Přejít na obsah


Fotka

Kvalita skenu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
66 odpovědí na toto téma

#51 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 26 únor 2017 - 23:32:23

Fabius: Jenom technicka - pokud nekde pouzivam pojem rozliseni, tak tim myslim hodnotu zmerenou na USAF 1951 targetu na konfiguraci, na ktere jsem poridil tu dilci fotku. (A protoze je to zakladni USAF 1951 od Silver Fastu, tak neumim rict skutecne rozliseni u extremnejsiho makra - pouze, ze je to nad 10k DPI).
  • 0

#52 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 26 únor 2017 - 23:37:39

Su skenery, ktore maju plosny CCD a nie su to lacne skenery z Lidlu - napr Fuji SP3000 stoji novy cez 20 000 €. A to je ten, co ma CCD polozenu na piezo aktuatoroch, ktore ho vychyluju tak aby bolo mozne ziskat potrebny pocet bodov. Pri 16-tich skenoch je to 24 milionov bodov z kinofilmoveho policka. Trva to niekolko sekund a postupi sa k dalsiemu policku.

 

Skenovat celu plochu troma prechodmi som nikde nespominal ... Iba som sa snazil upozornit na to, ze ak ma lacny skener iba 1 jednoriadkovy CCD, potom sa po jeho dlzke musia pravidelne striedat fitre (nieco ako RGBGRGBGR...) A ze dobre skenery maju taketo riadky tri a su umiestnen vedla seba tak, ze musi predloha prejst cez jedn, cez druhy, cez treti a kedze kazdemu bodu predlohy sa priradi kazda farba, nemusi nic prepocitavat z nejakej matice udajov ... Ci ide o jednu trilinear suciastku, alebo ide o tri rovnake za sebou (vzdy s inym filtrom) je uz otazka penazi.


  • 0

#53 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 27 únor 2017 - 11:10:54

Měl jsem rozdělaný Canonscan 4400F a uvnitř je tří-rádkový lineární CCD snímač. Viditelné barvy těch řádků přesně jak píše Keko - červený, zelený, modrý.

Optika je sestava ze tří páskových zrcadel, malý objektiv a clona s "úzkou škvírou".


  • 0

#54 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 27 únor 2017 - 19:30:47

keko: mám dojem, že se každý zaměřujeme na jinou část problematiky. Můj pohled je čistě praktický, zajímají mě v první řadě reálné vlastnosti scannerů. To odráží ten fakt, že se skenováním živím.

 

Prakticky všechny běžně dostupné a používané scannery mají 3(6)-řádkový CCD. Příklad s Fuji je zajímavý (minilabové modely jsem nikdy detailněji nezkoumal), ale týká se ho totéž, co jsem psal původně a co jsem chtěl zvlášť zdůraznit. Tedy, že skutečné a deklarované rozlišení scannerů jsou dvě různé věci. Konkrétně ten Fuji SP3000 jsem nezkoumal, ale že by opravdu měl rozlišené 24MPix ... no, o tom mám dost pochybnosti. Diskuse se soudím týkala hlavně modelů, reálně použitelných v prostředí členů TK. Což jsou buď deskové typy jako Epson V750 a podobné, kde jsou výrobcem udávané zcela fantastické hodnoty jako 4800 dpi nebo i více, ale při bližším ohledání se to ukáže jako čirá iluze. Použitelných hodnot přenosu kontrastu dosahují někde kolem 2400 dpi (a i to se musí přimhouřit obě oči a zakrýt je rukama). Na těchto modelech je tedy volba vyššího rozlišení než 1800/2400 dpi zbytečná. Pak jsou tu specializované filmové modely, jejichž typickým zástupcem je nějaký Nikon (Minolt už mnoho v provozu není, ale najdou se). Nikony mají typicky 4000 dpi a jejich skutečné rozlišení by bylo na delší diskusi, každopádně běžné deskové typy výrazně překonávají. Což v praxi nemusí být významné (viz příklady v prvním odkazu - moje příspěvky z r. 2008).

Poznámka na okraj: Nikon LS-9000ED + originální SW (u jiných jsem to nezkoumal) má pozoruhodnou vlastnost při rozlišení 2000 dpi na diáku dělat zajímavé artefakty ("vrásnění"), takže se stejně musí skenovat na 4000 dpi a pak ev. resamplovat.


  • 0

#55 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 27 únor 2017 - 19:38:05

FPL: příklad v odkazu je zajímavý. Už jsem toho na Nikonech naskenoval celkem dost a dělá to na mě dojem, že sken (jak patrona, tak nápis 2R) je trochu pod možnosti toho stroje (možností je několik). Jak přesně byl pořízen ten druhý sken (Mitutoyo)?


  • 0

#56 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 27 únor 2017 - 19:46:28

Pro ilustraci jaká je realita test Nikon 4000ED (modely 5000ED, 8000ED, 9000ED jsou na tom prakticky stejně)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#57 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 27 únor 2017 - 19:47:23

... a Epson na 2400 a 4800 dpi

Přiložený soubor (y)


  • 0

#58 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 27 únor 2017 - 20:27:16

Pro ilustraci jaká je realita test Nikon 4000ED (modely 5000ED, 8000ED, 9000ED jsou na tom prakticky stejně)

 

Koketuji s myšlenkou koupit si scanner na 6x4,5, z toho co jsem tak kde přečetl mi přijde, že jediný Nikon by měl umět celkem použitelné scany, které by pak šlo dál tisknout na inkoustu. Ale cenový rozdíl mezi Nikonem 4000 a 9000 je astronomický, oplatí se to?


  • 0

#59 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 27 únor 2017 - 21:36:31

Lubajs: obávám se, že ne zcela rozumím dotazu. Nikon LS-4000 je kinofilmový model, pro 6x4,5 je k ničemu.

 

Pokud jde o otázku "vyplatí se to?" doporučuji pozorně přečíst co jsem napsal zde:

 

http://www.temnakomo...anie-kinofilmu/

 

(příspěvky 12 září 2008)

 

a zde:

 

http://www.temnakomo...hledovy-skener/

 

(příspěvky 24 listopad 2007)

 

Kvalitu scanneru je třeba posuzovat vzhledem ke dvěma hlavním parametrům:

1. míra zvětšení - z toho plyne potřebné rozlišení. Pro řadu úkolů mohou dostačovat i slušné deskové modely. Zejména vzhledem ke střednímu formátu

2. densita - pro negativy opět může zcela dostačovat slušný deskový model. Pro diapozitivy je to komplikovanější (viz příspěvky v odkazech)


  • 0

#60 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 27 únor 2017 - 22:52:31

FPL: příklad v odkazu je zajímavý. Už jsem toho na Nikonech naskenoval celkem dost a dělá to na mě dojem, že sken (jak patrona, tak nápis 2R) je trochu pod možnosti toho stroje (možností je několik). Jak přesně byl pořízen ten druhý sken (Mitutoyo)?


Scan z Nikonu 9000 byl s filmem ve standardnim 35mm holderu, takze urcite nebyl uplne rovne (ty Velvie jsou na tohle trosku za trest).

To druhe neni scan, ale je to nafocene - mikroskopovy objektiv Mitutoyo 10x (u te spodni casti 20x) namontovany na Nikkor 200/4, nafoceny set desitek snimku s krokem po mikrometru a slozene v Zerene stackeru. To neni na normalni scanovani pouzitelne - slo ciste o to zjistit, co se vlastne z toho filmu da vydolovat - kam az ma cenu se snazit zajit.
  • 0

#61 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 27 únor 2017 - 22:57:42

Lubajs: obávám se, že ne zcela rozumím dotazu. Nikon LS-4000 je kinofilmový model, pro 6x4,5 je k ničemu.

 

...

 

Kvalitu scanneru je třeba posuzovat vzhledem ke dvěma hlavním parametrům:

1. míra zvětšení - z toho plyne potřebné rozlišení. Pro řadu úkolů mohou dostačovat i slušné deskové modely. Zejména vzhledem ke střednímu formátu

2. densita - pro negativy opět může zcela dostačovat slušný deskový model. Pro diapozitivy je to komplikovanější (viz příspěvky v odkazech)

 

Omlouvám se, to mi nedocvaklo, že na nižších verzích Nikonu nelze svitek scanovat.

 

Ta vlákna jsem četl, dodatečně, pár let z5, děkuji za pěkné zpracování ukázek a vysvětlení jak tyhle věci fungují, resp. nefungují. :-P

 

Že se to nevyplatí, je celkem jasné, i kdybych měl dát za jedno nascanované okénko dvě stovky, tak s ohledem na počet, které bude třeba během roku takto zpracovat je investice v řádech mnoha desítek tisíc korun, naprosto nesmyslná.

 

Ale ten G.A.S.... :???: :shock: :-P


  • 0

#62 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 27 únor 2017 - 23:12:36

FPL: pro 9000ED jsem si do běžného držáku se skly vyrobil masku na kinofilm - problém s rovinností to řeší na 95% (vzdálenost mezi skly toho držáku je pořád větší než hloubka ostrosti). Kromě nerovnosti to podobně vypadá po vícenásobném skenu a kromě toho Nikon 9000ED při skenování barvy trpí přehříváním a neostrostí většiny plochy snímku v důsledku toho (asi znáte).

 

U toho Mitutoyo jsem původně myslel, že to je mikroskop + D7200 :) Já jsem na to šel trochu odlišně, ale závěr byl podobný: Nikon sice nepobere 100%, ale zkoušet to jinak nestojí za námahu


  • 0

#63 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 28 únor 2017 - 00:14:19

To odráží ten fakt, že se skenováním živím.

 

 

Ale to ja tiez :)

 

 

 

Konkrétně ten Fuji SP3000 jsem nezkoumal, ale že by opravdu měl rozlišené 24MPix ... no, o tom mám dost pochybnosti.

 

Kecal som, ospravedlnujem sa, Fuji SP3000 vie iba 16,7 MPix ...

Mame totiz este jeden skener (Noritsu S4), ktory robi z kinofilmu viac - teda 30MPix (z 6x9cm 35MPix) . Pamatal som si iba nejaky pomer, tak som strelil bez pocitania. Ale vdaka tebe som si to dal zase na poriadok. Noritsu je trilinear a policko do maxima skenuje asi minutu.


  • 0

#64 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 28 únor 2017 - 10:46:40

Fabius: Presne tak. To prefocovani muze mit smysl pro nekoho, kdo nechce investovat do slusneho filmoveho scaneru - s D810 a slusnym sklem se da dostat bez obtizi na kvalitu, kterou dela 9000, akorat je to holt trosku pracnejsi:

http://www.fpl.cz/fb/scanfoto.jpg

 

Ja si s tim hraju hlavne proto, ze potrebuji digitalizovat par stovek starych diaku z Mikromy, ktere jsou navic v tech natvrdo lepenych sklenenych futralech. Pokud je nechci rozebirat, tak je prefoceni jedina cesta k alespon nejak pouiztelnemu vysledku.


  • 0

#65 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 1 březen 2017 - 16:47:42

FPL: na té ukázce, sken je vlevo?


  • 0

#66 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 1 březen 2017 - 18:30:00

Glerin: Ano. Ale jak uz psal Fabius 9000 umi i o fous lepsi scan, tady zjevne nebyl film uplne rovny.


  • 0

#67 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 1 březen 2017 - 19:11:16

FPL: tak mě i tohle se líbí víc než to z foťáku.

Mě by se líbil, ale ta cena...sám jsem začal s ofocováním svitků (16mpix aps-c), ale nakonec raději používám V550, protože je to jednodušší a rozdíl zase není tak obrovský.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních