Přejít na obsah


Fotka

potřeba UV filtru při focení na negativ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 Tomsa

Tomsa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 květen 2016 - 13:30:20

Dobrý den, chtěl bych zkusit fotit na černobílý negativ a ve specifikaci zboží je uváděno použití UV filtru, k foťáku mám sky light filtr, poslouží mi tento stejně jako UV? Chci fotit krajinu, je UV filtr skutečně nutný? Co by se stalo když bych jej nepoužil?


  • 0

#2 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 30 květen 2016 - 13:41:50

Zkus a uvidíš ;)

Teď vážně - pokud nebudeš fotit u moře nebo hory ve výškách nad 1500 m, tak se nestane vcelku nic. Pro krajinu je lepší použít žlutozelený, případně zelený filtr, který ti zesvětlá zeleň, a vyjde ti negativ kontrastnější (lépe se odliší listnatý strom od jehličnanu)


  • 0

#3 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 30 květen 2016 - 14:51:16

V zemích Českých a na Moravě UV netřeba. Možná jako ochrana objektivu, ale na tu je lepší krytka.

Vedle Z a ŽZ filtru nabízím na krajinky ke zvážení středně žlutý filtr. Ztmaví modrou oblohu, která má jinak tendenci blednout. Ale nedělá takové drama jako filtry oranžový či červený. Taky nejsou špatné, ale okoukají se...

Bacha na kopretiny - žlutý filtr jim "ukradne" barevné středy - a řepku; ta vypadá jak něco uteklého z Černobylu. Obecně filtrace květin dovede být vtipná...
  • 2

#4 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 30 květen 2016 - 15:07:18

V zemích Českých a na Moravě UV netřeba. Možná jako ochrana objektivu, ale na tu je lepší krytka.
 

s krytkou sa spatne foti ;)


  • 1

#5 Tomsa

Tomsa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 květen 2016 - 15:33:00

Zkus a uvidíš ;)

Teď vážně - pokud nebudeš fotit u moře nebo hory ve výškách nad 1500 m, tak se nestane vcelku nic. Pro krajinu je lepší použít žlutozelený, případně zelený filtr, který ti zesvětlá zeleň, a vyjde ti negativ kontrastnější (lépe se odliší listnatý strom od jehličnanu)

No, já vím na co je UV filtr vhodný , tohle platí i u diáku na digitálu, ale právě jestli to Uv záření nekazí negativ, jednou jsem s  negativem fotil a noční pěkný a denní jakoby víc zrnité. tak pro na to u produktu upozorňují?


  • 0

#6 Tomsa

Tomsa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 květen 2016 - 15:34:01

 

Zkus a uvidíš ;)

Teď vážně - pokud nebudeš fotit u moře nebo hory ve výškách nad 1500 m, tak se nestane vcelku nic. Pro krajinu je lepší použít žlutozelený, případně zelený filtr, který ti zesvětlá zeleň, a vyjde ti negativ kontrastnější (lépe se odliší listnatý strom od jehličnanu)

No, já vím na co je UV filtr vhodný , tohle platí i u diáku na digitálu, ale právě jestli to Uv záření nekazí negativ, jednou jsem s  negativem fotil a noční pěkný a denní jakoby víc zrnité. tak pro na to u produktu upozorňují?

 

Ale díky za odpověď, s těma barevnejma to neznám.


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 30 květen 2016 - 16:32:12

UV vacsinou netreba. Ked sa foti motocross a lieta blato, vtedy by som sa neanbil.

Na druhej strane mam nutkavu potrebu upozornovat, ze slnecnu clonu treba. Temer vzdy.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních