Přejít na obsah


Fotka

Prací tryska

praní kinoflimu

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 9 březen 2016 - 19:41:50

V tématu ohledně praní filmů mě navnadilo vypírání ve vývojnici pomocí provzdušněné vody. Tak jsem si udělal nějaký návrh od ruky a můj soustružník mi to vyrobil.

Rád bych se s tím tedy pochlubil.

 

8owjA.jpg

 

CG2W7.jpg

 

FZxLV.jpg

 

I20oS.jpg

 

Původně jsem to chtěl z PA6, ale ten bohužel nasakuje vodu a zvětšuje rozměr. Takže mi to soustružník vyrobil z POM-C, což bylo trošku nečekané. Jelikož se ten materiál podobá už spíše teflonu a nedá se ničím rozumně slepit. Proto ty dva šroubky. Znovu bych to už asi nechal vyrobit trošku jinak (asi šroubovací do sebe a nebo z jednoho kusu a dovnitř vlisovat trubičku).

 

 

Průtok na videu je 2l/min, maximální průtok tou 3mm tryskou je 6l/min. Ale to už je pořádný šumák. Vzduch se dovnitř přisavá pomocí dvou kanálků z límce. Na konci je 1/2" závit pro napojení přímo na hadici ze sprchy. Pak už se to jenom zasune do trubky vývojnice (Plastimat) a pereme. Ostrá zkouška bude zítra...

Přiložený soubor (y)


  • 9

#2 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 9 březen 2016 - 23:28:23

Šumné zařízení... :-P :-P


  • 0

#3 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 10 březen 2016 - 19:26:39

hmm to by chcelo skusit 3d tlac:)


  • 0

#4 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 10 březen 2016 - 20:10:00

Řekl bych, že to funguje velmi dobře. Nechal jsem to asi 10 minut prát vodou o teplotě 20-21°C. 

 

 

Z ničeho jsem nějaký ani drobný zápach ustalovače necítil, ani z nádoby, ani z cívek, nic. Jenom prostě voda.


  • 0

#5 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 10 březen 2016 - 20:23:08

hmm to by chcelo skusit 3d tlac:)


Už se na tom pracuje. :) až bude hotový poreferuju.
  • 0

#6 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 11 březen 2016 - 11:15:54

Paradni inzenyyring, gratuluji. Jak vysoko jsou ty nasavaci dirky od konce trysky, jinymi slovy, jak hluboko to lze ponorit, aby byl jeste nasavan vzduch? Hadam, ze ty vypiraci hadice od Patersonu asi neprovzdusnuji (coz je cini dosti predrazenym zbozim). Anebo slo by vyrobit neco podobneho pro vyvojnice na 5 filmu? Coz by mozna znamenalo dat nasavaci mezistupen nekde vys, ale nevim, jestli by to tak fungovalo. Jen jsem zvedav, zustavam u rucniho machani, kapku se obavam o stalost teploty, i kdyz mam ve sprchovaku zpetnovazebni regulator. Jinak nejsem si jist, zda cichova zkouska je dostatecnym posouzenim vyprani, cimz nevyjadruji zadne obavy k ucinnosti teto metody.


  • 0

#7 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 11 březen 2016 - 11:39:53

 

hmm to by chcelo skusit 3d tlac:)


Už se na tom pracuje. :) až bude hotový poreferuju.

 

ako to urobis ? "prekreslis" ten vykres prekreslis do formatu co zozerie 3D tlaciaren ? 


  • 0

#8 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 11 březen 2016 - 12:09:35



hmm to by chcelo skusit 3d tlac:)

Už se na tom pracuje. :) až bude hotový poreferuju.
ako to urobis ? "prekreslis" ten vykres prekreslis do formatu co zozerie 3D tlaciaren ?
Překreslím v Autocadu , předvedu na 3d a vyjedu to jako STL soubor. Který se až pak následně da do programu který jej spolkne a přemuchlá pro 3d tiskárnu.
  • 0

#9 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 11 březen 2016 - 12:14:58

 

 

 

hmm to by chcelo skusit 3d tlac:)

Už se na tom pracuje. :) až bude hotový poreferuju.
ako to urobis ? "prekreslis" ten vykres prekreslis do formatu co zozerie 3D tlaciaren ?
Překreslím v Autocadu , předvedu na 3d a vyjedu to jako STL soubor. Který se až pak následně da do programu který jej spolkne a přemuchlá pro 3d tiskárnu.

 

a podelis sa s nami o ten vykres?:)


  • 0

#10 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 11 březen 2016 - 12:16:08

Foma k praní píše 30min při teplotě vody <15°C a nebo 15 minut při teplotě >15°C. Mě to oscilovalo jak sem psal 20-21°C. Výška sacích kanálů nad koncem trysky je patrná z výkresu - 42mm.

Sací schopnost sem netestoval, ale chová se to prostě jako vodní vývěva. Klidně by to zvládlo dle mého soudu i mnohem větší délku.


  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 březen 2016 - 18:36:21

nedávno jsem sledoval dokument o tryskových letadlech-motorech a ta paralela je jasná, proudí to podobně

:-)


  • 0

#12 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 27 červen 2016 - 12:43:17

Pánové tak jak? Už to někdo spáchal na 3D tiskárně?

 

Aktuálně zkouším postup praní filmů jenom ve 12l vody, anžto se snažím vodou šetřit. Peru 10-15minut tak, že 12V čerpadlo honí temperovací vodu přes vývojnici pořád dokola.

Do vody jsem přidal na těch 12l špetku jedlé sody (asi 5g). Někde na internetu jsem četl pojednání o praní filmů a dočetl jsem se tam o neutralizaci sirných sloučenin z ustalovače

do neškodných sulfátů právě to sodou. Po pravdě nevím jestli to dělám dobře, ale aspoň mám krásně rovné negativy. Jak po délce tak i na šířku. Bez sody zůstane negativ na šířku vyklenutý.


  • 0

#13 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 27 červen 2016 - 12:57:09


Aktuálně zkouším postup praní filmů jenom ve 12l vody, anžto se snažím vodou šetřit.

Pro ušetření vody (a času) lze doporučit Ilfordí postup praní filmu. Ten se dá ještě upravit tak, že se místo překlápění používá pístový pohyb cívkou v otevřené vývojnici.


  • 1

#14 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 27 červen 2016 - 21:26:53

Aktuálně zkouším postup praní filmů jenom ve 12l vody, anžto se snažím vodou šetřit.

Pro ušetření vody (a času) lze doporučit Ilfordí postup praní filmu. Ten se dá ještě upravit tak, že se místo překlápění používá pístový pohyb cívkou v otevřené vývojnici.
Pouzivam tez a doporucuji. Spotreba praci vody se tak pohybuje kolem 5 litru u vyvojnice na dva kinofilmy a ani po nekolika letech nepozoruju degradaci negativu vlivem spatneho vyprani.
  • 0

#15 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 červen 2016 - 06:00:04

http://www.ilfordpho...31237291446.pdf

 

No popravdě se mi až nechce věřit, že to stačí. Celkem 3x vyměnit vodu a postupně překlopit 5x + 10x + 20x a pak lázeň se smáčedlem.

To je jenom nějakých 1,5l vody na Plastimatku.


  • 0

#16 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 28 červen 2016 - 07:56:35

http://www.ilfordpho...31237291446.pdf

 

No popravdě se mi až nechce věřit, že to stačí. Celkem 3x vyměnit vodu a postupně překlopit 5x + 10x + 20x a pak lázeň se smáčedlem.

To je jenom nějakých 1,5l vody na Plastimatku.

Pro klid duše tomu taky nevěřím a výměn dělám 5-6. 10x, 20x, 30x, 50x, 70x...podle nálady. :-)


  • 0

#17 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 28 červen 2016 - 08:59:51

Vážený kolego Nakadahu, měl bych upřímný zájem o jeden kus Vaší prací trysky s průměrem pro klasické víko Multi Tank 2 JOBO Type 2400. Vlastním již po mnoho let JOBO Cascade, ale kvalita a hlavně uhličitanová tvrdost naší vody spolu s pevnými částicemi v ní obsaženými jej odsunula do skříně komory. Váš systém půjde provozovat i z jednoúčelové tlakové nádoby od zahradního postřikovače s recyklací čisté prací RO vody. Prosím i o případnou informaci na TK či  na E-mail. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#18 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 29 červen 2016 - 05:04:57

http://www.ilfordpho...31237291446.pdf
 
No popravdě se mi až nechce věřit, že to stačí. Celkem 3x vyměnit vodu a postupně překlopit 5x + 10x + 20x a pak lázeň se smáčedlem.
To je jenom nějakých 1,5l vody na Plastimatku.

Pro klid duše tomu taky nevěřím a výměn dělám 5-6. 10x, 20x, 30x, 50x, 70x...podle nálady. :-)
Ja delam 5x, 10x a potom 3 x po dvaceti otocenich, nakonec jeste destilka se smacedlem.
  • 0

#19 denny

denny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 leden 2017 - 23:01:22

 

 

 

hmm to by chcelo skusit 3d tlac:)

Už se na tom pracuje. :) až bude hotový poreferuju.
ako to urobis ? "prekreslis" ten vykres prekreslis do formatu co zozerie 3D tlaciaren ?
Překreslím v Autocadu , předvedu na 3d a vyjedu to jako STL soubor. Který se až pak následně da do programu který jej spolkne a přemuchlá pro 3d tiskárnu.

 

nadhera! mohl bych poprosit o ten STL file? 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních