treba prikladat k podlozke filmu. O tom, ako vyrobyt z cireho sklicka matne sa napisalo uz i na tomto portali vela.

Sam fungujem bez sklicok. Negativ zalozim do masky, masku pridrzim proti svetlu a svojimi bolavymi ocami skontrolujem, ci sa tam nenachadza smet. Niekedy uz ani nepozeram a rovno plochym stetcom s dlhym a makkym vlasom, urcenym iba na tento ucel, niekolko krat prejdem po oboch stranach masky. Potom zalozim do zvacsovaku a uz policko nevytahujem, kym nie som hotovy.

Kedysi som "sekal" jednu fotku za druhou a mat hotovy film za 1/2hodku bolo take rytierske. A vysledky boli predatelne. Tak sme si zarabali v mladosti na pivo. Ale uz vtedy som mal ramceky do masky zvacsovaku bez skla. Tie do dnes mam - su v zvacsovaku Opemus 5. Ked som gymnazista, mal som vtedy  v nom neovyklo spolahliveho kamarata.
 


  • 0

#29 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 17 říjen 2015 - 11:17:41

já ho mám z nějakého velkoformátového dursta, tušim (mám magnifaxe 3a). před několika lety to tu řešil lukáš erba, jestli nekecám. z jiných zdrojů jsem ho nezkoušel


  • 0

#30 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 17 říjen 2015 - 17:51:37

Chlapi diky za cenne rady.Zeptam se Lukase,beztak ho furt s necim otravuju:-)jak to vyresil.Nejjednodussi se mi zatim jevi to proste susit ve vlhcim prostredi,viz ta koupelna,protoze se fakt obavam,ze to na ten Axomat nebude sranda ty skla:-(a pak...co nevidet budu resit stredoformat a tam jsem s Axem taky mimo....chjo
  • 0

#31 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 17 říjen 2015 - 23:23:12

- motání Tri-X - z tohoto filmu (jen a pouze tohoto) jsem byl tak šílený, že jsem málem rozdupal vývojnici. Je to jak klubko hadů. Proto nepoužívám, mám rád své nervy...

- vývojnice řady 15xx - s cívkama proti plastimatce nemám žádný problém, používám taky ten trik s nasouváním filmu a když to nejde, tak si pomůžu posouváním ve vybrání. Pravda, vývojnice mám už pěkně dlouho.... Na druhou stranu, vývojnice moc nevydrží (řekl bych malé stovky použití - třeba 100-200, nepočítal jsem to) než začne téct kolem víka nebo kolem zátky. Cívky se taky snadno zas*rou usazeným stříbrem, normálně to nevycuješ, je třeba použít nějaké svinstvo (jistý kolega je tuším máchal v dvojchromanu...brrrr)

- sušení - příliš rychlé obecně škodí, občas se taky vidí, jak je skoro suchý prohlý šíleně a pak se dosušení skoro srovná. A taky jsem filmy vkládal mezi encyklopedie...

- fleky na filmu (ty čáry) jsou dost často předávkováním smáčedla. Kleště neééé, můžeš si celkem snadno poškodit vlhkou emulzi (záleží dost na filmu, některé jsou poněkud háklivější, jiným to je fuk)

- kombinace sklo (nahoře), rámeček (vespod) je dopuručení vhodné.

- měl jsem Kaiser VCP cosi, k sklům jsem koupil i rámečky (na kino) a ty byly naprosto dokonalé, nakonec jsem to měl mezi dvěma rámečky a bez problému. Pak jsem ho prodal za pár korun, protože se mi přemnožily jiné přístroje - teď mám Dursta AC 707 (krom Laboratora 1200, který je ale spíš okrasa než užívaný stroj) a tam je kupodivu ten rámeček hůř konstruovaný, takže musím mít svrchu sklo. Nemám nic proti Meoptě, ale pokud myslíš zvětšování vážně, pořiď si nějakého Dursta, pokud možno neexotického, aby se dalo dokoupit, co třeba. Už to dlouho nesleduju, ale dalo se to vše pořídit za moc fajn peníze. A když srovnám s Kaiserem, tak to dílenské provedení je někde jinde. To se až člověk diví...že Durst je italský a Kaiser německý...ostatně to ale asi bude tím Bressanone/Brixenem


  • 1

#32 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 18 říjen 2015 - 09:47:26

Díky za skvělé a vyčerpávající souhrnné info:-)
S tím smáčedlem a fleky mně to nenapadlo.Dávkuji od oka a asi tedy hodně,vím,že to má být jen kapka. Zvětšovák bych rád pořídil jiný, i kvůli středoformátu.Pokukuji pokukuji a ceny v rozmezí 7-12 tis.
  • 0

#33 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 říjen 2015 - 11:44:59

z mých vzpomínek desítky let starých:

- při použití rámečků s hladkými skly (dole i nahoře) u Magnifaxu i Opemusu a použití byť mírného smáčedla výroby Foma (Fotochema) se mi Newton kroužky dělaly  u některých kinofilmů hodně často,  nejvíc,  když jsem k opucování prachu z filmů použil  tzv. antistatickou utěrku, která nechávala na filmech jakýsi "mastný" povlak.  Bylo to problematické, neb  hodně často jsem zvětšoval v komoře umístěné ve středověkém zaprášeném sklepě s padajícími omítkami a vytápěném dřevem a uhlím,  kamny zn. Petra.

- některé filmy v rámečcích bez skel (axomat, opemus, magnifax, krokus) se kroutily jak prasnice a  na nižších clonových hodnotách a formátech větších jak pohlednice se nedaly slušně zvětšovat. Zajímavé, že některé filmy se  nekroutily. 

 

ze současnosti:

- nahoře AN sklo, vlastně jen rovná spodní strana kondenzoru a AN úpravou, dole jen díra formátu kinofilmového políčka v prastarém AF zvětšováku

zn. Klatt Primos Standart (patent na tuto konstrukci koupila před 2.světové války i fy. Leitz pro své zvětšováky Focomat),   excelentní práce bez problémů. 

- Jobo LPL 7451,  pro  kinofilm,  6x6 až 6x9 držáky bez skel, u některých druhů filmů  bez  problémů s prohýbáním,  u některých je kroucení opruzem,  výhoda tohoto zvětšováku je,  že  lze bez problémů  použít  skla  (samodomo jednoduše  vyrobitelný  držák na filmy ze dvou skel,  na jedné straně z průmyslové festovní lepicí pásky pant,  na  spodním skle z vnitřní strany přilepeny dva černé pásky uříznuté ze starého silnějšího filmu jako postranní vodítko pro pásek negativu (mělo by to být o fousek silnější než používané negativy,   toto zabrání  silnému sevření negativu mezi skla a  vzniku newtonových kroužků. (rámař obrazů mi uřízl  z kvalitního skla  vícero kusů,  tak mám za pár kaček takto udělané skleněné držáky pro kinofilm, svitek i 4x5"

- totéž u Besseleru 23C,   kromě orig. plechových masek bez skel  občas použiji i  skla vyrobená dle předchozího odstavce.

- to nejdůležitější nakonec:   používám smáčedlo  ORWO F905 (dnes Calbe F905) v ředění 1+200,   mapy žádné,  naprostá spokojenost,

a  před zasunutím negativu do zvětšováku jej protáhnu v hodně šikovné mašince,  před zvětšovací seancí  tím  protáhnu i  držáky filmů jak  kovové,  tak skleněné.   Ten bazmek se jmenuje Kinetronic StaticVac anti-static Film Cleaner,  na stejném principu pracují i  čističky filmů používané ve fotolabech a  dříve i v kinech.  Nelituji těch  cca 150 USD za zakoupení a zaslání tohto prístroje ze zámoří, byla to určitě druhá nejlepší investice do fotokomory (nejlepší investicí byl kvalitní zvětšovák s dobrými objektivy)

 

Tomáši,  k tvému pokukování ti mohu říct jen to,  že pořízení zvětšováku se dá přirovnat k pořízení stativu, když člověk nezainvestuje hned do toho opravdu kvalitního, utratí spoustu peněz  postupně ve  2-4 pokusech.


  • 1

#34 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 říjen 2015 - 11:48:31

omlouvám se za předchozí off-topic,   vím, že  s vývojicí JOBO 1520 to nemá nic společného,  k této se vyjádřit nemohu,  neb jsem ji v životě nepoužil.  Pardon.


  • 0

#35 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 18 říjen 2015 - 12:30:45

Je mi to jasné,proto radši už teď zainvestuji do něčeho pořádného,buď ten Durst nebo Kaiser na kino i střed,plus kvalitní skla.Díky moc všem ještě jednou a též promiňte zavybočení od tématu.
  • 0

#36 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 18 říjen 2015 - 17:23:07

Zas není nutné nějak panikařit. Magnifax 4 nebo 4a v dobrém stavu (momentálně čtyřky kolem 4k) udělají naprosto vyhovující službu. Sám jsem se čtyřkou nazvětšoval spoustu fotografií i profíkům a nikdo nepoznal, kterou mašinu jsem použil. Je-li to z Omegy, Durstu či Meopty. A srdce zvětšováku - výborné El-Nikkory nebo Rodagony či Componony se občas objeví za "pár kaček".


  • 1

#37 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 18 říjen 2015 - 18:11:30

Koukal jsem na nej na Paladixu a visi tam uz pekne dlouho za 4k., tak nevim ted vubec...panika jde stranou,jen uz pak nechci zas prodavat a shanet znovu.Prosim,u toho magnifaxu je to jak s ramecky a AN skly?na kazdy format jiny ramecek s tim,ze dole ram a nahore an sklo?
  • 0

#38 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 18 říjen 2015 - 18:54:14

Na bazosi jsou taky, i levneji. Original je AN nahore, obyc sklo dole, prislusestvi jsou ty ramecky v paru, od kina po 6*9, ty se vkladaji namisto skel. Kombinace dle libosti.
  • 0

#39 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 říjen 2015 - 01:33:38

Magnifax by měl být rovněž OK.

 

Jen, že Durst Laborator 1200 v ucházejícím stavu se spoustou příslušenství (vč. automatické expoziční jednotky) a 3 velmi slušnými objektivy (a hlavně včetně poštovného z Holandska!) jsem pořídil svého času za cca 600 €. Durst AC 707 pak za cca 200 € včetně poštovného, měřáku a jednoho skla. Oboje ebay.

Takže ani Durst nemusí být drahý.

Pokud chceš nějaký slušný zvětšovací objektiv, nějakou 50 navíc bych určitě našel.


  • 0

#40 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 19 říjen 2015 - 07:50:13

Gorgi díky za info, půjdu do toho Magnifaxe. Našel jsem už konkrétní kus, dnes to obvolám, zjistím co a jak, co k tomu je nebo není a případně bych se pak na Tebe obrátil s tou 50kou. Díky moc za nabídku.


  • 0

#41 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 19 říjen 2015 - 09:47:13

To Kapros1 :

Ahoj, máš pravdu, jsem zklamán :-( . Za ty prachy.... mohl jsem jít do levnější....

Prodejce mi cívku poslal zpět, že je v pořádku. Zatím jsem neměl čas to dál řešit, ale cívka je nepoužitelná. Pokud se zde najde někdo kdo mi to vyvrátí, rád mu cívku  na své náklady pošlu ať to vyzkouší. Třeba jsem fakt "volšovej" .... :-(


  • 0

#42 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 19 říjen 2015 - 09:51:37

Magnifax je ikona, ale mnohdy zbytečná "kráva". Ve většině případech vystačí zvětšovák jen na 6x6.
To jen pro informaci od temnokomorníka co má nagasováno několik zvětšováků.
  • 1

#43 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 19 říjen 2015 - 14:03:16

tak předběžně jsem s pánem dohodnut na Magnifaxu 4ce. Ve velmi pěkném stavu, minimálně používaný. Akorát si pán není jistý, zda je druhé sklo AN, či ne. Já to nikdy neviděl, prosím tedy ještě o poslední radu ve vlákně a to, zda se dá rozeznat od klasického? Zvětšovák má 2 skla do formátu 6x9 a maskovací rámečky pro kino, 6x6 a 6x9. Kondenzor to má do 6x9, tedy vše menší je OK předpokládám.

 

díky a končím s otravováním už:)


  • 0

#44 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 říjen 2015 - 14:20:17

AN sklo je jakoby "matnější" - není zcela leskle rovné.

Do MGF 4 lze instalovat kondenzor pro kino - ale i ten pro 6x9 je použitelný. Jenom se prodlouží expoziční časy. Neberte mě ale za slovo, s kondenzorem jsem pracoval již před mnoha lety - barevná hlava mi připadá výhodnější (neskoková filtrace).


  • 0

#45 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 říjen 2015 - 14:28:15

Nějak takhle by mělo vyhlížet. Míněn povrch nikoli rozměr. ;-)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#46 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 19 říjen 2015 - 15:26:51

super, díky oběma.

Pentaxista: tady v tom je kondenzor pro 6x9, tedy budu svítit déle určitě. Ale možná se časem stejně budu koukat po příslušenství, viz. plechové rámečky, ať mám obojí pro jistotu. Díky chlapi a dám vědět, jak to dopadlo:) zda to dopadne:)


  • 0

#47 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 26 říjen 2015 - 20:52:55

Ahoj ještě jednou. Tak Magnifax doma,vyčistěn,připraven. Jen z toho AN skla jsem nějakej přešlej...za prvé je větší a nejde napasovat do rámečku o cca milimetr,takže sklenář a zabrousit.Co se týče povrchu,tak ten jakoby matný povlak není po celé ploše a je nepravidelný.Dle fotek od Kima to prostě nesedí.AN sklo je klasické čiré sklo potažené nějakou vrstvou,která se vlivem používání může časem ošoupat?Díky za pomoc.
  • 0

#48 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 26 říjen 2015 - 22:05:35

Je to teda uz dost off-topic, ale nasel jsem hruby postup pro vyrobu AN skla: fluorid sodný rozmíchat v roztoku želatiny nanést na dokonale odmaštěné sklo a ponořit do kyseliny chlorovodíkové, po dosažení potřebného stupně vyleptání se sklo zbaví želatinového filmu horkou vodou.
Z toho vyplyva, ze se nejedna o potazeni nejakou vrstvou, nybrz o jemne zmatneni leptanim.
  • 0

#49 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 říjen 2015 - 22:18:00

S kyselinou chlorovodíkovou bych si nezahrával.

Tomášovi:

zbrklost je největší nepřítel dobrých (po)činů. Ale ještě nemusí být nejhůře. Originál AN je z jedné strany na dlouhých hranách 45° zkoseno a zasouvá se pod pružinku a "příchytky" na druhé straně, tím zkosením vně základny. Viz foto.

AN úpravu jsem nestudoval, ale představuji si ji jako leptání s následným vyleštěním. Nějaké sedření či ošoupání jsem nikdy nezaregistroval, myslím, že by se sklo spíš odřelo do matné podoby poškrábáním nějakým tvrdším předmětem.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#50 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 26 říjen 2015 - 22:39:48

Ahoj ještě jednou. Tak Magnifax doma,vyčistěn,připraven. Jen z toho AN skla jsem nějakej přešlej...za prvé je větší a nejde napasovat do rámečku o cca milimetr,takže sklenář a zabrousit.Co se týče povrchu,tak ten jakoby matný povlak není po celé ploše a je nepravidelný.Dle fotek od Kima to prostě nesedí.AN sklo je klasické čiré sklo potažené nějakou vrstvou,která se vlivem používání může časem ošoupat?Díky za pomoc.

Pokud matný vzhled není stejnoměrný po celé ploše, tak to bude asi nějaká amatérská výroba.  A ta nestejnoměrnost by se určitě projevila na zvětšenině jako mapy. Komerčně vyráběná AN skla budou zřejmě chemicky leptaná. Kdysi jsem zkoušel vyrobit si je pomocí jakési pasty, kterou mě dali u nás v laborce (pracoval jsem ve sklárně) . Výsledek ale také nebyl rovnoměrný. Záleželo velice na tloušťce vrstvy a jejím nerovnoměrném vysychání


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních