Přejít na obsah


Fotka

Otisky prstů na filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 fildix007

fildix007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 únor 2016 - 21:18:30

Ahoj všichni, potřeboval bych se na něco zeptat.. Koupil jsem si metráž Fomapanu 100. Bohužel jsem měl nějaké problémy s tím, že foťák trhal film z kazety pryč, ale to už jsem vyřešil tak, že jsem to tam přilepil lepší izolepou. Nicméně když jsem ten film různě navíjel a převíjel, tak jsem nemohl zabránit tomu, abych tam nenechal nějaké otisky prstů. Ovlivní to nějak kvalitu negativu? Pokud ano, jak tomu mám příště zamezit? Zvětšuju na papíry Fomaspeed 10x15. Používám univerzální vývojku Foma. Díky za odpovědi.


  • 0

#2 Chain

Chain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationTřebíč
Reputace: 4

Publikováno 24 únor 2016 - 21:28:03

Nabízí se replika z filmu: Šéfe, žádný otisky! Pracoval v rukavicich!!!
  • 0

#3 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 24 únor 2016 - 21:46:27

Jak to budeš volat? Pokud doma, přednamoč s kapkou smáčedla.
  • 0

#4 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 24 únor 2016 - 23:01:47

Jedná se o problém skoro každého začátečníka. Časem si na otisky ani nevzpomeneš. Většinou stačí si omýt ruce od potu a popřípadě mastnoty a řádně osušit. Samozřejmě si je nemazat. Pro jistotu by jsem ještě dodal, že velmi výhodné jsou rukavice antistatické. Jsou sice dražší, ale vyplatí se. Lze je použít i u pozitivního procesu, BACHA na rukavice bavlněné. Ty pouštějí chlupy. V nouzi pomůže rukavice vyprat.  ach jo. Kdyby tak existovala temná, když jsem začínal.  To by jsem neměl tolik otisků na negativu a pozitivu.


  • 1

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 25 únor 2016 - 00:14:00

Mozno preto, ze mi cez ruky preslo filmov doslova tisice, mam naucene ako film chytat s co najmensimi dosledkami.

Film chytam bud za tie casti, ktore budu vo finale odstrihnute, alebo vyhradne za podlozku. Nech uz je to ako chce, cit cez rukavice nemas a napriklad prelozit film do nahradnej kazetky znamena zvinut ho do malej rolocky maleho priemeru, v rukaviciach neurobis.  V pripade, ze zostane nejaky daktyl na filme, tak vyhradne na strane podlozky. To sa da jednoducho zotriet.

Vyvolany film sa chyta zasadne v rukaviciach, kedze spracovavame farebne negativy, bavlnene rukavice nie su na zavadu, ICE pripadny chlp, ci prach odstrani. Ale kupujeme si tie "filmarske".

Uplne unikatne mam niektore dochovane negativy z rannej mladosti, na ktorych sa nachdzaju stopy prstov zaondiatych od ustalovaca este z predosleho filmu. A tak od vtedy viem, ze ruky maju byt vzdy riadne umyte a nekutocne suche. Ani tak sa potom nesmie prst dotknut emulznej strany.

Pretoze si myslim, ze kazda manipulacia s filmom ma na vysledok vplyv, kupujem si skratka filmy naspulkovane. Mam pocit, ze v pripade Kodaku by som neusetril ani cent. Ine je to s plochymi filmami, s ktorymi manipulujes este pred fotenim, tie su tak velke, ze pokojne obetujem tie dva milimetre po obvode, ktore aj tak nebudu exponovane.


  • 1

#6 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 25 únor 2016 - 09:02:15

Ahoj, ja s filmami manipulujem až pri vyvolávaní, keďže na zvitky metráž nemám, ale osvedčili sa mi lekárske vynilové chirurgické rukavice. Mám v nich dostatok citu aby som s filmom pohodlne mohol manipulovať, nešmýka sa to a nemám problém so žiadnymi otlačkami.


  • 0

#7 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 únor 2016 - 17:27:57

Ako hovorí Otecčasu a Keko, dôkladne umyté ruky mydlom, žiadne tekuté mydla a pod. a dobre osušené. Na vloženie filmu do tanku úplne ideálne a nič iné netreba.


  • 0

#8 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 25 únor 2016 - 20:08:01

Jak psali přede mnou. Umyté, suché ruce a správně uchopit film. Dělám to tak, že si  odvíjím krycí pás a zespodu bříšky prstů hledám začátek filmu. Jakmile jej najdu, přehnu krycí pás asi o dva cm a svitek držím mezi palcem a ostatními prsty tak aby se nemohl rozbalit. Cívku mám položenou na stisknutých stehnech.  připravenou zaváděcími konci spirály a za pomoci ukazováku

levé ruky okraj filmu zavedu do spirály. Pak film uchopím mezi palec a ukazovák pravé ruky a film jemně zavádím tak daleko jak to jde. Pak přejdu na kývavý pohyb ve výřezu spirály na nějž je konstruována. Používám vývojnici JOBO 1000.

Při troše cviku to jde velice snadno a plocha filmu se nedostane do styku s rukou.


  • 0

#9 fildix007

fildix007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 únor 2016 - 23:21:29

Díky moc všem za odpovědi! Jasně, volám doma, takže to smáčedlo bych mohl zkusit, ale jak dlouho ho tam mám nechat? To je jedna věc.. Teď to chytání.. Chirurgické rukavice mám, dobrý nápad. Taky tady někdo psal o speciálních rukavicích k tomuto účelu.. Nevíte náhodou kde je sehnat? Můj problém byl s rukama ten, že jsem je měl vpohodě, čistý suchý... Ale potom jsem se začal vztekat, protože mi tam cosi nešlo a úplně jsem se u toho zpotil :-)
  • 0

#10 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 26 únor 2016 - 07:08:27

Díky moc všem za odpovědi! Jasně, volám doma, takže to smáčedlo bych mohl zkusit, ale jak dlouho ho tam mám nechat? To je jedna věc.. Teď to chytání.. Chirurgické rukavice mám, dobrý nápad. Taky tady někdo psal o speciálních rukavicích k tomuto účelu.. Nevíte náhodou kde je sehnat? Můj problém byl s rukama ten, že jsem je měl vpohodě, čistý suchý... Ale potom jsem se začal vztekat, protože mi tam cosi nešlo a úplně jsem se u toho zpotil :smile:

http://www.hama.cz/h...-velikost-9-10/


  • 0

#11 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 26 únor 2016 - 11:41:55

Díky moc všem za odpovědi! Jasně, volám doma, takže to smáčedlo bych mohl zkusit, ale jak dlouho ho tam mám nechat? To je jedna věc.. Teď to chytání.. Chirurgické rukavice mám, dobrý nápad. Taky tady někdo psal o speciálních rukavicích k tomuto účelu.. Nevíte náhodou kde je sehnat? Můj problém byl s rukama ten, že jsem je měl vpohodě, čistý suchý... Ale potom jsem se začal vztekat, protože mi tam cosi nešlo a úplně jsem se u toho zpotil :smile:

Já používám bavlněné rukavice od Rossmanna, cena 49,- Kč za jeden pár.


  • 0

#12 fildix007

fildix007

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 únor 2016 - 12:17:48

Zkusil jsem si koupit ty od toho Rossmanna,akorát doufám, že to na filmu nezanechává chloupky z bavlny.. Ale pokud s tím máš dobré zkušenosti, pak by to mohlo být ok.
  • 0

#13 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 26 únor 2016 - 12:44:47

Zkusil jsem si koupit ty od toho Rossmanna,akorát doufám, že to na filmu nezanechává chloupky z bavlny.. Ale pokud s tím máš dobré zkušenosti, pak by to mohlo být ok.

S chloupky jsem problém zatím neměl. Film beztak před založením do skeneru nebo zvětšováku ofouknu balónkem, takže by to nemělo mít vliv.

Můžeš je zkusit před prvním použitím vyprat, čímž se snad případná produkce chloupků sníží na minimum.


  • 0

#14 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 26 únor 2016 - 18:13:05

Ja sice filmy nenavijam, mam aj navijacku, ale nikdy som sa k tomu nedostal, ale myslim si, ze pH pokozky cloveka a zasadita vyvojka sa vzajomne vymazu vo vyvolavacom tanku, asi by som sa nebal, nikdy som nevidem ziadne otlacky na vyvolanom filme ked som ho zakladal do fotaku z kazety, po vyvolani len cierno cierna tma, a to teda na ten zaciatok filmu riadne capem prstami
  • 0

#15 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 26 únor 2016 - 22:39:05

Tam tie otlacky, samozrejme, nevadia. Ale pri previjani filmov sa udeju "nejake" zmeny, ktore bez akejkolvek hlbsej logiky film poznacia. Na CB filmoch sa to asi nepozna, ale farebne sa zmenia. Nevidis to na jednom filme, mozno ani na piatich, ale po case si vsimnes, ze tie tvoje su trochu ine. Je to len taky blby pocit, ale staci, aby vyvolali pochybnost.

Urcite som v stave zacat sa navijanim filmov zaobrat, ale to iba v jednom jedinom pripade. A to je Doble-X v metrazi z plechovej krabice, ktoru si sam otvorim. Myslim, ze sa to tak skoro nestane a opakujem, ked 36 obrazkovy kinofilm stoji tolko, kolko stoji primerane mnozstvo z metraze, nema to (pre mna) u ostatnych filmov opodstatnenie.

Dufam, ze som nesposobil nikomu bezsennu noc, to by som nechcel. Naopak, budem rad, ked mi bude ktokolvek so svojimi skusenostami oponovat.


  • 0

#16 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 26 únor 2016 - 22:44:07

.

o(tisk) prstu je vecsinou nic proti otisku autora


  • 0

#17 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 26 únor 2016 - 22:53:45

Tam tie otlacky, samozrejme, nevadia. Ale pri previjani filmov sa udeju "nejake" zmeny, ktore bez akejkolvek hlbsej logiky film poznacia. Na CB filmoch sa to asi nepozna, ale farebne sa zmenia. Nevidis to na jednom filme, mozno ani na piatich, ale po case si vsimnes, ze tie tvoje su trochu ine. Je to len taky blby pocit, ale staci, aby vyvolali pochybnost.
Urcite som v stave zacat sa navijanim filmov zaobrat, ale to iba v jednom jedinom pripade. A to je Doble-X v metrazi z plechovej krabice, ktoru si sam otvorim. Myslim, ze sa to tak skoro nestane a opakujem, ked 36 obrazkovy kinofilm stoji tolko, kolko stoji primerane mnozstvo z metraze, nema to (pre mna) u ostatnych filmov opodstatnenie.
Dufam, ze som nesposobil nikomu bezsennu noc, to by som nechcel. Naopak, budem rad, ked mi bude ktokolvek so svojimi rskusenostami oponovat.

Neviem, ci to tak tvrdo nazvat akymsi oponovanim, mal som za to, ze sa jedna o negativny bw proces, tu sme na jednej lodi, tu som rad doma medzi rovnako "postihntymi", tie odtlacky som ja osobne nikdy nevidel pri bw filmoch, ktore som si vyvolaval a vyvolavam sam, takze je to tak trochu burka v pohari vody teda pre mna, a ta radost z filmu a papiera je uzasna, som konecne po skoro dvoch rokoch zvacsoval surveilance, co som nan tak hromzil ze az a verte mi, ze som ten film potme inak omakal (osahaval), sa to inak tocilo ci krutilo, ale po zvacsovani mi padla huba dole, ten film ma dostal, ale k veci ked to nebude chalan ohmatavat ako mnamenkovsku babu, tak by to malo byt ok, to mi pripomenulo, ze musim nieco hodit do scanu, som vdacny, ze tu mozem santit (dovadet), tak to trosku dlzim vsetkym
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních