Přejít na obsah


Fotka

Magnifax 3 a multigradační filtry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 8mmichal

8mmichal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2016 - 15:37:54

Ahoj,

 

jelikož se barevná hlava Color 3 a Magnifax 3 nemají rádi, uvažuju o koupi Ilford multigradačních filtrů. Filtry se vkládají do šuplíku s mléčným sklem, který má rozměry cca 12x12 cm. Mohu použít sadu, která má rozměry 8,9 x 8,9 cm?

 

Pokud ne, můžete mi prosím poradit, jaké jsou varianty pro Mag 3?

 

Díky!

Michal


  • 0

#2 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 16 únor 2016 - 15:58:45

Sada 8.9×8.9 použít nejde, utíkalo by kolem bíle světlo. Je třeba vzít větší filtry (tuším, že se dělají 15×15) a oříznout si je.

 

Ahoj,

 

jelikož se barevná hlava Color 3 a Magnifax 3 nemají rádi, uvažuju o koupi Ilford multigradačních filtrů. Filtry se vkládají do šuplíku s mléčným sklem, který má rozměry cca 12x12 cm. Mohu použít sadu, která má rozměry 8,9 x 8,9 cm?

 

Pokud ne, můžete mi prosím poradit, jaké jsou varianty pro Mag 3?

 

Díky!

Michal


  • 0

#3 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 16 únor 2016 - 16:06:26

Pokud nezvětšuješ ze 6x9 tak stačí ty menší filtry. Používám na 6x6 a kinofilm. Mám na matnici zvětšováku rámeček z kartónu do kterého je vkládám aby byly uprostřed.


  • 0

#4 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 16 únor 2016 - 16:56:08

Proc se nemaji radi? Mam barevnou hlavu (nejakou) Meopta na Magnifaxu 3 a funguje to. Jen se upilovalo trochi hliniku. Nebo je tam jiny zadrhel?
  • 0

#5 8mmichal

8mmichal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2016 - 19:43:22

Pokud nezvětšuješ ze 6x9 tak stačí ty menší filtry. Používám na 6x6 a kinofilm. Mám na matnici zvětšováku rámeček z kartónu do kterého je vkládám aby byly uprostřed.

Díky! Takže v tom šuplíku s matným sklem máš rámeček a na ten kladeš filtry? Z čeho máš rámeček vyrobený?

Díky za rady.


  • 0

#6 8mmichal

8mmichal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2016 - 19:56:09

Proc se nemaji radi? Mam barevnou hlavu (nejakou) Meopta na Magnifaxu 3 a funguje to. Jen se upilovalo trochi hliniku. Nebo je tam jiny zadrhel?

No, jednak to teoreticky nejde. Řešilo se to tady a je potřeba "distanční vložka", kterou asi již v dnešní době neseženu. Jakou máš hlavu?

 

Ze srandy jsem to teda zkusil, odstranil jsem horní část se žárovkou, kondenzátory jsem nechal, jen jsem musel odstranit to průhledné sklo hned pod žárovkou. Ono to tam jakž takž sedí, není to ale nijak upevněno či přišroubováno. Nevěřím, že to tak být má. A to se nebavím o vzdálenosti od roviny filmu atd...


  • 0

#7 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 16 únor 2016 - 20:10:36

Tuhle : https://www.google.c...NDzT6Eiy9hRYcM:
  • 0

#8 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 16 únor 2016 - 20:11:39

Bez kondenzoru samozrejme
  • 0

#9 8mmichal

8mmichal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2016 - 20:29:38

Takže máme tu stejnou. Jak ji tam máš upevněnou? 


  • 0

#10 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 16 únor 2016 - 20:44:57

Mám na matnici položený a průhlednou lepící páskou k ní zlehka přichycený, z hrubého kvalitního kartonu vyrobený čtvereček s vnějšími rozměry matnice ve kterém je uprostřed vyříznutý čtvereček odpovídající velikosti menších flitrů. Do něho filtry vkládám aby po matnici nejezdily. Stačilo by samozřejmě položit doprostřed matnice.


  • 0

#11 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 16 únor 2016 - 21:00:59

Mam jo upevnenou tema puvodnima sroubama od kondenzorove nastavby. Je jima ale jenom sevrena.
  • 0

#12 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 18 únor 2016 - 19:58:17

Často držím filtry těsně pod objektivem. V případě multigradačního osvitu mi to přijde i jednodušší a jistější, že si při výměně filtru nehnu se zvětšovákem.


  • 0

#13 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 2 březen 2016 - 13:19:05

Ahoj.

 

Mamm Magnifax 3a a hlavu Color 3. Rad bych to nejak pouzil soucasne, coz oficialne nejde. Marfi K pise, ze to pouziva bez kondenzoru a ze je potreba neco vypilovat. Zkousel jsem to ... vadi tam nabodovany plech po kterem jezdi suplik na gradacni filtry. Cili to by se dalo upravit. Otazka je, jak potom tu hlavu vycentrovat ...

Mimo to, koukal jsem na film Fotograf o Janu Saudkovi ... cca v 50 min. jsou zabery to fotokomory. Dal bych ruku do ohne za to, ze tam ma zvetsovak Magnifax 3 a na nem nasazenou Color 3. Ma tam ale kondenzorovou skrin i s kondenzorem, je to v zaberu jasne videt. A mezi tou skrini a hlavou ale jeste nejaky mezikus. 

Zkousel jeste nekdo tyto dve veci sesadit dohromady?

 

Dik pop


  • 0

#14 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 2 březen 2016 - 13:34:22

 Takhle to má vypadat. tohle je tedy na M4, ale na M3 to funfuje stejně, jen se v horním rámu zvetšováku musí trochu pilovat, aby hlava pěkne zapadla. Celý kondenzor a všechno prijde sundat, zadné mezikusy. 

8f2b63dedb63t.jpg


  • 0

#15 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 2 březen 2016 - 13:50:28

Konkrétně takto. Ten je můj.

 

Přiložený soubor  643493066fd188732ca2362da9daa3fa.jpg   38,53K   29 Počet stažení

(fotka je původního majitele)


  • 0

#16 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 2 březen 2016 - 15:22:57

A jo taaaaak. Tak ted uz to chapu ... tak to pujde a ani neni treba pilovat moc ...

 

MGF4 mam taky, ale bez podia na film, cili k prdu ..  

 

Spis me zaujal ten Saudkuv vehement .. :) 


  • 0

#17 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 2 březen 2016 - 15:44:10

Jeste jsem se taky v navodu docetl, ze se kondenzorova skrin s barevnou hlavou pouzivat ma. Ale tam se jedna o hlavu Meochrom, takze nevim, jakej je rozdil mezi ni a Color 3. Jestli ma Meochrom michaci komoru, ktera zajisti skutecne rovnomerne osviceni plochy ... nicmene s touto upravou je to skutecne temer totozne s MGF4. Presneji, kdyz hlava dosedna na horni ram MGF3 tak je oproti MGF4 asi (hrube okometricky mereno) o 1-2mm vys. Ale to by snad nejak neovlivni vysledek. Jde prece "jen" o homogenni rozptyl svetla....


  • 0

#18 8mmichal

8mmichal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 listopad 2021 - 21:02:04

Konkrétně takto. Ten je můj.

 

attachicon.gif643493066fd188732ca2362da9daa3fa.jpg

(fotka je původního majitele)

ahoj, po letech od položení tohoto dotazu jsem se dostal k přestavbě Magnifaxe 3 s barevnou hlavou Color 3. Zbrousil jsem ty dva kousky, které u M3 překážely a hlava pěkně sedí a vše funguje ok.

Co ale řeším, je brutální parazitní světlo, které teď proniká skrze vložku ven na stěny fotokomory – používám míchací komoru na 6x9 a ta komora přímo prosvítá skrze velké mezery ve vložce ven. Jak jsi tohle vyřešil? Nebo řešil tady někdo stejnou věc? 

 

U Magnifaxe 4 je toto patrně řešeno masivnější vložkou, která nepropouští světlo...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních