Přejít na obsah


Fotka

Mokry koloidovy proces


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 Poet

Poet

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 November 2015 - 17:27:55

Dobry den,

 

Zkousel jsem mokry koloidovy process. Po zavadnuti koloidu dam sklenenou desku zcitlivet do 10% dusicnanu stribrneho a po vytazeni je vetsina koloidu sloupana v malych supinkach a plave v roztoku.

 

Deje se mi to skoro systematicky. Zustavaji jen mala nesloupana mista, tak kolem 1/20 povrchu.

 

Dumam  jestli je to roztokem ci koloidem, ktery je stary uz tak dva roky, ale pokud ho nedam do roztoku, tak vypada uplne normalne.

 

Ma nekdo tuseni jakym zpusobem koloid starne?


  • 0

#2 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 17 November 2015 - 17:32:02

rychle

.

obvykla doba spotreby namichaneho kolodia je kolem 6 mesicu

 

.

samozrejmosti je menici se vlastnosti behem sveho vymezeneho zivota (citlivost, kontrast, ... )


  • 0

#3 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 17 November 2015 - 17:54:44

Popsaný jev má jednoznačně souvislost se stářím kolodia. Už dvouleté takto šupinkuje. Kolodium s kademnatými solemi vydrží dýl - já mám jednu lahvičku rok starou a ještě slouží. Ale dlouho už nejspíš nebude.


  • 0

#4 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 17 November 2015 - 18:57:38

Pan kolega Poet, prepacte mi, ze zacinam tym, ze vytykam Vam, ze ste nepisali spravne meno tohoto nadherneho procesu: mokry kolodiovy proces  - aky je roziel medzi koloidom a kolodiom urcite aj sami viete a nemusim to vysvetlovat. Dalej Vam chcem odporucat do pozornosti, ze vlakno pre tento proces uz existuje http://www.temnakomo...lodiovy-proces/   takze, zalozit nove vlakno pre tu istu problematiku nie je potrebne.

 

K Vasej otazke: kolodium bez jodizovania, takze surove kolodium pri vhodnom skladovani /hlavne dobre zatvorena flasa/ vydrzi bez podstatnych zmien aj roky. Namiesane kolodium vydrzi podla toho, ci ake soli boli pouzite: ked pouzivame draselne a amonne,tak zivotnost maju dost obmedzene - po cca 3 tyzdnov po namiesani je uz pozorovat zmenu fotografickych ci aj nefotografickych vlastnosti: citlivosti, kontrastu, farby, hustoty...  ale hranica pouzivania je len par mesiacov.  Ked pouzivame kademnate soli, tak tie vlastnosti su ovela dlhsie stale. Napr. formula Lea 3, kde pouzivame len kademnate soli /CdBr2 a CdI2/ ma velmi dlhu zivotnost - pouzivam take kolodium, ktore mam skoro 2 roky a vyzera a funguje bez zmeny. 

 

Vas problem aj podla mna suvisi bud starym alebo kontaminovanym kolodiom. S tymto javom vo vlastnej praxi som stretol vtedy, ked stare kolodium som snazil regenerovat s acetonom.  Odporucam Vam: dusicnan stireborny dokonale prefiltrovat od zbytkov kolodia a pouzit novo namiesane kolodium z cerstvych surovin, dalej dodrzat cistotu /pouzivat zvalst nastroje a nadoby pre vsetky chemikalie, aj na ich cistenie pouzivat destilovanu vodu, okrem kolodia pravidelne filtrovat a udrziavat roztoky... - /.

 

V pripade otazok radi Vam pomozeme, ked aj sami vieme... :) lebo ten proces je hotova bazina....   kludne napiste.  Prajem Vam vela uspechov. 


  • 1

#5 Poet

Poet

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 November 2015 - 18:00:07

Dobry den, dekuji vsem za doporuceni, Poridim nove kolodium, otestuji a poreferuji.

 

jmpetzval - za vytky se nezlobim, je to pravda, napsal jsem to spatne.

Co se tyce vlaken, neslo mi to prokliknout nakonec a nejak bez premejsleni jsem to mel za mrtve vlakno. Zkusim napsat administratorovi, jestli toto vlakno muze zase zrusit a prispevky prekopirovat do jiz existujiciho.

 

Kazdopadne jeste jednou dekuji vsem.

 

Poet


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních