Přejít na obsah


Fotka

Poškriabaný film


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 linux21

linux21

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 0

Publikováno 13 prosinec 2015 - 12:29:26

Včera som prvý krát vyvolával negatív a dopadlo to celkom dobre až na záhadný škrabanec po celom filme.Čím to môže byt?

 

 

Fotak Praktika super TL3

 

 

 

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  01.jpg   83,95K   9 Počet stažení

  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 13 prosinec 2015 - 12:49:37

foťákem


  • 0

#3 linux21

linux21

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 0

Publikováno 13 prosinec 2015 - 17:33:22

A čo presne vo foťáku mohlo spôsobiť taký škrabanec? Môže to byť tým že som napríklad zle založil film?


  • 0

#4 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 prosinec 2015 - 17:56:32

Možností může být víc. Tady asi nenarazíš na jasnovidce, který by ti to řekl "přesně".

 

Fotoaparát asi byl někde odložený a dlouho s ním nikdo nefotil. Možná byl i uložený tak trochu ve vlhčím prostředí, kdo ví.

 

Nejčastější příčinou bývá nějaká překážka, třeba mírně zrezavělá ploška, po které se odvaluje film při převíjení.  Možná na negativu poznáš na které straně je ten šrám. Podle toho hledej vadu, poloha rýhy také upřesní místo kde hledat. 

 

Pokud nic neobjevíš, není vyloučené, že to bylo způsobené náhodnou nečistotou v aparátu (není na škodu při zakládání filmu komoru profouknout, pročistit). 

Další možností může být něco přímo v kazetě filmu, i když to je varianta poměrně vzácnější, zvlášť, pokud si film nenavíjíš z metráže.


  • 0

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 13 prosinec 2015 - 17:59:27

Je vela moznosti. ALe mozno staci prejst prstom po vsetkych miestach. kde sa film dotyka tela aparatu. Su tam aj valceky - tenke ako ihly. Tie by sa mali lahko otacat. Urcite vsak treba aparat povysavat od vsetkych prachovych castc a pieskovych zrniecok. Filmova kazeta musi byt v povodnom obale a po nafoteni tam patri spat. I v tej zamatovej stuske sa moze objavit prach. Absolutne najcastejsie byva zdrojom skrabancov pritlacna dosticka na dvierkach. Ryha je teda zo strany podlozky. Takato ryha sa nedokaze nabobtananim a vysusenim zelatiny zacelit (kedze z tejto strany ziadna nie je) a bude ju vidiet. Svetlo sa na nej rozptyli do vsetkych stran a na priemetnu (papier, CCD skenera) tak dopadne menej svetla, teda obraz bude na tomto mieste tmavy.

Ak teda toj cierny pasik nie je spina na snimaci skenera :)


  • 0

#6 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 6 leden 2016 - 18:38:57

.. kdyz uz jste u toho .. jeden uplne zacatecnickej dotaz. Co vy, odbornici, doporucujete? Je lepsi namotavat film do vyvojnice z kazety pres sametku nebo kazetu otevrit a vyndat civku?


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 6 leden 2016 - 19:50:40

Co do poskrabania filmu je to jedno.


  • 0

#8 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 6 leden 2016 - 19:51:47

Nejsem odborník, ale dělám to tak: Film nezatahuju do kazety. Vždycky si konec nastřihnu upravím do kulata ať tam hezky leze. V koupelně si nachystám cívku stranou strkací dovnitř. Za světla zavedu konec filmu přes kuličky v cívce aby se chytl.Je stejně osvícenej. Zhasnu cívku dám mezi kolena a odmotám jednu část cca 35-40 cm. A navíjím směrem k cívce v naplým stavu. Až jsem u cívky znovu si z kazety vytáhnu kus a dělám to stejným způsobem, většinou na 3x. Až jsem u kazety nakonci, vytáhnu z kapsy u tepláků :-) nůžky a zastřihnu konec. Z druhé kapse vytáhnu špulku a strčím do cívky a smontuji vývojnici. Zatím jsem nic nepoškrabal mám Petrson tank s tím to jde hezky.


  • 0

#9 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 6 leden 2016 - 21:03:25

Ač začátečník, neměl jsem doposud problém se vkládáním kinofilmu do cívky. Používám Plastimatku. Nikon mi film zatočí celý, takže ho vytáhnu ven zase vytahovákem. U Praktiky si ho jen nezamotám celý zpět. Odstřihnu cca 10cm první část jakou stejně osvícenou zaváděcí. Rožky zastřihnu do kulata a pak už to jen potmě na WC z kazetky přesunu na cívku. Většinou ani nepoužívám posun pomocí cívky, ale často ten film jde nasunout bez potíží do cívky jen tak. V případě problemů s navedením do cívky, kdyby se to šprajclo, ho prostě namotám zpět do kazetky. Brzo mě čeká svitek, tak sem zvědav jak ten půjde na cívku.

 

Taky mám občas na nějakém filmu škrábanec, ale v podstatě vždy to bylo v emulzi - nejspíš kvůli manipulaci při vyndavání z cívky po vyprání. Zatím sem nepřišel na to, jak z cívky vymotat mokrý film aniž by se mi skoro celý neslepil na sebe. I když se snažím o co nejvyšší čistotu, prostě se to občas stane.


  • 0

#10 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 6 leden 2016 - 21:07:53

Ač začátečník, neměl jsem doposud problém se vkládáním kinofilmu do cívky. Používám Plastimatku. Nikon mi film zatočí celý, takže ho vytáhnu ven zase vytahovákem. U Praktiky si ho jen nezamotám celý zpět. Odstřihnu cca 10cm první část jakou stejně osvícenou zaváděcí. Rožky zastřihnu do kulata a pak už to jen potmě na WC z kazetky přesunu na cívku. Většinou ani nepoužívám posun pomocí cívky, ale často ten film jde nasunout bez potíží do cívky jen tak. V případě problemů s navedením do cívky, kdyby se to šprajclo, ho prostě namotám zpět do kazetky. Brzo mě čeká svitek, tak sem zvědav jak ten půjde na cívku.

Taky mám občas na nějakém filmu škrábanec, ale v podstatě vždy to bylo v emulzi - nejspíš kvůli manipulaci při vyndavání z cívky po vyprání. Zatím sem nepřišel na to, jak z cívky vymotat mokrý film aniž by se mi skoro celý neslepil na sebe. I když se snažím o co nejvyšší čistotu, prostě se to občas stane.

Staci konec filmu zavesit na kolik a potom stahnout civku smerem dolu, pricemz zachytim rukou druhy konec, nez film z civky uplne vyleze. Na ten konec povesim taky zavazi a je to. Nic se nemuze slepit.
  • 1

#11 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 6 leden 2016 - 21:18:52

Ja zvyknem rozobrať cievku (tiež Plastimat), rozpojím dve polky cievky a vyberiem film. Zatial všetko bez škrabancov.


  • 0

#12 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 6 leden 2016 - 21:33:17

Keď to je Fomapan, tak ľahko to môže byť aj výrobná vada...

 

Ja som kúpil v metráži 30m Fomapan 200, a celý pás más jemný škrabanec, ktorý je prerušovaný v inervaloch a je situovaný cca 1 cm od perforácie.

Jednoznačne výrobná vada.


  • 0

#13 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 7 leden 2016 - 11:17:05

No jo, ale problém je, že ten mokrý film z té cívky nejde prostě vytáhnout. Silou to rvát nechci. Jo zasucha, není problém ten film nasunout nebo vytáhnout, ale ne mokrý.

Máte na to někdo nějaký fígl? Jinak prostě půlky cívky pootočím proti sobě a rozdělám. Film si pak vyklopím na hranu do dlaně a roztáhnu a pověsím. Bohužel se mi slepí k sobě a pokud se tam někde chytne nějaké smítko tak to tu mokrou emulzi může snadno poškodit.


  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 leden 2016 - 11:59:35

vytáhnu film ze smáčedla

oddělám pojistku z trnu vyvolávacího tanku a sundám hodní polovinu cívky

zůstane mi trn, dolní polovina cívky a v ní vložený film

opatrně vezmu konec filmu do ruky a celé to ponořím znovu do smáčedla

na povytažený konec přicvaknu sušící klipsu

nyní za klipsu táhnu směrem nahoru a zároveň druhou rukou nechávám film za okraje (hrany) procházet mezi palcem a ukazovákem

celé se to roztočí v tom smáčedle a vytahuje směrem nahoru

horní klipsu někde přichytím a na spodní část filmu přicvaknu druhou, případně dám dřevěné kolíčky

poté film na šikmo  napnu nad mokrý stůl a  o p a t r n ě  se proti lampičce dívám, jak negativ dopadl, poněvadž jsem zvědavý, kdo není


  • 1

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 7 leden 2016 - 12:04:18

mokrý film  ze zavřené  cívky tanku  vytáhnout  bez násilí  a rizika poškození filmu jde lehce pouze vyjímečně,   vůbec ne v případě,  že je cívka opatřena aretačními kuličkami (nutno vytáhnout z vnější drážky kazety a pak opatrně  tahat,  hrozí riziko, že bude film polámán, pokud se v cívce sekne).

 

můj postup: 

z kazety do tanku:

- pokud je film do kazety plně zatažen, zhasnu,  rozlousknu kazetu,  jádro s filmem vytáhnu,  jazýček ustřihnu,  zasunu do  cívky tanku a  s  rukama nad hlavou, ať se  rozmotaný film ničeho nedotkne,   do ní film navinu (pokud má film tendenci se kroutit,  občas lehce protřepnu, ať se nezacuchá), až je  téměř  celý film v cívce tanku,  těsně u cívky kazety odstřihnu a zbytek do cívky tanku  navinu.

- pokud není exponovaný film  v kazetě plně zatažen a ze štěrbiny kouká  jazýček, povytáhnu,  zastřihnu,  zhasnu, a navíjím dle předchozího bodu s občasným pomalým vytažením filmu z kazety.   konec  odstřihnu cca 1cm od kazety a  dorazím  navinutí to  cívky tanku.

 

z tanku na sušení:

- po důkladném vyprání filmu  v tanku (nebo již mimo tank,  v  cívce v kyblíčku s temperovanou a vyměňovanou vodou)  přenáším do  kyblíčku s destilovanou vodou a sistanem či  prostým smáčedlem, po 1-2 min. cívku vyjmu,  otevřu a  cívku s filmem si položím na štokrle pod  šňůru ,  chytím si  konec filmu zevnitř cívky  a  poměrně  rychlým a souvislým pohybem ruky rovnou nahoru  film  vytáhnu z cívky.  Že by se spirála filmu slepila dohromady, se mi při tomto postupu ještě nestalo.   Občas  taky,  pokud nemám zájem na kontaminaci cívky smáčedlem a jsem líný ji  dlouho a důkladně od smáčedla prát,  po závěrečném praní  cívku otevřu  a celý film  vyklopím do  kelímku se  sistanem či  smáčedlem,  po chvilce  kelímek dám co nejníže  (pod šňůru),  vytáhnu film za vnitřní konec nahoru,  pak jej chytím i za druhý konec a  pak jej  několikrát  náplní  kelímku střídavě protáhnu (film ve tvaru  U),  pak  pověsím.

Po  pověšení  na  šňůru a  zatížení spodku filmu kolíčky za šňůru cvrknu,  otřepne se přitom případně ulpělá kapka vody a zrychlí se  sjetí  vody z filmu dolů.  Samozřejmě,  nutno mít  dostatek prostoru a věnovat tomu  dost pozornosti, aby se  mokrý film vytahovaný z cívky ničeho, o co by se mohl poškodit, nebo kde by mohl nabrat  smítko, dotknout nemohl.

 

Pokud  si  člověk plní kazety  filmem sám,  nutno si  uvědomit:   úměrně s počtem filmů  naplněných do jedné a té stejné kazety (zejména to platí pro kazety rozebírací, opakovaně plnitelné),  roste riziko  kumulace  špíny, prachu a smítek uchycených v sametce štěrbiny kazety.  Pak se nelze divit,  že  film  utrpí škrábance  (a  příčinu hledá úplně někde jinde). 

Já své filmy  šmirglem neprotahuji. Raději si  občas zajdu do labu pro tašku čerstvých kazet od bar. filmů,  a  po  jednom  domácím naplnění a vyvolání filmu  tuto kazetu  vyhodím. 


  • 1

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 7 leden 2016 - 12:05:26

co píše RhX, je též  správný  a osvědčený postup.


  • 0

#17 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 7 leden 2016 - 12:48:16

Pánové, velmi děkuji. Kladné body pro Vás. Vyzkouším to při nejbližší příležitosti, neb toto mne vůbec nenapadlo.


  • 0

#18 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 7 leden 2016 - 13:42:07

Za mě slabikářový příklad "telegrafních drátů" z výrobny Foma.

 

Pokud to není Fomapan, viz Keko a spol výše.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních