Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 9 Hlasů

projekt: sf dřevák


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
91 odpovědí na toto téma

#1 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 07:38:58

protože se na mou hlášku o projektech skoro nikdo neozval, zkusil bych ukázat, jak si to představuji. navíc nemám furt hotovo, i když to bude hodně retrospektivní....

co mi přinutilo stavět středoformátového dřeváka? začal jsem fotit rolleiflexem automat. úžasnej stroj, mám ho hrozně rád, dal mi ho děda, který ho dostal k maturitě. jenže jsem krajinář a má potřeba širokého skla byla značná. jenže tady, na temné komoře, byla tehdá vf nálada, všichni si tu kupovali tachihary a mně, chudýmu studentovi, se pouze sbíhaly sliny. ale občas tu někdo něco postavil a já přišel na to, že by bylo fajn si něco hezkýho spíchnout. jenže, tuším že pavel_p tehdá pronesl, že na malý matnici jsou pohyby k ničemu, neb je prd vidět, a já tenkrát chtěl 6x6, tak jsem od stavby opustil a zanedlohou jsem si musel dát pohov i od focení... před 4 lety přišla zas příhodná doba k focení a já zas narazil na limity malého úhlu základního objektivu u rolleie. zanedlouho se u mě objevil balík z anglie - mamča rb67. mamča je úžasná. ostření měchem nemá chybu, jenže 50mm je moc málo široký na 6x7 a navíc nepoužitelnost toho skla, pro mě zdaleka nejpoužívanějšího, se sluncem v záběru, mě donutila k dalšímu přemýšlení nad technickou kamerou. došel jsem k tomu, že mi chybí i rise/fall, tilt a swing. a tak jsem začal oprašovat myšlenku o dřevákovi...

kreslit jsem si začal někdy v létě 2013. původní plán byl jasný: musí to vypadat jako ebony (nic hezčího snad pro mě není :smile:) a musí to zvládat mé vysněné sklo - apo-grandagona 35 s rovnou destičkou. nikdy jsem neměl velký formát v ruce, takže jsem se prohrabával hromadou fotek a videí, abych pochopil co je jak konstrukčně řešené. původně jsem chtěl něco jako je sv23, čili klasickou fieldku, ale už v nákresech jsem pochopil, že to bude s grandagonem poměrně obtížně řešitelné...

září 2013: jako první jsem se vrhl na měch. měl jsem nakreslené, jaké rozměry rámečků budou limitní a navíc jsem potřeboval vědět, jak moc kompakní ve výsledku bude. původně jsem chtěl udělat univerzální měch, jako má ebony, chamonix a další, ale protože mi to přišlo celkem složitý, tak jsem se na to vykašlal. poučen ze zdejšího vlákna o výrobě měchu jsem použil zdejší klasiku - plátna mondial a anglické, žebra z čtvrtky. měch měl 56 žeber, jedno žebro 6mm, mezery 2mm, lepeno dispercolem d2. měch byl neskutečně tuhý a slovo kompaktní mu bylo značně vzdálené - při stlačení měl 9cm... absolutně nepoužitelná věc. v tu chvíli mi došlo, že nejen že bude třeba najít jiná plátna a použít lepidlo ve spreji, které by mělo (a je) podstatně lepší jak d2 na měch, ale i že se mohu rozloučit se skládací konstrukcí a nezbývá, než přivítat non-folding konstrukci. zpátky k malování :smile: došel jsem k tomu, že by to chtělo konstrukci, jako má ebony 45su, čili 4x výtah, abych dohnal jinak relativně malý výtah

říjen - prosinec 2013: původně jsem chtěl udělat dřeváka z ořechu. mám sem tam nějakýho truhláře známýho a chtěl jsem je objet, jestli by neměli nějaký kusy, ale kolega v práci mi dal do ruky odřezek z budoucích schodů z jatoby.  chvilku jsem si s tím dřevek hrál a byl jsem čím dál víc unešený jeho pevností a tvrdostí... ideální kus dřeva! po rozřezání u truhláře (fakt se mi nechtělo ručně rozřezávat kostku o rozměrech kolem 20x25x35cm) na prkýnka jsem pomalu začal dělat rámeček zadní standarty. jako první jsem došel k druhýmu truhláři, aby mi je projel ještě na malé brusce, aby je srovnal a já je nemusel moc složitě  a zdlouhavě srovnávat, ale dřevo nestále pracovalo a nikdy nebylo rovný moc dlouho. první můj poznatek o dřevě - na brusku kašli. zadní rámeček byl poměrně rychle hotový. vnitřní strana je z 8mm jednoho kusu, kraje jsou z 6mm prkýnka. na krajích jsem si poprvé vyzkoušel dělání rohů na pokosnici, ale jak vidno, tohle mi fakt nejde... zadní strana je došmirglována na skle pomocí 1200 šmirglu kvuli rovinnosti. kontrolováno podle vinglu, kdyžtak doladěno někde rukou a následně zas na sklo. tohle musí pěkně sedět! zbytek je vzaný taky na skle, ale to už nemusí být tak dokonalý, jde spíš o estetiku. jen jsem hlídal rozměry, ty sedí na 0,1mm

 

přední strana. do rámu by zapadal rámeček měchu. zkosení být musí kvuli odleskům, dost to zvětšuje potřebu velikosti kamery

11290555915_17bbcf2174_c.jpg

 

zadní strana. drážka je pro těsnění, aby byla zatěsněná zadní stěna vůči ráměčku. těsnění mám dost, dělal jsem troje záda z rb67

11290599226_7d49112597_c.jpg

 

měch jsem přilepil na 3mm silnou překližku slepenou z dýh od kolegy a vzal ji černou barvou. cvaknuto s jedním z nejvíc povedených rohů :smile:

11290597886_33de72505f_c.jpg

 

následuje nucené přerušení, mám problém s nahráváním dalších obrázků...


  • 8

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 08:07:49

únor 2014: jelikož na dřevákovi dělám skoro jen v práci o volných chvílích, postup jde velice pomalu. jako další je v plánu zadní stěna pro matnici/záda graflock standard (mamča rb67, horseman a pochopitelně i graflex). skládá se z 6mm jenoho kusu prkýnka a k němu nalepený dva příčný kusy lišt, který jsou zkosený kvuli lepšímu uzamknutí (okopírováno z rb67). zadní prkýno bylo nejdřív zase rovnáno pomocí šmirglu na skle, ale dost pracovalo, takže jsem nejřív nalepil ty lišty... ale kdovíjak se mi to nelíbilo....

 

12404023153_bea0ff64db_c.jpg

 

12404022393_8ba364a1c9_c.jpg

 

no nic, raději nechám zadní standartu odležet a jdu na přední. vnitřek zas 8mm jeden kus, okolo 6mm prkýnka, celková šířka 14,4mm. je to hodně málo, většinou jsou kolem 20mm i víc široký. jeto kvuli grandagonu a jeho šílený flange focal distance 43,2mm.  čelní strana má vybrání pro linhof technika destičku (díky, miloši, žes mi změřil zapuštěnou, jkcz, žes mi poradil). byl s tím problém, protože i u linhofu ty rozměry celkem lítaj, nedej bože, když se koupí neoriginál. nezbývalo, než jich pár koupil, změřit a udělat to podle největší + trocha tolerance. co jsem koukal na fotky, tak to tak maj všichni. světlotěsnost se řeší přes labyrint. bylo mi jasný, že tam udělám drážku a zase nalepím těsnění. z druhý strany jsem nechal vybrání pro rámeček měchu... aby mi seděla rovnoběžnost okrajů vůči destičce, nakreslil jsem si, kde sedí ty tři broušený kusy na destičce a pomocí tvrdý čtvrtky a izolepy si udělal takový čudly, suplovaly mi sílu destičky (+ 1/2 milimetru na zapuštění), který jsem nalepil na místo. pak stačilo jen srovnat všechno vůči sklu a slepit a stáhnout

 

takhle jsem dělal drážku pro těsnění. moderní mašiny, i dláto jsem si musel vybrousit, neb ho nemám... :smile:

12404324514_1334d82587_c.jpg

 

březen-duben 2014: došla mi trpělivost. zadní stěna je totálně a doslova na hovno. moc pracuje. navíc se mi zdá, že jsem ten svůj návrh nějak nedomyslel a chtělo by to udělat podstatně větší zadní standartu, nelíbí se mi to zkosení, že nenavazuje na rámeček měchu, ale je tam zub. to by taky mohlo dělat dost problém... navíc grandagon je fakt málo od filmu. psal jsem do rodenstocku, bez odezvy, ale mělo by to být něco kolem 18mm od zadní čočky. to nejde. má moc velký kruh a nebyl bych schopen ho využít, protože by zadní člen narážel do rámečku... takže znovu a lépe :smile: tentokrát jsem začal zadní stěnou. došel jsem k tomu, že pokud chci tuhý prkýnko, je třeba ho udělat z několika kusů, jinak se bude furt kroutit jak užovka. takže jsem vzal zas 6mm prkýnka a slepil je. následovalo rovnání, to mi zabralo dva dny. rovinnost je odhadem do 0,05mm. udělal jsem díru, zkosení pod úhlem 45°, vybrání pro labyrint kazety trošku jinak než prvně (hezčeji :smile:) a okraje pro nalepení těsnění. zase dvě lišty napříč kvuli zámku.  ještě bylo nutný vybrání kvuli šíbru, jak narostla velikost. konečně jsem spokojený, takhle to má vypadat

 

porovnání se starým

13604340535_f6c6199a4a_c.jpg

 

13604340695_a152089cda_c.jpg

 

13604340915_be34e176c0_c.jpg

 

13604697464_775b4b82c8_c.jpg

 

na konci dubna následovalo dodělání přední standarty, už s lepší náladou, protože zadek se mi začal konečně líbit :smile: nahoře je nalepený kus dřeva pod úhlem, tam bude zámek destičky. dole je vybrání 0,5mm na milimetrový plech. ebony ho tam má také a líbí se mi to tak asi nejvíc. díry na bocích jsou na dvojku plech, uprostřed je vybrání pro šroub

 

14026379936_05633e6217_c.jpg

 

tady je krom fakt nepovedenýho rohu vidět i dvě díry pro zpevnění, do kterých přijdou vruty, a dvě menší dirky na každý straně pro zámek měchu, který bude zaměnitelný (klasický/širokoúhlý)

14069544733_a9cf850c3a_c.jpg


  • 6

#3 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 08:44:11

červen 2014: v práci bylo rušno a mě čekal rámeček zadní standarty. jak jsem už naznačil, chtělo to udělat jinak. rám je fakt jen rám, 4 kusy 8mm silný prkýnka, pero-drážka, celková šířka 11,95mm (s přesností do +-0,05mm). teda co já jsem se s ním vyvstekal... problém byl, jak to slepit. přípravek nemám, takže jsem dojel ke kovoobráběčům, kteří mi už pomalu dělali ozubený hřebeny a ozubený kolečka z mosazi, a vzal jsem si tam broušený kvádr s ukousnutym rohem. lepil jsem dispercolem d2 (zbytek je d3), protože jsem musel lepit na několikrát, vždycky se mi to hnulo. chtěl jsem si slepit dvě "L" a následně to slepit dohromady, jenže už ta elka se mi hnula a nebyla pod úhlem 90°. vždycky jsem nejdřív stahoval spoj, až pak prkýnka ke kostce a to byl ten problém. nejdřív se musí ke kostce, pak spoj. nicméně i po tom se mi to trochu hnulo a mně nezbylo než si udělat "dýhy" a nastavit dvě prkýnka, aby to pěkně sedělo. spoje jsem zadýhoval, aby to vypadalo lépe. následovalo zase zabroušení na skle na zadní straně, aby pěkně seděla zadní stěna. tady se fakt blbě měří přesnost. dolů do rohu jsem nalepil "trojúhelníky", slouží jako zarážka pro měch. nahoře je možno vidět závit m4, to je taky zarážka pro měch. jsem prase, ale není třeba to dotahovat a co jsem zkoušel, on ten závit v jatobě fakt celkem drží, neskutečný dřevo :smile: uvnitř je vybrání pro další zarážku měchu, to bude jednička plech ohnutý do "L" nahoře jsou 4 dirky pro zámek na zadní stěnu, to samé je i dole. nahoře je vybrání pro zadní člen grandagona, aby nebyl omezený při rise rámečkem

 

14448354021_987dfd84b5_c.jpg

 

14451710425_420ae907b1_c.jpg

 

detail zadýhování

14428589696_032ecc2462_c.jpg

 

srpen 2014: přišly mi oleje na dřevo z cestadreva.cz (tungový a světlicový, míchal jsem 10:1. dva nátěry, každý nechat 2 týdny vyschnout) a titan z ebaye. takže jsem si hrál s přední standartou, natřel, udělal z titanu jen boční plechy (2mm plech, dvě díry pro vruty a uprostřed m6x0,5 závit). jedničku nerez jsem vzal v práci, naohýbal jsem zámky a packy pro destičku a měch. vruty mi zklamaly. chtěl jsem nerezový s křížovou hlavou, ale v průměru 2,5 je nikdo nedělal a trojky jsem nechtěl. takže jsem musel vzít klasickou drážkou (vše na dřevákovi je nerez od akrosu). ale už jsem si zvykl a neuráží mi :smile: zámek pro destičku jsem udělal tak, že jsem vzal dva vruty s půlkulatou hlavou a dal pod ně pružnou vyklenutou podložku. spoj by měl být pružný, aby se destička dotáhla ke standartě (stejně je to u graflock backu). ale ještě to chtělo něco dát pod samotný ohnutý plech, aby nejezdil přímo po dřevě. chtěl jsem distanční podložky u akrosu, v tý době je měli na webu, ale po objednání (u vrabce) je stáhli. takže jsem z ebaye objednal nerezovou "fólii" 0,05mm silnou a udělal si z ní distanční podložky. to samé je pod všem, co se hýbe

 

14857441180_c4ac99fa7b_c.jpg

 

14857547437_a7a99c1233_c.jpg

 

a s mym prvnim vf sklem :smile:

15044099075_ddfc4bec94_c.jpg

 

září 2014: začínalo to dostávat nějakou podobu, to se mi líbilo :smile: a došel jsem i k tomu, že bych se za chvilku chtěl koukat na matnici. klasický měch jsem odložil na dobu neurčito, stejně bych nejvíc používal širokoúhlý... a jaký jiný, než z pravý kůže. napsal jsem strnadovi ( http://www.ceskarucn...ba.cz/index.php ), jestli by něco neměl v mnou požadovaných sílách a ještě ke všemu aby to bylo světlotěsný. poslal mi dva vzorky, ať si ověřím světlotěsnost sám a vyberu si, co se mi bude víc líbit. krásný přístup

 

co byste vybrali? vím, není to tu moc vidět, tak kdyžtak tu https://c2.staticfli...99c2ce083_o.jpg já šel do kozlečiny (ebony má tele)

14992377217_4ffca971ac_c.jpg

 

 


  • 8

#4 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 09:05:13

říjen 2014: dělal jsem na rámečku pro matnici. slepenec z 8mm prkýnek, přilepený labyrint, která mi i vymezuje správný usazení v zadní stěně.  z čelní strany u matnice je vybrání pro 0,5mm titanový plech, který bude fungovat jako pružina, aby mi zamáčkl matnici s fresnelkou. ještě tu jsou dva malý kvádry po stranách, ty jsou kvuli zámku pro plast, jakožto ochrana matnice. z druhý strany je další vybrání, tentokrát pro 2mm titanový plech, v kterém bude 4x m2 závit právě pro ty "pružiny". další 4 závity budou m3 pro červíky na vymezení vzdálenosti matnice vuči zádům, aby seděla rovina zaostření. na horní a spodní straně jsou drážky pro plechy zámku

 

15029072560_829b6b1c55_c.jpg

 

15029173798_fb3e8f04d1_c.jpg

 

následovalo zase olejování (a černění, zapomněl jsem už u přední standarty, bylo prováděno akrylovou modelářskou černou matnou, zkoušel jsem i všelijaký moření, ale bylo to dost slabě černý), plechařina, řezání matnice a fresnelky (obojí dremelem s řezacím kotoučkem. je třeba pomalu, pochopitelně se to taví), nakreslení sítě na matnici tužkou a okrajů fixem (6x9 a 6x7), udělání krytky z 1mm plastu ( http://www.litomysky.cz/mat/evdht.htm ). plechařina je podobná jako na přední standartě, čili na zadku jsou boční plechy zas z titanu, ale trošku přečnívaj směrem dozadu, aby se nemohla zadní stěna hnout do stran. z titanu jsou plechy na matnicovém rámečku, jak jsem už zmiňoval, zbytek je jednička nerez

 

14980716923_60d2d63489_c.jpg

 

15598208881_ef2138d165_c.jpg

 

15577200016_c7958ef3ca_c.jpg

 

15598208431_154192d97f_c.jpg

 

15415273480_b0a21e8c45_c.jpg

 

15577198946_b02eb883b3_c.jpg

 

15577198416_672735e446_c.jpg

 

15414759718_ff9c4e5771_c.jpg


  • 8

#5 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 8 listopad 2015 - 09:57:28

klobuk dole, gratulujem


  • 0

#6 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 10:14:28

listopad 2014: začal jsem dělat na spodku, to nejsložitější. hřebeny s kolečkama (modul 0,5) jsem měl dávno doma, tak jen začít. základní deska je z 10mm prkýnka, slepenec. na dýlku to má 100mm, šířku si už nevybavuji. bylo třeba v něm udělat drážky pro ostřící tyčky (3mm nerez kulatina) a ozubená kolečka, vybrání pro stativový závit a několik děr. kvádry, na kterých drží standarty a je mezi nima další, který je na pevno, jsou 12mm silný, šířku si zase nepamatuji, ale kdyby někdo chtěl, změřím.  ty prostřední kusy mají 4 díry, stejně jako spodní základní deska, kudy prochází m3 šrouby. nohoře je trojka titanový plech, dole se závitama 2mm plech. po krajích je 1,5mm silný plech. stativový závit je řešený mosaznou kulatinou, do které mi vyřízl závit acer (a nic za to nechtěl, děkuju velice) a je přišroubovaná k dvojce titanovýmu plechu. hřebeny jsem řešil trochu jinak, než je zvykem. většinou jsou přidělány z boku k posuvným kvádrům, ale já věděl, že neumím udělat dostatečně přesně díry, takže je mám upevněné ze spoda, kde není problém nandat hromadu distančních podložek a doladit tak přesně výšku hřebenů vůči kolečkům

 

15666680125_516141bac8_c.jpg

 

přišly na řadu štelungy (nejen tady, ale i na standartách). je to všechno nerez, rádlování mi udělali tam, kde hřebeny s kolečkama (nemám k dispozici rádlovací kolečka), zbytek jsem osoustružil na sranda soustruhu bez rychloposuvů. ostřící tyčky mají na straně štělungu díry pro červíky, kterýma jsou přichycený, pod ozubenýma kolečkama jsou také dirky na červíky, ale jen na jedné straně, na druhé straně jsou ozubená kolečka také s červíkama, ale jen dotažená k tyčce bez direk, netrefil bych to. na drhém konci tyček je závit pro zámek ostření

blbinec na 4. výtah se skládá ze spodního 1,5mm plechu, na něm je po stranách 2mm plech zkosený pod úhlem 45° a uprostřed je trojka, která má ze spodní strany také zkosení pod úhlem 45°. vše je nerez. přichycený je to 8 vruty k pojízdným kvádrům přední standarty. na obrázku je i plech pod účko zadní standarty. celkově mi překvapilo, jak bylo doteď všechno lehký a tohle váží asi kilo :grin:

 

15956761232_6513f416c0_c.jpg

 

k těm vnějším úhlům. dělal jsem je takhle, teda (skoro) finále, předtím pochopitelně na hrubo pilníkem (tohle je zrovna kousek, který zapadne do přední drážky trojky plechu na 4. výtah a budu tak moci zajistit přední standartu)

18417212852_638ebe07f6_c.jpg

 

do konce března 2015: teď se se to začalo hodně táhnout. bylo třeba udělat účka. chtěl jsem je z trojky titanovýho plechu, měl jsem je připravené, ale kamarád, který mi chtěl dohodit svářeče, změnil názor, a já hledal jinde. našel jsem jednoho, co vaří nerez, ale titan nikdy nedělal, byť cajk je na to potřeba dost podobný. bohužel to nešlo, svary vždycky praskly a navíc neměl zrovna moc času. takže rychle překopat na trojku nerez, svařit účka, dodělat drážky, dodělat na šmirglu, aby seděla rovinnost a úhly. k tomu bylo třeba udělat ty zámky úček standart, udělat zámek 4. výtahu. plech, vyvrtat dirku, připájet kus šroubu se závitem, dodělat délku

při tom čekání mi napadla spásná myšlenka, jak oddělit rise/fall od tiltu bez toho, aniž bych musel mít k tomu frézku. nemám kloudný obrázek, ale kdyžtak nafotím. jsou to tři titanový plechy vedle sebe. vnitřní je přišroubovaný ke standartě je a jediný v celku. druhý a třetí jsou rozřílé, vnitřní hrany jsou zakulacené, aby se s tím dalo hýbat a mezera se pokud možno neměnila (pochopitelně u mě v rámci přesnosti :smile:. asi nemá smysl to kdovíjak popisovat, asi to bude vidět z obrázku ve větším rozlišení. vše se otáčí kolem čepu (zašroubovaný v prvním plechu, 6mm průměr). jednotlivý plechy jsou spojený vždy nějakou hlavní osou (závit, vrut) a dvojkou "kolíkem" (drát z kola), aby se neposouvaly vůči sobě. místama je podložka z 0,05mm fólie, aby se to lépe otáčelo vůči sobě a nedřelo. horní štelung je rise/fall, má m6x0,5 závit, spodní a menší štělung je tilt. vedle rádlování má 6mm průměr (aby zapadl do drážky v účku), na konci je pak m3 závit. hned pod štelungem na tilt je jediný plech s drážkou, zbytek jsou jen díry a závity. snad je systém trošku vidět tady https://c1.staticfli...dda64b68c_o.jpg

následovalo vrácení se k měchům. klasický jsem tu již popisoval v jiném vlákně, tak jen zkráceně. vrchní plátno je mondial, vnitřní z bedimexu pes podšívka s pu zátěrem, žebra z čtvrtky 150g/m2. lepeno sprejem 77. u zadní standarty mám menší žebra, která se pak postupně zvětšují. prvních 8 žeber má 6mm, další dvě 7mm, následující pár 8mm a zbytek 9mm. vzdálenost mezi žebrama je 2mm. je to z toho důvodu, aby se mi vešla do zadní standarty. širokoúhlý je tedy kůže. hrany a celkově tvarování je dělaný teplou vodou a ohnutím přes něco. lepeno chemoprenem transparent. oba jsou přilepený na trojku překližku z dýh

přední a zadní účko drží osoustřužený velký nerez šroub, je v něm díra se závitem pro tyčku (aby to bylo za co vzít), taky nerez. částečně udělaná na soustruhu, zaoblení na konci na malý brusce

 

16019419539_c9f9da4c40_c.jpg

 

26. března jsem sem vložil první obrázek, kdy jsem to dal do kupy, druhý den jsem nacvakal další obrázky. specifikace je následující:

přední pohyby: rise 40mm

                         fall 21mm

                         shift 32mm + 32mm

                         swing je limitovaný měchem

                         tilt 27° + 27°

zadní pohyby:   rise 32mm

                         shift 37mm + 37mm

                         swing a tilt je limitovaný měchem

výtah: min 38mm, max 342mm, vše s rovnou destičkou

hmotnost: 1338 gramů s širokoúhlým měchem

rozměry: 195 výška x 173 šířka x 123 délka. šířka je všetně štelungů

 

a tedy po kupě 27. března 2015. nejdřív s ostatníma středoformátama :smile:

16662264525_06b338526b_c.jpg

 

maximální výtah

16039955174_aee23ed1de_c.jpg

 

minimální výtah

16474852920_5248bc2c2d_c.jpg

 

prdelka. ten štelung, co čumí, je zámek 4. výtahu

16636327086_1eda6f7c00_c.jpg

 

16474853390_a0204162ca_c.jpg


  • 15

#7 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 8 listopad 2015 - 10:26:34

Pěkné, ale s tím se nespokojíme. Chceme vidět jak to fotí.


  • 0

#8 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 10:36:57

první zkušenosti ukázaly několik problémů. mezi ty hlavní určitě patří malá pevnost zámků úček a zadní standarty, vše se točí kolem jednoho bodu. přední standarta funguje parádně. další problém je malá tuhost v podelném směru. účka mají malou opěrnou plochu a i ve slabém větru to dělá problém. další problém je s pájenými spoji, nedrží. poslední problém se ukázal při vracení se z výletu na šumavě, kdy zůstal dřevák na stativu a jel tak v autě. jatoba se ráda štípe a odštíplo mi to zadní standartu v takových těch hranolech, které jsou na posuvných kvádrech. mohli za to moc krátké vruty... mezi malý problém řadím ne úplně dokonalou kompatibilitu horseman zad s rb67 zádama, ale stačilo jen vypodložit trošku zámky. další nevelký problém je malá torzní tuhost 3mm tyček, na přední standartě je cítit, jak se kroutí, ale s tím nic moc nevymyslím. jedině udělat prostřední část silnější, ale zas tak moc mi to nevadí

takže udělání nových nerezových úček s širší základnou, na zadku oželení shiftu (stejně jsem ho nikdy nepoužil), udělání druhýho štělungu kvuli swingu. následně udělání nových, dříve pájených kusů, tentokrát vařených, stejně tak překopaný zadní boční plechy na nerez s navařenou 6mm trubičkou s 5mm závitem a úpravou štelungů. zkoušel jsem nalepením něčeho s vyšším tření zamezit tomu otáčení se kolem osy, ale nic pořádně nepomáhalo (kůže, silikon) a navíc to nechtělo moc držet. takže jsem oželel i tilt na zadku. tahle poslední verze je v provozu od července. hmotnost narostla na 1415 gramů, na dýlku je dřevák kompaktnější a řekl bych, že je i hezčí

 

tady je s mým vysněným grandagonem 35mm zaostřeným na nekonečno na rovný destičce. záhy jsem přišel na to, že stejně musím mít zapuštěnou, neb se mi sem nevejdou prsty k předním štělungům

19355737226_c21bdb06a2_c.jpg

 

19385907261_9941a86323_c.jpg

 

19195617049_9721dbd450_c.jpg

 

bohužel jsem přišel na to, že ani tahle verze nebude finální. začal mi zlobit zadní výtah, každá strana se vysouvá trošku jinak, spoj mezi nima není dostatečně tuhý a jak chybí na tyčce i na druhý straně dirka pro ozubený kolečko, tak to lítá. takže nyní mám na programu to nějak poladit. spojovací titanový plech mám ke dřevě přichycený 4 vrutama, tak mezi ně zkusím vyvrtat díru, do titanu udělat m3 závit a sešroubovat. snad to bude stačit... další možnost je místo vrutů dát šrouby a dolů dát plech se závitama. to bude asi level 2, až první možnost zklame. nový příčný plech se mi nechce dělat, zásoby z ebaye mi již došly...


  • 7

#9 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 10:39:14

díky, kluci. jak to fotí se může každý přesvědčit, když si udělá výlet do písku. rád ukážu, že se jako fotograf doopravdy nemůžu nikdy uživit. digitalizovat zvětšeniny nehodlám. několikrát jsem to zkusil a vždycky to dopadlo hrozně


  • 3

#10 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 8 listopad 2015 - 11:07:44

Pokud to není ten Písek jak je před ním psáno Moravský, těžko se tam dostanu. No třeba se někdy někde sejdeme..


  • 0

#11 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 8 listopad 2015 - 15:23:11

no jednoducho neviem Vam tolko pluskovych bodov dat, kolko by ste zasluzili. ale najredsej namiesto stupidneho pluskovania Vas pozval na pivo :)


  • 0

#12 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 8 listopad 2015 - 15:43:38

Krásna remeselná práca, klobúk dole... :-)


  • 0

#13 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 16:12:50

hcst: bohužel je to ten český. taky bych rád viděl několik zvých zvětšenin na živo, tak snad někdy...

jmpetzval: není k tomu důvod :-)

dodoxbb: netřeba smekávat, tohle zvládne každý, kdo má dost času a základní prostředky, jen se odhodlat. ale děkuju, všem :-)


  • 0

#14 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 16:24:31

...byl bych rád, kdyby se ty projekty tady trošku rozšířily. jak se zdá, celkem se vám to tu líbí. přitom je to další možnost, kde řešit zákysy a pro ostatní to může být inspirující k dalším stavbám. a jak jsem psal už v jiném vlákně, nemusí to být zrovna něco takového, i popis stavby pinholky může být určitě inspirující, nebo předělání něčeho sériového k obrazu svému


  • 0

#15 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 8 listopad 2015 - 16:40:41

Jsi borec, jinak se to říct nedá!
  • 0

#16 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 8 listopad 2015 - 18:42:25

hcst: bohužel je to ten český. taky bych rád viděl několik zvých zvětšenin na živo, tak snad někdy...

jmpetzval: není k tomu důvod :smile:

dodoxbb: netřeba smekávat, tohle zvládne každý, kdo má dost času a základní prostředky, jen se odhodlat. ale děkuju, všem :smile:

 

akoze neni dovod? ist na pivo stale je dovod...  :D   

hlavne clovekom, ktory dokaze urobit taku krasu


  • 0

#17 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 8 listopad 2015 - 18:54:13

hcst: bohužel je to ten český. taky bych rád viděl několik zvých zvětšenin na živo, tak snad někdy...

jmpetzval: není k tomu důvod :smile:

dodoxbb: netřeba smekávat, tohle zvládne každý, kdo má dost času a základní prostředky, jen se odhodlat. ale děkuju, všem :smile:

Hmmm - vybavenie mám, materiál by som asi zohnal, ale chýba mi čas a hlavne šikovnosť a trpezlivosť a to sa nedá kúpiť :smile: Preto tá pochvala :smile: Aj keby to nakoniec nefotilo, stále to zostáva krásny kus poctivej ručnej práce...

 

Ja som sa zmohol akurát na prerobenie starého lisu na ovocie na lis na rovnanie papiera, starý stojan bol červotočový. Použil som hornú pôvodnú časť, vyrobil som nový stojan z dubových dosák a teraz lisujem pokusne akvarelové papiere medzi dvomi drevotrieskami. V pláne je dokončenie povrchovej úpravy lakovaním, spodnú dosku chcem vyrobiť zo silného plechu a pod ňu pôjde stará fotoleštička. Bude sa dať lisovať aj za tepla... Vec je funkčná, ale zdaleka nemá tú precíznosť detailov :smile:


  • 0

#18 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 19:00:19

davidcz: doopravdy to není nijak složitý. takový vyřezávání chce podstatně víc umu

jmpetzval: třeba mi nad šálkem čaje můžeš vysvětlit ty důvody k pití piva :-)

dodoxbb: pouze tu trpělivost to asi chce. kolega v ten samý čas zas dělal model plachetnice. sehnal si plány a zbytek dělal sám ze dřeva, tak jsme se motivovali navzájem. ale on je přece jen o dost jinde, má za sebou i několik parních strojů a podobných věcí


  • 0

#19 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 8 listopad 2015 - 19:04:28

Panáček je šikula. Pěkná práce...


  • 0

#20 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 listopad 2015 - 19:07:25

od tebe to, golfisto, doopravdy potěší, děkuju


  • 0

#21 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 8 listopad 2015 - 19:39:07

Krásná práce!!!!!


  • 0

#22 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 8 listopad 2015 - 20:42:15

Uf, ťažká krása. Ať slúží. B)


  • 0

#23 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 8 listopad 2015 - 21:22:39

Už jsme Ti Nimrode na ramena poplácali, obcházeje toho krasavce dokola v metrové vzdálenosti.  A nebuď tak skromnej, šikovný ruce si zasloužej trochu toho hýčkání.

 

Teď tedy chválím i ten počinek tohoto vlákna. Jen je asi pravda, že jsi nasadil laťku sakra vysoko.

 

Zjara jsem u Tebe vyzvídal jak na měch, že bych se do něj pustil. Ale pak jsem to, po zjištění do čeho bych se měl pouštět, vypustil a pořídil z Jp. Protože tolik trpělivosti asi nemám, o čase nemluvím.

 

A abych tu laťku srazil do výše mých očí, připojuji foto mojí objektivové destičky k Toyo 45, z modelářské překližky.  Pořizovací cena nestojí za řeč .

Možná se to někomu může zdát málo pevné, ale podle mého soudu to drží jak má. Možná to naopak případné zachvění předku oproti kovu utlumí. Pravda, fotek s VF zatím všeobecně příliš málo ...

Na fotce je s Xenarem 360, ten zrovna má svou váhu (že, Honzo), ale myslím že je to dobrý.

 

 

dodxbb :  Ono tomu lisu právě sluší, aby byl hrubšího vzhledu. Však k němu nechodíš v rukavičkách  ;-)

Přiložený soubor (y)


  • 1

#24 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 8 listopad 2015 - 22:44:13

Modelářská překližka je dostatečně pevná. A pro většinu z vás snadněji obrobitelná než kov, tvarovatelná a dostupnější. Sám na podobné věci používám staré zásoby překližky bukové, při 2mm síle je pětivrstvá a perfektně tvarově stálá i ve vodě. Pokud se jedná o leteckou překližku je automaticky i voděodolná bez další úpravy. To se taky může někdy hodit.


  • 0

#25 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 9 listopad 2015 - 04:09:42

děkuju, jsem rád, že se líbí

dodoxbb: ten lis je super nápad!

luboši, šlo mi jen o to začít tu nějaký ty projekty, aby se to hnulo. aby bylo vidět, že ani já se nevyhnul slepým uličkám a dost možná že zbytečně, že kdyby se to nejdřív konzultovalo se zkušenějšíma, tak by se to bez nich obešlo, nebo by bylo naopak navrženo ještě jiné a lepší řešení problému. tvá destička je už pomalu pověstná :-) kdyby to někoho zajímalo, ten tele-xenar má 630 gramů :-)

golfista: čím je ta letecká překližka ošetřená?


  • 0

#26 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 9 listopad 2015 - 07:16:25

To nemám tušení. Jenom vím z dob stavby letadla, že ponoření do vody nemá vliv na pevnost, pokud to nezmrzne. To už leteckým technikům vadilo. Jinak se pod jenom namočený díl podepsali. U modelářské je to otázka. Je dělaná levněji a ne z takovým důrazem na bezpečnost a tudíž kvalitu. Modelářská, někdy taky nazvaná letecká překližka IV. třídy, vodu nemá ráda.


  • 0

#27 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 listopad 2015 - 08:14:25

Nimrod krásná práce, a když už se bavíte o té voděodolné překližce, je to nejspíše o použitém lepidle, teď jsem kupoval topolovou překližku voděodolnou na lodě a je slepená nějakým jiným lepidlem, jinak má úplně stejné vlastnosti i stejně vypadá jako obyčejná :)


  • 0

#28 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 9 listopad 2015 - 15:02:02

nejde jen o lepidlo. lepidlo kategorie d3 (nebo ještě lepší d4) se pod vodou nerozlepí, ale je třeba ošetřit i samotný dýhy před vlhkostí nečím, pokud má být celá překližka voděodolná


  • 0

#29 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 10 listopad 2015 - 14:23:39

když mi přišel center filtr na grandagona, řešil jsem problém s filtrama. používám 100x100, filtrový držák lee. vnější závit na filtru je 86, jenže k mechanický vinětaci dochází prakticky okamžitě, když něco přesáhne filtrový závit. navíc lee ani nemá širokoúhlý adaptér z 86 závitu, protože je to technicky nereálný. pak dělá lee push on držák, jenže je na 100mm průměr a já mám 90mm. jo, dělá se redukce, jenže to je takový polovičatý a co si budem nalhávat, celkově dost drahý a z druhý ruky špatně dostupný. takže jsem se vrhl zas na výrobu. původně jsem to chtěl udělat z černýho pp co máme v práci, ale průměr trubky byl moc malý. takže mi nezbylo, než vzít starý ozubený kolo se zlámanýma zubama z pertinaxu stočit ho na soustruhu. následovala chvilka řezání, pilování, vrtání a řezání závitů (originál lee má atypický rozměr, je to něco kolem 2,3mm. použil jsem klasický m2). jak je (možná) vidět z obrázku, držák má na okraji asi 1mm silný kousek o průměru kolem 88mm, aby se zasekl o filtr a já si nepoškrábal čtvercový. upínání probíhá stejně jako u originálu. je to mosazná tyčka na pružině (z propisky). z druhý strany, aby držák trochu držel na filtru, je nacpaná v závitu guma (obyčejná na gumování). jelikož to nestačilo, udělal jsem pod úhlem 120° další dvě malý dirky, do kterých jsem dost nehezky vlepil další kousky gumy. filtr mi drží originální plast od lee, jen bylo třeba vystříhnout z 1mm plastový desky spodní a horní část (pokud někdo někdy viděl lee držák, asi ví, co myslím). pertinax jsem stříkl černou matnou barvou, ale furt to dost smrdí po něm... nevím moc co s tím. pomohl by plnič pod barvou? nebo něco jiného?

jelikož ostatní objektivy mám menší, koupil jsem si adaptér z číny za pár pětek s velkým závitem o průměru 86. jenže vnější průměr je podstatně menší jak 90mm. takže následovalo vysoustružení "futra" z hliníku s následným stříknutím černou matnou

držák je trošku těžší jak originál lee. je to pochopitelný, protože je masivnější a i mosazný kusy jsou větší jak u originálu. ale zatím se zdá (mám ho chvilku), že bude fungovat dobře. leč nebudu lhát, má tendence trošku sklouzávat, ale zatím bez incidentu, stačí ho pořádně zamáčknout, aby si sedl. pokud s tím bude problém, mělo by stačit udělat víc děr a vlepit do nich gumu

 

22298614693_84d1f02836_c.jpg

 

22501468558_f913159ddc_c.jpg

 

jinak jsem byl včera u vrabce si objednat šroubky. v pátek by měly přijít, ale předpokládám, že se k tomu dostanu až po svátku...


  • 2

#30 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 19 listopad 2015 - 16:23:34

tak úprava je u konce. zatím to drží, uvidíme časem, kdyžtak se doladí

 

22824307990_87a7d24ca6_c.jpg

 

22726094738_a7f65cc67c_c.jpg


  • 4

#31 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 19 listopad 2015 - 16:36:09

Máš to moc pěkný!


  • 0

#32 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 19 listopad 2015 - 16:47:35

děkuju pěkně. snad to bude i natrvalo funkční :-)


  • 0

#33 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 19 listopad 2015 - 17:19:31

pardon za vyraz ale "camera porn!" krasna praca!


  • 0

#34 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 listopad 2015 - 15:51:05

jsem rád, že se líbí :-)


  • 0

#35 JardaX

JardaX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
  • LocationPha , UL
Reputace: 12

Publikováno 20 listopad 2015 - 18:10:51

Krásná kamera. Jak jsem sice věkem už poměrně starej, tak bych se s ní jak malej Jarda rád pomazlil. Jsi šikovný. At co nejlépe slouží, dobré světlo a pěkné snímky.
  • 0

#36 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 listopad 2015 - 19:44:27

děkuji


  • 0

#37 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 5 leden 2016 - 22:04:19

Vážení šikulové, potřeboval bych poradit. 

 

Pro sklopku 13x18 potřebuji dát dohromady nějakou schopnou kazetu. Zatím mám jednu, kterou ještě potřebuji dotěsnit a dobrousit drážky. Pak snad bude použitelná. 

Mám sice ještě další dřevěné kazety, všechny jsou ale asi o 15 mm širší, než je potřeba a tak jejich úprava ořezáním krajů už by ohrozila pevnost rámečku kazety, tudy cesta nevede.

Drážka na zádech kamery je lemovaná plechem tl. asi 1,0 mm

 

Dnes mi dorazila moderní kazeta (Fideliti) a docela mne překvapilo, že by se snad dala využít i bez těch zad s pružinou. Protože její vnější rozměr šíře je o 2 mm širší než je potřeba pro drážku v rámku zad. Musel bych si sice kromě drobných úprav ještě udělat nový rámeček na matnici, protože s tou stávající by pak byl rozdíl vzdálenosti filmu v nové kazetě přes 2,5 mm.  Což by asi už bylo při zaostřování znát. Ale to považuji za snadnější variantu, než upravovat dřevěné kazety. A použití moderních kazet s jejich úpravou, která by je s malou drážkou v boku neomezila v případě použití v jiné kameře, by bylo docela fajn.

 

Takže teď k tomu co vlastně potřebuji -  jak do toho plastu moderní kazety proříznout podélně drážku rozměru cca 1,2 x 1,5 mm ?  Doma na hoblici to asi nezvládnu, pilkou na železo bych to asi vypižlal širší a kdoví jak rovně. 

Jak na to ? Jak se frézuje tak malá drážka do plastu ? 

 

Předem děkuji za podnětné návrhy

 


  • 0

#38 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 6 leden 2016 - 15:35:50

Stojanova vrtacka + mini freza z dremel sady ? Nebo aspon obyc vrtacka+stojan+freza. Nebo upnuty dremel+freza. Nebo horni frezka ...


  • 0

#39 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 6 leden 2016 - 16:14:03

A nebo Luboši zajdi za mnou (2 kilometry zvládneš i pěšky) a já bych to vzal do školy na CNC frézku, pokud dojednáme vhodný nástroj a upínání, abysme Ti to nezk..ili. Nebo taky máme laserovou gravírku, ale tady nevím jak ten plast zareaguje.  Ale čaj a pokec spolu dát můžeme, ne? A přinejhorším Ti na ty kazety můžu tou gravírkou vypálit alespoň monogram. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#40 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 leden 2016 - 17:26:43

kdyby to se stroji nevyšlo, tak připevnit nějaké ocelové pravítko a na přesný rozměr vyrobeným nástrojem z rychlořezné oceli (vrták?) vyškrábnout

věřím, že by se úspěch dostavil


  • 0

#41 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 6 leden 2016 - 19:09:19

Nabídka k procházce a CNC frézka je lákavá.

 

Vrtačku mám doma jen klasickou, kde vřeteno má pro tyhle rozměry asi dost velkou vůli, myslím, že bych to nemusel udržet v potřebné rovině. 

 

Vyrobit si nějaký pižlák, to bych snad zvládl, vysloužilých vrtáků tu pár mám, ocel.pravítko taky, možná bych to i zkusil na kousku škrábnout a uvidím.


  • 0

#42 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 19 leden 2016 - 16:32:34

kamarád a kolega v jedné osobně dostal k vánocům od šéfa do výbavy v práci svářečku, neb každou chvilku mají díru ve výměníku a nechávat to zavařovat profíka leze celkem do peněz. takže jsem nelenil a dal se do předělání jedný prasečinky

jde o oddělený rise/fall s tiltem na přední standartě. rise/fall se ovládal štelungem se závitem m6x0,5 a držel pouze v 2mm plechu. za ten necelý rok jsem s tím neměl problém, ale přece jen moc jsem tomu nevěřil a celkově pocit z utahování/povolování byl takový divný (přitom m3, která je na tom samym plechu pro tilt je ok i pocitově). takže jsem to chtěl předělat jako mám zadek, čili místo m6 udělat nerez trubičku o průměru 6mm, v ní m5 závit a trubičku přivařit na kus nerezovýho plechu. no a jelikož jsem to musel rozebrat, tak jsem si řekl, že budu na vás myslet a vyfotím ten můj zázračný systém

 

24373781482_54b7c66dc3_k.jpg

 

uznávám, je tam vidět prd, takže se trošku rozepíšu, aby bylo jasný, co je co

úplně vlevo je přední standarta, na který je první vnitřní plech. má 2mm a jsou v něm celkem tři díry. na koncích pro vruty, uprostřed pro čep, na kterém se to celý otáčí. na spodním konci je vidět i jedna část prostřední sekce. je to jen 2mm plech s dírou pro vrut (je tam úplně zbytečně udělaný zapuštění pro hlavu) a dirkou na kolík. kolík tam je proto, abych měl nějak kloudně zafixovaný dvě části vůči sobě, zalepený je obyčejnou barvou. mezi nimi je 0,05mm silná nerez podložka vystřižená z fólie

vedle je vidět ten nerezový kousek, který jsem teď dělal. je to tedy plech s trubičkou, "uprostřed" je díra pro čep a dole je závit m3 pro štelung tiltu. nahoře je zas dirka pro kolík

mezi prostřední a vnější sekcí jsou zase podložky, jedna je u vrutu, další u rise/tilt. na obrázku je cvaknutý i kolík. vnější sekce je 1,5mm plech, asi netřeba nic moc vysvětlovat, předpokládám, že je vše vidět na první pohled. dále se spodek stáhne vrutem, nasadí se 0,3mm nerez podložka pro rise/fall (díra 8mm je zbytečně velká, ale prostě jsem ji měl při ruce :smile:), následuje účko, který drží přední standartu a na konec jsou štelungy, na rise/fall mám nylonovou podložku. toť vše

 

rozhodně doporučuju oddělit rise/fall s tiltem a takhle je to, myslím si, dostatečně jednoduché a není třeba žádnýho extra vybavení, pokud budu brát v úvahu první verzi se závitem v plechu


  • 2

#43 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 24 leden 2016 - 19:22:57

Ode dneška se budu modlit k filtru který jsi poslal aby na mě přeskočilo 1% šikovnosti tvých ruček a už ho nikdy nevyčistím, fakt nádherná středo-velko formátová kamerka. A fakt je ta 50 tak nepoužitelná na té mamče? Někde jsem vyčetl že existuje i 35 ale ještě jsem ji nikdy neviděl. :-)


  • 0

#44 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 leden 2016 - 19:35:00

ále...

dokud nemáš slunce v záběru, tak je supr, pokud ti stačí takováhle širokost. mně holt nestačí, používám grandagona 35 na skoro 50% snímků od doby, co ho mám. pak existuje 37mm na rb67, ale to je rybi oko. navíc, já ty "biogony" mám prostě rád, už mám třetí kousek :-)


  • 0

#45 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 24 leden 2016 - 19:59:35

Na jaaa, já bych rád něco širšího, ale rybí očko nechcu, nelíbí se mi to. a navíc nemám ani tu 50 na RZ, nic to nemění na tom že máš nádhernou kameru a fotku bych táké rád zhlédl, až pojedu přes Písek tak si tě asi najdu :mrgreen:


  • 0

#46 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 leden 2016 - 20:29:32

stačí říct :-)


  • 0

#47 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 24 leden 2016 - 21:31:53

Jen neboj... :mrgreen:


  • 0

#48 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 30 září 2016 - 10:54:03

takový hloupý dotaz, ale co jiného se dá ode mě čekat :-) rád bych něčím namazal širokoúhlý měch, přece jen mám kůži doma dva roky a ještě jsem se o ni nestaral. psal jsem do koželužny a ti mi doporučili renapur, nicméně dodali, že stačí i obyčejná modrá indulona. co jsem četl, tak bych raději jen tuk, bez včelího vosku. o induloně se říká, že má v sobě hodně vody, což není zcela ideální. no a jelikož mám svojí hlavu a musím vždycky vyzkoušet nejdřív svojí hloupou cestičku, koupil jsem v lékárně lanolin, protože mi přijde jako ideální co se výživy kůže týče (přece jen je prakticky z kůže) a navíc je to přírodní produkt. nanesl jsem ho na kousek kozlečiny, nechal 1/2 hoďky a následně vytřel. nevypadá to úplně zle, ale lanolin je poměrně hodně hustý a bylo by dobrý ho něčím zředit. na kůži se doporučují převážně dva oleje - paznehtový a norkový. ani jeden není v čechách snad k sehnání :-/ nemá někdo nějaký nápad, jaký olej by mohl udělat dobře kůži a navíc by po vytření byl povrch nemastný na omak, mazaní se neuvolňovalo z kůže ani při ohybu a časem nezačalo smrdět (kdesi jsem četl, že v kůži nesmrdí ani žluknoucí olej, ale nevím, nezkoušel jsem)?


  • 0

#49 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 30 září 2016 - 14:18:03

Nazdar Nimrode, ty kluku písecká. K Tvému dotazu mě napadá, že poměrně s úspěchem mazal měchy svého aparátku Agfa Avus Tom, a bylo to nějakou vazlínkou z nemocnice na dětské prdýlky a proleženiny, který sehnala Hanina coby zdravotnice. Mě ho sliboval dodat, ale vždycky jsem na jeden nebo druhý zapomněli. Tak třeba tohle by byla dostupná cesta než strouhat paznehty z norků. Zdařec a někdy se ukaž, Luigi :shock: P.S. A až se k něčemu dopídíš, tak to dej do placu a já promastím měchy své.


  • 0

#50 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 30 září 2016 - 14:27:40

ahoj, to asi byla lékařská vazelína, základ to mastí, ale uvidíme, třeba tom přispěje do diskuze. přicházím k tomu, že je to asi jedno, hlavní je, aby to byl tuk. zajímal by mi třeba pomerančový olej na to rozředění, protože jinak je ten lanolin fakt celkem fajn :-)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních