Přejít na obsah


Fotka

Foma Excel


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
137 odpovědí na toto téma

#1 Walter

Walter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 November 2015 - 09:47:22

Dobrý den, chtěl bych poradit jestli má někdo zkušenost s touto vývojkou. Já jsem negativ vyvolal jako Stock 1+0 a chtěl bych udělat zvětšeninu na 30x40 fotím na kinofilm Ilford HP5+ 400 bude to mít nějaký vliv na takové zvětšení?? proč se ředí vývojky např. 1+50 nebo 1+80, 1+100. Není to nějak moc??? Děkuji za vysvětlení


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 16 November 2015 - 10:37:39

stručná odpověď

na první část otázky:   Excel (příbuzný Kodak x-tol) a  HP5+  si spolu rozumí velmi dobře. Zvětšeniny se neboj.  

na druhou část otázky: existují  vývojky v různě silných koncentracích, které se běžně ředí 1+9 až 1+29  nebo  1+20 až  1+100,  specialitky  i  ve větším poměru ředění.  Vývojky, které se dle doporučení výrobce  neředí,   případně  pro vyrovnávající účinek a ostřejší zrno ředí v poměru 1+1 až  1+3,   se tak moc  ředit nedají. 


  • 0

#3 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 16 November 2015 - 14:57:44

Fomadon Excel používám dlouho,vlastně od počátku jeho vzniku.Ředím to 1:1 a Fomapan 400 který občas dělám,v ní volám 14minut...Samozřejmě záleží na kontrastu fotografované scény apod,ale u mě je to 14 minut...Ilford HP5 bude na tom podobně,nicméně je třeba si to sám vyzkoušet,každý fotí něco jiného a tak obětuj dva filmy,nafoť je a vyvolej jak potřebuješ.Orientační doba při ředění 1:1,14minut při překlápění vývojnice 5-10sec.každou započatou minutu.Poslední dvě minuty to nechávám v klidu,nepřeklápím.Teplota 20stupňů...Na stránkách Fomy nalezneš tabulku na zpracování různých filmů v Excelce....


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 17 November 2015 - 09:33:17

Rozne vyvojky pouzivaju rozne vyvolavace. Niektore vyvolavajuce latky maju 10x vyssiu ucinnost, ako ine - podobne. Navyse, pouzitie siricitanu sodneho v predpise moze nafuknut objem na 100 nasobok ineho predpisu.

SU vyvojky, ktore sa navrhuju s cielom urobit zasobny roztok s vysokou koncentraciu a dlhou zivotnostou - Rodinal, HC-110, 510 Pyro, Pyrocat HD, PC-TEA a vela ich modifikacii. Tieto vyvojky neobsahu alebo obsahuju male mnozstvo siricitanu (Na2SO3). Riedia sa od 1:5 do 1:500.

SU vyvojky v praskovej forme, ktorych hlavnou myslienkou je pouzitie Na2SO3 ako latky kontrolujucej velkost zrna pocas vyvolavania. Tie mavaju zvacsa 80 az 130 g na liter vyvojky. Ak sa vyvojka riedi od 1:1 az po 1:4, potom sa ucinnost Na2SO3 vyrazne obmedzi napriek predlzenemu vyvolavaciemu casu, ktory je potrebny vyvolavacej latke na dosiahnutie rovnakeho zcernania, ako dosiahne vyvolavacia latka v neriedenom stave.

Kedze velkost zrna a ostrost zrna priamo suvisi, potom uz viac ako 100 rokov plati:

- velke zrno = ostry negativ

- male zrno = malo ostry negativ.

Riedenim takejto vyvojky sa da dosiahnut zelany pomer velkosti zrna a ostrosti.

Tuto zavislost sa od nepamati pokusaju velki myslitelia posunut smerom k pomeru male zrno/ostry negativ pouzitim ineho tvaru zrna, alebo takou vyvolavacou latkou, ktora na mieste vyvolavania okrem zcernalho striebra zanecha aj nejaku splodinu vyvolavania, ktora dane miesto este viac ztmavi, napriklad pyrogallol, pyrocatechol, farbotvorne vyvolavacie latky. Na vznik uzitocnych splodin ma vplyv pouzitie zlucenin siry napr Na2SO3 alebo thiosiran sodny, ale aj kysle prostredie. Preto na vysledne zrno ma vplyv aj sposob ustalovania. Ked sa napriklad riedi ID-11, ktora preukazatelne obsahuje hydrochinon (ten patri do skupiny zavojujucich vyvolavacov), potom Na2SO3 nerozpusta zrno (prvy benefit) tak vyrazne, zcernanie zrna samotneho nemusi byt tak vyrazne, ciastocne ho nahradza tmava reakcne splodina (druhy benefit). To vsetko vtedy, ked sa pouzije neutralny az zasadity ustalovac. ID-11 je pre tieto ucely vhodnejsia, ako D-76.


  • 5

#5 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 9 December 2016 - 18:38:44

Jak dobře se vám rozpouští složky při míchání Excelky? Zkouším ji teď poprvé, z prvního sáčku něco zůstalo na dně. Míchal jsem míchal, pořád to tam bylo. Teplota 30°C. Přidal jsem druhou složku, míchal míchal, pořád cosi na dně.

Tak sem to dal do ultrazvukové lázně a chvilku nechal. Zůstalo to čiré, jen mírně zabarvené jako vývojka. Ale raději to ještě proženu přes "390"ku papírový filtr.


  • 1

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 9 December 2016 - 20:46:06

Také mi tam něco zůstává, ale míchám to většinou den předem a do druhého dne tam nic nevídám.


  • 0

#7 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 10 December 2016 - 06:51:44

Excelku som zarábal podla návodu, ale v cca 50°C destilke. Všetko sa rozpustilo. Potom som ju ešte deň nechal odstáť nech "dozreje".


  • 0

#8 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 10 December 2016 - 10:08:42

Díky za odpovědí, tak to příště taky tak udělám. Nakonec na filtru zůstalo jen pár zrnek velikosti krupice. Je to čiré, se slabým nádechem snad od žluta.


  • 0

#9 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 December 2016 - 10:15:05

Ešte za čias ORWO A49 som si zvykol, že každú vývojku používam až 24 hodín po namiešaní. U tej A49 to bolo nutné a v návode to bolo výslovne uvedené. Za tých 24 hodín sa chémia jednak dokonale rozpustí a zároveň sa zhomologizuje, či ako sa to volá a prebehnú aj niektoré chemické reakcie.

Preto každú vývojku robiť minimálne 24 hodín pred použitím. Osvedčilo sa to!


  • 2

#10 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 10 December 2016 - 20:43:46

Pri michani se nebat vyssi teploty, pak se to rozpousti lip. Ale asi bude potreba vyvojka, kterou vyrobili ve stredu, ty z pondelka, kdy maji ve fome kocovinu, nebo z patku, kdy se tesi na vikend, asi nebudou to prave :-)


  • 1

#11 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 20 June 2017 - 12:25:05

Nemá někdo ponětí, co se to dělá za černý kal na dně flašky s Excelem (stock)? Po každém vyvolání je tam toho více, ultrajemný černý kal. Sedá to hezky na dno lahve. V protřepaném stavu to přefiltrovat nejde, nebere to ani 392-ka papírový filtr (resp. něco pobere, ale ne všechno). Sedlý kal má tendenci vytvářet povlak, shluk, pak se to velmi opatrně dá přelít a zbytek přefiltrovat. Excelku míchám do destilky a skladuju dobře uzavřenou, ve skleněné lahvi a potmě ve skříni za pokojové teploty.


  • 0

#12 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 20 June 2017 - 12:28:59

Mluviti stříbro...respektive jeho halogenidy.


  • 0

#13 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 20 June 2017 - 13:40:45

Napadlo mě to, ale nebyl jsem si jist. Může mít ten kal, roztřepaný v roztoku, vliv na vyvolávání (filtrovat či nefiltrovat)?


  • 0

#14 thomasso

thomasso

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 January 2018 - 12:20:58

Ahojte,

 

v excelu budu volat uplně poprvé.Chtěl bych,abyste mi poradili.Když ji namíchám do 1 litru a měla by vydržet na cca 10 filmů,nerozumím,proč bych ji měl ještě dále ředit 1:1....Nefunguje podobně jako vývojka retropan?Tu jsem prostě jel až do konce bez ředění.

 

Děkuji za odpovědi :cool:


  • 0

#15 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 16 January 2018 - 12:40:23

Neředěný je tzv. "stock". V tom vyvoláš 10-12 filmů. Já na to používám informace pro Kodak Xtol, je to jeho klon. Tedy prvních 5 filmů neprodlužuji dobu volání. Šestý a dalším film (max 10), tam už dobu prodloužím o 15% (není to myšleno přírůstkově, jen celkově). Já sám sem na tom vyvolal nejvíc asi 8 filmů, pak už jsem to prostě vylil a namíchal novou - za ty prachy. Nicméně vývojka pořád vyvolávala.

 

Ředit můžeš 1+1 nebo 1+3, získáš tím větší zrno a naředěnou dávku můžeš vylít do kanálu. Není možno už uskladnit. Taky sem zkoušel ředit 1+3, pak se vztekal proč mám fotky zrnité jak v Rudém Právu...no chtělo si to přečíst informace. Stejně dopadla ID11, dej ji bůh čistý kanál. Informace jsou základ!

 

PS. Foma v návodu píše rozpouštět ve vodě o teplotě max 40°C. Tak to chce přidat, jinak ti tam zůstanou nerozpuštěné zbytky na dně. Já přidal +10°C.


  • 1

#16 thomasso

thomasso

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 January 2018 - 13:50:49

Děkuji za vyčerpávající odpověď :-)

Pak vystavím výsledek :-)


  • 0

#17 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 June 2018 - 14:12:44

dostala sa mi do ruky Excelka s datumom spotreby 2014 :D Bude ešte použiteľná? Či aj práškový stav podlieha neúprosnej skaze.


  • 0

#18 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 25 June 2018 - 18:11:22

Datum 2014, pokud to bylo skladováno obvyklým, vhodným způsobem, je zcela v pohodě a ničeho (kromě sebe) bych se neobával.


  • 0

#19 Radosval

Radosval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 June 2018 - 18:15:03

vybral ju zo šuflíčku pri izbovej teplote, tak snáď to bude v cajku.


  • 0

#20 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 25 June 2018 - 19:31:02

Když si nejseš jistej udělej zkoušku,nafot pár snímků,otevři foták ve tmě ,ustřihni  a vyvolej zbylej  film dofot.


  • 0

#21 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 25 February 2019 - 08:04:20

Zdravím,

 

jaké máte zkušenosti se skladováním Excelky - stock. Jakou má trvanlivost?

Mám nafocené dva filmy (neopan 1600) a další mi přibudou za delší dobu. Na Fomu kterou běžně fotím (100 a 400) mám R09, takže excelku tak rychle nespotřebuju.

Co třeba rozdělit na 2x0,5l a potom prodlužovat po 3 filmech v jednom půllitru?

Míchat budu samozřejmě celej litr. :cool:


  • 0

#22 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 25 February 2019 - 08:33:49

Nepamatuji si ty časové odstupy vyvolávání, ale řekl bych že po půl roce byla excelka stále funkční. Rozmícháno v destilce. Bez záruky.

 

Ale proč nezkusit Fomu volat Excelkou ?  Nemáš tím myslím co zkazit, naopak, porovnáš si to s R09 ...


  • 0

#23 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 25 February 2019 - 09:16:14

Použitá po půl roce je spolehlivě mrtvá. Nepoužitá, namíchaná a dobře uzavřená toho půl roku vydrží. Mám teď jednu namíchanou měsíc, v ní vymáchané dva filmy a získala podivné zakalení jaké jsem ještě u ní neviděl. Před vyvoláním filmu jsem v ní zkušebně vyvolal kousek filmu a dobrý. Je to fakt vývojka na rychlé upotřebení. Vyvolat v ní co nejdříve těch 10-12 filmů a vylejt. Na občasné vyvolávání jsou vhodnější koncentráty typu ein-špritz.


  • 0

#24 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 25 February 2019 - 12:12:43

Na trvanlivost sa netreba spoliehat ani u namiesanej Excelky, ale ani u nacatej flasky Fomackej R09. V mojom  pripade namiesany, pouzity a zakaleny Excel fungoval aj po niekolkych mesiacoch. Ako vravel LujJi, Fomapany sa v Excel stock nevyvolavaju o nic horsie nez v R09.


  • 0

#25 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 25 February 2019 - 13:14:20

Díky za Vaše zkušenosti.

 

Na začátku jsem měl strach a děsně řešil 3:45 vs 3:59, rychlost překlápění a pod. Skoro kvůli tomu nespal, přemýšlel jestli nalití a vylití počítat do času (3:45)...

 

Teď to prdnu na 60 minut do plastimatky a šmitec. Zavergluju na začátku, potom 3x v půlce. Konzistentní výsledky. 

R09 1:100 mi maximálně vyhovuje - je to v klidu, žádný stres. Můžu v jednom tanku volat cokoliv focenýho na nominální citlivost i v kombinaci (100+400), nemusím řešit časy, překlápění. Včetně starých nalezených filmů ve foťácích - Fortepan, Orwo, Foma apod.

 

Tedy je fakt, že když R09 stará 3 roky (skladovaná v ledničce) začala dělat bromidový pruhy na kinu, tak jsem koupil novou. Teď jí budu měnit preventivně po roce  :oops:

 

Jenže Neopan 1600, HP5, Trix prej R09 moc nemusí, víc si rozumí s Excelkou.


  • 0

#26 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 25 February 2019 - 13:42:06

Co je to za patologickou obsesi neustále strkat přesycené koncentráty vývojek do ledničky?


  • 1

#27 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 25 February 2019 - 14:40:09

Co je to za patologickou obsesi neustále strkat přesycené koncentráty vývojek do ledničky?

 

Nevím, možná se jedná o kombinaci úcty k radám zasloužilých stařešinů TK a naivního dojmu, že se za nižší teploty zpomalují chemické reakce způsobující degradaci.


  • 0

#28 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 25 February 2019 - 16:24:25

Použitá po půl roce je spolehlivě mrtvá. Nepoužitá, namíchaná a dobře uzavřená toho půl roku vydrží. Mám teď jednu namíchanou měsíc, v ní vymáchané dva filmy a získala podivné zakalení jaké jsem ještě u ní neviděl. Před vyvoláním filmu jsem v ní zkušebně vyvolal kousek filmu a dobrý. Je to fakt vývojka na rychlé upotřebení. Vyvolat v ní co nejdříve těch 10-12 filmů a vylejt. Na občasné vyvolávání jsou vhodnější koncentráty typu ein-špritz.

 

Vazeny Kolego :) Xtol (Instant Mytol, Foma Excel) sou vyvojky ktere obsahuji Fenidonem (Dimensione-S) a Vitamin C ... tudiz se povazuji za jedny z nejtrvanlivejsich vyvojek vubec... oproti jinym (D-76 apod...) ... sam v ni delam vetsinu svych negativu a musim rict, ze v litrove lahvi bez vzduchu nebo zastriknuta plynem spolehlive funguje i po pul roce... nepouzita vydrzi snad i rok?!

 

Zakaleni je normalni, obcas to filtruju pryc, zalezi kolik tam toho je...vetsinou je to sajrajt z filmu...

 

Takze uplne se neztotoznuji s myslenkou, ze to je vyvojka na rychle upotrebeni....ba naopak...pri dobre chovani se vyznacuje dlouhodobou stalosti...


  • 0

#29 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 25 February 2019 - 17:29:34

RED> Já už po zkušenostech jdu na jistotu. První vyvolat kousek filmu, pokud vše funguje volám film. Pokud nefunguje tak směr odpad a míchám novou. Skladuju ve skleněné láhvi, ve tmě, pokojová teplota. Minimum vzduchu v hrdle kde je 3cm špunt. Zakalení jsem zkoušel odfiltrovat Filtrakem 390, no i tak to projde. Je to moc jemná sedlina. Ale asi to ani moc nevadí, funguje i zakalená. Foukám že výrobce uvádí trvanlivost namíchané a nepoužité vývojky 12 měsíců, to schválně vyzkouším.

 

Nejdůležitější věc pro mě je film. Zkoušet honit vývojky na rekord v trvanlivosti není správná cesta.


  • 3

#30 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 February 2019 - 08:27:42

RED

Netvrdím, že Xtol (a klony) jsou málo trvanlivé. Zatím se ale nikomu nepodařilo vyřešit "náhlou smrt", která je v čase nepředvídatelná. Dost lidí si myslí, že je způsobena vlivem kyslíku na roztok, ale ve skutečnosti ji spáchá voda, ve které jsou chemikálie rozpuštěny.

Řešením je namíchat veškerou chemii - třeba i násobek navážky (mimo siřičitan) do propylenglykolu a před použitím odměřit do vody se siřičitanem. 

Opravdu je výhodné si vývojku namíchat... Množství podle potřeby, při ředění např. 1+1 použít jako "one shot".


  • 1

#31 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 26 February 2019 - 08:57:47

o nebezpečí náhlé smrti vývojek s fenidonem a jeho rodnými bratry  a vitamínem C už  podalo  svědectví  mnoho lidí (ze všech koutů naší civilizací trpící planety).   Krom  toho, co  píše pan Pentaxista,  má velký význam  jejich  uchovávání v naprosté tmě. 


  • 0

#32 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 26 February 2019 - 12:11:52

Jen abyste me zle nepochopili, ja neprosazuju jet vyvojky na krev a dokazovat ktera vydrzi dele. Jen z osobnich zkusenosti vim, ze se na starou xtolku muzu spolehnout vice nez na D-76 ... akorat se neztotoznuju s tvrzenim ze xtol je "vyvojka na rychle upotrebeni" ... to urcite neni

 

U vsech vod obecne plati cim drive tim lepe... nekdy mam stejny pocit s vinem, ktere u me v lednici posledni dobou dlouho nezustava...


  • 0

#33 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 26 February 2019 - 12:54:30

Podobné poznání mám také. Hlavně u té lednice. Doporučuji intalaci fotopasti. Možná učiníš, jako já, překvapující poznání... Tak hezký den a hlavně dobré vínko v lednici.
  • 0

#34 shovax

shovax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 27 February 2019 - 20:16:38

Nejdůležitější věc pro mě je film. Zkoušet honit vývojky na rekord v trvanlivosti není správná cesta.

pro mne taky, a taky proto si vyvojkyk micham z chemikali sam, vetsinou one-shot a tak vzdy vim, ze mam cerstvou fungujici vyvojku. toto bych doporucil vsem, kteri nevyvolavaji tak casto. na co drzet par mesicu nejakou vyvojku, a pak mit nervy, ze se neco nepovede, kdyz muzete za 10kc namichat cerstvy litr ID11/D76? jako jasne, kdyz nedo miluje rodilnal, anebo vyvojky, ke kterym nejsou zverejnee recepty, tak im moc jineho nezbyva....


  • 0

#35 shovax

shovax

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 27 February 2019 - 20:18:21

 

Tedy je fakt, že když R09 stará 3 roky (skladovaná v ledničce) začala dělat bromidový pruhy na kinu, tak jsem koupil novou. Teď jí budu měnit preventivně po roce  :oops:

asi R09 od ORWO byla jina/kvalitnejsi, mam flasku 50 let starou, a ani stopy sednuti, fleku, ani niceho jineho....


  • 0

#36 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 February 2019 - 20:44:44

Orfanic
Nechci dloubat, ale bromidové pruhy vznikají především sporým pohybem filmu ve vývojce.
  • 0

#37 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 28 February 2019 - 06:47:51

Orfanic
Nechci dloubat, ale bromidové pruhy vznikají především sporým pohybem filmu ve vývojce.

Tohle já nerozporuju.

V mém případě volání R09 1:100 (600ml), před namočení cca. 5 minut, agitace prvních 30 vteřin, potom 3 překlopení po 30 minutách. celkem 60 minut .

+- 2 roky v pohodě. Potom jsem si všimnul pruhů od perforace, které byly zprvu téměř neznatelné a každé volání silnější. Nová R09 to vyléčila.

Ale to jsem trochu uhnul od tématu Excelky.


  • 0

#38 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 31 July 2019 - 14:33:21

Prosím prosím, potřeboval bych bleskovou radu.

Právě jsem ukuchtil fomu Excel, nutno říct, že trošku starší (2004), ale podle slov prodávajícího a i zde co jsem se dočetl, tak by měla sloužit v pořádku

Tak jsem ohřál destilku na 50°C, rozpustil oba sáčky, míchám, jak chci a stejně je dole obrovské množství nerozpuštěné látky z většího sáčku a hlavně to má barvu. Takovou jak kurkuma dožluta.

Je to v pořádku? :D 

Díky moc!


  • 0

#39 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 31 July 2019 - 14:34:14

edit: teď je to spíš jak pomerančový TANG :D 


  • 0

#40 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 31 July 2019 - 14:58:31

Nejdriv rozpoustis maly sacek a ten jde do oranzova. Je to tak i u tebe? Na dne bude trocha bileho co se rozpousti dlouho. To chce cas a trpelivost. No a az se rozpusti ten tak pridas ten vetsi sacek a roztok se odbarvi a je skoro čirý. Byl toto tvůj postup? Nebo jsi to smichal vsechno najednou? To by nebyl spravny postup. Ja myslim ze jestli jsi to rozpoustel najednou tak to mozna uz ani nedomichas do funkcni vyvojky.
  • 0

#41 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 31 July 2019 - 15:05:38

Do*****, to bude ono :( Já to rozmíchal všechno najednou ... :( A to už jsem to jednou dělal asi 2 roky zpět a úplně jsem na to zapomněl.


Díky moc. jdu pro novej :( 


  • 0

#42 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 31 July 2019 - 17:48:18

Tak jsem našel doma ještě jednu krabičku z roku 2004

Tentokrát jsem opravdu čekal až se rozpustí malý sáček, pak přidal větší.

Pořád to má ale barvu jako Tang a navíc v tom plavou drobný malý částečky. 

Mohl bych se zeptat, jestli je to takto v pořádku, nebo to mám zas vylejt a jít reklamovat den života?

Díky moc :)


  • -1

#43 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 31 July 2019 - 17:49:27

No, co tak čtu, tak to nechám do zítřka tak, a uvidim :D 


  • 0

#44 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 31 July 2019 - 18:36:54

Sezen si novou. Tohle neni normalni. Drzim ti palce.
  • 0

#45 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 10 January 2020 - 19:29:21

Máchám filmy v Excelce už dlouho. Používám něco jako regenerovaný stock. Asi to nebude pro každého, ale někomu by se to hodit mohlo. Předpoklad je, že to neleží bez užitku půl roku, ale tak nějak průběžně se volá.

 

V jedné lahvi mám necelý litr pracovního stocku (prostě byla po ruce, pěkná tmavá, celý litr se do ní nevejde).

Dál mám namíchanou čistou Excelku, ve které se nic nemáchá.

 

Něco pracovního roztoku naliju do vývojnice (cca 0.5l). Volám film. Nebudu tady rozebírat detaily, prostě klasicky ve stocku. 

Než se to vyvolá, doliju si do lahve s pracovním stockem 100ml čisté Excelky.

Po vyvolání doliju pracovní lahev použitým stockem z vývojnice tak aby přetekla. Dá se pak zavřít úplně bez vzduchu.

Zbytek z vývojnice jde do odpadu.

 

A takhle pořád dokola. Když dochází čistá, namíchám další. Není potřeba řešit prodlužování časů ve stocku po n-tém filmu. Má to konzistentní předvídatelné výsledky. Spotřeba je 100ml na film .. tedy deset filmů z litru. Asi by šlo i těch dvanáct a dolívat cca 80 ml. Ale těch 100ml se mi osvědčilo a za ty peníze, co stojí Excelka nemám potřebu to nějak hnát do krajností.


  • 2

#46 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 10 January 2020 - 21:36:30

Stovku? Cetl jsem ze to lidi delaji, asi se tim nic nezkazi. Urcite je to lepsi nez stock. Ja ale leju 70ml a rikam si jak jsem se rozsoupnul :-). Kodak doporucuje myslim jeste min.
  • 0

#47 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 10 January 2020 - 22:04:42

Stovku? Cetl jsem ze to lidi delaji, asi se tim nic nezkazi. Urcite je to lepsi nez stock. Ja ale leju 70ml a rikam si jak jsem se rozsoupnul :smile:. Kodak doporucuje myslim jeste min.

Určitě to taky jde. Já volil rozumný kompromis mezi spotřebou, jistotou, že to za všech okolností funguje a že to spotřebuju bezpečně dřív, než to bude mít chuť zdechnout :)


  • 0

#48 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 10 January 2020 - 22:26:42

Tak se musim opravit, Kodak pise 70 a hodne temnokomorniku naleva opravdu vic a muze k tomu byt vic duvodu. Tak jsem se nakonec poucil. Dik za namet k premysleni!
  • 0

#49 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 10 January 2020 - 23:41:17

70 ml staci.
To je cca 13 filmov na liter krat 4 litre ...

 

Je fajn raz za cas ten liter pracovneho roztoku nahradit novym.  Po minuti tych styroch je asi tak akurat.

Spravne by sa pracovny roztok mal startovat. Tak ja som to zvykol robievat tak, ze som z toho predosleho litra vzal 2dcl a pouzil ako starter, teda dolial 8dcl do litra cerstvym. Tak sa zabezpeci, ze vysledky su od zaciatku az do konca vyrovnane.

A nezabudnite predlzit casy o 20%.
Teda treba rozlisovat medzi casmi uvedenymi pre male vyvojnice a pre regeneracne systemy.

Tu je inak precizne spisane vsetko:
https://imaging.koda...09_Feb_2018.pdf


  • 0

#50 dcisar

dcisar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationUherskobrodsko / Trnava
Reputace: 7

Publikováno 11 January 2020 - 15:18:36

Sice z jiného soudku ale já ve 75ml Excelky vyvolám jeden film :) Ředím 1:3 v plastimatce (300ml na jeden).


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních