Přejít na obsah


Fotka

Rooleiflex street art photo

Rooleflex street art středoformát

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
29 odpovědí na toto téma

#1 Marlenyy

Marlenyy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 říjen 2015 - 13:55:25

Ahoj, obracím se na Vás s prosbou ohledně street art fota s Rooleiflex. Rada bych si jeden poridila ale prvne by me zajimaly rozdily: 2.8C, 3.5f a 3.5T ? a na co si dávat při koupi pozor.

Předem děkuji za odpověď.

Marie


  • 0

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 říjen 2015 - 14:13:25

Ani jeden, protože Rooleiflex neexistuje. Jinak o TLR je na temné napsáno mnoho. Vyhledávání přes google bude asi pohodlnější. 


  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 říjen 2015 - 14:14:27

na co si dát pozor při koupi? 

1. na to, aby na štítku nebylo psáno Rooleiflex, ale Rolleiflex.

2. aby aparát byl v naprostém pořádku.

3. při streetphoto (ať už streetartphoto, nebo streetshitphoto), je třeba dát si pozor i na to,  že - jako u všech seshoračumů -   co se ve skutečnosti pohybuje před aparátem zleva doprava,  jde na matnici zprava doleva, a naopak.

 

rozdíly mezi jednotlivými typy SLR rolleiflex je nejlepší si nastudovat z dostupné technické dokumentace, strejda gůgl napoví, např:

http://www.rolleiclu...o/all_TLR.shtml

 

v každém případě je chvályhodné, že když už SLR, tak Rolleiflex !


  • 0

#4 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 říjen 2015 - 14:19:50

Malinko si dovolím opravit překlep: TLR


  • 0

#5 Marlenyy

Marlenyy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 říjen 2015 - 14:23:52

Samozrejme,ze Rolleiflex, dekuji,ze se toho vsichni nebudete chytat. Děkuji za odkaz podívam se. Zajímala mě spíše osobní zkušenost než recenze.


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 říjen 2015 - 14:49:20

a za ten překlep SLR místo TLR se též omlouvám.


  • 0

#7 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 26 říjen 2015 - 16:23:56

Vážená kolegyně Marie, doporučuji k Rolleiflexu 2,8F s Planarem 1:2,8/80 zakoupit Rollei Pistol Grip, umožňující zcela bezpečnou exposici a pevné držení přístroje pro Vámi požadovanou street art photo. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

p.s.

Jak jsem k vlastnímu velkému překvapení dle doporučení místních znalců zjistil, uvnitř se skrývá po povolení třech vrutů Rollei Fix, umožňující pevné a dno zadní stěny nijak nedeformující upevnění přístroje na stativový závit 1/4".


  • 0

#8 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 26 říjen 2015 - 17:08:11

Taky SLR ROOLEIFLX ...

:)

Ja si myslim, ze ktorykolvek Rolleifex, ci Rollecord. Len aby boli sosovky ciste a mechanicky vporiadku. Potom vydrzi desatrocia.

Co sa tyka ostrosti: jedna ciarka sem, jedna tam - to az tak vadit nebude. Urcite nie zo zaciatku.


  • 0

#9 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 říjen 2015 - 17:24:21

Já nedoporučuji :mrgreen: :

 

Krom drbání levačkou za pravým uchem ;-) by přišla o to pravé kouzlo TLR. 

Jinak krom studování podkladů, kupř i zde: http://www.siufai.dd...iflex35_TLR.htm

Ve zkratce: 3.5 = objektivy světelnosti f 3,5.  2.8 = objektivy světelnosti f 2,8

Rozhodující bude stav peněženky.


  • 0

#10 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 26 říjen 2015 - 19:48:36

Samozrejme,ze Rolleiflex, dekuji,ze se toho vsichni nebudete chytat. Děkuji za odkaz podívam se. Zajímala mě spíše osobní zkušenost než recenze.

 

Mal som Rolleiflex 2,8F s objektivom Planar 80/2,8. Je to kvalitne urobeny fotoaparat, Carl Zeiss Planar  80/2.8 je vyborny objetiv, ovsem aj cena odpoveda k tej skutocnosti - pozrite napr. eBay  Neviem k TLR-kam citim trosku zvlatne. Raz ich milujem, potom zas nie. Mal som Yashicu Mat 124, Mamiyu z rady C2 a C3 niekolko typov a naposledy ten Rollei... na Vasom mieste za tie prachy by asi som kupil dobry SLR napr. Hasselblad ... alebo nieco pod. Dufam, ze neprevinim proti nicomu, ked Vam prezradim, ze v Prolaike maju Rolleiflex 2,8F, neuplny /chyba expozimeter a kozeny futral/ a tiez dost osumely, ale funkcny a pomerne lacny.

 

Ci uz tak alebo onak, prajem Vam vela uspechov ku kupe, Marie.


  • 0

#11 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 říjen 2015 - 20:34:32

Asi bych použil klasický odklon od tématu rolleiflex. Určitě to je super stroj včetně krásného Rolleiflex Standard K2 ze třicátých let po nejnovější kousky s objektivem Planar. Bohužel bude odpovídat i cena a sběratelství. U poměru cena výkon budou určitě fajn na zvážení Yashici s objektivem yashinon, Minolty Autocord a určitě i další stroje. Po shlédnutí dokumentu o Vivien Mayer bych chtěl každý vlastnit Rolleiflex, ale ten přístroj je jen malá část v budoucí tvorbě.

 

Pro další vyhládávání zadat do googlu "Temna komora TLR, Temna komora rolleiflex...apod"

 

http://www.temnakomo...6791-tlr-forum/

http://www.temnakomo...aky-rolleiflex/

http://www.temnakomo...t-a-rolleiflex/

........atd


  • 0

#12 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 27 říjen 2015 - 10:55:26

Asi bych použil klasický odklon od tématu rolleiflex. Určitě to je super stroj včetně krásného Rolleiflex Standard K2 ze třicátých let po nejnovější kousky s objektivem Planar. Bohužel bude odpovídat i cena a sběratelství. U poměru cena výkon budou určitě fajn na zvážení Yashici s objektivem yashinon, Minolty Autocord a určitě i další stroje. Po shlédnutí dokumentu o Vivien Mayer bych chtěl každý vlastnit Rolleiflex, ale ten přístroj je jen malá část v budoucí tvorbě.

 

Pro další vyhládávání zadat do googlu "Temna komora TLR, Temna komora rolleiflex...apod"

 

http://www.temnakomo...6791-tlr-forum/

http://www.temnakomo...aky-rolleiflex/

http://www.temnakomo...t-a-rolleiflex/

........atd

No, skoro bych řekl, že lepší poměr cena/výkon má předválečný Automat. Provedení je lepší než u Yashiky, pro někoho může být výhoda i v lehce širším ohnisku (pro street určitě). Aparát je taky o fous menší. A pokud někomu nevadí separátní převíjení a natahování závěrky (což je někdy i výhoda), tak nejlepší poměr cena/výkon má původní Standart. Zacloněný Tessar je ostrý až až.

Mám Yashiku Mat a Rolleiflex Automat Model 2 (1939), takže srovnávám ze zkušenosti.


  • 0

#13 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 27 říjen 2015 - 15:39:04

Já mám Rolleiflex MX. Je to jeden z nejstarších "moderních", to znamená z poloviny padesátých let. Koupil jsem ho levně, starou matnici jsem vyměnil za modernější (byla zoufale tmavá) a nechal ho v servisu omladit (komplet servis po 50ti letech stál cca 3000,-).

 

Nevím, jestli jsi někdy TLR používala, ale některým lidem vadí stranově převrácený obraz. Jde to řešit zakoupením hranolu, ale Rolleiflexka pak ztěžkne a ztratí svou nenápadnost. Navíc výměnný světlík mají jen novější modely (ty mají také výměnné matnice a dají se do nich koupit na BH, u starších modelů je to trochu operace).

 

Celkově jsou rozdíly:

 

Objektiv je buď Tessar nebo Planar. Planar by měl být lepší, ale já si na kvalitu tessaru nemůžu stěžovat. Tessar byl vždy f3,5/75 mm, planar buď f3,5/75 nebo 2,8/80.

Objektivy 3,5 mají menší bajonet, pasujou na něj filtry z Yashici, 2,8čka má bajonet větší a je toho na něj méně k sehnání.

Modely T a F mají výměný hledáček a matnici a dělaly se ve verzi s expozimetrem.

Model T má spoušť na jiném místě. Chtělo by to vyzkoušet, možná je to i pohodlnější. Dělal se v hezké šedé barvě.

Starší rolleiky bez výměného hledáčku mají možnost zaostřovat při použití průhledového hledáčku. Špatně se popisuje jak to funguje, ale hodí se všude tam, kde je potřeba držet foťák v úrovni očí. Zase se jim hůř vyklápí ostřící lupa.

 

Dál jsou drobné rozdíly ve velikosti a váze, 2,8mičky jsou určitě větší a těžší, ale asi to není nic zásadního.

Fka jsou nejnovější a nejsložitější řady, proto i jejich servis může být nákladnější.

U Škody mají hezký plakát, kde jsou všechny modely.

 

Yashica také není špatná, pokud funguje u 124ky expozimetr, pro streetfoto docela použitelné.


  • 0

#14 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 27 říjen 2015 - 16:09:53

a co Xenar a Xenotar?


  • 0

#15 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 27 říjen 2015 - 16:21:27

a co Xenar a Xenotar?

Kolik višní tolik třešní.


  • 0

#16 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 27 říjen 2015 - 16:38:30

 

a co Xenar a Xenotar?

Kolik višní tolik třešní.

 

To je takový překladatelský oříšek.


  • 0

#17 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 říjen 2015 - 17:41:10

... na Vasom mieste za tie prachy by asi som kupil dobry SLR napr. Hasselblad ...

 

hasse jsem nikdy neměl v ruce, ale s rolleiflexem automat se mi dělá příjemněji jak s rb67, přitom mám v rolleii původní matnici bez fresnelky. chce si to vyzkoušet, nafotit několik filmů, a pak se rozhodovat. furt je zásadní, jestli stačí jen jeden objektiv a nevýměnná záda


  • 0

#18 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 27 říjen 2015 - 17:46:37

Tessar a Xenar - lacnejsie verzie.

Planar a Xenotar - drahsie a vykonnejsie verzie.

Planar a Tessar vyrabala spolocnost Zeiss.

Xenotar a Xenar vyrabala spolocnost Schneider.

Planar sa hodnoti lepsie, ako Xenotar a rovnako Tessar lepsie, ako Xenar.

Obe znacky sa viac-menej montovali subezne.

Rollei mal vzdy extremne naroky nie len na vlastnu vyrobu, ale aj na dodavane objektivy a preto som presvedeceny, ze bezny jedinec nema narok robit medzi nimi rozdiely. Pokojne i Rolleicord s Xenarom, byvaju dokonca menej opotrebene, cenove rozdiely su preto skor symbolicke. Nie je problem takyto Rolleicord najst v ponuke za 700€, mozno trochu osuchany Rolleiflex F2.8 za menej. Pekna 2.8F ide aj za 1800€.

Ja som oba svoje Rolleiflexy kupil vyhodne na zaklade aktualnej ponuky, keby som bol nedockavy , zaplatil by som mozno dvojnasobok.

Rollei je lahky, zaroven robustny aparat, ked netreba menit objektiv (otazka zvratenej filozofie), ma iste vyhody proti Hasselbladu.

Niekto je Rolleiom posadnuty, komu to zas tak neprekaza, je vela dobrych stredoformatov.  Hasselblad urcite. Ale Mamiya C330 urcite tiez :) Vytunena Flexaretka rovnako...


  • 0

#19 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 29 říjen 2015 - 02:24:33

A jak by jste srovnali Belar s Xenarem? Asi to nebude takovi rozdil ze? Aspon mi to tak prijde.:)
  • 0

#20 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 říjen 2015 - 04:39:41

keko: s tím hodnocením zeiss versus schneider bych byl opatrný, navíc si myslím, že pokud jde jen o ostrost, tak je to dost málo zajímavý údaj v tomto případě. nicméně pokud by někdo rád čísílka... http://www.hevanet.c...MF_testing.html


  • 0

#21 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 29 říjen 2015 - 08:04:14


A jak by jste srovnali Belar s Xenarem? Asi to nebude takovi rozdil ze? Aspon mi to tak prijde. :)

Flexareta je unikum sama o sobě .-) Na jednu stranu mě mrzí, že jsem VI s příslušenstvím poslal do světa, když vidím krásnou měkou kresbu, ale už se mi nechtělo měnit matnici, řešit drncající spoušť a dál stroj vylepšovat. I celé ovládání bylo takové pomalejší a nevydět na stupnici hloubky ostrosti mě taky štvalo. Ta je totiž fikaně schovaná pod objektivem.  Takže tím si to odůvodňuji, že jsem nakonec udělal dobře. Ale za zkoušku čtverce to stálo. 

 

Teď jsem přešel na Yashicu 124G. Není tak hezká jako Rolleiflex, ale za ty peníze mi cena výkon přijde parádní. Vše krásně okopírované z rolleiflexu včetně ostřicího kolečka a spoušť možná lepší než u samotného zdroje. Netahám páčku do strany, ale krásně knoflík k sobě. A jde jak po másle. Stisk bez většího odporu a cvak je to tam .-) Po vyčištění a seřízení je matnice hodně luxusní a vidím co opravdu chci. A jen tak nemžouřám s lupou na slepo jako u flexarety. A stejně jako u flexy mohu používat hromy a blesky. To by se mi u staršího stroje nepovedlo. Zase bych sám za sebe řešil jak vylepšovat. 

 

Ale nic proti nedostižné metě zvané Rolleiflex. Kdo po něm touží ať ho má. 

 

Nimrod - Díky za číslíčka.  


  • 0

#22 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 říjen 2015 - 09:20:24

keko: s tím hodnocením zeiss versus schneider bych byl opatrný, navíc si myslím, že pokud jde jen o ostrost, tak je to dost málo zajímavý údaj v tomto případě. nicméně pokud by někdo rád čísílka... http://www.hevanet.c...MF_testing.html

Ani ja si nedovolim hodnotit objektivy, iba som statisticky zhrnul nazory skupiny ludi, co si o tom dopisuju na APUG a inde.

Sam mam Rollei T s Xenarom a nemam s tym ziaden problem. Jediny snad, to vsetci poznaju, ze mi je luto tahat ho von a drat ho, ked je taky krasny.

Tie udaje vyzeraju zaujimavo, ale poukazuju skor na rozptyl vlastnosti pouzivanych objektivov.

Samozrejme, je mnoho dalsich vlastnosti, co su mozno i zaujimavejsie. Ak ostrost objektivu k rohom klesa, to je prilezitost kreativneho vyuzitia.

Ked ide o dosiahnutie pocitu ostrosti, su na to ine metody, ako pouzitie ostreho objektivu. Mimoriadne ostre objektivy davaju casto pocit malo ostrych vysledkov a niekedy je to i naopak. Takze ostrost objektivu je zaujimava velicina skor pre mikrobiologov, prave preto pouzivaju uplne odlisne objetivy. :)

ALe povedzme, ze ked kupujes aparat/objektiv, tak ta to moze zaujimat jeho ostrost. Ta je vsak castejsie dana stavom objektivu, ako jeho konstrukciou.


  • 0

#23 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 říjen 2015 - 10:52:13

Ahoj, obracím se na Vás s prosbou ohledně street art fota s Rooleiflex. ... a na co si dávat při koupi pozor.

Předem děkuji za odpověď.

Marie

Při koupi na to všechno, co napsali kolegové.

Při vlastním focení hlavně na hubu!

Mnoho lidí špatně snáší, jsou-li foceni, ať již záměrně nebo náhodně. 


  • 1

#24 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 29 říjen 2015 - 11:08:29

pozor na termity, v testu měřená rozlišovací schopnost objektivu je pouze jedna z více vlastností, které ovlivňují vnímanou ostrost obrazu

 

planar je kupci preferován kvůli značce, ale dle toho co jsem viděl bych neřekl, že je nutně lepší než xenotar. nutno volit dle záměru. nejlépe mít oba.


  • 0

#25 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 29 říjen 2015 - 12:00:57

No a tomu se právě "u nás" říká "kolik višní tolik třešní", čili prašť jak uhoď. Optika víceméně stejná - především - sotva někdo by poznal co bylo foceno Xenarem a co Tessarem, stejně tak u vyšší kategorie.

Ovšem Carl Zeiss je ikona a "každý" by ho rád měl... Proto je obecně ceněn výše.

Osobně si myslím, že Zeiss jednoznačně zabodoval, když získal spolupráci s Hasselbladem. Dvě ikony v jednom, to už byl těžký kalibr.

Je to zvláštní fenomém, protože Schneider, ať se snažil sebevíc a měl kolikrát naprosto srovnatelné nebo i lepší výrobky, vždycky Zeissovi "pomyslně"  jen dýchal na záda. Ve velkoformátové optice se však ukázal jako neskutečný dříč a čísla jeho výrobků hovoří za své.

Takže z mého pohledu nakonec obchodně zvítězil, což ztvrzuje i historie. 


  • 0

#26 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 29 říjen 2015 - 12:08:44

Tedy stvrzuje...  :oops:


  • 0

#27 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 říjen 2015 - 19:00:37

kim: jestli nekecám, zeiss byl průkopník i ve vf (pětičočkový planar, biogon). až po něm s tím přišel schneider (ale nejsem schopen dohledat data u schneideru, kdy přišel s xenotarem a super angulonem). navíc si myslím, že zeiss, a je jedno jestli z jeny nebo oberkochenu, měl trošku jiný přístup než schneider (a zbytek světa). i díky tomu si dovolil vyprodukovat celkem přerostlý a těžký příšery, který u normálních smrtelníků asi ani neměly šanci na úspěch. ale jsou krásný... :-)


  • 0

#28 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 29 říjen 2015 - 19:33:32

Já vím, ve vývoji byl vždy o krok napřed. Ale nedělal takovou variabilitu jako Schneider. Nepustil se do "pravých" VF symetrických skel. A taky se mu nepovedlo udělat širokáč a tele se světelností f 4 a "klasickou" 150mm pro nejširší VF klientelu se světelnosti f 2,8. Nebo nechtěl.

Jednoduše znal svou cenu a měl své plány. Schneider makal jak divej aby uspokojil poptávku. A povedlo se mu nakrmit masy. ;-)

Taky když skončila éra VF reportážních kamer, tak Zeiss neměl v tomto segmentu co nabídnout a zařízl to. No s Hassim si to vynahradil...

Tím neříkám, že nešlo o geniálního výrobce s kvalitou nejvyšší kategorie.

Shodou okolností jsem kdysi fotil s nějakým Sonnarem i Planarem a byl jsem zklamán - přičítám to nepatřičnému očekávání i stavu optiky. Naproti tomu na zvětšování negativů z Biogonu nikdy nedokážu zapomenout. A dodnes jsem se nepodíval triedrem, který by měl tak dokonalý "živý" obraz jako Zeiss.


  • 0

#29 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 říjen 2015 - 20:16:16

ano, schneider dělal pro "masy". zeisse vnímám právě jako průkopníka, jako někoho, kdo k objektivům přistupoval jinak. kdo jiný se snažil o doopravdickou použitelnost i na plné díře (pravda, biogona je nutno vnímat trošku s rezervou)? navíc biogon, dle mých informací, vinětuje podstatně méně jak například super angulon (už jsem to tu řešil). trošku mi překvapuje to tvé zklamání. co mám planara 100mm, tak mi přijde neskutečně ostrý i na plné díře v rozích, ale je fakt, že jsem nikdy nebyl vysazený na ostrost. spíš mi vadí jiné vlastnosti

schneider udělal jen 53mm f/4, nebo měl i nějaký jiný? biogon (stejně jako lamegon) je jak známo f/4,5, ale byl i prototyp 90mm f/2,8 (pro 6x9). planar 150mm f/2,8 skončil taktéž pouze u prototypu

pokud jde o symetrické konstrukce, je tu předně topogon, který se dělal alespoň pro armádu. další, už ale pouze prototyp, je biotar 105mm f/2,8 (teda doufám, že je doopravdy symetrický, pořádně jsem k němu nikdy nic nenašel, přestože byly nedávno dva kousky na ebay). nejzajímavější na tom je to, že je z oberkochenu a západní nikdy nepoužívali "biotar", pokud je mi známo. jinak samozřejmě byly reprodukční symetrický objektivy, ale o ty tu asi nejde. že by se zeiss uchýlil k plasmatu nebo dialyte, to fakt ne. symetrické konstrukce u něj skončili protarem, amatarem (a dagorem)...

celkově vznikla taková hromada zajímavých prototypů, že mi přijde neskutečná škoda, že nikdy nešly do sériové výroby. a je jedno, kteří zeissové za tím stáli. je jasný, že schneider si asi tak velký výzkum nemohl dovolit ve vf, ale řekl bych, že si to začal vynahrazovat v posledních pár desetiletích, kdy vlastně krom něho asi nikdo nepřišel s ničím konstrukčně zajímavým. nicméně je zarážející koukat na zeisse dnes. planar (stejně jako xenotar) je těžký a vlastně má pro většinu lidí nehezký bokeh. biogon je šíleně těžký a má malý kruh na pohyby. sonnar je další těžká zrůdička s malým kruhem. přitom ceny jsou šílené (u planaru t* až astronomické). v jeně je to obdobné, ale tam se dá cena (super) lamegonů alespoň svést na doopravdy malé série, biometarů je asi doslova pár a tessarů 270 f/8 celkem pět, jestli se dobře pamatuju...

ještě mi napadá jedna legenda z té doby - voigtlander ultragon. zajímalo by mě, jestli je doopravdy tak skvělý, jak jsem slyšel...

ehm, se nám to vlákno trošku zvrtlo :-)


  • 0

#30 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 29 říjen 2015 - 20:54:09

jsem uživatel Rolleiflexu 2.8f s objektivem Xenotar, a všechny foto v mé galerii u kterých je napsáno Rolleiflex jsou z tohoto stroje. Nedokážu si představit že objektiv Planar je ještě ostřejší, když Xenotar je už na f4 (fotografie Jezera 4) naprosto perfektně ostrý (s f2,8 tu žádné foto nemám). Rozdíly pokud tam nějaké jsou budou i pro velmi náročného uživatele naprosto nerozpoznatelné.


  • 1





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Rooleflex, street art, středoformát

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních