Přejít na obsah


Fotka

Vyvolávání v Rondinaxu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 JakubLedl

JakubLedl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 0

Publikováno 8 září 2015 - 14:41:27

Zdravím, jak tušíte, chystám na svoje úplně první vyvolávání :-D Chtěl bych se poradit ohledně postupu;

mám vývojnici Agfa Rondinax 35. Dle návodu se do ní lijou 2 deci roztoku (namotaný

film v tom leží z poloviny), načež se pomocí kliky či kolečka film otačí o půlotáčku každé dvě

vteřiny po celou dobu vyvolávání. Vyvolávací doba pro Fomapan 100 Classic v R09 je 8-9 minut

při postupu popsaném zde. Otázka tedy je, zda a jak ten čas přizpůsobit. Já bych si tipnul, že je

třeba čas prodloužit, protože při neustálem vrtění reaguje vývojka pouze z povrchem emulze,

ale to je samozřejmě pouze intuice nováčka :-) Předem dík.


  • 0

#2 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 8 září 2015 - 15:06:00

Hm, zajímavá vývojnice. Sám jsem zvědavý na odpovědi.

Tuším, že to bude hodně podobné rotačnímu vyvolávání, které se probíralo v http://www.temnakomo...rotacni-volani/, ale nejsem si tím jistý.


  • 0

#3 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 8 září 2015 - 15:35:18

Jakékoliv vývojnice s ručním rotačním voláním doporučuji se zbavit. Nikdy se ti nepodaří dosáhnout stejného a stabilního pohybu, čili i výsledků. Překlápěcí vývojnice je na ruční volání mnohem vhodnější. Plastimatka stojí pár kaček či dobré slovo, nevidím důvod se trápit.


  • 0

#4 JakubLedl

JakubLedl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 0

Publikováno 8 září 2015 - 16:57:46

Salo: díky za odkaz, pročtu.

 

Berraneck: safra, to jste mě moc nepotěšil :-D Plastimatku mám taky, takže zkusím obě a porovnám, ale ten Rondinax

je tak parádní, s tím navijákem, počtem snímků, nožíčkem... :-)

 

Ještě jsem našel tady člověka, který v tom vyvolával Ilford HP5 Plus 400 vývojkou ID-11, s časem podle tabulky nehýbal

a zdá se, že to vyšlo. Pravda, netuším, zda se to dá přenést na Fomu, kdyžtak uvidíme.


  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 září 2015 - 18:33:36

to je krásnej tank!

určitě bych jej bral ze studijních důvodů

-

maje čas, postupoval jsem v podobných případech takto:

vyčlenit odpoledne, fotografovat a volat kousky filmů

a hned se vidělo


  • 0

#6 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 8 září 2015 - 21:38:55

Čas vyvolávání by měl být stejný. Rotaci je třeba co nejrovnoměrnější a není nutné točit moc rychle. Část filmu, která není zrovna ponořená, je namočená a taky se vyvolává.

 

Mě se ta hračka teda velice líbí. Je určena přímo pro Rodinal, a to je správně :-)

 


  • 4

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 9 září 2015 - 06:23:25

Určitě se toho tanku nezbavovat, jak radí berraneck.   Je to nádhernej kus historie,  doklad erudovanosti německých konstruktérů a jejich dokonalé technologie.  Leda jej přenechat  ortodoxním milovníkům předválečné německé poctivosti (RhX  například)


  • 0

#8 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 9 září 2015 - 06:26:28

Určitě se toho tanku nezbavovat, jak radí berraneck.   Je to nádhernej kus historie,  doklad erudovanosti německých konstruktérů a jejich dokonalé technologie.  Leda jej přenechat  ortodoxním milovníkům předválečné německé poctivosti (RhX  například)

Nebo mně! :-)


  • 0

#9 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 září 2015 - 07:06:29

Vážený kolego, Jakube, rotační vyvolávání vyžaduje reversní bohyb, podobně, jak funguje processor JOBO CPE/CPE 2+. Při stálém rovnoměrném pohybu otáčení se vytvoří bromidové pruhy a vyvolání na vnějším obvodu navíjecí cívky tanku bude intenzivnější, než začátek filmového pásu, nacházející se u středu navíjecí cívky. Zmíněný vyvolávací strojek Agfa Rondinax je poměrně raritním kusem laboratorního vybavení a celkem pochybuji, že jej jako začátečník, seznamující se se základy vyvolání svého prvního filmu vlastníte. Nebyl příliš rozšířen ani ve své domovině, neboť jeho cena byla na svoji dobu velmi vysoká. Je tudíž spíše nepravděpodobné, že měl svého původního majitele v Brně. Agfa Rondinax byl nabízen v katalogu brněnské firmy Wachtl Brünn, která zastupovala Fy. Leitz Wetzlar. V profesionálním provozu se filmy vyvolávaly ve velkých závěsných tancích, jedná se patrně o pozůstalost po obzvláště movitém fotoamatérovi. Bakelit je poměrně křehký a citlivý k chemikáliím. Doporučuji pečlivě čistit po každém použití, zejména u navíjecí cívky. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#10 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 září 2015 - 09:19:46

Zmíněný vyvolávací strojek Agfa Rondinax je poměrně raritním kusem laboratorního vybavení a celkem pochybuji, že jej jako začátečník, seznamující se se základy vyvolání svého prvního filmu vlastníte.

Pan začátečník jasně napsal, že onu vývojnici má. Bojím se okamžiku, kdy se přihlásí začátečník vlastnící nějaký méně rozšířený proesionální fotoaparát. Chudák možná utrpí šok z nedůvěry k jeho tvrzení o vlastnictví onoho přístroje :mrgreen: .


  • 0

#11 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 září 2015 - 10:44:14

Vážený kolego, Ploci, můj, poněkud fosilní pohled na současný hektický svět, kdy je možné "ON-LINE" zakoupit prakticky cokoli, občas selhává pod tíhou prožitých let v ponuré realitě vleklého nedostatku - kupříkladu třeba jen obyčejné kuchyňské soli, nebo běžného toaletního papíru. Jakubovi přeji mnoho radosti z prvního vyvolaného filmu v životě, dílem Štěsteny ve vyvolávacím strojku Agfa Rondinax, což je v tzv. "Zatuchlé Kotlině" obzvášť nevídaný fotografický zjev. Bojím se však okamžiku, kdy si budou děti na pískovišti s Hasselbladem v ruce dělat úhledné bábovičky o půdorysu 56x56mm. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#12 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 září 2015 - 10:52:03

Polil mne studený pot, musím se polít rodinalem.


  • 1

#13 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 9 září 2015 - 11:33:00

Ježíši to je nádherná mašinka!!!


  • 0

#14 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 9 září 2015 - 12:00:09

Kdybych tušil, jaká je to vzácnost, tak sem si ju nenechal utýct na dražebním portálu....


  • 0

#15 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 9 září 2015 - 12:23:43

Neřekl bych že je to tak nedostižný kousek. Na eBay se objevují poměrně pravidelně. I když ne vždy v plně použitelném stavu.


  • 0

#16 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 9 září 2015 - 12:30:17

Právě, na ebay jich bylo několik, tak jsem tu na aukro pustil z hlavy.... Jestli to nakonec nebude ta, kterou má Jakub Ledl ;)


  • 0

#17 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 9 září 2015 - 17:22:50

 

Určitě se toho tanku nezbavovat, jak radí berraneck.   Je to nádhernej kus historie,  doklad erudovanosti německých konstruktérů a jejich dokonalé technologie.  Leda jej přenechat  ortodoxním milovníkům předválečné německé poctivosti (RhX  například)

Nebo mně! :smile:

 

Nebo mě!!!  :mrgreen:


  • 0

#18 JakubLedl

JakubLedl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 0

Publikováno 9 září 2015 - 18:20:38

Takže přátelé, děkuji mnohokrát všem, mám už docela představu, jak na to půjdu. Po dni D ještě

napíšu, jak to dopadlo ;-)

 

Jinak, pokusil jsem se vystopovat původ téhle vývojnice, nicméně jsem rychle skončil; člověk,

v jehož sklepě až donedávna odpočívala, si vzpomíná pouze, že ji před padesáti lety dostal od

nějakého kamaráda :-)


  • 0

#19 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 9 září 2015 - 22:03:34

Mám a dám.

 Jenomže je na svitek. Já na pokusy nejsem.


  • 0

#20 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 10 září 2015 - 07:48:36

Mám a dám.

 Jenomže je na svitek. Já na pokusy nejsem.

A to já zase jo. :-) Co za ni? Kdyžtak SZ.


  • 0

#21 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 10 září 2015 - 07:55:25

Nádherná diskuse, daleko lepší než styl: Otázka-nepoužitelná, či částečně použitelná odpověď- napomenutí stařešiny- ty jsi ale chytrák- ty jsi chytrák!..poslední dvě pomlčky možno opakovat dle délky vlákna.


  • 0

#22 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 10 září 2015 - 11:07:37

 

Mám a dám.

 Jenomže je na svitek. Já na pokusy nejsem.

A to já zase jo. :smile: Co za ni? Kdyžtak SZ.

 

Tak píše "DÁM" - tak nevim :-)


  • 0

#23 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 10 září 2015 - 11:16:00

I když dá, je vhodné refundovat vysokou oběť, kterou dárce pocítí. Jsme gentlentlamy ne?


  • 3

#24 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 11 září 2015 - 07:50:54

Sakra ofous. :-)skoda, ze se to uz nedela. Podle videa mi to prislo jako pekna vec ..jak ta 35 tak 60
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních