Přejít na obsah


Fotka

Adox Scala 160BW


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 březen 2016 - 18:10:28

Nenašiel som vlákno, do ktorého by som to dal, tak som si dovolil otvoriť nové. Ak som zle hľadal, ospravedlňujem sa

.

Takže: keďže sa mi nedarí zohnať kinofilm Foma R100, ktorý sa mi veľmi páči, a mám stále väčšiu chuť na niekoľko čb diačkov, kúpil som s pomocou gaučovníka (díky) z fotoimpexu film Adox Scala 160 bw.

Dotaz: máte niekto skúsenosť s týmto filmom? Na internete som našiel, že sa vyvoláva v sete Foma.

Vďaka.


  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 březen 2016 - 22:46:24

Keďže sa s odpoveďami rozsypalo vrece :mrgreen: , odpoviem si sám.

 Prvé pokusné zábery, vonku aj s bleskom, fotené Pentaxom ME super s A 4/35-70. Aby sa expozimeter ani závierka nemohli sťažovať, nové baterky.

Všetky zábery sú krásne naexponované, len trochu tmavé. Mám podozrenie, že proklamovaných 160ASA nie je veľmi presné a citlivosť filmu by som typoval tak na 100ASA. Na druhej strane, nakoľko nemám Foma set, ani vývojku LQR, použil som klasickú prvú vývojku FV32 pre inverziu Foma, ktorú bežne používam na DS8 a zvyšok lázne z procesu ORWO 829. Takto úspešne vyvolávam všetky inverzné filmy 8 a16mm, teda ORWO, Svema aj Foma. Robím tak vlastne preto, aby som nemal veľké množstvo fliaš s roztokmi, a tak mám prvú vývojku pre ORWO, Fomu aj Svemu, a ostatné lázne používam rovnaké, už spomínaný proces ORWO 829. Takže miesto 15 flieš mám vlastne len 7.

Ale späť k Adoxu. Z prvých kontaktov s týmto filmom začínam mať silný pocit, že výrobcom filmu je FOMA (asi aj preto tento film nemá v ponuke, export je export). Film je signovaný len dole počtom obrázkom, a to číslami od 1 po 82, teda dve čísla na políčko. Takto signovali filmy len Foma, ORWO a Svema (ak sa mýlim, tak ma opravte.) Hore nie je nič. Aspoň na tom cca 30 cm kúsku som nič nenašiel. A povedal by som to asi tak, že aj podanie obrazu na filme mi veľmi pripomína Fomacke diáky zo starších čias. Ale to je len môj osobný názor.

Ďalšie pokusy zreferujem. Film sa mi páči, asi si ich ešte niekoľko kúpim do zásoby.


  • 2

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 duben 2016 - 10:57:33

Takže druhý pokus.

Ten istý film, tá istá vývojka aj ostatné lázne. Film nafotený do cca polovice Pentaxom ME super a potom MZ5n. Nakoľko pri prvom vyvolaní som použil čas prvej vývojky 10 min. podľa datasetu Fomy a obrázky boli trošku tmavšie, ako by mali byť, ináč OK, predĺžil som teda prvé vyvolanie o 2 minúty (12)  a film je OK, teda podľa môjho názoru.

Čo sa týka pôvodu filmu, prebehol som internet až do omrzenia a nakoniec mi z toho vyšlo, že sa asi predsa len jedná o Agfu, asi Scalu 200 s upravenou citlivosťou na 160 ASA. Kto je však výrobcom filmu nie je mi jasné, lebo pokiaľ viem Agfa ako taká už filmy nerobí (ale možno sa mýlim). S filmom som spokojný, a keď sa mi podarí zohnať ešte niekoľko kaziet budem rád (Miloš, myslí na mňa pri ďalšom nákupe.).

Zistil som ešte jednú vec, že môj Pentax ME super je veľmi opatrný na prepaly, teda pricloňuje trošku viac ako MZ5, typol by som si tak o pol clony, myslím si, že u negatívu je to nepodstatné, ale u diaku je to vidieť. Zase na druhú stranu, keď človek fotí len jedným aparátom, a vyvoláva si to sám, tak korekciou času prvej vývojky to vykoriguje a je to fajn. Urobil som s ním niekoľko desiatok diakov a nevšimol som si to, až teraz, keď možem porovnať na jednom filme.


  • 0

#4 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 6 červen 2016 - 10:32:03

Ahoj, přidám vlastní zkušenost, snad relevantní. Není přími s ADOX SCALA 160, ale AGFA SCALA 200, což jsou zřejmě stejné materiály?

Vyfotil jsem celkem 3 kinofilmy, volat si to nechávám v Praze v Ultralabu. Detaily jsem nedoptával, ale zakázky tohoto typu tam shromažďují jednomu pánovi, který to následně volá doma.

Hlavní zkušenost se týká exponování. První film exponovaný na ISO200 byl podexponovaný. Políčka jsou při promítání celkově tmavá (jako bych zaclonil objektiv), ale rozsah odstínů je poměrně dobrý. Ze strachu o vypálená místa (jako na barevném diáku) jsemse držel při druhém filmu při zemi a exponoval na ISO160. Výzledkem byl opět "zacloněný" film - koukat se na to dá, vidět je vše, ale světlejší to být mohlo. Do třetice "jsem se odvázal" a exponoval jako ISO80. Expozice celého filmu je akorát - není to tmavé a také nejsou vypálená místa. Fotil jsem Canon EOS 30, měření celoplošné se zdůrazněným středem.


  • 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 červen 2016 - 15:42:02

Zaujímavé. S Agfou 200 síce nemám skúsenosť, ale ten Adox 160 exponovaný na nominál vyšiel perfektne, volal som ho v chémii pre Fomu R21, teda prvá vývojka Foma FV32 a zvyšok chémia pre ORWO a film je parádny. Bežne takto volám Super 8. Fotene Pentaxom MZ3 a väčšina s automatom niečo blesk.

Meria ten tvoj EOS dobré, pretože sa mi nezdá, že keď si preexponoval inverziu o 120 ASA, že je film tmavý. Inverzia je práve háklivá na presnú expozíciu (doporučuje sa +-1/3 clony) a viac ako jedna clona je už veľa. Ostatne, bolo by zaujímavé vedieť aj to, ako to človek volal. Ak si presvedčený, že z tvojej strany je všetko OK, tak reklamuj vyvolanie.


  • 0

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 srpen 2016 - 16:07:41

Dnes vyvolaný ďalší film Adox scala 160 v rovnakej chémii, nova návažka, a je to paráda- Som spokojný.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních