Přejít na obsah


Fotka

Ilford Harman direct positive paper


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 7 August 2016 - 20:07:23

Kolegovia, ma niekto skusenosti s tymto papierom  (Ilford Harman direct positive paper)  ?   

 

Dakujem.


  • 0

#2 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 7 August 2016 - 20:12:29

mam

.

negativne

 

.

lepsie vysledky som mal rc-negativ a nasledna kopia na multigrade baryt

 

Kolegovia, ma niekto skusenosti s tymto papierom  (Ilford Harman direct positive paper)  ?   

 

Dakujem.


  • 0

#3 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 7 August 2016 - 20:27:37

Milos diky, poslal som sz


  • 0

#4 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 9 August 2016 - 19:36:23

Moje uplne prve a zatial minimalne skusenosti s Ilford Harman FB direktpozitivnym papierom:  dostal sa ku mne jeden balik /25 ks/, rozmer 8x10" a vyskusal som vo fotoaparate Cambo SC 8x10/ , objektiv Schneider Symmar 300mm / f5.6. 

 

Přiložený soubor  IMG_20160809_0001.jpg   81.64K   9 Počet stažení

 

V technickom liste vyrobca udava citlivost "between ISO 1 - 3", medzi 1 a 3 ISO, preto som zacinal exponovat na 3 ISO:  f/64, 8s. Prvu polovicu papiera som exponoval na tu hodnotu, druhu rovnakym clonovym cislom, ale kratsim casom: 5s. Rozdiel vidite jasne. Prva polovica je dobra len diky ktomu, ze nameranu hodnotu @3 ISO som predlzil o 5s - na kolko som exponoval durhu polovicu. Podla toho realna citlivost je  medzi 1.5 a 2 ISO. Vyvolaval som vo vyvojke Ilford Multigrade 1+9/ 20 C/ 2-3 min.  ustalenie, pranie, susenie, ako baryt, samozrejme da sa aj tonovat, ako bezny fotopapier. 

 

Vysledna fotografia je dost kontrastna. Poltony mozeme vyzdimat z toho materialu preflashom: staci 1-2 s osvit pod zvacsovakom. Nie je ale nutnostou. Je velmi zvlaste dostat hned pozitivnu fotografiu bez negativu, aj ked na to som uz roky zvyknuty (mokry kolodiovy proces, ambrotypia). Tato fotografia a ten material ma ale uplne iny charakter. Fotografia bude otocena - ako vidite na matnici.

 

Milosovi dakujem za konzultaciu :)  diky nemu som si uvedomil, ze mam novu celenku, ktora svieti do zlta, a mi exponuje direktpozitivne papiere... Odporucanie vyrobcu pre bezpecne osvetlenie treba brat vazne: Unexposed paper must only be used with Ortho (deep red) safelight such as ILFORD 906 containing a 15W bulb or equivalent. As a precaution against fogging, it is advised that the light be a minimum of 1.2m/4ft from the paper at all times.  Takze bezpecne osvetlenie tmavocervene (Ilford 906)...


  • 3

#5 Pirx

Pirx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 17 August 2016 - 07:39:05

Lakalo me to vyzkouset, hlavne teda z duvodu, ze jsem chtel nekomu dat fotku, kterou mam jen na diapozitivu... no a nejakym tim scanem a labem se z toho podle me vytraci to kouzlo rucne vyrobeneho darku, kteryzto ac nedokonaly, krvi a potem usmudlany, precejen mi prijde lepsi... :-)

A taky jsem od toho neskromne cekal vysledek, ze by to mohlo vlastne vypadat skoro jako ciba/ilfochrom, takovy pekne blejskavy a hluboky, akorat cernobily.... :-)

Coz byl samozrejme omyl :-)))

Po asi 1000 prouzcich zkousek jsem vyrobil fotku... z 6x4.5 velvie 100 na 20x25 harman direct positive, 1s f22 preflash zvetsovakem, expozice pak 5.5s f4.5.... I tak je to o chlup kontrastnejsi nez bych si predstavoval, ale pri delsim preflashi uz to bylo vzdycky moc svetle, a dalsi prouzkovani uz nikam nevedlo... Bohuzel me nenapadlo jeste menit intenzitu svetla na barevne hlave, tim by asi slo zjemnit kroky pri preflashi a najit opravdu optimalni kontrast.

Je to kazdopadne zajimave, ze to funguje, no, naklady+narocnost versus vysledek je asi na individualnim posouzeni.
  • 1

#6 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 18 August 2016 - 07:51:41

Lakalo me to vyzkouset, hlavne teda z duvodu, ze jsem chtel nekomu dat fotku, kterou mam jen na diapozitivu... no a nejakym tim scanem a labem se z toho podle me vytraci to kouzlo rucne vyrobeneho darku, kteryzto ac nedokonaly, krvi a potem usmudlany, precejen mi prijde lepsi... :smile:

A taky jsem od toho neskromne cekal vysledek, ze by to mohlo vlastne vypadat skoro jako ciba/ilfochrom, takovy pekne blejskavy a hluboky, akorat cernobily.... :smile:

Coz byl samozrejme omyl :smile:))

Po asi 1000 prouzcich zkousek jsem vyrobil fotku... z 6x4.5 velvie 100 na 20x25 harman direct positive, 1s f22 preflash zvetsovakem, expozice pak 5.5s f4.5.... I tak je to o chlup kontrastnejsi nez bych si predstavoval, ale pri delsim preflashi uz to bylo vzdycky moc svetle, a dalsi prouzkovani uz nikam nevedlo... Bohuzel me nenapadlo jeste menit intenzitu svetla na barevne hlave, tim by asi slo zjemnit kroky pri preflashi a najit opravdu optimalni kontrast.

Je to kazdopadne zajimave, ze to funguje, no, naklady+narocnost versus vysledek je asi na individualnim posouzeni.

 

 

Uplne suhlasim, hlavne Vasou poslednou vetou. Je to zaujimavy material, ale aj ja mam urcite vyhrady. Dakujem za zdielanie Vasich skusenosti.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních