Přejít na obsah

Fotka

Přímé pozitivy

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 pasiasty

pasiasty

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
  • LocationHoroměřice
Reputace: 38

Publikováno 9 prosinec 2016 - 14:26:02

Pokud by to někoho zajímalo - vyzkoušel jsem přímý pozitivní proces na obyčejným fotografickým papíře, v mém případě Fomaspeed S 311. Funguje to, nebyl žádný problém už od prvního snímku.

Ve spolupráci s Annou Marii Němcovou.

Přiložený soubor  scan161208-202023.jpg   133,48K   7 Počet stažení Přiložený soubor  scan161208-202150.jpg   119,69K   4 Počet stažení

technická data:

Cambo SC 3

no-name Petzvalův objektiv 225/5.6 (první) a Schneider-Kreuznach Xenar 240/3.5 (druhý)

Fomaspeed S 311 @ ISO 1,5
první a druhé vyvolávaní: Tetenal Variobrom WA
bělicí lázeň s dichromanem draselným
selenová a vanadiová tónovací lázně

• 8

#2 resolut

resolut

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 719 příspěvků(y)
Reputace: 261

Publikováno 9 prosinec 2016 - 17:52:33

Paráda, zajímalo :)

Zkoušel jsem něco podobného s bělící lázní s manganistanem.. Bylo by možné popsat podrobněji celý proces? Díky!

• 0

#3 Evla

Evla

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 526 příspěvků(y)
  • Locationsrdce a hlava
Reputace: 744

Publikováno 9 prosinec 2016 - 18:07:48

tiež som pred rokmi skúšala priamo pozitívy na fomaspeed fomáckym setom R100 - trošku drahá zábavka vzhľadom na výdrž chémie :)

toto by ma zaujímalo

• 0

#4 pasiasty

pasiasty

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
  • LocationHoroměřice
Reputace: 38

Publikováno 9 prosinec 2016 - 23:31:19

Proces je samozřejmý, asi neliší se od R100 (i když jsem ho ani nezkoumal, byl drahý); použil jsem návod pro film: http://www.angelfire...bwreversal.html

Tedy:

1. papír do kazety, exponovat na cca 1,5 až 3 ISO
  2. první vyvolávaní (pozitivní vývojka)
  3. bělicí lázeň
  4. čisticí lázeň
  5. druhé vyvolávaní
  6. ustalování (teoreticky asi není třeba, ale proč ne…)

Od bodu 3 lze, a od bodu 5 je třeba to dělat při světle, resp. nutný je osvit před (nebo během) druhého vyvolávaní.

Co se týče rozpolceného tónovaní (split toning), tak je chce to zkoušet a počítat s tím, že v podstatě ne to dost náhodný proces.

• 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 583 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 79

Publikováno 10 prosinec 2016 - 09:18:58

Prečo drahý proces? Používaš predsa rovnakú chémiu ako na pozitív, nemusíš používať pre R100. len naviac ti treba dvojchroman draselný, kyselinu sírovú a bezvodý siričitan sodný. Bielič ti vydrží aj rok dokonca aj v otvorenej fľaši, alebo trebárs v stálej komore v miske. Dokonca niektorí autori hovoria, že okysličovanie bieliča mu predlžuje životnosť. A čistič? 50g siričitanu na liter je tak smiešna položka, že pre každú seansu si urobíš nový. 1kg stojí okolo 2,5Eur napr. Centralchem a pošlú ho aj na dobierku.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních