Výběr zvětšováku

#1 Dynlik

Publikováno 3 prosinec 2015 - 18:32:30

Zdravím!

Vzhledem k tomu, že jsem darem obdržel dva zachovalé kusy zrcadlovky Practika BX20 a temnokomornictví mě fascinuje, rozhodl jsem se, že si zařídím temnou komoru. Bohužel musím začínat od nuly.

Chemii mám objednanou, teď zbývá výbava. Tzn. (Vzhledem k rozpočtu cca. 700Kč) vývojnice, zvětšovák, lampa a hodiny, pokud možno levně a kvalitně.

Zalezl jsme do bazarů a hledal, hledal a hledal. A našel! Nevím ale co je výhodnější, takže to nebudu prodlužovat a zde jsou odkazy:

1. http://foto.bazos.cz...-fotokomory.php

2. http://foto.bazos.cz...x-vyvojnice.php

1. + Novější zvětšovák, důvěryhodnější model, spousta krámů navíc

-  Chybí vývojnice, Co je to cena dohodou? :D , Objektiv???

2. + Vše potřebné

-  Starší zvětšovák?, méně důvěryhodný model, Chybí červené sklíčko?, Objektiv?

Tak teď nevím, kloním se k možnosti 1, ale ta je bez objektivu(?) a bez vývojnic. Proto vás prosím o radu,

S pozdravem, Dynlik :-P

PS: Fotit hodlám na kinofilm a pouze černobíle.

#2 LuzJi

LuzJi

• LocationTábor

Publikováno 3 prosinec 2015 - 19:55:16

Vítej na temné, ať se ti dílo daří.

Ale ...  předpokládám, že na otázku, proč vzniká toto další nové vlákno s názvem pro vybavení fotokomory,  by byla asi odpověď, že v tom množství vláken se nedá dobře orientovat.

Takže místo chvilky hledání (a využití třeba hned sousedního vlákna s názvem Vybavení fotokomory)  založíme vlákno nové a dalším příchozím to trochu víc ztížíme...., bezva.

Ale když už -  bral bych tu první variantu. Vývojnice tam máš hned dvě, jen se zeptej prodejce , zda je k mání také podstavec k tomu zvětšováku. Tedy deska na kterou se zvětšovák namontuje.

Dotaz Co je to cena dohodou myslíš,  jak vidím, jako dotaz pro zasmání. Takže haha   :-P .    Na čem se dohodneš, to buď koupíš nebo nekoupíš, že.

Začni s nabídkou na Kč 500,- a nebo třeba za odvoz a uvidíš. A nebo začni otázkou - kolik si prodejce představuje. A taky uvidíš.  Osobně bych to hodnotil tak na cenu 1,5 až 2,5 tis., záleží na prodejci, třeba to za těch 500 dá.  S rozpočtem 700, tedy žádná sláva.  Máš v tom počítáno i na chemii, papíry ... ?

Na podrobnosti (třeba co je to za objektiv) se musíš zeptat prodejce.  Ale jinak tam máš prakticky všechno (bude-li i ta deska, ale ta se dá s šikovnýma rukama nahradit), co budeš pro začátek potřebovat. Máš-li možnost převzít osobně, neváhej. Máš-li někoho zkušenějšího po ruce, kdo by tam zašel s tebou, neváhej.

Nemusíš kupovat hned z prvních nabídek, nejdříve si zjisti jaké jsou možnosti, seznam se s variantami co se vlastně prodává a co k čemu je vhodné.  Abys něco nekoupil a nezjišťoval  teprve potom, co žes to pořídil.

V temné komoře je to o klidu, žádný kvalt. Tak s tím začni i při jejím zakládání, zbytečně to neuspěchej, zvlášť když nemáš peníz na vyhazování za zbytečnosti.

Možná potkáš nabídku, kde to opravdu někdo dá za odvoz, případně si dej sám inzerát.

• LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor

Publikováno 3 prosinec 2015 - 20:56:45

Zacal by som knizkou v antikvariate ... Taku z obdobia 1960 az 1995.

Skusil by som im na vymenu doniest nejaku od Scotta Kelbyho a mozno si odesies v dobrom kurze aj tri dobre knihy.

Mala rada, v bazare za rohom, mozno kupis kadeco lacnejsie a urcite ziskas aj nejaky cas na vyskusanie.

#4 meCZoun

meCZoun

• LocationJihlava

Publikováno 4 prosinec 2015 - 07:41:27

Ahoj Dynliku,

špatně si se díval - v prvním inzerátu máš rovnou dvě vývojnice Plastimat. Jestli by si chtěl, tak bych se tam s tebou zajel podívat, Třebíč nemám tak daleko. Objektiv tam je také (a také je vidět na fotce), ale jaký to je ti takhle z hlavy nepovim ;) Jediné, co tam chybí je ta základna zvětšováku, o které píše už LuzJi.

p.s. Odkud jsi?

• LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor

Publikováno 4 prosinec 2015 - 09:15:55

Doska pod zvacsovak sa da lacno a rychlo vyriesit. Starsi stol je vytany. Staci jedna primerana diera vrtackou a zvacsovak v nej uchytit.

Cena dohodou je, ked sa chces dohodnut, tak si to odnesies. Zacni na 50tich Kc a cakaj na odpoved :) Ale viac, ako zamyslas, by som mu za to nedal. Teda ja osobne ano, ale treba vychadzat z faktu, ze takycht sad v okoli najdes nepreberne mnozstvo.

Pripominam: ANTIKVARIAT.

P.S.:

Zaujimave, ze ludia sa zbavuju funkcnych veci, ktore mozu fungovat aj po III. Sv. Vojne. A za utrzene peniaze si zvacsa kupuju tlaciarne, ktore uz od vyrobcu maju naprogramovane, ze nevydrzia dlhsie ako. A ked by aj vydrzali, vyrobca zmeni atramenty.

Ked pozriem na Opemus 5, nevidim jediny detail, z ktoreho by bola zrejma neuprimnost, snaha oklamat zakaznika, alebo vypocitavost ohladne zivotnosti. Ked si naproti tomu zoberiem do ruky lacnu digitalnu zrkadlovku, je mi do placu.

#6 Dynlik

Publikováno 4 prosinec 2015 - 14:30:11

Moc děkuju za odpovědi, mate pravdu špatně jsem se díval:) Chemie už je na cestě, desku nahradím a teď se bude smlouvat:D. Bohužel  se na to asi nepodívám a budu muset věřit fotkám a dobrému slovu,  jelikož Třebíč je od Českých Budějovic dobrých 150km:D , asi vložím důvěru i do české pošty, snad to nebude hromada šrotu:D