Přejít na obsah


Fotka

Kontakt


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 IviCa

IviCa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 4

Publikováno 13 listopad 2015 - 21:17:59

Dobrý večer. Trochu se právě trápím s kontaktem ze svitku. Dělám ho poprvé. Možná mi vypadl mozek, ale naprosto netuším, jak zaostřit, respektive jak vysoko mít zvětšovák nad rámem. Používám Opemus 5 s objektivem Belar 4,5. Poradí mi někdo? Stačí mi odkaz na polopatickou stránku zabývající se tématem. Nějak se nemůžu dopátrat. Díky.


  • 0

#2 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 13 listopad 2015 - 21:24:30

Ahoj, no ostřit nemusíš, protože negativy máš přímo na papíře takže nemáš důvod, zvětšovák si dej tak vysoko aby jsi měla osvícené všechno to co chceš zkontaktovat :) pak vylaboruj osvitový čas a máš to.


  • 0

#3 IviCa

IviCa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 4

Publikováno 13 listopad 2015 - 21:34:57

Díky, jsem už poučená, že za vším je nějaké ale. Takže se radši ptám jestli to nejde nějak líp a jinak. Prodloužila jsem čas a už to vypadá dobře. Díky za rychlou a shovívavou odpověď.


  • 0

#4 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 listopad 2015 - 21:41:39

a když dáš tedy negativ na papír, zatížíš to celé sklem.  Pokud možno kvalitním, čistým, co nejtenčím. Mě se osvědčilo sklo ze skeneru (vyřazené, ale vybrané, aby nebylo poškrábané). 

 

Nějak jinak a třeba i líp to třeba jde, ale předpokládám, že to mají být náhledové kontakty, pro posouzení snímků co pak s nimi dál. A na to tento způsob stačí.

Když si takto naskládáš na papír vedle sebe nastřihaný film, jedním nasvícením máš kontakt všech snímků. 


  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 listopad 2015 - 21:46:51

ostřit se asi nemusí, ale vždy jsem, v tomto případě, ostřil na zaostřovací štěrbinu, hádám ji má každý zvětšovák opemus

prostě proto, abych optimalizoval světelný tok a jestli nezaostření může znamenat různě osvitnuté části papíru-kontaktu, to jsem nezkoumal, protože mi to nehrozilo


  • 0

#6 IviCa

IviCa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 4

Publikováno 13 listopad 2015 - 22:00:45

Díky všem.

 

Sklo jsem dala, nechala jsem si u sklenáře prostě říznout 2mm silné, nepoškrábané. A ano jsou to náhledové kontakty.

 

Ta zaostřovací štěrbina mi vůbec nedošla a přitom ji (při svém velmi krátkém působení ve fotokomoře) používám.


  • 0

#7 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 13 listopad 2015 - 22:01:24

Naopak je dobre lehce rozostrit, aby se na kontakt nepromitl prach a chlupy mezi skly v ramecku...


  • 1

#8 IviCa

IviCa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 4

Publikováno 13 listopad 2015 - 22:04:54

 Prach mezi skly rámečku? Myšleno asi skla v rámečku do kterého se vkládá negativ při zvětšování. Dala jsem na rady zkušenějších a skla nepoužívám. Vkládám film jen do rámečku.


  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 listopad 2015 - 22:08:23

Naopak je dobre lehce rozostrit, aby se na kontakt nepromitl prach a chlupy mezi skly v ramecku...

má pravdu!

to mě nenapadlo a to dělám kontakty z větších lístků každou chvíli


  • 0

#10 IviCa

IviCa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 4

Publikováno 13 listopad 2015 - 22:12:47

Ještě jednou díky za pomoc. Kontakty hotovy. Dobrou noc.


  • 0

#11 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 14 listopad 2015 - 13:12:04

a když dáš tedy negativ na papír, zatížíš to celé sklem.  Pokud možno kvalitním, čistým, co nejtenčím. Mě se osvědčilo sklo ze skeneru (vyřazené, ale vybrané, aby nebylo poškrábané). 

 

Nějak jinak a třeba i líp to třeba jde, ale předpokládám, že to mají být náhledové kontakty, pro posouzení snímků co pak s nimi dál. A na to tento způsob stačí.

Když si takto naskládáš na papír vedle sebe nastřihaný film, jedním nasvícením máš kontakt všech snímků. 

Ale i takové 6x6 kontakty jako hotové fotografie můžou být parádní věc...mám jich tady plné album po dědovy...dívá se na to moc dobře.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních