Přejít na obsah


Fotka

Fomadon R09 New


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 25 říjen 2016 - 17:47:46

Zdarec!

Tuhle jsem vyčetl že negativní vývojka Fomadon R09 New má  být prý jemnozrnná? Zdá se mi že na Temné jsem četl že R09 zrno spíš zvýrazňuje,tak nevím co je na čem pravdy.

A v čem by jste radši volali fomácké filmy vy? v LQN,excelce nebo R09?


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 25 říjen 2016 - 18:01:57

a )  na temné je napsáno o R09 hodně.   A  hodně z toho je pravda.    Je někdy  jemnozrnná,  ostrá,   někdy zrno zvýrazňuje.   Podle  ředění, teploty  atd.atd...   Čtení neodbývej :-)

 

b )  v atomalu.  :-)   ale  nebudu kazišuk:  prakticky v jakékoli  negativní vývojce,  se  kterou  dostanu požadovanou kresbu, krytí a kontrast.  

Jaká  vývojka,  není až tak moc  důležité, mnohem důležitější je naučit se s ní pracovat.  


  • 0

#3 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 říjen 2016 - 18:32:29

Záleží na tom, co si představujete pod pojmem "jemnozrnná"...

Rodinal (a jeho klony) vykazují na některých (zvláště "klasických") filmech hrubší, ale ostré a svým způsobem specifické zrno. Ale např. Acros  volaný v Rodinalu je velmi hezký. (Abnormální jemnozrnost Acrosu ovšem téměř "znemožňuje vytvořit hrubší zrno...")

K volání filmů Foma: Ve všech třech uvedených vývojkách ze filmy Fomapan vyvolat velmi dobře - pochopitelně se specifickými výsledky. Každá kombinace - film/způsob expozice/vývojka/způsob volání - poskytuje jiný charakter obrazu. Záleží na Vás, čeho chcete dosáhnout a co se Vám líbí. Ovšem - musíte vyzkoušet!

Pozn.: Za více, než padesát let, co fotografuji, jsem vyvolával v nesmyslně velkém množství vývojek. Rodinal, H36, Atomal, PC-TEA, Halcyon, Xtol a jeho klony, Weichentwickler, D76=ID11, o-fenylendiaminové vývojky a další mraky a mraky vod - ať již konfekčních nebo home made. Každá měla nějaké dobré a nějaké "špatné" vlastnosti. Neexistuje totálně univerzální vývojka pro všechno!

Pro to, co (krajinná zátiší) a na co (Acros 120 a 135, HP5 Plus 135, Plus X = 125PX 135, TriX = 400TX 120 a 135) momentálně fotografuji, mi připadá nejvhodnější Instant Mytol 1+1 namíchaný jako koncentrát do propylenglykolu v kombinaci s Rodinalem (R09 One Shot) 1:150 - 1:200.


  • 1

#4 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 25 říjen 2016 - 19:47:18

Zdarec,

vím že neexistuje žádná univerzální vývojka,jen jsem se chtěl zeptat,pokud fotíte na fomácký filmy,tak jakou preferujete foma vývojku.Toť vše


  • 0

#5 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 26 říjen 2016 - 06:51:12

Na Fomácké filmy můžeš s klidem použít všechny jejich vývojky - otázka je (jak už bylo psáno výše) jak chceš aby to bylo vyvoláno. Jemnozrnně nebo ostře se zrnem, normálně s velkým rozsahem stínů šedé a nebo hrubé kontrastní s malým rozsahem.

 

Já osobně R09 používal. Je to ekonomické, stačí trocha koncentrátu a vyvolávání moc nestojí. Nevýhoda je, že se z roztoku koncentrátu sráží nejspíše p-aminfenol a dělá na dně krystaly. Když se zapomeneš a lahvičku před odebráním protřepeš, tak dopadneš nejspíše s černými tečkami na negativu. Krystalky se nalepí na emulzi při vyvolávání a místně to totálně převolají. Zkoušel jsem lahvičku zastříknout plynem, aby se k tomu nedostal vzduch - dobu tvoření krystalků to o hodně oddálí, ale i tak po čase jsou na dně znovu. Zkusil jsem napsat dotaz výrobci jestli je to vada nebo vlastnost, nic - bez odpovědi, takže z toho jsem zklamán.

 

Přešel jsem na LQN a LQR. LQN používám když to chci mít vyvolané normálně, obzvláště pokud to je kontrastní snímek už sám o sobě. LQR používám na kontrastní vyvolání, pokud vím že by ty snímky jinak byly mdlé.

Tyhle koncentráty vycházejí trošku dráž, protože 250ml lahvička mi stačí jenom na 5x vyvolání klasické 550ml vývojnice (ředění 1+10). Ale nekazí se, žádné krystalky, pohoda.

 

A kupříkladu kamarád miluje kombinaci Fomapan200 + ID11 (jestli stock a nebo ředí to už nevím). Mě třeba ID11 nenadchla, ale dost možná jsem si napoprvé špatně umíchal. Kdo ví. Každopádně se k ní nevrátím. Prostě si musíš najít svou cestu. Vyzkoušej, porovnej a najdeš to svoje. Až budeš mít vybrán a k dokonalosti dotažen proces vyvolávání, můžeš se pak plně soustředit na uměleckou stránku věci.


  • 0

#6 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 2 listopad 2016 - 18:37:03

Zdarec,

fotím a vyvolávám si filmy už tři roky,začínal jsem na LQN,pak R09 a poslední rok a půl vyvolávám opět v LQN,která mi na fomácký filmy sedne asi nejlíp.

Na R09 mi přišlo ze zrno spíš zvýrazňuje,tak jsem  se ptal jestli třeba foma nějak mírně nezměnila složení.A myslím si že proces vyvolávání zvládám skvěle.Soudím podle negativů.Jen aby si Nakadah nemyslel že jsem vývojnici uviděl poprvý před týdnem.


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 2 listopad 2016 - 19:09:02

No, ked polozis otazku, stane sa, ze dostanes i taku odpoved, co sa ti nebude pacit.

Zrnitost - viditelnost zrna, alebo ostrost nesuvisia so skutocnou velkostou zrna, ale skor s jeho tvarom.

To znamena, ze R09 moze byt jemnozrnna vyvojka (kto by napisal o svojom vyrobku, ze je hrubozrnny), za dodrzania istych podmienok. Zato je vsak R09 ostra, prave pre ten tvar zrna. Ak je zrno viditelne, pocit ostrosti je vyssi.

Co R09 nema rada, je prevolanie. Zrno rastie nad nevyhnutnu mieru, kedze je ostre, zrnitost (viditelnost zrna) je potom za hranicou pre oko prijemnou.


  • 0

#8 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 2 listopad 2016 - 21:09:44

neviem, či som to tu už niekde nespomínal - keď otvorím novú flašku R09, rozlejem ju hneď do malých 100 alebo 50 ml tmavých lekárnických flašiek so šroubovacím uzáverom doplna a otváram vždy iba jednu, keď sa minie, otvorím druhú atď... Obmedzí sa na minimum oxidácia a predĺži jej to život...


  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 2 listopad 2016 - 22:32:28

Neviem, ci som to tu uz niekde nespominal, mozno je cas sa od R09 posunut dalej :)


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních