Přejít na obsah


Fotka

potřebuji poradit jaký HW ...

fotoaparát tip

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 palofoto

palofoto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2016 - 16:45:03

Zdravím podobné nadšence  ;-)

 

 

uvažuji občas něco vyfotit na střední nebo velký formát    (krajinku, portrét)
především asi ČB ale ani barvě se nebráním 

 

min. formát by měl mít 6x9 cm 

 

1) 

jaký foťák příp. sklo byste mi doporučili, na co bych si měl dát pozor... ?  
(min. ze začátku do toho nechci moc vrážet)  
 

 

2) 
jak se řeší negativy u většího formátu jak 120/220 film 

 

 

3)

jaké jsou možnosti kvalitního skenování negativů?  



 

--

pokud byste se někdo něčeho pro mne as vhodného uvažoval zbavit, neváhejte mi písnout)  

 

 

 

 


  • 0

#2 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 25 červenec 2016 - 17:17:50

Jen občas? Tak co zkusit ze začátku Flexaret? I Saudek s ním začínal, a pořád ho má. 

Druhému dotazu moc nerozumím, jen podotknu že sehnat u nás na krámě film 220 je náročné. Ale objednat přes internet ze světa to už půjde.

 

Otázka je, co to je kvalitní skenování. Pokud je tím myšlen skener minimálně Nikon LS-9000ED tak pak ano.

Přímo filmových skenerů co umí i středoformát moc není. Doporučuji přečíst si pár testů skenerů - http://www.filmscann...stberichte.html

Není skener jako skener. 


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 25 červenec 2016 - 17:34:43

Najlepsi skener na 6x9 pre zaciatocnika i pokrocileho je Magnifax III/IV. Ani ho nemusis vlastnit, staci najaka fotokomora s malym clenskym.

Aparat na 6x9 asi Mamiya Press 23. Sklo je vhodne to zakladne a nejaky sirokac. Zaklad je 127 mm.

A ked chces nieco obcas oskenovat, potom do slusneho minilabu a zaplatit povedzme 600Kc za film. Rastucim poctom navstev minilabu cena rapidne klesa - mozno na polovicu.

Rady su to dobre, i ked s ich obsahom nebudes spociatku suhlasit.


  • 1

#4 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 25 červenec 2016 - 17:44:16

Otázka je, kolik do toho vlastně dotazovatel je ochoten investovat. Jestli se mu bude zamlouvat investice 300-400$ třeba za tu zmíněnou Mamiyu. I když, ono to zase není tak moc peněz. No, už mlčím :)


  • 0

#5 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 červenec 2016 - 20:03:09

palofoto, a ty už na film fotíš?


  • 0

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 25 červenec 2016 - 20:33:56

Zdravím podobné nadšence  ;-)

 

uvažuji občas něco vyfotit na střední nebo velký formát    (krajinku, portrét)
především asi ČB ale ani barvě se nebráním 

 

min. formát by měl mít 6x9 cm 

...........................................

Hmm, řekl bych, že na to jdeš docela zhurta ....

První informace od Tebe by asi opravdu mohla být - jakou už máš s filmem zkušenost (viz. berranek).

 

Ale především - Tvé dotazy jsou natolik neurčité -  vyžaduješ odpovědi, které by vydaly na knižní vydání. 

 

Např. :

- Jak se řeší negativy u většího formátu 120/220   -  co jako se má řešit ? Dáš film do fofoaparátu a naexponuješ. Postupuješ nejlépe podle návodu k tomu kterému přístroji. 

 

- Jaký foťák, případně sklo ?   odpověď může být  (když ne stovky jiných návrhů) -  jakýkoliv funkční fotoaparát na střední formát a sklo, které na to jde nasadit.   Vyfotit prvních pár filmů a pak se ptát dál a konkrétně.  Už jsi nějaký takový kousek měl v ruce ?

 

Co už jsi si tady na těch stránkách přečetl ?  Mnoho asi ne. Z dotazů lze těžko odhadnout jak klasicky-fotograficky vzdělanému tazateli se má odpovídat.

Třeba tohle a některé další díly už máš za sebou ?  http://www.temnakomo...va-skolka-i-r10

 
Nejjednodušší ale bude, pokud to něčemu nevadí, když odhalíš lokalitu odkud jsi a zkusíš se s někým ochotným setkat. Budeš mít možnost se ptát a osahat si nějakou kameru atd. atd.
 
Ale jinak zde vítej a budiž Ti přáno, abys s filmem a ještě lépe s celým klasickým procesem prožíval hezké chvíle.

  • 0

#7 palofoto

palofoto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červenec 2016 - 00:13:25

díky moc za tipy!!!  a pište dál 

zkusím trochu upřesnit můj dotaz: 
na film jsem kdysi fotil a chci se k němu částečně navrátit 
(četl jsem řadu věcí ale po pravdě z toho nejsem příliš moudrý neboť málem co autor to názor... ale to je v něčem asi naprosto normální) 
ale
zdejší forum mi přijde hodně dobré tak že jak vidíte sem se takto obecněji poptal  (a předem vím že sem udělal dobře:) ... 
   
dá se říci že této problematice moc nebo spíš vůbec nerozumím (mimo toho co je stejné s digitální fotografií) 
vím že začátky návratu asi nebudou jednoduché ale to mi opravdu nevadí :-)  
  

okukoval jsem zatím jen velmi zběžně na netu např.: 
ZEISS IKON - SUPER IKONTA 531/2 6x9 
Moskva 6x9 ... ale nevím
 

např. u digitálu se mi velmi líbí nasazení někteých stařičkých skel, by jeden nevěřil co dokážou 

 

pro
Tlampač (grafoman) 
mám domluvené zapujčení   Pentacon six tl   s pár skly ale vím že formát 6x6 nechci  

to spíš pro oživení a ujasnění přesně jak píšeš


  • 0

#8 palofoto

palofoto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červenec 2016 - 00:24:56

díky moc za tipy!!!  a pište dál 

jen dodatek

 

 

doplňuji 
nenašel jsem zatím moc aparátů na 6x9    
např zminovanou   Mamiya Press 23     jsem do dnes vůbec nezaregistroval   (vypadá na první povrchní pohled dost dobře!)

u trošku většího středoformátu ;-) pokud tomu dobře rozumím bych si plnil kazety jednotlivými listy negativu
(snad volím správné či srozumitelné termíny) 
koukal jsem že v této kategorii je asi podstatně lepší nabídka v usa (nebo se pletu?)

A děkuji za přivítání!


  • 0

#9 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 červenec 2016 - 06:13:05

alespoň já tomu stále příliš nerozumím :-) sám koukáš na sklopky, ale budeš mít v ruce zrcadlovku a chutě ti udělal keko dálkoměrem :-) tohle by chtělo rozlousknout dost rychle, stejně jako napsat cenový strop a případný počet objektivů v něm zahrnutý (pokud má být výměnná optika). na začátku píšeš krajinu a portrét. portrét je většinou ateliér, nebo nedaleko od auta, ale krajinka taky může být dost daleko od čehokoli z toho. nebylo by špatný napsat jak moc je tvůj výběr omezený hmotností, protože pokud poneseš něco s výměnnou optikou, není problém se s pár objektivama přehoupnout s celkovou technikou přes 10 kilo (a třeba taková fuji gx 680 to umí ještě trošku rychleji než zbytek středoformátů :-)). na začátku jsi psal dokonce i o velkém formátu, ten fakt není moc na turistiku příjemný

na pressku (a universal) jsou buď záda na svitek (120/220) o rozměrech snímku 6x7 nebo 6x9,  nebo kazeta pro mrňavý plan film 6,5x9 (který je obecně hůře dostupný a dražší). do začátku by se dal spíš doporučit svitek

aparátů na 6x9 je hromada, především to jsou staré sklopky, ale třeba zrcadlovek je doslova pár

otázka je, jestli má smysl se omezovat jen na 6x9. mně třeba lehce převažuje 6x7 a to mám možnost neomezeného výběru mezi těmito velikostmi. ale pokud jsi zvyklý na poměr stran 2:3 a víš, že lepší není, tak ti dám samozřejmě za pravdu :-)

oceňuješ stará skla, ale chtělo by to říci jaká, popřípadě vědět alespoň optické schéma (planar, tessar, triplet atd.). pokud bys zvolil něco jiného než zrcadlo a máš rád široká skla, film ti může nabídnout něco, co ti žádný digi (krom starších digitálních stěn) nemůže nabídnout díky mikročočkám

tady najdeš manuály (a technické údaje) na mnohé foťáky http://butkus.org/chinon/index.html

pokud tě zajímá ostrost jednotlivých kousků, tak tady jsou testy některých středoformátů http://www.hevanet.c...MF_testing.html (pokud se nechytáš, tak 4. sloupeček jsou počty párů čar na milimetr. první údaj je střed, druhý někde ve 2/3 snímku a poslední je roh. co člověk považuje za ještě ostré a co už ne je ale na jinou debatu :-))


  • 0

#10 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 26 červenec 2016 - 08:48:12

Jaké technické požadavky vylučují kinofilm? Odpověd na tuhle otázku bude základem pro vyřešení prvotního dotazu ;-)


  • 0

#11 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 26 červenec 2016 - 08:58:29

Jaké technické požadavky vylučují kinofilm? Odpověd na tuhle otázku bude základem pro vyřešení prvotního dotazu ;-)

To je asi téma do jiného vlákna. Tazatel se zaměřil na formát cca 6x9, což je od kina docela vzdálené. Zatáhnout sem kino, to nedává možnost vyřešení prvotního dotazu, ale právě naopak.


  • 0

#12 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 26 červenec 2016 - 09:32:56

Ano, kino je na míle vzdálené od 6x9 a výš. Právě proto zcela jistě existují určitě technické požadavky které kino vylučují. A na základě informací proč nejde malé, lehké, levné se lépe poradí jaké velké, tězké a drahé bude to pravé.

 

Určitě se nejedná jenom o pocit, že "prostě velké umění = velké formáty" a taky že "velký dělo je chlapácký a víc mm víc frajer". Ikdyž tím si určitě prošel každý ne? :mrgreen:

Ad. první dotaz:

​1-bezvadná mech. funkčnost, kompletnost přístroje, různá poškození skel, plísně, škrábance...

​2-negativy (čerstvé) se řeší (aspoň pro mě) celkem draze nákupem povětšinou na internetu

​3-nejkvalitnější skenování u velkých formátů bude asi zvětšenina nebo kontakt, protože jinak nebude mít velký formát moc smysl.


  • 0

#13 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 27 červenec 2016 - 12:46:53

Z foťáků v "okolí 6x9" mi přijde nejlepší poměr cena / výkon Mamča RB. Sice je to jenom 6x7, ale když stačil entomoložce Anče Lejbovic na fotky brouka v posteli tak bude stačit českému amatérovi...
  • 0

#14 vw1302

vw1302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 27 červenec 2016 - 13:35:13

mně na brouka stačí i broňa.. :cool:  a když nechce čtverec, může řezat... anebo si sehnat kazety 6x4.5, 24x36, 24x54...  


  • 0

#15 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 27 červenec 2016 - 13:49:22

Což vo to, mě taky, ale najdi mi brouka co se pro moje modrý oči svleče na kameru... :)
 

mně na brouka stačí i broňa.. :cool:  a když nechce čtverec, může řezat... anebo si sehnat kazety 6x4.5, 24x36, 24x54...


  • 0

#16 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 27 červenec 2016 - 14:27:04

Pokud je tech 6x9 svatym gralem, tak bych se poohlednul po nejake verzi Fuji GW690.
Da se koupit za docela rozumnou cenu a je dostatecne mala na to, aby nebyl problem ji vlacet do terenu.
  • 0

#17 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 červenec 2016 - 14:31:25

Kolko je na trhu aparatov 6x9 s vymennymi objektivmi? Nemnoho. Nejake Linhofy, nejake Toyo, Fujica G690, Mamiya Press 23, Horseman, Topcon a potom uz same exotiky...


  • 0

#18 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 červenec 2016 - 14:56:40

nezapomeň na starý měcháče (třeba certotrop), byť tam je to omezení značné. třeba takový graflex xl (xl sw) ještě furt není zas taková exotika. a samozřejmě slr, tedy graflex rb a rittreck


  • 0

#19 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 červenec 2016 - 18:55:17

Pokud někdo chce posilovat, pak Linhof Press. Je to sice jen 6x7, ale sakra velká a hlavně těžká bestie.

Osobně bych volil některou z Mamiyí Press. Občas se dá sehnat za dobré peníze i u nás samostatně sklo či kazeta, tělo občas také


  • 0

#20 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 červenec 2016 - 18:56:58

PS: Mamiya Presska není tak těžká, ale je strašně neskladná (snad neexistuje  jakákoliv rozumně velká brašna kam by se s dalšími skly vešla. A nekomfortní na užití! Fotky na plech, nechtěné dvojexpozice, osvícený film při výměně objektivu, prázdná políčka kvůli zbytečnému natažení (a zapomenutí na to...), je to řehole.


  • 0

#21 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 2 srpen 2016 - 18:02:48

Na Pressku existují originální brašny - kufry. 

Já bych doporučil Fuji GW690, to je asi nejmenší a nejovladatelnější co na 6x9 existuje, jednoduché, spolehlivé a optika slušná. Sklopkám bych se vyhnul.


  • 0

#22 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 2 srpen 2016 - 20:25:57

Na Pressku existují originální brašny - kufry. 

Já bych doporučil Fuji GW690, to je asi nejmenší a nejovladatelnější co na 6x9 existuje, jednoduché, spolehlivé a optika slušná. Sklopkám bych se vyhnul.

Hm, není špatné si dotyčný foťák osahat naživo, než něco napíši o jeho fyzických vlastnostech. Na fotkách vypadá sice celkem úhledně kompaktně, leč v reálu díky mírám 189 - 119 - 123 a hmotnosti cca kilo a půl vítězí v soutěži o největšího trpaslíka mezi kompakty. Malá soukromá vzpomínka na starší model G690, který byl ještě o 30 deka těžší - ergonomie a hlavně držení tohoto megastroje byl dost zapomenutelný zážitek.

Kdyby mi byla položena otázka, čím začít fotit na šest devět, bez váhání bych řekl Moskva. A pořádný stativ k ní. Pokud bych se opravdu do formátu zamiloval a měl na to správný typ povahy, tak jednoznačně Mamča 23. Protože to je opravdická fotografie se vším všudy a je naprosto univerzální. Navíc dnes za ty peníze...

Přiložený soubor  leica-m6-vs-fuji-gw690iii.jpg   146,04K   6 Počet stažení


  • 0

#23 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 2 srpen 2016 - 21:28:03

Inu -     " každý jen tu svou, má za jedinou .... " 

 

U Dubrara bych věřil, že v ruce  GW690 měl.  Leč souhlasím, že bych jí za nejmenší nepokládal.

Do dívčí ruky větší bude, ale to asi není případ tazatele.

 

Moskva (konkrétně tedy asi Moskva 5) je v ruce přeci jen menší. Leč váhově si moc s tou Fuji nekonkurují. Dá se pořídit značně levněji a povede-li se objektiv, je hodně použitelná. 

Leč s tou ovladatelností a spolehlivostí už asi vede GW, jejímu objektivu bych dal také o něco víc bodů. 

Stativ bych přál většině středoformátů, GW je ale použitelná i z ruky, asi stejně jako ta Mamča.  Mamču jsem měl v ruce jen kdysi na srazu, je to pěkná mašinka. O potížích, které popisuje Gorgi, jsem slyšel z více úst.

 

Zkrátka, bez osahání, a to nejen krátkodobě, to opravdu ve většině případů nejde. Někdo se zamiluje hned, někdo musí udělat pokusů více, mnoho. Někdo hledá stále. Chceme-li fotit s láskou, tak to ani jinak nejde  :-P.  Ale i tahle láska je pomíjivá. A proto tu pro takové případy máme G.A.S.   


  • 1

#24 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 3 srpen 2016 - 08:47:57

Už jsem  to na  TK  před  lety  asi  psal,  takže  kdo to  četl,  prosím,  promiňte mi,  že se opakuji - snad mi to  vzhledem k mému věku  a  pomalu se  připlíživší stařecké  demenci  odpustíte:

V útlém mládí jsem  fotil  při toulkách pěšky/stopem vlastní  praktikou a  půjčenou Moskvou 5 (měl jsem štěstí,  byla  opečovávaná  a nevyklechtaná,  standarta objektivu se  nerozklepala při cvaknutí závěrky  jako  u  několika  jiných, které mi přišly později do ruky).   Fotky  jsou  dodnes  zvětšovatelné z obou.   Dnes  mi  to  nahrazuje  Oly XA  a  Fujica GW690,  která  je  tak  praktická, pohotová a  dobrá,  že bych se  zpět ke  sklopce  určitě  vracet nechtěl.  Obé  nosím   v  jedné  poněkud  prostornější  ledvince i  s několika  filmy.   Fakt je,  že Moskva či obdobné sklopky ve složeném stavu jsou placky,  ovšem  než  to  rozložím, zaostřím,  tak  obraz je  fuč...   nemluvě o tom,  že  pro rychlé focení  z  ruky to praktické moc není  (ale  nic není nemožné).   I když  nemožnost  výměnit  optiku  na GW690 mě nutí k občasnému pošilhávání po M7  a  jejich super objektivech,   představa ceny  mě  ovšem  vrací  vždy  k povzdechu a  návratu  na zem.  Jedno nesmím zapomenout - formát  negativu v poměru  velmi  blízkém  poměru 2:3  mi ovšem  Mamča 7 nedá,  když  budu chtít z  jejího negativu tento formát pozitivu dělat,  musím  ořezávat -  nevyužiji tedy plochu  negativu celou,  tudíž  nevyužiji i  max.  rozlišovací schopnost objektivu vzhledem k trošku jinému poměru zvětšení (ty rozdíly v rozlišení jsou tak malé,  že  je  mohu  s klidem  pominout).      V poslední době zvětšuji  max.  na  cca 42x60cm,  nepozoruji,  že  by byl  obraz  degradován  neostrostí  či  vinětací  v krajích a  rozích (nutno podotknout,  že používám  v naprosté  většině případů   ve  svitku  Ilford HP5+ nebo  Tri-X, které  ani  nemohou využít technické možnosti objektivu Fujinonu EBC 90/3,5, který je (subjektivně, z mého pohledu na fotky) mimochodem plně vyhovující i  při plné  díře clonové hodnoty 3,5,  bez  markantních, okem viditelných rozdílů v ostrosti (samozřejmě s  hloubkou ostrosti a bokehem je to jinak)  v rozsahu  clon  až  do  11).   Pravděpodobně,  pokud  bych  používal  filmy  TMax100, Acros100 nebo  méně citlivé filmy  s ještě vyšší rozlišovací schopností,  a zvětšoval  na podstatně  větší formáty, mohla  by  tato  úvaha  vyznít  poněkud  jinak, ovšem  musel bych vzít v úvahu i limity běžné zvětšovací optiky (obdobně jako kdybych ty negativy nechal skenovat na  Nikonu 9000 či  super  bubnových skenerech a nechal  tisknout na  velké  plochy (což  ovšem  pro  nízkou obsahovou kvalitu mých fotek je  úvaha pro mě zbytečná).

Tudíž,   ač mám i  jiné kamery (a ne úplně blbé)  na  střední  formát  (6x6,  6x8 cm), z důvodu pohotovosti,  pohodlí,  hmotnosti i rozměrů,  i z důvodu  pohodlí při zvětšování na formát 2:3 dnes  vlastně  používám  už na  cca 95%  běžného focení na SF  jen  GW690. Pokud  budu opravdu  chtít  na  6x9 kvalitní širokoúhlý objektiv,   tak  mi vychází jako nejlepší  řešení  pořídit si  ještě k tomu  GSW690  a  druhou ledvinku,  tím  si  vyřeším i záložní tělo pro případ  poruchy jediného  na  dlouhé  cesty,  až na to v penzi  bude  čas.  


  • 1

#25 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 3 srpen 2016 - 09:00:04

p.s.  kdysi jsem  fotil  párkrát na horách na SF  i  delšími  teleobjektivy,  tehdy  u nás  amatérům  dostupným  sixem a  300+500mm  objektivy.   Ovšem... sedřenej jsem  byl pořádně,  než jsem  někam  vyšlapal a vylezl,  z ruky se s tím pořádně  fotit nedalo,  takže  ještě pasování těžkého stativu mezi  šutry atd... fuj,   nikdy  více,  už na to nemám...     navíc ta  spotřeba svitků :-(     ještě že máme  lehoučké a  fajnové aparáty na kinofilm i  filmy,  které se  dobře zvětšovat dají.

Ale  na  co jsem  zapomněl:   při úvaze  o  GSW690   současně  uvažuji  o  masce  pro kinofilm,   napasování kinofilmu  na krycí papír  120 nebo  pořízení adaptérů  120špulky/135kazety.   Takové  nudle  24xcca85mm  taky nejsou k zahození. 


  • 0

#26 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 3 srpen 2016 - 09:01:46

To úvodní zadání je tak krásně široce podané, že se na to dá odpovědět cokoliv a bude to správně. Navíc odpovědi na všechny dotazy už tu jsou mockrát.

Až z toho mám pocit, že to je schválně takto zformulováno pro probuzení uživatelů v okurkové sezoně. :-)


  • 0

#27 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 3 srpen 2016 - 09:11:57

není už  po  okurkách?  a kde je vlastně okurková sezóna,  když na jižní moravě  je vidět a cítit většinou jen  řepka?  :-)


  • 0

#28 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 3 srpen 2016 - 09:31:01

..........

Ale  na  co jsem  zapomněl:   při úvaze  o  GSW690   současně  uvažuji  o  masce  pro kinofilm,   napasování kinofilmu  na krycí papír  120 nebo  pořízení adaptérů  120špulky/135kazety.   Takové  nudle  24xcca85mm  taky nejsou k zahození. 

Zajímavé.  Jen jak to udělat, abys nebyl omezený při výměně filmů z kamery. Možná sebou nosit rukáv. A nebo zda by to šlo navíjet z kazety do kazety ?   


  • 0

#29 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 3 srpen 2016 - 09:44:28

u krycího papíru  problém není.    O převíjení  do druhé kazety  je to  téma k přemýšlení pro šikovného konstruktéra/mechanika. 


  • 0

#30 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 3 srpen 2016 - 10:00:08

u krycího papíru  problém není.    O převíjení  do druhé kazety  je to  téma k přemýšlení pro šikovného konstruktéra/mechanika. 

no adaptery na pouzitie 35mm kazety v 120 rolke mam :) mozem zapocitat. problem vidim v medzerach medzi obrazkami


  • 0

#31 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 3 srpen 2016 - 11:15:47

Děkuji srdečně za nabídku,   Duuri...  myslím,  že  ji jen tak brzy nevyužiji, a  mimoto se  to dá snadno  a  nepříliš draho koupit. 


  • 0

#32 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 3 srpen 2016 - 11:46:57

Panorama adapter pro Mamiya7 je řešením. Zrovna si s ním hraju.

Co si ale budeme povídat, nejlepší cestou je Hasselblad XPan či Fuji/Linhof 6x17.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:fotoaparát, tip

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních