Přejít na obsah


Fotka

Mikroposuv ostření - Meopta

mikroposuv ostření opemus

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 cupr

cupr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 září 2016 - 14:02:02

Zdravím, získal jsem mikroposuv na Opemus kterým lze poměrně lehce točit ale vydává hrozné zvuky (skřípot a vrzání). Chtěl bych ho vyčistit a namazat ale za celý večer jsem nepřišel na to jak ho rozdělat aniž bych ho poškodil. Nevíte někdo jak na to? Díky!


  • 0

#2 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 10 září 2016 - 15:42:06

Co prosím je ten mikroposuv na Opemus?


  • 0

#3 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 11 září 2016 - 07:34:57

Mám ho před sebou v ruce. Jak to vypadá, všechno drží ta závlačka. Ale namazat to musí jít bez rozebírání. Pouze se sejme zadní část s kolíčky. A ta je nasouvací.

 

Pro V.V. - mikroposuv nahradí původní ostřící kolečko, má v sobě převody a jemnější chod pro přesnější zaostření.


  • 0

#4 cupr

cupr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 září 2016 - 08:08:19

Před nakapáním oleje jsem ho chtěl vyčistit a zkontrolovat :-). Ten můj ležel ve vlhkém sklepu a mám obavy aby tam nebyl rez. Závlačka? Kde v tom otvoru v malém (prvním) kolečku? 

 

https://drive.google...iew?usp=sharing


  • 0

#5 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 11 září 2016 - 08:18:32

Závlačka je v tom malém prvním kolečku. Ale mám pocit že ta to celé jen drží pohromadě. Zadní část s kolíčky se dá sejmout pouze vysunutím bez povolování čehokoliv a máš před sebou všechny převody. Můžeš čistit a promazávat.  Jen to musíš mít sundané ze zvětšováku. Ale to asi podle fotky máš.


  • 0

#6 cupr

cupr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 září 2016 - 12:29:04

Díky za super radu! Netušil jsem, že zadní kryt se dá stáhnout. Oblepil jsem ho izolepou ze které jsem si vytvořil poutko za které jsem zatáhl a jsem tam!


  • 0

#7 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 6 říjen 2020 - 13:52:44

zkouseli jste nekdo napasovat mikrofokusovy cudlik napr. ze zvetsovaku Omega LPL a nebo treba z nejakeho mikroskopu na Meoptacke sasi (resp. osu posuvu)?

jako alternativa k tomu nedostupnemu origo mikroposuvu..


  • 0

#8 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 7 říjen 2020 - 08:10:25

No, já mám doma právě jeden mikroposuv pro opemus, kterej bych sice nepotřeboval, ale mám rozdělanej adaptér (nedestruktivní) na magnifaxa. Kdyby ale někdo chtěl vyměnit nepotřebnej mikroposuv opemus za magnifax, nebránil bych se...


  • 0

#9 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 7 říjen 2020 - 09:13:43

ja si prave taky ted objednal akorat ten Opemusovsky mikroposuv a budu to holt muset nejak prebastlit :(


  • 0

#10 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 30 prosinec 2020 - 23:13:01

Mohli byste mi prosím někdo vyfotit úpravu ostřícího šasi MG4/MG4a pro aretaci kolíčku mikroposuvu? Nemůžu to na internetech nikde najít.

Intuitivně vím, jak to asi bude, ale rád bych to měl ideálně přesně v místě, kde to má 4a. Předem moc děkuju!


  • 0

#11 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 30 prosinec 2020 - 23:25:27

Na oplátku přikládám obrázky toho, jak vypadá to šasi pro Opemus 6/Axomat 5 a samotný mikroposuv pro tyto modely... to se na netu taky nedá moc najít.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#12 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 31 prosinec 2020 - 14:10:00

Mohli byste mi prosím někdo vyfotit úpravu ostřícího šasi MG4/MG4a pro aretaci kolíčku mikroposuvu? Nemůžu to na internetech nikde najít.

Intuitivně vím, jak to asi bude, ale rád bych to měl ideálně přesně v místě, kde to má 4a. Předem moc děkuju!

 

 

Ja to mam na MGF4-kupil som mikroposuv,dokonca v navode bolo ,že je to pre magnifax4-ale nepasuje to.Odrezať a dať urobiť nový kus/alebo použiť starý z posuvu/ a zlepiť.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  Mikro2.jpg   202,01K   5 Počet stažení
  • Přiložený soubor  mikro.jpg   215,05K   4 Počet stažení

  • 1

#13 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 31 prosinec 2020 - 15:55:14

Ja mam krom tohoto na OP6/AX5 jiny origo na MGF4 - ten pasovat bude, protoze pri otoceni o cca 180˚ se kolicek normalne zasekne o stenu toho tela sasi - nekdo ho instaloval bez upravny na MGF4 (coz je nanic, kdyz potrebuje clovek doostrovat tam a zpet).. takze mi jde jen o to mu udelat zarez v tom "spravnem/original" miste podle MGF4a.


  • 0

#14 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 9 leden 2021 - 19:29:22

pripominam se - nemate nekdo prosim Magnifax 4a a treba mobil, ktery foti? Potreboval bych vedet, kde presne je umistena drazka nebo dirka pro kolicek mikroposuvu. dekuji
  • 0

#15 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 25 leden 2021 - 17:38:49

hmm, tak bohužel mezi zdejšími temnokomorníky jsem s tímto jednoduchým dotazem nepochodil, tak jsem obtěžoval darkroomery mimo vlast a voilá, v UK mi to jeden majitel 4a vyfotil i nakreslil :) .. a není to vypilovaná drážka hned pod přítlačným plechem, jak jsem si myslel 

 

takže pro budoucí generace odkládám sem:

 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 3

#16 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 17 březen 2021 - 13:39:35

nakonec podle me nejde udelat ta dirka tak, aby se do ni dal ten kolicek vlozit a zaroven se dala hridel vlozit do spravne polohy,

takze je potreba stejne asi udelat pro kolicek drazku na hrane toho pojizdneho drzaku (standardy)...

 

dotaz pro ty, kteri pracuji s mikroposuvem u MG4 - mate tam vuli/zpozdeni reakce v otaceni "sem-tam"?

U mikroposuvu na OP6 zadne vule nebyly, ale tam jsou kolicky u mikroposuvu 2 a celkove to tam drzi nejak pevneji...


  • 0

#17 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 20 listopad 2021 - 13:41:55

Zdravím majitele Axomat 5a, Opemus 6a, a Magnifax 4a  a poprosím, zda byste mi někdo mohli změřit vnější průměr středového knoflíku jemného zaostřování, tedy toho menšího kolečka.

Předem vřelé díky.

 

Chystám se vyřešit nastavení zaostřování u LPL a bude-li to možné, tak právě nástavcem, který se hodí na uvedená zařízení.  


  • 0

#18 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 20 listopad 2021 - 20:13:56

Ahoj, 25mm


  • 0

#19 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 22 listopad 2021 - 11:41:24

 

Ahoj, 25mm

Díky.

 

Pro upřesnění - jedná se o nástavec - prodloužení pro doostřování. To když je hlava zvětšováku někde nahoře, oko u lupy a ruka už je krátká.

Nevím, zda se dá pořídit někde u nás, neboť výrobek je uváděný coby Meopta. Ale kromě ještě na eBay jsem nikde jinde nenašel. 

https://www.thedarkr...-knob-extension

Tak o tom uvažuji, ale asi než bych to nějak vymýšlel jinak (třeba za pár korun s hadicí), tohle se nabízí jako docela funkční řešení, snadno demontovatelné. 


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:mikroposuv, ostření, opemus

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních