Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Rámeček do Opemusu - výroba


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 17 August 2016 - 15:18:56

Zdravím všechny, neznáte někdo šikovného zámečníka, který by uměl vyrobit rámeček do Opemusu šestky nestandardního rozměru?
 

Šlo by mi o dvojí rozměr:

  • 55×42,5mm (= 645 formát) sice se dělaly origoš ale jsou už k nesehnání
  • 54×24mm (formát co mi leze z panoramatického kino adaptéru na středoformát)

Mám klasické meoptí 60 × 60 rámečky jako vzor, ale na domácí kutění s kovem jsem příliš velký intelektuál :(

Díky moc!


  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 17 August 2016 - 16:56:13

Jak je ten rámeček tlustý? Možná by se dal 3D vytisknout.


  • 0

#3 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 17 August 2016 - 17:02:01

Já momentálně jedu v Opemusu 6x6 na 3D vytisknutých plastových rámečcích, které tam strkám místo sklíček. Rozdíl oproti poškrábaným a zaprášeným sklíčkům je markantní. Akorát z obavy před roztopením teplem žárovky používám LED žárovku.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#4 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 17 August 2016 - 21:54:09

Rámečky jsem si nechal vyříznout laserem z plechu zde: http://www.laser-knife.cz
Pro mě je velká výhoda, že je provozovna přímo v Praze a lze se osobně na výrobě domluvit nebo si prohlédnou dostupné materiály. Nevýhoda je, že jejich laser je relativně slabý a dokážou řezat běžnou ocel do tloušťky maximálně 1.5 mm a to je na rámečky do Magnifaxu minimum, které je ještě použitelné. Chtělo by to ale spíše tloušťku 2 mm. Rámeček je pak ještě potřeba na okrajích zbrousit, ale na to už stačí obyčejná úhlová bruska.

Velmi mile mě překvapila cena řezání, která při běžných velikostech rámeček vychází asi do 100,- Kč za kus. Což není mnoho když si člověk uvědomí, jak by jinak sháněl rámeček na panoramatické fotky dělané např. s kinofilmem v přístroji na 6x9. Co je na řezání laserem trochu nepříjemné je to, že řez není hladký, ale docela hrubý a opálený. Negativ by se o něj mohl lehce poškrábat a je potřeba si to ještě dobrousit dohladka. Šířka řezu je asi 0.1 mm a při potřebě přesného rozměru je nutné s tím počítat.


  • 0

#5 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 18 August 2016 - 05:37:32

Ak dobre pamätám, tak plechové rámčeky sú z tenkého plechu, ktorý je prelisovaný, takže tvorí odskok. Ako to potom vyzerá s použitím zaostrovacej štrbiny? Tiež rozmýšľam nad výrobou rámčekov do Magnifaxu 4 z laserových výpalkov.


  • 0

#6 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 18 August 2016 - 10:01:17

Děkuju za odpověď, a zejména na ten odkaz na ty pražské řezače. Poctivému plechu věřím tak nějak víc, nežli 3D tisku :)

 

Rámečky v Opemusu jsou z povahy věci menší než do Magnifaxu, tak mi snad těch 1.5mm také projde.


  • 0

#7 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 21 August 2016 - 21:54:35

Ak dobre pamätám, tak plechové rámčeky sú z tenkého plechu, ktorý je prelisovaný, takže tvorí odskok. Ako to potom vyzerá s použitím zaostrovacej štrbiny? Tiež rozmýšľam nad výrobou rámčekov do Magnifaxu 4 z laserových výpalkov.

Zaostřovací štěrbinu jsem s těmi svými rámečky nezkoušel, ale předpokládám, že nefunguje. Totiž originální rámečky do Magnifaxu mají oba rozdílnou tloušťku a štěrbina je na to nastavená. Ty vyrobené mají oba stejnou tloušťku.

Ještě doplním, že pokud bude materiál rámečku něco jiného, než nerezová ocel, tak je potřeba rámeček natřít/nastříkat nějakou barvou na kov, protože neošetřený železný plech začne na vzduchu rychle reznout a jistě si poškrábete negativ.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních