Přejít na obsah


Fotka

Vykladači fotografických obrazů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 24 listopad 2016 - 12:27:32

Vážení kolegové, asi každý z milovníků klasického fotografického obrazu se někdy setkal, ať přímo živě v rámci vernisáže, či textem v rámci recenze fotografické výstavy,

s nějakým tzv."Vykladačem fotografických obrazů", který v květnaté umělecké mluvě vysvětloval něco, co na konkrétním fotografickém snímku nemohl divák vůbec spatřit.  

Bez ohledu na fakt, že fotografický obraz je založen především na visuálním principu sdělení, snaží se tito lidoví, či dokonce profesionální "uměnomluvci" překročit hranice žánru a ocitají se daleko za limity vymezeného komunikačního prostoru, který fotografie, jako technický obraz poskytuje. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik 


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 listopad 2016 - 13:24:03

Jednomu milovníkovi  klasické fotografie a skvělému  fotografovi,   jsem vděčen za projev na  zářijové vernisáži mých fotek,  když  mluvu nahradil hrou na kytaru a zpěvem  Ježkovy skladby  "Život je jen náhoda".  

Myslím,  že se ve svém výkladu mých fotografií trefil.  

 

p.s.   ovšem,  když jsem  občas  vyslechl  některé projevy  znalců umění k  některým  výstavám obrazů (které  spíše  než  fotografií  byly  obrazy,  fotografikami až  grafikami  vzniklými  v grafickém  editoru  na  PC  a  následně  v barvičkách vystříkány na papír),   cítil jsem  se  méněcenný, slepý a  blbý. 


  • 2

#3 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 24 listopad 2016 - 15:33:26

Jednomu milovníkovi  klasické fotografie a skvělému  fotografovi,   jsem vděčen za projev na  zářijové vernisáži mých fotek,  když  mluvu nahradil hrou na kytaru a zpěvem  Ježkovy skladby  "Život je jen náhoda".  
Myslím,  že se ve svém výkladu mých fotografií trefil.  
 
p.s.   ovšem,  když jsem  občas  vyslechl  některé projevy  znalců umění k  některým  výstavám obrazů (které  spíše  než  fotografií  byly  obrazy,  fotografikami až  grafikami  vzniklými  v grafickém  editoru  na  PC  a  následně  v barvičkách vystříkány na papír),   cítil jsem  se  méněcenný, slepý a  blbý.


to p.s. ... ho v no v koutě galerie může být uměním (zvláště v případě, že autor trpěl zácpou) pak plně sdílím Tvé pocity
  • 0

#4 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 26 listopad 2016 - 11:46:05

Kolegovia, veľmi zaujímavé vlákno ... (oveľa zaujímavejšie ako verejné lynčovanie nováčika so scannerom :)) S "vykladačmi pravdy" sme sa už stretli mnohí. Častokrát sú to ľudia, ktorí sami nemajú na to vytvoriť niečo kreatívne, respektíve, ak sú toho schopní, snažia sa formou paralel obhájiť si svoju tvorbu pred svetom a poukázať, že oní sú aspoň tak dobrí ako nimi kritizovaný fotograf :).

Nakoniec aj takíto ľudia môžu byť pridanou hodnotou pre ľudí bez fantázie, ktorí sa silou-mocou snažia venovať umeniu a potrebujú cudzí názor na to aby boli "in" pretože naozaj na fotke čiernej gule na bielom pozadí vidia parafrázu stvorenia sveta a vyššie posolstvo z astrálu.

 

Podstatné (podľa mňa) je, keď už sa s takýmito ľudmi stretneme zobrať si z ich kecov len  to, čo nás posúva dopredu a nenechať sa znechutiť.

 

Oveľa smutnejší jav, ktorý po diskusii so zopár ľuďmi, nie je až taký zriedkavý, som pozoroval začiatkom Novembra na vernisáži Boruta Peterlina v Bratislave. V momente otvorenia výstavy a odkrytia švédskych stolov s pohostením sa všetci, dovted veľmi distinguovane pôsobiaci ľudia,  vrhly na chlebíčky, jednohubky a víno. S kamošmi sme týchto trápnych 10 minút využili na nerušené pozorovanie fotografií, pri ktorých nebolo ani nohy, a prehodili pár slov s autorom :)

 

A tak ma napadá: Koľko z vykladačov pravdy svojimi kvetnatými rečami len ospravedlňuje svoju prítomnosť na vernisáži, kam sa prišli zadarmo najesť a napiť??? Boh vie ...


  • 4

#5 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 26 listopad 2016 - 14:37:58

Šla som v polovici septembra na výstup vo Vysokých Tatrách s partiou kamarátov. Tí rýchlejší doslova vybehli hore a tešili sa, že to dali. Pôvodne som vzdelaním lesný inžinier a tak som po ceste tým pomalším vykladala, okolo čoho ideme, čo kde rastie, ktoré plody možno zbierať a jesť, prečo tam rastú tie konkrétne dreviny, aká zver sa tam môže vyskytovať - netvrdím, že som si zo školy zapamätala všetko, ale videla som, ako ich to zaujíma. Výstup nám trval dlhšie, no tiež sme to dali.

Včera som sa s 2 z nich stretla a tí celí nadšení hovorili mojej mame, čo všeličo sa  o tatranskom lese dozvedeli na jednej túre.

 

Takže asi aj tak nejako môže pomôcť výklad k veci, o ktorej divák nemusí mať šajnu. Môžeme obzerať a zároveň sa môžeme niečo dozvedieť. 


  • 2

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 26 listopad 2016 - 15:56:52

Takový tzv."Vykladač fotografických obrazů" může mít rovněž své informace získané nějakým studiem, ať už ze školy, či je to zanícený samouk a ještě lépe vživotěpraktik, nebo šikovný rezonátor všehosi kde co zaslechl.  Teď jen jak tyto kategorie rozeznat a co si z toho vzít a nevzít. To je na tom životě také pěkné. Těch možností výběru.

 

Klasický fotografický obraz - to si představuji fotografie, které na své zvětšenině přenášejí skutečnost na plochu, bez dalších úprav takové scény. I přesto, že taková scéna je tedy jasně daná, může její výklad pro každého z nás vypadat jinak. Někdo třeba vidí jen to co je vyobrazeno, někdo si tam vkládá příběh, někdo vidí i co je za rohem, ...

 

A já bych těm vykladačům nic nevyčítal, stejně vždycky byli a budou. Je třeba i možné, že svým, někdy třeba i zavádějícím výkladem, přitáhnou zájem někoho, kdo by kolem přešel jen tak bez povšimnutí. Třeba zrovna někdo, kdo je schopen si následně udělat vlastní úsudek a vtáhne ho to k zájmu o něco nového.


  • 0

#7 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 27 listopad 2016 - 13:45:13

Evidentne je nutné rozlíšiť vykladačov, ktorí zdieľajú technické informácie, ktoré môžu mať nejako naštudované a zaradil by som ich do rovnakej kategórie ako Evlin edukatívny výklad o kosodrevine - nájdu si svoje auditórium a často sú schopní nás obohatiť. A áno, vďaka Bohu (akože v neho neverím) za takých ľudí v dobe, kedy analógová fotografia rozhodne nie je mainstreamom. Šíria know how, a možno inšpirujú ostatných aby sa o danej téme chceli dozvedieť viac.

 

Treba ich ale odlíšiť od vykladačov pravdy, ktorí sú jediní na svete stopercentne vedúci, čo danou fotkou chcel autor vyjadriť. Na vnucovanie cudzích názorov podobného charakteru som alergicky od dôb strednej školy, kde sa nám slovenčinárka všemožne snažila vnútiť zažitú predstavu zatrpktnutého literárneho kritika o zmysle toho či onoho diela. Bullshit. Na toto by si mal človek podľa mňa urobiť názor sám. Tak isto ako sa nám nepáčia rovnaké ženy, štýly fotografie, tak isto rôzne vnímame vnemy, ktoré nám vystavená fotografia môže poskytnúť.

 

Ono, ... aby to nevyznelo tak militantisticky :) Nevadia mi ľudia, ktorí sú v tomto smere účastní diskusie a prejavujú svoj názor a pohľad na vec. To je samozrejme vporiadku. Krv mi pijú samozvaní profesionáli, ktorí vychádzajúc z naučených stereotypov (ktoré prevzali v škole alebo niekde inde od niekoho iného ktorý ich prevzal ...) kritizujú výtvory umelcov s Bohorovným sebevedomím a bez minimálnej snahy s autorom prebrať zámer a vypočuť si názor človeka, ktorý, možno nakoniec ako jediný vie, čo tým chcel celé povedať. :)


  • 2

#8 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 28 listopad 2016 - 09:09:26

to budu ty co pisu tie basnicky na zadnu etiketu vina:)


  • 0

#9 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 28 listopad 2016 - 09:12:07

Zajímavá diskuze... Osobně mám fotografickou, či šířeji uměleckou, kritiku rád. Prostřednictvím uměleckého díla se jeho autor snaží něco říci - protože kdyby neměl co říct tak mlčí, že. Dobrý kritik umí ukázat cestu k lepšímu porozumění.

 

Výklady autorovy vůle beru tak trochu jako chilli papričky Naga Jolokia - podávaná ve střídmém množství člověkem, který ví co dělá, dovede posunout zážitek o kousek dál. Když se to s ní přežene, nebo když se do toho vrtá človíček pro kterého je problém najít vlastní řiť, tak z toho je akorát průser :D


  • 0

#10 Karel Prskavec

Karel Prskavec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • Location50°45'35.87"N, 15°05'14.07"E
Reputace: 4

Publikováno 28 listopad 2016 - 12:50:36

Já jednomu vykladačovi vděčím za to, že jsem se vymotal ze začarovaného kruhu a začal jsem fotit to, čím žiju a vykašlal jsem se na názory vykladačů.

Karel


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních