- - - - -

Volná páčka a spoušť u Prakticy

#1 Katey

Publikováno 29 leden 2016 - 15:24:51

zdravím :) ,

jsem absolutní začátečnice ( tzn. že jsem ráda, že si vyměním film a možná nezkazím i vyvolání filmu :D ) , a.. mám problém. Začala jsem fotit na Prakticu B100, je tam novej film, pár snímků a chtěla jsem vyfotit další, páčku natáhla a nic. Páčka je volná, spoušť taky, nereagují na nic, nekladou žádnej odpor. Nevím, kde může být chyba? Poradíte někdo, co mám podniknout? Děkuji!

#2 kapros1

kapros1

• LocationJenčice

Publikováno 29 leden 2016 - 16:49:28

To je divné. Nejlépe poznamenat si kolik jsi nafotila snímků a opatrně film natočit zpět. Ale tak aby jsi jej nezatáhla do kazety. Jakmile ucítíš, při zpětném převíjení, uvolnění tahu tak přestaň navíjet. Pak můžeš otevřít zadní stěnu a podívat se zda při natahování páčkou se otáčí váleček s rohatkou a navíjecí cívka. Pokud ne tak svěřit k odborné opravě. Po opravě můžeš vložit načatý film a počet naexponovaných snímků, při nasazené krytce objektivu a v zešeřelé místnosti odexponovat. Tak se dostaneš více méně na místo, kde film ještě není exponován. Lépe je udělat o jednu, dvě exposice s krytkou více, abys měla jistotu, že nebudeš mít nějaké snímky přes sebe.

#3 Nakadah

Nakadah

• LocationOstrava

Publikováno 29 leden 2016 - 18:10:53

No a závěrka jde pákou znovu natáhnout bez odporu, spoušť stisknout a závěrka cvakne? Pokud jo, tipoval bych možná přetržený film. Tohle už se mi taky povedlo...ale při prvním snímku.

A pokud ne, a závěrka natáhnout pákou nejde, tak je chyba v mechanismu.

#4 Katey

Publikováno 29 leden 2016 - 20:55:15

Takže, děkuji za rady.. Film jsem natáhla zpět, kryt otevřela a.. ano, páčka bez odporu stále, poušt úplně volná. Nic se nezměnilo, takže problém v mechanice? :(

#5 Nakadah

Nakadah

• LocationOstrava

Publikováno 29 leden 2016 - 21:32:22

Bude to problém v mechanice, něco jako tady http://www.rileyelf....co.uk/Praktica/ (anglicky). Snad se tady najde někdo kdo bude umět poradit někoho na opravu. Otázka je ovšem rentabilita opravy...aby nevyšlo levněji sehnat jinou.

#6 Katey

Publikováno 29 leden 2016 - 21:59:23

Byl to dárek od kamaráda, který je teď v cizině.. takže srdcovka, navíc ji mám krátko a.. už jsem se do ní zamilovala! :D No, mám známou na umělecké škole, vezme mi ho a učitel si s tím třeba poradí.. Nicméně děkuji, aspoň vím, co a jak :)

#7 kapros1