Přejít na obsah


Fotka

Foma Excel


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
137 odpovědí na toto téma

#51 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 11 January 2020 - 17:47:29

Sice z jiného soudku ale já ve 75ml Excelky vyvolám jeden film :) Ředím 1:3 v plastimatce (300ml na jeden).

To je sice sposob, ale poskytuje uplne ine vysledky.


  • 0

#52 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 2 March 2020 - 09:04:48

Ahojte, zacal som vyvolavat vo Fomackej Excelke - momentalne vyvolavam 1+1, nakolko neviem ako je to z predlzovanim casov pri stocku, ted nie je mi to uplne jasne. Ak tomu dobre rozumiem, tak v 1L stocku by som mal bez problemov vyovolat 10 filmov. Aká je potom zivotnost takto pouziteho roztoku? Vydrzí to aspon pol roka? Len pre overenie, prvych 5 filmov drzat sa casu urceneho pre excel a nasledne dalsich 5 filmov predlzit cas o 15%? Takto to je spravne? Mozem zivotnost stocku predlzit tym, ze budem dolievat vzdy cerstvým stockom?

Este by ma zaujimalo, akym sposobom vyratat cas vyvolavania, napr. ked idem do pomeru 1+1? Lebo pre niektore filmy som nasiel iba cas pre stock, ale pre 1+1 sa neviem dopatrat. 


  • 0

#53 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 2 March 2020 - 09:48:34

Použitá půl roku nevydrží, chcípne. Nová namíchaná a dobře uzavřená s minimem vzduchu v lahvi rok vydrží. Ve stocku vyvolám 8 filmů max do 3 měsíců. Když to nestihnu tak ji vyleju. Pro klid duše tam raději dycky hodím kousek filmu před vyvoláním celého filmu, hlavně u starší vývojky.

 

Excelka stojí kolik? 90Kč? 100Kč? Raději obětuji jeden oběd, než riskovat zničení filmu.

 

Dobu vyvolávání ti snad poradí jiní, protože já jedu jenom stock. Ředění zvětšuje zrno.


  • 0

#54 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 23 June 2020 - 10:38:29

Ahojte, neviete kam sa podela Foma Excel z oficialneho obchodu Fomy? Zohnal som si sice inde, ale teraz neviem, ci ide o docasny vypadok, alebo s excelom skončili. 


  • 0

#55 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 23 June 2020 - 13:09:37

A ) někdo říká že došlo k patentovému sporu, snad s Kodakem a není možno ji teď prodávat (Xtol ???)

B ) jiný říká že dle nějakého nařízení EU, snad směrnice REACH, obsahuje něco co je zakázáno prodávat jinak než registrovaně (ŽL).

C ) dost možná to bude úplně jinak, nic přesně jsem ohledně toho nenašel. Udivuje mně, že Foma o tomhle nemá na stránkách nic.

 

Na netu koupit nepůjde, prodejcům Fomy by jít měla a pak prodávat na krámu. Sám tomu prd rozumím. Vavřík jí teď měl nakoupené snad dvě bedny, hned jsem se zásobil.


  • 0

#56 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 23 June 2020 - 19:32:19

Další důvod proč vážit svoje vývojky.
  • 1

#57 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 June 2020 - 08:43:19

Nechci se opakovat, ale musím...
Náhlou smrt u Xtolu (a jiných askorbových a askorbátových vývojek) způsobuje především voda (ne nekvalitní, ale voda jako taková!). Je prakticky nemožné odhadnout dobu smrti.
Samozřejmě - další faktory (přístup vzduchu, záření, teplota..) se na degradaci podílejí také.
Regenerace možná je, ale byla vymyšlená především pro dosažení konstantních výsledků, ne na prodlužování životnosti roztoku. Obvykle se tvrdí, že zcela konstantní výsledky lze dosáhnout do doby nahrazení 1/2 objemu pracovního stocku regenerátorem. Praxe říká, že přijatelný výsledek lze dosáhnout až do nahrazení pracovního stocku stejným objemem regenerátoru. (Ředěné roztoky se neregenerují)
TO VŠE ALE V DOBĚ ŽIVOTNOSTI, KTEROU UDÁVÁ VÝROBCE ! (Pro nepoužitý, použitý, jak skladovaný roztok...)
P.S. Navážení běžných vývojek je jednoduché a ekonomické.
  • 0

#58 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 18 August 2020 - 13:22:43

Včera jsem si míchal Excelku (expirace 2016) v "destilované" vodě z drogerie a dopadlo to tak, že vznikla světle žlutá kalná kapalina s množstvím nažloutlé sraženiny, viz levá odměrka na fotografii. I to divně vonělo. Spíš než použitou vodou si myslím, že prášek v malém sáčku navlhl - hrudkovitý se světle oranžovými spekanci. Film na to sice reagoval, ale řekl jsem si, že pokud se tam nerozpustila určitá složka, která nějak ovlivňuje průběh vyvolávání, nemuselo by to dopadnout dobře.

Tak jsem vzal čerstvé balení, kde oba prášky byly bílé a sypké, a rozpustil v osvědčené převařené vodě. Malý sáček dal sytě oranžovou barvu, po vsypání velkého voda opět zbělela. Vzniklý roztok takový, jak jsem zvyklý - čirý, příjemně vonící, po chvíli bezezbytku rozpuštěný.

Přiložený soubor  IMG_0553.jpg   39.59K   6 Počet stažení


  • 0

#59 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 4 October 2020 - 22:17:06

A hele, Excelka je zpět.

 

A ) někdo říká že došlo k patentovému sporu, snad s Kodakem a není možno ji teď prodávat (Xtol ???)

B ) jiný říká že dle nějakého nařízení EU, snad směrnice REACH, obsahuje něco co je zakázáno prodávat jinak než registrovaně (ŽL).

C ) dost možná to bude úplně jinak, nic přesně jsem ohledně toho nenašel. Udivuje mně, že Foma o tomhle nemá na stránkách nic.

 

Na netu koupit nepůjde, prodejcům Fomy by jít měla a pak prodávat na krámu. Sám tomu prd rozumím. Vavřík jí teď měl nakoupené snad dvě bedny, hned jsem se zásobil.

Nejpravděpodobnější teď vypadá C), ale jak to bylo... Kdo ví. A Skorec má pravdu, kdo si váží sám, toho to netrápí


  • 0

#60 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 5 October 2020 - 06:28:48

Kdepak, je to za B ... Pravý problém je borax jako pufr, co má vývojce udržovat zásadité pH. Ten je zakázáno prodávat fyzickým osobám. Foma to může prodat obchodním partnerům jako právnickým osobám, třeba FotoŠkodilovi. Ale ten o už nesmí správně prodat dál, protože není zaručeno že fyzická osoba zná rizika spojená s boraxem :D je to celé na hlavu. Toliko info od p. Krejčího z Fomy.

 

Zkuste si teď koupit měřič pH.Nikde nebude sáček s pufrem na pH 9,18. Byl v tom borax, teď to prostě všechno odstraňují.


  • 2

#61 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 5 October 2020 - 07:09:08

Kde je ta doba, že se v prodejně FOTO-KINO dalo koupit téměř všechno. I ten Dvojchroman draselný. Dneska si pomalu nekoupíš ani zažívací sodu.... A bude ještě hůř. Péče EU má snahy přitvrzovat. Ale kašlat na na ně. Nejlépe bez roušky.
  • 0

#62 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 5 October 2020 - 07:36:38

Nakadahu, díky za info! Ale jak to, že ve Fomím eshopu je zase k dostání? Etiketa vypadá stejně  :shock: A nevíte náhodou, jak to je s prodejem těm obchodním partnerům? Třeba na živnosťák? Mě totiž zajímá, jestli je možné prodávat živnostem, které by měly v popisu práce pracovat třeba s tím boraxem (kupříkladu právě něco spojené s fotografií), nebo jestli to může být libovolná živnost (švadlena??? výuka cizích jazyků???) Zjistil jsem si teda, že získat oprávnění k nakládání s nebezpečnými látkami zřejmě není až zas takový problém, ale jen tak z plezíru o to usilovat nebudu.


  • 0

#63 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 5 October 2020 - 09:26:01

Nakadahu, díky za info! Ale jak to, že ve Fomím eshopu je zase k dostání? Etiketa vypadá stejně  :shock: A nevíte náhodou, jak to je s prodejem těm obchodním partnerům? Třeba na živnosťák? Mě totiž zajímá, jestli je možné prodávat živnostem, které by měly v popisu práce pracovat třeba s tím boraxem (kupříkladu právě něco spojené s fotografií), nebo jestli to může být libovolná živnost (švadlena??? výuka cizích jazyků???) Zjistil jsem si teda, že získat oprávnění k nakládání s nebezpečnými látkami zřejmě není až zas takový problém, ale jen tak z plezíru o to usilovat nebudu.

 

Protože jsem to sám před nějakou dobou hledal, dám sem:

Zákon č. 258/2000 Sb. § 44b Odborná způsobilost

 

(1) Za fyzické osoby odborně způsobilé pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi, které mají přiřazenu třídu nebezpečnosti akutní toxicita kategorie 1 nebo 2 podle nařízení (ES) č. 1272/2008, se považují

 

a) absolventi vysokých škol, kteří získali vysokoškolské vzdělání

 

1. v magisterském studijním programu v oblasti vzdělávání Všeobecné lékařství a zubní lékařství, Farmacie nebo v oblasti vzdělávání Veterinární lékařství, veterinární hygiena nebo v oblasti vzdělávání Zdravotnické obory se zaměřením na přípravu odborného pracovníka v ochraně a podpoře veřejného zdraví nebo obdobné vysokoškolské vzdělání, které bylo získáno studiem na vysoké škole nezařazeným do oblasti vzdělávání,

 

2. v oblasti vzdělávání Chemie nebo obdobné vysokoškolské vzdělání, které bylo získáno studiem na vysoké škole nezařazeným do oblasti vzdělávání,

 

3. v oblasti vzdělávání Učitelství se zaměřením na chemii nebo obdobné vysokoškolské vzdělání, které bylo získáno studiem na vysoké škole nezařazeným do oblasti vzdělávání,

 

4. a mají osvědčení o absolvování programu celoživotního vzdělávání se zaměřením na toxikologii), nebo

 

5. v magisterském studijním programu v oblasti vzdělávání Biologie, ekologie a životní prostředí se zaměřením na rostlinolékařství a ochranu rostlin, obdobné vysokoškolské vzdělání, které bylo získáno studiem na vysoké škole nezařazeným do oblasti vzdělávání, nebo absolvovali program celoživotního vzdělávání se zaměřením na rostlinolékařství a ochranu rostlin),

 

6. fyzické osoby, které mají jiné vzdělání, než je uvedeno v písmeni a), a které se úspěšně podrobily zkoušce odborné způsobilosti a mají osvědčení podle odstavce 4 o odborné způsobilosti k nakládání s nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi, které mají přiřazenu třídu nebezpečnosti akutní toxicita kategorie 1 nebo 2 podle nařízení (ES) č. 1272/2008.


  • 0

#64 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 5 October 2020 - 09:37:38

Po pravdě přesněji už k tomu víc nevím, probírali jsme to s p.Krejčím na Flexaret srazu při výšlapu na haldu. Je to celé takové zmatené, buďme rádi že zatím můžeme z eshopu nakoupit. Nebo to koupit fyzicky u jejich obchodních partnerů, těm to legálně prodávat můžou a jak si to pak oni obhájí je jejich věc. Láďa Vavřík má Excelky nakoupeno dost, takže  Ostraváci nemají problém. Já sám sem si hned koupil 5-6 balíčků.

 

Chápal bych prodej třeba Dichromanu nebo Dioxanu. To musím řešit přes bratra MVDr. a stejně chtěl po něm dodavatel vyplnit nějaký papír. Šlo o ten dichroman, což je opravdu toxická látka. Ale borax???

 

"Pokud je pentahydrát tetraboritanu sodného přítomen ve směsi v koncentraci 6,5 % a více, dekahydrát tetraboritanu sodného 8,5 % a více, je směs považována za nebezpečnou pro reprodukci. Na takový výrobek se pak vztahuje omezení, které zakazuje prodej běžnému spotřebiteli. Taková látka nebo směs se potom smí uvádět na trh jen pro profesionální použití a toto by mělo být uvedeno i na obalu výrobku. Prodejce by pak měl učinit opatření, která by měla zamezit uvádění na trh takového výrobku běžnému spotřebiteli." - zdroj. https://ekolist.cz/c...ost-varuje-cizp


  • 0

#65 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 5 October 2020 - 09:59:08

Pokud je pentahydrát tetraboritanu sodného přítomen ve směsi v koncentraci 6,5 % a více, dekahydrát tetraboritanu sodného 8,5 % a více, je směs považována za nebezpečnou pro reprodukci.

 

Takže vodný roztok tetraboritanu + 2 sáčky ostatních složek k tomu by klidně šlo prodat. :) :) :)


  • 0

#66 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 October 2020 - 10:07:00

„Pokud je pentahydrát tetraboritanu sodného přítomen ve směsi v koncentraci 6,5 % a více, dekahydrát tetraboritanu sodného 8,5 % a více, je směs považována za nebezpečnou pro reprodukci.“

 

Je velkou chybu, že dříve nebylo boraxu užíváno mnohem více, třeba by se rodiče našich milých zakazovačů nerozmnožili, vyhynulo by zlé plémě :-).


  • 0

#67 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 5 October 2020 - 10:19:10

Díky, stanley, to jsem si taky našel a pokud si dobře pamatuju, právě bod č. 6 není nedostupný, jen to stojí nějaký peníze. Ještě budu muset pokoumat nad tím, jak je to s tím profesionálním využitím.


  • 0

#68 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 5 October 2020 - 11:04:30

A ja prilejem jeden boj Dona Quixote proti (inak) nezmyselnym zakazom EU:



:D :D :D


  • 0

#69 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 5 October 2020 - 11:43:26

To jsou mi věci. Borax úplně normálně kupuju jako tavidlo na pájení mosazí. Jestli je teda ten samej borax...


  • 0

#70 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 5 October 2020 - 12:01:46

A já už i u toho tavidla našel:

"Vzhledem k novelizaci Nařízení (ES) č. 1907/2006 (REACH), v jehož důsledku došlo v minulých letech ke změně klasifikace látky borax dekahydrát a následně k zařazení látky do Přílohy XVII nařízení REACH (omezení výroby, uvádění na trh a používání některých nebezpečných látek, směsí a předmětů), nelze prodávat borax dekahydrát široké veřejnosti. Tavidlo tak mohou zakoupit pouze právnické osoby nebo osoby s oprávněním k podnikání (OSVČ). Objednávka je tedy možná pouze s platným číslo IČO."
  • 0

#71 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 October 2020 - 12:17:03

Tak neviem, no, Borax používam už viac ako 40 rokov, a nezaregistroval som, že by som mal zníženú reprodukčnosť. Teda aspoň myslím, že "moje" štyri deti mi to potvrdia.


  • 1

#72 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 5 October 2020 - 15:32:18

Ono vůbec tahle REACH směrnice je taková úplně na hovby. Akorát někdo hledá co by se dalo zakázat, ale co sajrajtů máme denně kolem sebe, o kterých často ani nevíme a o kterých se (i záměrně) mlčí, to nikoho nezajímá. Teď poslední dobou (pokud jste někdo střelec, tak jistě víte) se bojuje za zákaz olova. Prostě EU se rozhodla, tak ze ten návrh několikrát neprošel neznamená, že není potřeba to zkoušet znovu a znovu... A líp fakt nebude, se obávám.

K tématu: nějak se v tom úplně nevyznám. Bude mi teď stačit na nabytí boraxu IČO, nebo musím mít nějaké lejstro, že s tím umím bezpečně nakládat?
  • 0

#73 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 5 October 2020 - 17:11:57

Ten predpis je nevykonatelny.


  • 1

#74 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 5 October 2020 - 18:36:48

Stačilo mi IČO. Ale je pravdou, že na živnosťáku mám i fotografické práce...


  • 1

#75 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 October 2020 - 21:47:53

Jen by mě zajímalo, jaký je poměr lidí co si sloučeninama Boru snížili plodnost k lidem, co si je nakapali do očí a do nosu. Já vím, předběžná opatrnost a kdyby to mělo pomoct jen v jednom případě.....

 

Tyhle "pachatelé dobra" Mně fakt štvou. Zakážeme všechno, co se nám nelíbí a čemu nerozumíme (matika, přírodní vědy a zvlášť chemie jsou fujky, to mi ve škole nešlo) a tudíž je to špatné. A zbyde nám jen čisté dobro a krásný sluníčkový svět. 

 

Ach jo, je to nějak čím dál tím absurdnější. 


  • 2

#76 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 5 October 2020 - 21:52:33

Uz vidim, ze kto sa priznal k drzbe D-76 prepadnu kuklaci, pre tu stipku boraxu.


  • 0

#77 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 October 2020 - 22:51:44

Uz vidim, ze kto sa priznal k drzbe D-76 prepadnu kuklaci, pre tu stipku boraxu.

A sakra, počítá se i borax v prášku na praní ? 

To abych se dal ke kukláčům, kšefty zajištěný na roky dopředu. :smile:


  • 0

#78 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 6 October 2020 - 05:33:22

Mám kilo boraxu jako tavidlo na letování  :cool:

 

"μολὼν λαβέ!" (Molón labe!)


  • 0

#79 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 6 October 2020 - 06:13:37

Všechno by šlo i bez legislativy, kdyby lidi nebyli magoři. Ale protože jsou ... tak se může stát, že koupíte rum s etanolem, víno s fridexem, no a nevimco s boraxem.


  • 0

#80 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 6 October 2020 - 08:12:07

Všechno by šlo i bez legislativy, kdyby lidi nebyli magoři. Ale protože jsou ... tak se může stát, že koupíte rum s etanolem, víno s fridexem, no a nevimco s boraxem.

 

Rumu s etanolem bych se nebál! Vlastně je to má preferovaná varianta, pít rum bez etanolu mi nepřináší do života žádnou radost...


  • 3

#81 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 6 October 2020 - 10:46:47

Dostal jsi mne :-). Mas u mne jednu lahev.

Všechno by šlo i bez legislativy, kdyby lidi nebyli magoři. Ale protože jsou ... tak se může stát, že koupíte rum s etanolem, víno s fridexem, no a nevimco s boraxem.

 
Rumu s etanolem bych se nebál! Vlastně je to má preferovaná varianta, pít rum bez etanolu mi nepřináší do života žádnou radost...

  • 0

#82 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 6 October 2020 - 13:20:47

Všechno by šlo i bez legislativy, kdyby lidi nebyli magoři. Ale protože jsou ... tak se může stát, že koupíte rum s etanolem, víno s fridexem, no a nevimco s boraxem.

Rum s etanolm, to je to, preco ten rum kupujem :D
Ale rozumieme ti.
Pripad likerky Drak je jasna ukazka toho, ze predpisy nefunguju. Dokonca su kontraproduktivne. V tomto pripade sa ludia spolahli na dodrziavanie predisov a ochabla pre prezitie tak potrebna nedovera k nebezpecnym veciam. Ak by ludia prirodzene doverovali iba vlastnym skusenostiam, nikdy by nemohla likerka Drak dlhodobo existovat. Stacilo by jedno podozrenie. Ale stat osvedcill beproblemovost dokonca kolkom.
Vazeni, kto veri na stat, prestava sa spravat obozretne. Vstupi na prechod pre chodcov v uplnom sulade s ucenim statu, ze prechod pre chodcov je cast cesty, na ktorej sa mu nemoze nic stat. Najviac chodcov umiera na prechodoch pre chodcov. Keby sa zrusili, ludia by sa inak obzerali.
A tak je to aj s Corona virusom, pozickami, dochodkami ...
Predisob a zakazov je uz dnes tolko, ze jedninec nema sancu zazit den, kedy by nieco neporusil. Otazka je teda, preco ony potom existuju? Nuz kovoli pokutam.
Pokuty su vydatnym zdrojom prijmov uradnickeho simla. Vsimnite si, ze policia vybera pokuty tam, kde je obmedzujuca znacka lahko prehliadnutelna, nikdy nie tam, kde dochadza najcastejsie k tragickym dopravnym nehodam.
Mna by zaujimalo, kolko ludi malo zdravotne nasledky z pouzivania tetraboritanu? Je ich viac, alebo menej ako dosledkov padu z bicykla?
EU nie je dobry sluha, ale je velmi zly pan.


  • 2

#83 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 6 October 2020 - 19:48:49

Mimochodem, když jsem se letos sháněl na jaře po boraxu a neuspěl jsem ani v tak zaručených zdrojích jako zahrádkářské potřeby v drogerii prastarého střihu na lamentování, jak budeme tlumit křenčení jablek, srdéčkové hnilobě a podobným neřádstvům mi paní drogistka řekla, že je to prý kvůli děckám, so z toho vyráběly jakésik slizy... Jak si mají smráďata získávat vztah k chemii, když jim všecko zábavné zakážem?


  • 0

#84 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 6 October 2020 - 22:48:13

Jak jsem rád, že mám zásobu boraxu v dostatečném množství. Začíná přituhovat.
  • 0

#85 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 6 October 2020 - 22:54:27

Mimochodem, když jsem se letos sháněl na jaře po boraxu a neuspěl jsem ani v tak zaručených zdrojích jako zahrádkářské potřeby v drogerii prastarého střihu na lamentování, jak budeme tlumit křenčení jablek, srdéčkové hnilobě a podobným neřádstvům mi paní drogistka řekla, že je to prý kvůli děckám, so z toho vyráběly jakésik slizy... Jak si mají smráďata získávat vztah k chemii, když jim všecko zábavné zakážem?

Jo, tak na podobný téma jsem tu nedávno už psal a jakejsi sluníčkář mě nazval ufňukaným fotografem, co si neuvědomuje důležitost předběžné opatrnosti (předposranosti). 

Slizy (rozvařený škrob, nebo disperzní lepidlo + Bor, je trojmocný a tím síťuje) se dají dělat z nosních, nebo očních kapek (Bórová voda s něčím navíc), ale vyjde to sakra draho. Nebo z pracího prášku na bílé prádlo, ale to zas trochu žere ruce. 

Obsah krabice "mladý chemik" by dnes byl na těžký vysvětlování, za pokusy s věcma z drogerie by nás dnes asi sežrali :-)

To co se děje se vztahem k přírodním vědám je malér, ale zase bude dostatek sociálních andragogů a genderstudií Ferdy Mravence. (Bezesrandy, výzkum genderových stereotypů v díle Onřeje Sekory fakt existuje)

 

Ach jo....


  • 0

#86 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 6 October 2020 - 23:44:12

Jó, jó....Nejhorší jsou dobrosráči. Myslí, že mají patent na rozum a jen to jejich myšlení je to pravé co nás nevědomé, nesamostatné spasí. Konají dobro za každou cenu. Pomatenci.
  • 1

#87 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 7 October 2020 - 09:01:55

"Předběžná opatrnost" jo tak takhle to je. Kdyby to bylo jen kvůli děckám, stačilo udělat prodej na občanku, nemuselo se dělat takováhle obstrukce. Ptal jsem se známého zámečníka a tomu málem vypadly oči, že si nemůže koupit borax sám na sebe, že prý je to přece jenom obyčejné tavidlo, hnojivo atd. A mě strašně štve, že do každého mého zájmu se cpe EU a chce mi něco zakazovat.
Přemýšlím, že budeme muset koupit aspoň deset kilo do firmy, přece na letování.
  • 1

#88 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 October 2020 - 11:15:06

Vy si toho velkého bratra vůbec nevážíte, přitom to s námi myslí dobře  :mrgreen: .


  • 1

#89 dcisar

dcisar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationUherskobrodsko / Trnava
Reputace: 7

Publikováno 7 October 2020 - 18:41:29

Vy si toho velkého bratra vůbec nevážíte, přitom to s námi myslí dobře  :mrgreen: .

Jakože to myslí s náma dobře a v mysli si říká " Já bych vás hladil, hladil až bych vás vyhladil!"?

 

Doufám, že se to konkrétně EXCELky nijak nedotkne, hodně jsem si na ní navykl. Ale asi budu muset k zásobám projistotu dobrat množství větší než malé. Zanedlouho bude asi žít klasická chem. fotografie pouze ze zásob z lednice a mražáku :/


  • 1

#90 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 19 December 2020 - 09:10:59

Včera jsem namíchal novou Excelku, exp. 2021-09-30
Destilovaná voda (otevřená 2020.06), rozmícháno podle návodu. Destilka ohřátá v mikrovlnce (předem) na pocitově příjemnou teplotu. Prášky bílé. První roztok do žluta, po nasypání druhého sáčku čirý. Vše se rozpustilo. Nechal jsem odstát v pokojové teplotě do druhého dne a flaška vypadá jak z pornofilmu... 

M-20201219-084830.jpg

 

Jdu míchat další v nové destilce.

Může to být vodou?
 


  • 0

#91 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 19 December 2020 - 09:41:18

Tak dlouho otevřená voda není dávno to co bývala. I destilka stárne. V nové určitě to bude dobré.
  • 0

#92 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 19 December 2020 - 09:45:32

Já bych použil dobrou skleněnou láhev. Je skvělá na údržbu a dá se koupit v lékárně za pár korun. Možná, že ta tvá byla nějak zasviněná.
  • 0

#93 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 19 December 2020 - 09:49:58

Láhev byla/je skleněná z Ikey. 3x vypláchnutá od staré excelky (vodovoda), potom vypláchnutá tou destilkou.


  • 0

#94 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 19 December 2020 - 12:26:57

Tak to bude jistit dobrá destilka.
  • 0

#95 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 3 February 2021 - 19:35:11

Včera jsem namíchal novou Excelku, exp. 2021-09-30
Destilovaná voda (otevřená 2020.06), rozmícháno podle návodu. Destilka ohřátá v mikrovlnce (předem) na pocitově příjemnou teplotu. Prášky bílé. První roztok do žluta, po nasypání druhého sáčku čirý. Vše se rozpustilo. Nechal jsem odstát v pokojové teplotě do druhého dne a flaška vypadá jak z pornofilmu... 

M-20201219-084830.jpg

 

Jdu míchat další v nové destilce.

Může to být vodou?
 

Tipuju, že si to takhle měl přes noc v ledničce, kde teplota klesá pod cca 4°C - mně přesně toto udělala v ledničce - měřil jsem teplotu v ní a pohybovala se v rozmezí 2-6°C - což zřejmě už není dobré a vytvoří se ty viditelné porno shluky ( zde doporučujou 8°C a neměla by teplota už moc klesat dolů - https://www.adox.de/...-of-developers/ ).

 

Nicméně mám jiný problém s Excelkou, momentálně mám namíchanou asi před 2 hodinama - na dně mám pevné nažloutlé/béžové částice velikosti cca 0,3-1mm. Uvidím jak to bude vypadat zítra. Toto se mi minule nestalo. S čím ale mám problém od minula (a myslím, že málokdo si tohoto všimne) je fakt, že když se podívám ve správném úhlu na láhev s Excelkou, kdy ji prosvětluje ostré světlo žárovky (LED bez mléčného skla, či bodovka), tak tam plave/vznáší se spousta miniaturních částeček velikosti do cca 0,1mm - téměř těžko spozorovat - no a z toho mám obavu, že při zvětšování tyto udělají velkou neplechu. Ještě je možnost, že by to byly mikrobublinky, ale toto vylučuju neboť i po půlhodině, kdy je láhev v klidu ta smítka jsou v celém objemu/hloubce roztoku.

 

Míchal jsem v ohřáté, pocitově dost teplé destilce, nejdříve malý sáček v 750ml (nažloutlý roztok), po rozpuštění malého sáčku jsem postupně přisypával za stálého míchání obsah velkého sáčku - roztok se odbarvil, je čirý, ale dole na dně právě zůstaly ty nažloutlé pevné částice cca 0,3-1mm (není jich nějak zvlášť hodně) a pak v celém objemu roztoku se vznáší téměř nepatrné částice, které moc klesat nechtějí.

 

Uvidím zítra, určitě nechci mít na filmech žádné mikrotečky, tak možná raději budu volat v ADOX Adonal 1+50. A nakonec možná skončím u rodinalu zcela a úplně, ještě když dělám převážně střední formát, tam je zrno relativně menší oproti kinofilmu. Už jsem v Rodinalu 1+50 i pushoval (HP5 na 3200) a výsledek mě plně uspokojil - jen jsem opravdu překlápěl tank velmi málo. Ostatně i při běžném vyvolávání v Rodinalu překlápím méně, než je standardně uváděno. Navíc zvětšovák mám kondenzorový, tak i proto chci mít negativ s nižším kontrastem (používám baryty pevné gradace).

 

PS: destilka byla zcela čistá, stejně tak řádně byla mechanicky vyčištěna a vícekrát vypláchnuta i láhev, ve které teď excelka zraje.

 

(expirace uvedená na přiloženém papíru Excelky je někdy 2022)


  • 0

#96 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 February 2021 - 20:09:14

asi bych vývojku před použitím přefiltroval přes filtrační papír, nakonec se nic nestane, když se to udělá vždycky

když by nějaké podezření trvalo, vyzkoušet na zkušebním normálně exponovaném negativu, třeba kinofilm pár záběrů

prostě jestli "to volá" dobře, taková zkouška je za dvacet minut hotová a člověk má klid když zalévá důležité záběry...


  • 0

#97 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 3 February 2021 - 20:16:00

asi bych vývojku před použitím přefiltroval přes filtrační papír, nakonec se nic nestane, když se to udělá vždycky

když by nějaké podezření trvalo, vyzkoušet na zkušebním normálně exponovaném negativu, třeba kinofilm pár záběrů

prostě jestli "to volá" dobře, taková zkouška je za dvacet minut hotová a člověk má klid když zalévá důležité záběry...

Jsem si jist, že fungovat/volat bude jak má. Ale nemám filtrační papír a nevím jaký typ toho filtr. papíru bych měl koupit. Předpokládám, že filtrační papír nebude uvolňovat nějaká mikrovlákna celulózy, to by potom asi byla zbytečná ta filtrace. (nevyznám se v tom). A děkuji za radu!


  • 0

#98 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 3 February 2021 - 20:27:25

asi bych vývojku před použitím přefiltroval přes filtrační papír, nakonec se nic nestane, když se to udělá vždycky

když by nějaké podezření trvalo, vyzkoušet na zkušebním normálně exponovaném negativu, třeba kinofilm pár záběrů

prostě jestli "to volá" dobře, taková zkouška je za dvacet minut hotová a člověk má klid když zalévá důležité záběry...

Možná dám ještě jednu šanci Excelce. Ale abych musel ještě pokaždé filtrovat, tak na to se můžu vykašlat, přestože má Excelka svým způsobem žádané vlastnosti. Nevylučuju samozřejmě, že chyba může být i na mé straně, jen jsem zatím nepřišel jaká. Ono ta větší nažloutlá zrnka sedící na dně mě netrápí, opatrným slitím se do pracovní nádoby nedostanou. Snad jen, že bude něco v té vývojce pak chybět a může mít lehce odlišné vlastnosti.


  • 0

#99 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 3 February 2021 - 21:10:54

To se mi dělalo při míchání chemie. Nejvíc v zásobním roztoku sody, v kodalku také dost, v boraxu mémě ale také tak.

Někdy se to tam vytvořilo po zfiltrování znovu. Uchovávané při pokojové teplotě. Voda demi z laborky. Marný boj.

V originální ID-11 v destilce z benzínky tam také trochu čehosi je.

Používám úzké a vysoké lahve, nalévám tak, aby se to nezvířilo a zbytek zfiltruju.

Na filtrování používám trychtýř, na kterém mám zevnitř tavnou pistolí udělané svislé štráfky, aby se filtrák nelepil celou plochou na stěnu a roztok lépe odtékal.

Trochu to obtěžuje, ale zase je klid.


  • 2

#100 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 4 February 2021 - 10:25:05

Tak jsem dnes prohlédnul originální 5l láhev s destilkou - jsou tam ty velmi malé do cca 0,3mm smítka. Je to destilka z OBI - https://www.obi.cz/o...a-5-l/p/5536297

Napustil jsem si do láhve studenou vodu z vodovodu a po prozkoumání je pohledově téměř zcela čistá, občas nějaké to mikrosmítko, ale v porovnání s tou destilkou mnohokrát čistší.

Zřejmě tedy dnes namíchám Rodinal se studenou vodou z vodovodu.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních