Přejít na obsah


Fotka

Moskva 5 sluneční clona


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
2 odpovědí na toto téma

#1 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 3 květen 2016 - 15:31:17

Zdravim! Chci ze zeptat jakou sluneční clonu na moskvu,případně z jakýho fot'áku.

Myslím si že přímo na moskvu asi žádnou clonu neseženu a ani že se nevyráběla.

A taky mám ještě jeden dotaz:Kdysi jsem měl moskvu 2 a ta měla tak strašnou paralaktickou chybu,že jsem ji pak dal pryč,tzn.fotil jsem kopec ve vzdálenosti asi 100m a po vyvolání my vyšli mraky.No, asi byl zkřivený hledáček, protože jsem ze začátku fotil weltou perle 6x4,5 a tohle nikdy nedělala a myslím si,že když je hledáček zabudovaný pevně v těle tak by to mělo být lepší.


  • 0

#2 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 4 květen 2016 - 11:42:06

Vážený kolego Fotografe, nasazovací adaptér Serie VI o průměru 39,5mm je velmi raritním příslušenstvím, umožňujícím jak nasazení barevných filtrů, tak sluneční clony. Průměry vnější obruby objektivu se různí dle roků výroby přístroje. Pro Moskvu 5 jde o průměry od 3.97cm, přes 3.98mm, což je průměr u vnitřní části nasazovacího převlečného prstence zmíněné sluneční clony až po 3.99cm u posledních výrobních sérií přístrojů Moskva. Za důležité považuji ještě dva údaje, týkající se úhlu pláště clony a jeho celkové hloubky k přední pupile objektivu. Roli hraje i celkový průměr vstupního otvoru clony z důvodu, aby nedocházelo k vinětaci na okrajích obrazového pole, zejména v jeho delší části formátu. Reálná velikost obrazového pole negativu formátu 6x9cm je

od 56x84mm přes 56x87mm až po 56x89mm u Voightländeru Bessa 1. Navíc nesmí hrana sluneční clony zasahovat do zorného pole dálkoměru hledáčku.

Vše nejlépe posoudíte při upevnění přístroje na stativ, otevření zadní stěny přístroje a přiložení nejlépe podjímané jemnozrnné matnice na plochu vodících

drážek filmové dráhy přístroje. Postačí i svačinový voskovaný poloprůsvitný lístek papíru, který nahradí rovinu filmu. S kusem látky si odstíníte denní světlo a získáte větší obrazový kontrast na improvizované matnici a můžete následně kontrolovat za pomoci příložné lupy, jak je přístroj ve shodě v hledáčku a s rovinou filmu. Používejte spíše filmy nižší citlivosti a delší časy expozice. Předejdete tak otřesům závěrky při krátkých časech, které se přenášejí do vzpěr a na tělo přístroje. Dosáhnete tak mnohem vyšší ostrosti obrazu, než s citlivostmi ISO 400 a krátkými časy závěrky přístroje.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik 


  • 3

#3 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 4 květen 2016 - 22:05:46

Když jsem si koupil svojí Moskvu 5, tak jsem k ní dostal jakousi sluneční clonu, ale netuším, jestli je to ta originální. Na objímku objektivu sedí výborně, ale při nastavení větší clony viditelně vinětuje. Při nízkých clonách je to zanedbatelné. Ta clona se dá přichytit k objímce šroubkem, ale ten tam je jistě dodělávaný kutilem. Ostření clona nevadí, v hledáčku ale jeden roh zabere.

Ta moje Moskva mi ve skutečnosti dává při nastavení nejkratšího času 1/250 s čas asi 1/130 s, tedy při běžných denních světelných podmínkách je film s citlivostí ISO 100 akorát. Všechny delší časy mi sedí asi tak na +-20%. Ale že by závěrka nějak kopala, to se mi nezdá. Ale to je asi dané tím, že mohu srovnávat pouze se Zenitem, Praktikou, Pentaconem Six a Canonem AE-1. Z těchto jmenovaných je závěrka Moskvy opravdu jenom takové tiché 'klik' ...

Přiložený soubor (y)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních