Přejít na obsah


Fotka

Co jsem udělal špatně? A jak to zopakovat?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 29 září 2015 - 18:37:29

Na přiloženém skenu mě překvapili duchové - a úplně nerozumím tomu, jak se mi je podařilo udělat. Foceno na sto pěta dvacetinu, což bych při 75mm objektivu měl za čas odolný proti rozhýbání. Voláno Rodinalem (Foma R09) 50+1, zkušenost s ním velkou nemám ale ostatní políčka byla OK. Film je Foma 100 ve svitku.

 

Výsledek se mi docela líbí, a příčina mě zajímá zejména proto, abych jí mohl v kontrolovaných podmínkách zopakovat :)

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 29 září 2015 - 18:48:52

hmm, jako objektiv 75 mm a čas 1/125 by obvykle měli bejt v pohodě, ale stejně mi to připadá jako neostrost způsobená pohybem foťáku během expozice. Nebyl ten čas delší? Mimochodem, fotka se mi celkem líbí.


  • 0

#3 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 29 září 2015 - 19:17:29

Vypadá to jako klasické zakopnutí o stativ(dělá se to i úmyslně)  :cool:


  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 září 2015 - 19:27:38

Také si myslím, že se jedná o pohybovou neostrost...
Nestabilní stativ, neupevněná hlava, nedotažené stavěcí prvky hlavy, expozice bez drátěné spouště + intenzívní stisknutí spouště, vítr, nebo ten "kopanec" do stativu... Možností je habakuk. Já sám jsem přišel o záběry tak, že mi fouklo do širokého řemene upevněného na kameře, který plandal v době expozice. Nebo: když fotografuji v lese, zabodnu extra dlouhé bodce stativu (které jsem si nechal vytobit) co možná nejhlouběji do tvrdé země, nebo je opřu o kamení. Je neuvěřitelné, jak moc se dokáže v listí nebo mokré hlíně stativ pohnout i třeba jenom při 5sec expozici. Dobře pomůže i zátěž na háku sloupku stativu (ale nesmí se houpat!!!).


  • 0

#5 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 29 září 2015 - 20:36:45

Děkuju za rady, cítím shodu že to bude pohybem. Fotil jsem to v podřepu a z ruky, takže pohybová neostrost se přímo nabízí, jenom se mi nechtělo uvěřit že rozhýbu 1/125. Ten čas byl opravdu 1/125, fotil jsem to šachtičkou bez měřícího hranolu a bez expozimetru; cvičil jsem se v odhadu expozice podle "Sunny 16 rule" - film stovka, takže čas 1/125 a clonu podle sluníčka (v tomto případě f16); Evidentně jsem podcenil stařecký třas v rukách.

 

Zbývá jen ta těžší věc: naučit se to takhle rozhýbat na povel. Protože tihle duchové mě sice překvapili, ale ne nepříjemně...

 

Ještě jednou díky!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních