Přejít na obsah


Fotka

Praktica MTL 50 - objektivy

praktica objektivy

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 baggins101

baggins101

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 December 2015 - 18:49:20

Zdravím všechny,

Rád bych se zeptal, vzhledem k tomu že tomu prozatím nerozumím, jaké objektivy bych si mohl zakoupit k Praktice MTL 50. Píší, že je tam závit 42mm a z toho jsem pochopil, že tyto objektivy se označují jako M42, je to správně? Nuže, jestli máte s tímto foťákem zkušenosti, nebo vlastně ať už s jakýmkoli kinofilmovým se závitem 42mm, a vyznáte se v objektivech, pak bych tedy rád věděl jaké objektivy by mohly být zajímavou koupí. Tímto bych chtěl také podotknout, aby byly v nižší cenové kategorii. Nyní mám Pentacon 50/1.8 multi coating.

Děkuji všem kdo odpoví a poradí :-)


  • 0

#2 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 12 December 2015 - 19:17:15

Tessar 2.8/50 je klasika, a těžko budeš shánět něco levnějšího. Můj oblíbený ČB kinokilmový záklaďák.
Na široko 28ka Pentacon či Flektogon. Pentacon je levnější.
Na dlouho byly dobré Sonnary, dělaly se tuším 135,200 a 280 (ta byla fakt dělo).
Kromě soudruhů z NDR dělali M42 ještě Japonci - Pentax, resp. Takumar - a soudruzi z SSSR. Sovětské sklíčka mají své, ale bývají levná.
  • 0

#3 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 12 December 2015 - 19:43:55

Pentacon 50/1.8 multi coating mám, fotil som naň roky a nikdy som s ním problém nemal. Podľa môjho názoru ho treba zacloniť aspoň na 5.6 a viac, inak sa moc ostrosťou pochváliť nemôže.

To isté platí aj pre Pentacon 29/2.8 - ten je podľa môjho názoru kvalitou horší ako spomínaná 50ka - ale s oboma som fotil dosť dlho a mám s nimi veľa technicky obstojných fotiek. Pokiaľ nepotrebuješ

fotiť na odclonený objektív - hoci aj tam to nie je úplne najhoršie - na začiatok ti budú Pentacony v pohode stačiť. Samozrejme že sú oveľa kvalitnejšie M42 objektívy, ale súdiac podľa dostupných

testov porozhadzovaných po internete ma tie rozdiely nikdy veľmi nepresvedčili aby som bol za ne ochotný zaplatiť často aj 2-3 násobnú cenu.


  • 0

#4 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 12 December 2015 - 21:04:03

Nevím zda na DDR fotoaparát, chceš roubovat ruský objektiv. Ale i ruský Helios 44-4 se závitem M42 na Prakticu jde a je dle mě obrazově trochu výše než Pentacon 1,8/50. Alespoň můj pocit. Píši Helios 44-4 , protože je lehce sehnatelný. Pokud bych chtěl ještě jeden ruský objektiv pak Zenitar 1,7 /50. Ten je také super. Na Prakticu vynikající Pancolar 1,8/50, ale ten je cenově dražší, mám ho na Exaktě a je ostrej jak břitva /ale exa bajonet/. Pentacon 1,8/50 je také použitelný mám ho s B bajonetem a měl jsem i M42, fotí také pěkně ,ale výše zmiňované dle mého pocitu ho převyšují. 2,8/29 Pentacon mě moc neoslovil, nepřipadá mě moc kresebně kvalitní, ne na digitálu, ale kinu. Tele jsem měl Pentacon 2,8/135. CZJ 3,5/135 s B bajonetem, moc se mi nelíbily, asi jsem to s nimi neuměl, Ruské sklo Jupiter 4/200 na kino už moc dlouhé :-) pro mě a Pentacon 4/200 s 15 lamelovou clonou ten je taky super, ale chce clonit rychlé časy a světlo.


  • 0

#5 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 December 2015 - 10:22:26

Zdravím všechny,

Rád bych se zeptal, vzhledem k tomu že tomu prozatím nerozumím, jaké objektivy bych si mohl zakoupit k Praktice MTL 50   .........    

Nyní mám Pentacon 50/1.8 multi coating.

Napsal jsi, že tomu zatím moc nerozumíš. Jaký máš tedy důvod shánět další objektiv, navíc když víš, že na něj nemáš moc peněz. 

Z toho co jsi uvedl se nepozná kolik toho o fotografování víš či nevíš. 

 

Na tvém místě bych :

- vzal do ruky co máš a šel fotit, prozatím ušetřený peníz bych vložil do zakoupení filmů

 

- zkusil zjistit, zda není někde poblíž někdo, kdo by mne mohl víc poradit přímo, ukázat, podívat se třeba, zda můj fotoaparát nemá nějakou vadu, pomohl s vyvoláním prvního filmu (dej ke svému jménu oblast kde se pohybuješ, třeba se ti tady někdo nabídne)

 

- po nafocení a zpracování několika filmů bych už mohl být trochu schopen posoudit jaký a zda vůbec potřebuji ještě jiný objektiv, než tento základní a protože si také možná o klasické fotografii něco přečtu, budou moci mé dotazy být jasnější a cílenější


  • 2

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 December 2015 - 10:59:11

Desať rokov som fotil Prakticou MTL5 s Pentaconom 1,8/50 a nepotreboval som nič lepšie. Až keď som sa do toho dostal, tak som začal hľadať niečo "lepšie". Ako povedal LuzJi, začni fotiť s tým čo máš, a neskoršie prídeš na to, čo ešte ti chýba, alebo by si chcel.

Ladinek, moje skúsenosti s Heliosom sú práve opačné. Nechcem zatracovať ruskú optiku, na kamerách 8 a 16 mm sú vynikajúce, ale na negatív by som nováčkovi nedoporučoval.


  • 0

#7 baggins101

baggins101

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 December 2015 - 11:35:55

Nuže, děkuji všem za rady. Já jsem samozřejmě spokojený s tím co mám, můj dotaz byl myšlen někdy do budoucna. Ale tak alespoň už mám přehled o tom na co se tak když tak zaměřit.


  • 0

#8 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 13 December 2015 - 12:09:50

MTL5 je natolik rozšířená, že zde v archivu najdeš dost informací.


  • 0

#9 Bokeh

Bokeh
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 May 2017 - 02:11:34

 

Zdravím všechny,

Rád bych se zeptal, vzhledem k tomu že tomu prozatím nerozumím, jaké objektivy bych si mohl zakoupit k Praktice MTL 50   .........    

Nyní mám Pentacon 50/1.8 multi coating.

Napsal jsi, že tomu zatím moc nerozumíš. Jaký máš tedy důvod shánět další objektiv, navíc když víš, že na něj nemáš moc peněz. 

Z toho co jsi uvedl se nepozná kolik toho o fotografování víš či nevíš. 

 

Na tvém místě bych :

- vzal do ruky co máš a šel fotit, prozatím ušetřený peníz bych vložil do zakoupení filmů

 

- zkusil zjistit, zda není někde poblíž někdo, kdo by mne mohl víc poradit přímo, ukázat, podívat se třeba, zda můj fotoaparát nemá nějakou vadu, pomohl s vyvoláním prvního filmu (dej ke svému jménu oblast kde se pohybuješ, třeba se ti tady někdo nabídne)

 

- po nafocení a zpracování několika filmů bych už mohl být trochu schopen posoudit jaký a zda vůbec potřebuji ještě jiný objektiv, než tento základní a protože si také možná o klasické fotografii něco přečtu, budou moci mé dotazy být jasnější a cílenější

 

zdravím dal jsem včera film do praktica L  jen zkušební tak cvakám a ostřím vše v pohodě na fotoaparátu byl pancolar .. vyvolání super časy dobrý vše ok až na to že všechny snímky byly rozmazané vše bylo ostré o 30cm před :-) oko mám dobré tak nechápu může být hnutý hranol ? nebo zrcátko? fotoaparát je jak s fabriky je pravda že mi ho pán poslal za darmo k objektivu a řekl mi že nemohl doma najít zadní krytku tak mi dal foťák :-)) dobrý vtipálek :-))) ale chtěl jsem ji zkusit tak asi bude ko.... 


  • 0

#10 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 2 May 2017 - 07:02:32

To je jednoduchej problém, kterej ti servisák opraví...


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:praktica, objektivy

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních