Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Softstart pro opálovou žárovku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 kubi

kubi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2016 - 09:57:19

Zdravím všechny nadšence!

 

Jak často vám praskají žárovky ve zvětšováku? Totiž žárovka praskne vždy za studena, poněvadž za studena má vlákno mnohem menší odpor a pak hodně záleží, na okamžiku septnutí. Jednou se mi přihodilo takovéto neštěstí, a vyrazil jsem si až hlavní jistič, takže i osvětlení komory najednou nebylo.

 

Zrovna tak když měřím expozimetrem, hodně ho ovlivňuje i osvětlení komory, takže je lepší zhasnout si na tu chvíli i osvětlení komory. To nedělám, na začátku rozsvítím a nakonci zhasnu. K žárovkám přistupuji velmi opatrně...

 

Napadlo mě navrhnout jednoduchý obvod, který by žárovky rozsvěcel plynule od nuly pomalu, aby se vlákno stačilo ohřát, než dostane leckdy i 240V ze sítě. Zrovna tak stejný obvod pro osvětlení komory možná s možností regulace. Čistě teoreticky by se dala udělat i jakási zpětná vazba, která by kompenzovala kolísání síťového napětí, takže by výkon žárovky byl stabilizován. Možná zbytečnost, ale možnost to je.

 

Řešili jste toto někdy, ptám se než začnu. Měli by jste zájem o schéma / výrobní návod?

 

 


  • 0

#2 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 29 listopad 2016 - 10:56:15

Pokud si nechces vylozene zabastlit, mozna by stalo za to kuknout se po rychlejsim hotovem reseni. Domnivam se, ze hodne tyristorovych spinacu/stmivacu budou mit tu vlastnost, ze spinaji v dobe, kdy faze prochazi nulou. Mozna se ti jedna o jeste pomalejsi nabeh, ale uz tohle pry setri vlakno (pro opravdu casto spinane zarovky, jako semafory, se kdysi drzel proud, ktery udrzoval vlakno rozzavene, ale ne tak aby svitilo - to bude asi nejucinnejsi). Ja posledni dobou pouzivam dost barevnou hlavu, kde jsem si zamontoval spinany zdroj (je tam halogenka na 12V), ktery takovou vlastnost ma. Takze mozna by stalo za to kuknout v nejakem Hornbachu po nejakem stmivaci (navic, nekteri lide tohle stmivani u exponovani opravdu vyuzivali). Pokud pujdes cestou bastleni, budu mit zajem kouknout se na schema.


  • 0

#3 rezecek

rezecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 29 listopad 2016 - 11:47:00

Řešením je používat LED žárovky ve zvětšováku... opálové jsou přežitek:-)


  • 0

#4 kubi

kubi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2016 - 13:19:48

Řešením je používat LED žárovky ve zvětšováku... opálové jsou přežitek:-)

Cože? To existuje jo? No tak LED diody (krom těch, na expozimetru a podobných "kontrolek") do mojí komory vstoupí jen přes mnou mrtvolu. Je pravda, že omezit teplo od žárovek by nebylo od věci, ale jsem LED odpůrce. Jednak poskles účinnosti, barva světla, nutnost proudového zdroje, toxický luminofor a základ je UV LED. Kolik stojí taková LED žárovka?


  • 0

#5 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 29 listopad 2016 - 13:37:44

O porovnani opalove zarovky s ruznymi alternativami a "alternativami" se jiz psalo na mnoha mistech, navrhuji nebobtnat timto tohle vlakno a pohledat. Softstart, pokud spravne pamatuji, nijak konkretne vyresen nebyl, je zde tedy prostor k podeleni se o nejake to schematko. Zdravim.


  • 0

#6 kubi

kubi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2016 - 13:41:55

Pokud si nechces vylozene zabastlit, mozna by stalo za to kuknout se po rychlejsim hotovem reseni. Domnivam se, ze hodne tyristorovych spinacu/stmivacu budou mit tu vlastnost, ze spinaji v dobe, kdy faze prochazi nulou. Mozna se ti jedna o jeste pomalejsi nabeh, ale uz tohle pry setri vlakno (pro opravdu casto spinane zarovky, jako semafory, se kdysi drzel proud, ktery udrzoval vlakno rozzavene, ale ne tak aby svitilo - to bude asi nejucinnejsi). Ja posledni dobou pouzivam dost barevnou hlavu, kde jsem si zamontoval spinany zdroj (je tam halogenka na 12V), ktery takovou vlastnost ma. Takze mozna by stalo za to kuknout v nejakem Hornbachu po nejakem stmivaci (navic, nekteri lide tohle stmivani u exponovani opravdu vyuzivali). Pokud pujdes cestou bastleni, budu mit zajem kouknout se na schema.

 

Jo, to je jako blinkry v autě. Taky tam teče pořád proud, aby vlákno nevychladlo. Ne je na to jednoduchý šváb U2008B, jenže je těžko k sehnání - mám posledních 5 kousků. Chci udělat regulátor / softstart z diskrétních součástek. Spíš mi šlo o to, jestli mam vybastlit ty svoje U2008B na broušák a nechat fungovat, nebo jestli by o to byl zájem, snažil bych se, aby se to dalo postavit ze šuplíkových zásob za minimum peněz. Prodávaj se stavebnice nebo hotové moduly regulátorů. Spínání v nule je sice fajn, ale náběžná hrana sinusivky je pořád ještě rychlá. Náběh bych viděl buďto 0.2-1s, případně udělat proudovou zpětnou vazbu a regulovat podle proudu - to by bylo asi nejrychlejší a nejbezpečnější rozsvícení žárovky.


  • 0

#7 kubi

kubi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2016 - 13:44:23

No a nebo taky řešení - do série se žárovkou dát termistor, jako se používají k omezení zapínacího proudu u spínaných zdrojů.


  • 0

#8 rezecek

rezecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 29 listopad 2016 - 14:09:42

LED žárovky Globe mám ve všech svých zvětšovácích, v Magnifaxu 12W, v Teufelu 9x12cm 15W a v Durstu 13x18cm 25W. Výsledky vynikající, mohu komponovat pod zvětšovákem jak dlouho chci, nic se nehřeje, životnost desítky let. Teplotu chromatičnosti jsem zvolil 2700 K a 4100K.

Vřele doporučuji všem, vyzkoušejte a uvidíte sami...


  • 2

#9 kubi

kubi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2016 - 23:58:59

A to jsou LED chipy UV s luminoforem? Co na to filtry? Sedi gradace ve srovnani se zarovkou? Prici se mi dat do pristroje z roku 45 LED zarovku:-D Jinak LED dioda se necha moc pekne regulovat PWMkem, takze proc to nezkusit. RGB michani barev by muselo byt prevedeno tabulkou / vzorcem na CMY a kalibrace intenzty kazde barvy by byla nutnost. Jaky je pomer RGB a CMY? A nebo se vybodnout ja CMY a mit tabulku primo podle vyrobce papiru? Jinak intenzita LED s zivotnosti klesa nelinearne a kazda barva LED ma ruznou zivotnost. Mozna zpetna vazba pomoci spektrometru... Nerad bych ale, kdyby se softstart pro zvetsovak a regulator pro osvetleni zdokonalil na vyvoj procesorem rizene barevne hlavy.:-) Termistor v serii se zarovkou bude tak akorat pro zacatek? Nechci delat regulator s
procesorem, rad bych, aby tam byly tranzistory, triak, diak, par odporu a kondenzatoru. Tistak aby se dal udelat rukou a soucastky za par kacek:-) Maximalne kdyby byl zajem, tistak a seznam na nakup do gme poskytnu za dobry slovo / pivo. Az to vymyslim. Ted zrovna muchlam lupinky ze clony... Poridil jsem MTL50 a Canon lezi v koute s vybitou baterkou:-)
  • 0

#10 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 30 listopad 2016 - 10:49:28

Neni lepsi svou energii a cas smerovat na studium jinych temat a reseni jinych problemu, je-li teda nasim hlavnim cilem fotografie a fotokomoreni (doporucuji knihu Way Beyond Monochrome, ta zamestna tydny, mesice)? Osvetleni do zvetsovaku uz je vymyslene - opalova zarovka je overenou cestou, ktera funguje dobre, a i bez softstartu vydrzi dlouho. 


  • 0

#11 kubi

kubi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2016 - 11:13:10

Neni lepsi svou energii a cas smerovat na studium jinych temat a reseni jinych problemu, je-li teda nasim hlavnim cilem fotografie a fotokomoreni (doporucuji knihu Way Beyond Monochrome, ta zamestna tydny, mesice)? Osvetleni do zvetsovaku uz je vymyslene - opalova zarovka je overenou cestou, ktera funguje dobre, a i bez softstartu vydrzi dlouho. 

Díky:-) To jsem potřeboval! Je to lepší. Já jsem akorát z oboru elektro (vývoj, výroba, servis) takže deformace. Jak jsem napsal, udělám regulátor/softstart tak, aby to zvládnul každý a zdroje sem dám.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních