Přejít na obsah


Fotka

Výměnné matnice u systémových zrcadlovek SLR


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 9 leden 2016 - 10:57:15

Vážení kolegové, výměnné matnice u systémových zrcadlovek SLR umožňovaly optimálně přizpůsobit komfort zaostřování konkrétnímu fotografovanému objektu a navíc bylo možné optimalizovat ostření dle ohniskových vzdáleností u výměnných objektivů s přihlédnutím jednak k jeho ohniskové vzdálenosti, tak světelnosti objektivu. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#2 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 12 leden 2016 - 09:09:29

Vážení kolegové, výměnné matnice byly významným komfortem u systémových zrcadlovek SLR mnoha výrobců: NIKON-F, Canon-F, Pentax-LX, Minolta.

Využíváte možnost výměnné matnice ve fotografické praxi? Preferujete kruhový microraster, nebo systém klínového zaostřování, ostříte na čistou plochu, nebo využíváte plochu dělenou liniemi pro rozvržení jednotlivých částí fotografovaného objektu v obrazové ploše hledáčku? Přizpůsobujete typ matnice ke světelnosti Vašeho objektivu, zejména při fotografování v obtížných světelných podmínkách? S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#3 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 12 leden 2016 - 11:29:55

Ve špatných světelných podmínkách mi byl příjemnější dálkoměr (Yashica). V hodně špatných světelných podmínkách ze stativu je nejlepší laserový dálkoměr. Změřím si odkud kam to chci mít ostré a pak si nastavím clonu a zaostření.

Pak mi přijde, že hrubší matnice je tmavší, ale lépe se na ní ostří a naopak.

To je vidět např. na acute matte, úžasně světlá, ale neostří se na ni snadno.

Střídat matnice podle objektivu asi prakticky nejde a to ani u F3, kde je to velmi snadné. Bylo to myšleno tak, že pokud někdo používá jen velmi světelné objektivy, může si tam dát vhodnější matnici a bude se mu lépe ostřit. Např. profesionální reportéři.

 

Nejradši mám čistou matnici s mřížkou pro kontrolu linií, ale musí se na ni dobře ostřit.


  • 0

#4 Xyz255

Xyz255

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 leden 2016 - 16:52:54

Já mám taky nejradši čistou plochu, tak jak to má Yashica D třeba nebo kterákoliv moderní (D)SLR. Na exaktě mám pravděpodobně tu s mikrorastrem (jakoby krystalky ve středu) a tu bych nejradši vyhodil, ale žádnou takovou sehnat se mi nedaří... Měl jsem půjčenou Mamiyu 645 i s hranolem a ta měla pouze klín uprostřed, kterého poloviny se rozjížděly do stran, když nebylo zaostřeno (pardon za popis, ale nevím, jak se tomu říká) a to mi absolutně vůbec nesedělo, nebyl jsem schopen pořádně zaostřit a bylo jedno, jestli jsem měl brýle nebo neměl.


  • 0

#5 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 12 leden 2016 - 18:20:56

Jako klučík s praktikou a jednou pevnou padesátkou jsem měl matnici s klínkem a měl jsem ho rád. Když jsem začal víc řešit makro a tedy mezikroužky tak jsem pořídil matnici s prázdným středem. Delší výtahy klínek nedával...

 

Co jsem přešel na středoformát a začal se na svět dívat šachtičkou tak mi nejvíce vyhovuje mřížka. Tak nějak se mi to do ní lépe skládá a na středoformátové matnici mi přijde, že zaostření poznám dobře i bez klínku. Zvláště se šachtičkou mi přijde, že na mě ostrý obraz vyloženě skáče.


  • 0

#6 Xyz255

Xyz255

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 leden 2016 - 20:53:04

Osobně taky radši fotím na středoformát, právě kvůli té velké, prostorné matnici, na kterou, jelikož mám brýle na dálku, je ani nepotřebuju  :-P A s tím skákáním obrazu - na mě to nedělá dojem, že skáče, ale když ostřím tak se ve mně dostavuje takový zvláštní pocit a působí to na mě přímo jako samotná fotka  :rolleyes:


  • 0

#7 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 12 leden 2016 - 23:24:09

Ke svým nejčastěji používaný objektivům na kinu, konkrétně K 50/1.2 a K 85/1.8. Jsem pořídil na Pentax Lx matnici Sa-23, oproti standardní to je nebe a dudy. Byl jsem s ní tak spokojen že jsem ji časem pořídil i k druhému fotoaparátu a nakonec i její obdobu na MXko.  Občas ji na delší ohnisko vyměním za SG-20 (mřížka).

Na 645 mám matnice původní.


  • 0

#8 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 13 leden 2016 - 10:00:39

645N to je dlhy pribeh  AB-82...  by som aj zaplatil, ale neni. 


  • 0

#9 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 13 leden 2016 - 15:44:53

645N to je dlhy pribeh  AB-82...  by som aj zaplatil, ale neni. 

Proč právě jen a pouze AB-82?


  • 0

#10 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 27 leden 2016 - 19:26:15

645N to je dlhy pribeh  AB-82...  by som aj zaplatil, ale neni. 

Jeden čas jsem se je také snažil sehnat, ale nakonec jsem usoudil že na moji práci se stativem a ostřicí lupou u 645 jsou zbytečné.


  • 0

#11 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 31 leden 2016 - 11:00:38

645N to je dlhy pribeh  AB-82...  by som aj zaplatil, ale neni. 

a něco takového?:

http://www.ebay.com/...UcAAOSwqYBWnxGB


  • 0

#12 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 3 únor 2016 - 00:40:52

Ostření nechávám na autofokusu u Pentaxe 645N. Rád fotím na plnou díru. Jinak jsem prošel asi všemi možnostmi.  Možná mě bude kamenovat, ale nejlepší se mi zdá dálkoměr a pak šikmé klíny.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních