Přejít na obsah


Fotka

HELOMAR 180mm 3,5 - 44


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 staton

staton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 March 2016 - 12:33:42

Zdravím,

zakoupil jsem v bazaru starý objektiv. Jedná se o HELOMAR 180 3,5 - 44. Pěkný kousek a clona funkční 18lamel.

Předpokládám VF objektiv.

Má někdo prosím údaje k tomuto?? neb nemohu najít!!

Děkuji


  • 0

#2 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 4 March 2016 - 12:59:08

Tak to gratuluji. Původně sjem se aukce chtěl zúčastnit, ale na nějaké anglickém fóru jsem se dočetl pouze to, že to byl low cost objektiv pro vf fotoaparáty.

Jak moc je low cost a projeví se to na fotkách nevím, ale říkal jsem si, že ho nechám jiným :).

 

Jsem zvědav na fotky, které s ním pořídíte.


  • 0

#3 staton

staton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 March 2016 - 17:33:58

Tak zatím mě trochu v mém bádání posunul pan Vavřík,

který byl tak laskav a sdělil mi, že měl  podobný objektiv v rukách a že můj HELOMAR 180/3,5, by snad mohl být speciál pro letecké vojenské a kartografické kamery.

 

Tak se nyní snažit dopátrat údajů o objektivu v tomto směru, ale zatím marně.


  • 0

#4 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 10 March 2016 - 18:25:39

Helomar 3,5/10,5 byl jedním z objektivů, které se dodávaly k fotoaparátu Bessa 6x9 s dálkoměrem. V podstaté to bylo něco hodně podobné objektivu Voigtar, také prostý 3-čočkový triplet. Jelikož to byl náš rodinný aparát, tak jem s ním taky fotil. Pokud se pamatuji, tak ostrost nic moc. Byla to nejlevnější varianta této Bessy, o dvě stovky víc stála (v r. 1937) Bessa s dokonalejším Skoparem a o 400 víc pak Bessa s Heliarem.


  • 0

#5 staton

staton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 March 2016 - 20:26:00

Máte určitě pravdu s těmi cenami a opt. kvalitou.  Jen se mi nejedná o Helomar 105 nýbrž Helomar 180. Pro představu, jeho hmotnost cca. 0,5kg, odhadem. průměr čočky cca. 65mm. To jen tak od stolu pro vizuální srovnání s tím Helomarem 105. Ale možná je ve stejné optické kvalitě? Zatím nemám možnost vyzkoušet.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních