Přejít na obsah


Fotka

Opětovné použití R09 (nedopadlo...)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 DrKvak

DrKvak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 September 2016 - 00:05:22

Zdravím vespolek,

předem se omlouvám za amatérskost mého dotazu a nějakou pravděpodobnou blost, kterou jsem udělal a kvůli které to nedopadlo...

Inu k problému:

 

Krátká verze:

Jal jsem se vyvolávat R09 nejdříve kousek prošlého Orwa, druhý den tou samou (tedy již použitou vývojkou) dvě prošlé Fomy 21. Na Orwu něco je, Fomy jsou kompletně černé.

 

Detailnější verze:

Smíchal jsem 50:1 kohoutkovou vodu s  Fomadonem R09 (trvanlivost do 2017, skladován při pokojových, ne moc kolísajících cca 22°C) a následně tím při cca 20°C vyvolal (9 min) zhruba 30 let prošlé Orwo 27. (propláchnul, ustálil Fomafixem 3min). Výsledek je vidět v příloze, není sice moc přesvědčivý (zrno jak makadam :) celý hodně tmavý) ale aspoň něco tam je...

Protože se jednalo jen v podstatě o krátký pokusný proužek, vývojky sem naředil na celou plastimatku  a druhý den se s ní jal vyvolávat dva kompletní filmy Fomapan r21. Oba prošlé, jeden exponovaný dávno, jeden nově.

Postup jsem udělal podobný (jen jsem to ještě na začtku propláchl vodou), pak při cca 20° vývojkoval, z předchozího dne již použitou vývojkou, časem 8min (dle tabulek Fomy). Pak propláchl, ustaloval 3min již použitým Fomafixem. Výsledek je černo... Oba filmy jsou dokonale černé, bez jakékoliv stopy čehokoliv (ani nápisů FOMA 100).

 

Nenapadá prosím někoho co jsem mohl udělat blbě?

Vím, že Rodinal se skoro nikdy nepoužívá dvakrát ale je možné, že by napodruhé byl už naprosto beze známky života KO? (když byl napoprvé použit jen na malý kousek filmu a přes noc skladován ve tmě).

 

Díky moc za včechny nápady a omlouvám se za délku příspěvku :)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 September 2016 - 00:39:55

chceš říct, že je film černý vč. zaváděcí části nebo naopak zcela čirý?

protože pokud ke komplet černý, pak vývojka fungovala - a nejspíš jsi to komplet osvítil

pokud to je komplet čiré, pak je problém v záměně vývojky a ustalovače, kontaminaci vývojky ustalovačem nebo v smrti vývojky.

 

já tipuju na smrt vývojky. asi by ani tak nevadilo, žes v tom už něco namočil (pokud to je kousek), to by mohlo mít max. vliv na nestandardní vyvolání. ale takhle ředěná voda zoxiduje či co a pak nerabota - po jednom dni.

 

i D-76 naředěná 1:1 je výrobcem doporučována spotřebovat ihned, max. nějaké hodiny.


  • 3

#3 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 September 2016 - 00:42:15

PS: traduje se, že Rodinal / R09 není na staré filmy dobré.

PPS: tím orwem se nevzrušuj, toto se vidí... spíš jiná vodička... myslím, že kamarád nějaké staré orwo, asi NP 55, volal v diafinu, co jsem mu odlél. a vrněl si


  • 0

#4 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 12 September 2016 - 08:15:52

Co tě vedlo k tomu, žes ten pracovní roztok nevylil? Když jsi to předem věděl? Při ceně (ředění) to nedává smysl.

Prošlý film + mrtvá vývojka - z toho nekouká nic použitelného.


  • 0

#5 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 September 2016 - 08:27:47

Forum má funkci hledat.

Pakliže nejsi úspěšný, použij hledání na google ve formátu _hledaný výraz_ site:temnakomora.cz.

Pak nebudeš muset klást takové dotazy.


  • 0

#6 DrKvak

DrKvak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 September 2016 - 09:51:20

Omlouvám se za moji nepřesnost, oba filmy, které jsem volal (po tom Orwu) jsou zcela černé (ne čiře-průhledné). Jsou černé a to naprosto souvisle, včetně začátků, konců, kolem perforací... skoro mi taky přijde, jako kdyby byly nejdřív osvícené ale vzhledem k tomu, že jsem je do plastimatky zandaval v něčem, co aspoň mně připadalo jako naprostá tma a každý byl exponován jindy, tak už fakt nevím...

Kdyby vývojka nerabotala, tak by byl film zcela průhledný, že?

Dík za konstruktivní rady (Gorgi).


  • 0

#7 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 12 September 2016 - 10:17:46

Vzhľadom na to, že sú po expirácii, majú svoj vek. A asi si ich celý ich život nemal pod kontrolou... Takže nie je vylúčené, že niekto v minulosti otvoril kazetu a opäť ju zavrel, alebo zvedavo vytiahol z kazety film a naspäť natočil. Alebo sa to príliš dlho vyskytovalo v blízkosti nejakého agresívnejšieho rentgenového zariadenia, alebo ho niekto skladoval v skrini, ktorú deň predtým natrel acetónovou farbou, alebo.... Ak je čierny, zjavne vývojka nebude problém, tá svoju prácu urobila. Používanie prešlých filmov je ruleta a v tomto prípade proste nepadlo Tvoje číslo :-) :-) Treba vsadiť na iné :-)


  • 2

#8 DrKvak

DrKvak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 September 2016 - 10:36:37

Dik :)

těch teoretických asi je tam po cestě opravdu hodně, tak se asi smířím s tím, že mi dneska dvojnásobně jackpot nevyšel a možná budu sázet na jistější čísla :)


  • 1

#9 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 12 September 2016 - 11:15:43

Dik :)

těch teoretických asi je tam po cestě opravdu hodně, tak se asi smířím s tím, že mi dneska dvojnásobně jackpot nevyšel a možná budu sázet na jistější čísla :)

To bude určitě lepší. Jak se říká, zkušesnost je nepřenositelná. Každý si to musí asi vyzkoušet sám. Osobně mám takové pokusy taky za sebou, takže vím, o čem píšu. :-)

Kup si nějakej slušnej film. Než cvakneš, přemejšlel 2x tolik a ona ta cena za políčko najednou nebude tak vysoká, jak se zdála na začátku.


  • 0

#10 DrKvak

DrKvak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 September 2016 - 17:28:56

Zkušenost je nepřenositelná a zároveň nesmírně důležitá. Obvzlášť třeba ta typu: "založ ten film na světle a to pořádně, ať po měsíci focení nemusíš mlátit hlavou do zdi" :smile: Pár seriozních filmů nacvakaných mám, tohle spíš byl pokus jestli se mi povede něco dostat z těch už naexponovaných filmů po dědovi (kterých tu ještě pár mám).

Vyděsilo mě, že by z obou filmů nezbylo vůbec nic, tak jsem radši založil tenhle topik, jestli jsem neudělal já nějakou blbost. Jestli myslíte, že je možné aby z toho Orwa zbylo to co je na horní fotce a z obou Fom naprosto nic, tak díky za názory a asi to tu můžem zavřít :smile:

 

Pro ilustraci ještě fotka
 normální nová (někým jiným volaná, jen pro porovnání)  Foma200

 moje popisované Orwo - i když to neni vidět, tak tam jsou obrázky i popisky ale je fakt možné, že by to bylo takhle hrozně tmavé?? (nemůže být třeba i nějak zblblá vývojka?)

 jedna ze dvou Fom - neni na ní vůbec nic ani nápisy

 

Každopádně dík za všechnu místní ochotu!

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  c01.jpg   42.86K   4 Počet stažení
  • Přiložený soubor  c01.jpg   42.86K   4 Počet stažení

  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 September 2016 - 20:04:46

... tohle spíš byl pokus jestli se mi povede něco dostat z těch už naexponovaných filmů po dědovi (kterých tu ještě pár mám)...

no jestli ty filmy exponoval kdysi děda, tak na tobě leží tíha odpovědnosti, to bych i utratil nemalé peníze za nefomovou vývojku nějakou vhodnou a udělal, co se dá

jestli jsou dosud neexponovány, neznámé jakosti a stavu, tak kdo si hraje nezlobí!


  • 0

#12 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 September 2016 - 22:45:35

asi Ti nezbyde než trochu experimentovat....

kdesi tu je vlákno čím volat staré filmy. to si najdi, pročti a pak řeš další.

 

některé filmy po letech mají ohavný závoj - a když to spojíš s nevhodnou vývojkou, stárnutím (což by mělo "oslabovat" expozici) nebo netrefením se do citlivosti na kterou bylo exponováno, katastrofa je na světě (ORWO)

 

pokud máš nějakou nejetou F21, tak začátek neexponuj, jen potmě vytáhni kus neexponované + zaváděcí jazýček a vyvolej. jestli bude vše jak viks, vyhodit. a takto asi zkusit vše... A filmy po dědovi volej po kouskách, dokud se netrefíš... Nejlépe v něčem dvou lázňovém, koriguje to spoustu proměnných, jeden čas na fšechny filmy...max. se netrefíš citlivostí na kterou se exponovalo - a to je po těch letech stejně ve hvězdách


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních