Přejít na obsah


Fotka

Kompendium

kompendium

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 8 leden 2016 - 12:08:03

Ahoj všem,

 

rád bych se zde zkušenějších zeptal, jaký význam má kompendium např. při použití s Hasselblad 500cm. V různých fórech jsem se snažil hledat, číst, ale kloudnou informaci jsem nezjistil. Funguje to jako sluneční clona? s různými redukčními kroužky dle nasazeného objektivu? a k čemu jsou navíc masky (sun shades)? trošku v tom dost plavu řekl bych:)

 

Děkuju Tom


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 leden 2016 - 12:33:48

nejsem uživatelem  kompendia pro Hassy,  pouze  pro jiný SF systém.  je to vlastně hranatá sluneční clona  (účinnější než kulatá) ve formě měchu,  umožňující účinné zaclonění bočního a horního světla dopadající na filtr či přední člen objektivu bez způsobení vinětace u  objektivů různých ohniskových délek.  ty "klapky", resp. sunshades  zvyšují účinnost u zejména širokoúhlých objektivů,  kdy  "stažením" měchu by jeho účinnost proti bočnímu světlu /např. studiová světla při určitém rozmístění/ mohla být nedostatečná. Je to šikovná věc,  kdy není třeba mít povícero slunečních clon /nevýhoda pro focení z ruky na ulici:  hmotnost,  přehazování redukčních kroužků při přehození objektivu/


  • 0

#3 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 8 leden 2016 - 12:48:23

Děkuju za info, dle popisu se tedy měch vysune dle předepsaného objektivu, viz. rysky např. u Hasse a nakonec se navíc může ještě nasadit maska? V případě objektivu např. 150 nebo 200mm je měch více vysunut a tudíž není maska nezbytná, je to tak:) Fakt je, že po instalaci, co jsem koukal, už celá sestava vypadá pomalu jako filmová kamera:) 


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 leden 2016 - 16:43:09

No nie je nahodou, ze to vyzera ako filmova kamera. Co do peclivosti su filmari absolutnou spickou v dodrziavani vsetkych technik a pomocok, ktore obraz zlepsuju, resp. ktore eliminuju jeho zhorsovanie. Je bocne svetlo dopadajuce na prednu sosovku pre obraz skodlive? Ano! A nie len ze znizuje kontrast a ostrost, ale vyrazne ovplyvnuje farebny zavoj. Preto filmari uzkostlivo pouzivaju kompendium. Kridlove tienitka potom este pouzivaju na doladenie ochrany plynucej z konkretnej sceny. Preco este maska: Samotne kompendiu svojim tvarom (lomenicou) dava solidny predpoklad minimalneho odrazania svetla smerom k objektivu, cierny ram - maska z predu uzatvara priestor.  Cim je ten priestor vacsi, tym lepsie posobi antireflexne. Kompendium by nemalo uplne kopirovat zobrazovaci uhol objektivu, ale malo by byt otvorenejsie - uhol mierne vacsi. Tym sa na opacnej strane zvacsi ram, ten vedie k vacsiemu nebezpecenstvu vniknutia parazitneho svetla. Preto ta maska s vodnym ramovacim otvorom.

Ano - kompendium je vlastne lepsia slnecna clona.


  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 leden 2016 - 17:21:11

já dostal kompendium s 4x5 kamerou a musím říct, že je to skvělý vynález a kdybych jej neměl, mnohou korunu vynaložím, abych jej pořídil

navíc s malým improvizovaným držákem je to příslušenství na stativ na všechny formáty


  • 0

#6 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 9 leden 2016 - 17:28:55

já dostal kompendium s 4x5 kamerou a musím říct, že je to skvělý vynález a kdybych jej neměl, mnohou korunu vynaložím, abych jej pořídil

navíc s malým improvizovaným držákem je to příslušenství na stativ na všechny formáty

 

To jsem rád, že to někdo říká! Mám teď na cestě originální kompendium pro Wistu, tak jsem zvědav, jak se mi s tím bude pracovat :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních