Přejít na obsah


Fotka

Rodinal vs HC-110 na push

Rodinal R09 HC-110 hc 110

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Nemexis

Nemexis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2016 - 21:41:17

Zdravím,

 

rozhodl jsem se, že si začnu černobílé filmy vyvolávat v teple své koupelny. Po objasnění všech potřebných látek jsem se ustálil u vývojek Rodinal a HC-110. Líbí se mi, že jsou kapalné a nemusím, jako u prášku, použít celé balení, zároveň mají obrovskou životnost, což se člověku, jako jsem já, co vyvolá za měsíc film, dva, náramně hodí. Bohužel teď ale nastávají první problémy. Fotím na HP5+ či Tri-X (obojí 35 mm) a vím, že většina filmů bude pushovaná na ISO 800, 1600 a občas i 3200. Co jsem tak projížděl fóra, tak se obecně radí, že na push je lepší ona HC-110, ale přijde mi, že v našich krajích nemá moc velkou tradici. Zároveň se chci zeptat, pokud byste mi doporučili Rodinal, tak jaký koupit? Zda Agfa Rodinal R09 nebo Adox Rodinal (pokud se tedy dá ještě sehnat).

 

Děkuji předem a doufám, že jsem zde svými začátečnickými dotazy nikoho nepobouřil :-)


  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 leden 2016 - 23:02:39

Nazor do statistiky:

Zacni HC-110 kou. Podla mojich skusenosti a bez dlheho vysvetlovania.


  • 0

#3 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 23 leden 2016 - 11:40:54

neustále se opakující nápad dělat push v rodinalu (R09), to je nějaký online spiknutí? :-) Mam zkušenost s Ilfotec LC29, což je klon HC110, a můžu jen vřele doporučit. Ilford P3 na ISO 1600 v byl cajku


  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 23 leden 2016 - 12:51:11

Co si stačím všimnout, tak  zarytost  v doporučování  rodinalu (R09) k pushování na internetech je snad  infekční ...   

Ano,  použít  jde,   ale  co  výsledek?   je hodnocen subjektivně?   nebo  objektivně?    Mně  taky  vždy chutná, co si uvařím (hlavně, když hladov jsem),  i když  mnohý pes nad tím  stáhne ocas,  sklopí a odvrátí hlavu (člověk se otřepe a ten slušný potlačí nutkání ke zvracení).

 

(mimochodem, P3 můžeš  pushovat i v hnojůvce,  to je film vymykající se jakýmkoli návykům a zvyklostem s  ostatními emulzemi, značkami a druhy filmů.)


  • 0

#5 Nemexis

Nemexis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2016 - 13:36:53

Díky moc všem!

 

Je pravda, že všude možně se sice o pushování s Rodinalem píše, naštěstí se i mnohdy uvádí, co pak vzniká...

 

Díky ještě jednou a chemii zdar!


  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 leden 2016 - 18:42:59

navíc se rodinal už mnohý rok nevyrábí, jen napodobeniny, tak jsi z toho venku!


  • 0

#7 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 24 leden 2016 - 11:57:55

navíc se rodinal už mnohý rok nevyrábí, jen napodobeniny, tak jsi z toho venku!

Dovolím si nesúhlasiť, APH R09 je podľa pôvodnej receptúry, ktorú používal ORWO. Jediná zmena by mala byť zmena koncentrácie aby prispôsobili časy koncentrácie dnešnému rodinalu.


  • 0

#8 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 24 leden 2016 - 12:05:45

:)
  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 24 leden 2016 - 13:22:43

 

navíc se rodinal už mnohý rok nevyrábí, jen napodobeniny, tak jsi z toho venku!

Dovolím si nesúhlasiť, APH R09 je podľa pôvodnej receptúry, ktorú používal ORWO. Jediná zmena by mala byť zmena koncentrácie aby prispôsobili časy koncentrácie dnešnému rodinalu.

 

Nesuhasit ti je dovolene.

Myslis povodnu recepturu z 19. storocia? Ta mala diel "A" a "B". Neskor sa menili pri vyvolavaci vsetky mozne druhy zasad, uplne nejrozkosnejsi je uhlicitan, ktory potom v kyslom prerusovaci vyvija plyn za burliveho vzniku kraterov v emulzii. Alebo hydroxid, ktory zmeou pH retikuluje zeletinu ...

Takze R09 je napodobenina Rodinalu sama o sebe a poriadok sa nepodari urobit ani po tom, co Adox zaviedol svoj Adox APH09, pretoze iba znovuuviedol ORWO R09 (za co im vdaka).

Sam pozuzivam Adox a vyvolavacie casy funguju +/- okolo odporucanych casov. Vyhoda je, ze ked si clovek obstara "nejaku", tak mu vydrzi tak dlho, ze si ju moze skalibrovat.

Tato vyvojka, zial, najlepsie funguje iba s dvoma filmami, ktore sa uz dlhsiu dobu nevyrabaju. Agfapan 400 a Agfapan 100. Vysledky boli lepsie, ako cokolvek ine na svete.

V sucasnosti sa R09 sa bez upravy nehodi na ziaden kinofilm (snad FP4?), mozno nejaka ina 100-ka, pre 400-ky skoro vobec, pokial clovek zrno nepouziva ako vyrazovy prostriedok. Upravou sa mysli pridanie 5-10g/l Na2SO3 do nariedeneho pracovneho roztoku tesne pred pouziti. Siricitan je vsak latka, ktorej kvalita sa meni od mnohych faktorov a pre zacinajuceho laboranta tazko zvladnutelna. Osobne som nikdy neskusal, som uchylak a zrno milujem.

Urcite sa R09 hodi pre spracovanie akychkolvek filmov SF. Vyhodou je samozrejme prerusovanie vodou a neutralny ustalovac.  Toto uz vyskusane mam a funguje to dobre.

R09 je dobra vyvojka, nie je vsak vsemocna.

------------------

Este na doplnenie:

Adox zacal ponukat Adonal, co je Rodinal podla poslednej receptury Agfa z roku 2004. To je len pre pochybujucich ...

Dnes som si dal dva paraleny. Cely ten plast tabletiek a nejky praci prasok k tomu je tiez vlastne Rodinal :)


Tento příspěvek byl upraven od keko: 24 leden 2016 - 21:01:03

  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 leden 2016 - 15:08:36

"R09 je dobra vyvojka, nie je vsak vsemocna."

ano, třeba já jsem pohořel na životnosti koncentrátu, sem tam bledý plan a poslední najdete úplně čirý, NEŽ MI DOCVAKLO, ČÍM TO JE  může se stát a proto jsem se rozhodl ji aktuálně nepoužívat

no, obrečel jsem to


  • 0

#11 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 25 leden 2016 - 11:34:39

"R09 je dobra vyvojka, nie je vsak vsemocna."

ano, třeba já jsem pohořel na životnosti koncentrátu, sem tam bledý plan a poslední najdete úplně čirý, NEŽ MI DOCVAKLO, ČÍM TO JE  může se stát a proto jsem se rozhodl ji aktuálně nepoužívat

no, obrečel jsem to

Úplně stejně u mě.


  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 leden 2016 - 12:20:50

!

jistý chemik goro z hradce, který je letitým předsedovým asistentem a vše chemické je pro něj prosté a intuitivní - což má keko asi podobně, provedl už před lety úspěšné zkoužky s vlastní vývojkou: "parodinalem", právě doň loupe ty prášky z lékárny

běžně jej využívá, ovšem na zdejších stránkách se nevyskytuje

nabízel nám odbornou pomoc a zaškolení, ale kupříkladu já do toho nešel, zůstanu u komerčně koupitelných vod


  • 0

#13 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 25 leden 2016 - 12:25:01

!

jistý chemik goro z hradce, který je letitým předsedovým asistentem a vše chemické je pro něj prosté a intuitivní - což má keko asi podobně, provedl už před lety úspěšné zkoužky s vlastní vývojkou: "parodinalem", právě doň loupe ty prášky z lékárny

běžně jej využívá, ovšem na zdejších stránkách se nevyskytuje

nabízel nám odbornou pomoc a zaškolení, ale kupříkladu já do toho nešel, zůstanu u komerčně koupitelných vod

Vím o tom, recept mám, ale ani v tomto případě není garantována životnost. Co si tak pamatuju.


  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 leden 2016 - 12:31:08

vždy si namíchá, když je zapotřebí vyvolávat, stabilní to jistě není

je to dobrodruh


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Rodinal, R09, HC-110, hc 110

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních