Přejít na obsah


Fotka

Vytvářím domácí fotokomoru - mám všechno co potřebuji?

fotokomora začátečník

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 December 2016 - 10:57:14

Ahoj, tak sen se mi splnil skutečností a vedle digitálního Nikonu budu fotit i na 35mm klasiku (Nikon F80 s datovací stěnou, která tiskne expoziční údaje mezi kinofilmová políčka). Pomalu jsem si sehnal vybavení potřebné pro fotokomoru - víceméně jsem to všechno zdědil po mojem dědovi, který mi to rozdal: plastová vývojnice na 2x 35mm film, stolek, kolíky na sušení vyvolaných negativů, červené 15W žárovky (prý lze použít i červené signální LED blikátko na kolo?), atd. Má k dispozici i několik zavřených balení fotopapírů 9x13 expirovaných kolem roku 92. Teď k filmům a chemii - rád bych fotil na negativní ISO400 materiál Ilford - ze začátku než se v tom zlepším, tak na HP5+, později bych chtěl přejít na Delta 400 Professional. Dále hodlám nakoupit:

 

- 5l kanystr vývojky Ilford ID-11 (dodává se i s regenerátorem - chápu správně, že po několika vyvolávacích cyklech můžu vývojku regenerovat, a dále používat?)

- přerušovač Ilfostop (z 500ml koncentrovaného balení si mohu vyrobit 19,5 litrů finální kapaliny)

- ustalovač HYPAM - rychloustálení 1:4, jinak 1:8 až 1:9

- smáčedlo Ilfotol

 

Zatím mi nejsou úplně jasné časy vyvolávání a ustalování pro výše uvedené filmy, proto uvítám jakékoliv rady. Negativy hodlám skenovat na Epsonu V300 Photo.

Díky.


  • 0

#2 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 30 December 2016 - 12:16:40

Ahoj,

 

tak v skratke zopár mojich postrehov, možno ma niekto opraví / doplní:

 

- na negatívny proces špeciálne svetlo nepotrebuješ, s nespracovaným filmom musíš narábať v absolútnej tme, čo znamená do momentu vloženia do svetlotesnej vývojnice.

- papiere z 92hého asi už budú mať závoj, ale dajú sa ľahko otestovať. vyvolaj (v pozitívnej vývojke) neexponovaný papier (prípadne vyvolaj len polovicu papiera) a uvidíš, či chytil závoj.

- na pozitívny proces ešte budeš potrebovať zväčšovák, maskovací rámik a misky na chémiu.

- časy na negatívny proces si môžeš pozrieť tu: www.digitaltruth.com/devchart.php Vyber si kombináciu film - vývojka. Ustálovač použi podľa návodu na ustálovači :)

- ja osobne prerušovač nepoužívam, prerušujem čistou vodou. 

- ustálovač používam FOMAFIX a je v pohode, s HYPAMom nemám skúsenosti.

 

Čo sa týka filmov, netvrdil by som, že Delta 400 je lepšia ako HP5+ ... niekomu sedí jedno, inému druhé. Ja napríklad fotím prevažne na FP4+ 125 (zvitok) a TRIX 400 (zvitok a kino). Odporúčam vyskúšať viac filmov, časom asi aj vývojek a uvidíš, čo ti sadne. Ak sa chceš ale vyslovene učiť, prečo nezvoliť cenovo príjemnejšie filmy FOMA? Na začiatok dobré a je kopec fotografov, ktorí FOMA filmy zvládajú a dlhodobo používajú s peknými výsledkami. Na tvojom mieste by som skúsil aj ISO100, ktoré má obvykle jemnejšie zrno.

 

Popozeraj si staršie vlákna tu na TK, určite tam nájdeš veľa informácií ;)

 

Držím palce a vitaj v analógovom svete.


  • 1

#3 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 December 2016 - 13:00:43

O Fomě jsem taky uvažoval. Co eventuélně z chemie Fomy bych měl nakoupit?

 

- vývojka Fomadon LQN

- přerušovač Fomacitro

- ustalovač Fomafix

- smáčedlo Fotonal

 

Díky za link ohledně časů a objemu chemie. Když vycházím přímo z údajů pro Fomu a pro film Fomapan 200:

Fomapan 200 Fomadon LQN 1+10 200 5-7 5-7 5-7 20C

 

Znamená to, že vývojku ředím v poměru 1:10 a vývoj bude probíhat 5-7 minut? Jak mám během vývoje filmu vývojníci otáčet/promíchávat? Co jsem dále doteď přečetl, výplach přerušovačem cca 30 sekund, potom propláchnout vývojnici vodou a nalít Fomafix, proces ustalování nechat 2-3 minuty.


  • 0

#4 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 December 2016 - 13:37:25

Fomadon LQN ne každému sedne. Pro začátečníka je možná snazší a ekonomičtější Fomadon R09 v ředění 1+50. Záleží co od snímku čekáš, LQN vyvolává normáln+, R09 spíše kontrastně.

U přerušovače jsem nějak nepřišel na rozdíl mezi ním a vodou. Poslední filmy už jsem jenom přerušil vodou a šup tam ustalovač. Fomafix funguje dobře, ale tam kde Fomapanu100 a 400 stačí 3minuty, tam Fomapan 200 potřebuje 2x tolik.

Je to jiná emulze. Hoď do Fomafixu ústřižek nevyvolaného filmu a sleduj za jak dlouho se odbarví na základní podložku. Čas vynásob x2 a máš to.

 

Fomapan100 a 400 se odbarví do 2 minut, takže já dávám 5 minut. Fomapan200 ale potřebuje těch 5minut aby se odbarvil, takže tam to nechám 10 minut.

 

Vývojku ředíš třeba u LQN 1+10 dílů. 1 díl koncentrátu a 10 dílů vody. Pro vývojnici jako Plastimat s objemem 550ml je to snadné - 50 + 500ml. Dávám ji dycky plnou, i na jeden film. Ale záleží na každém jak moc chce šetřit.

Naliješ vývojku, zaklapneš víko, klepneš s tím o stůl a začneš překlápět jako se šejkrem (v klidu, pomalu, žádné třepání). Někdo překlápí první minutu celou, někdo jenom 30s. Pak s tím klepneš a položíš do lázně s temperační vodou (20°C).

 

Po další minutě to chytneš a překlápíš třeba 15s (to jsou 4 překlopení tam a zpět asi). Čím víc překlápíš, tím více zvyšuješ vyvolání a kontrast. A tak dále až do konce doby vyvolání (když někdo uvádí 5-7minut, tak to nechám na střed 6minut a podle výsledku to příště upravíš).

 

Vývojku vyleješ (oneshot koncentrát do odpadu, práškovou stock naopak zpět od láhve). Naliješ vodu nebo přerušovač, 20-30s překlápíš, vyleješ a naliješ ustalovač. Necháš ustálit, pak ustalovač zpět sliješ do lahve. Do vývojnice nabereš vodu a překlápíš tak minutu, dvě. Vyleješ a necháš film cca 15minut prát v pomalu tekoucí vodě. Po vyprání následuje poslední lázeň se smáčedlem - např Fotonal + destilka (!!!). Nechat tak 2 minuty, otřepat civku s filmem a pověsit. Hotovo.


  • 2

#5 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 December 2016 - 19:00:58

Díky za rady, objednáno. Mimo chemie jsem vzal Fomapan 200 filmy - jelikož to Foma explicitně neuvádí, nevím jestli 135-36 kazety, které prodávají, podporují automatické nastavení ISO přes DX kód?

https://fomaobchod.c...1331]?ItemIdx=1


  • 0

#6 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 December 2016 - 19:16:41

Ne, Foma nemá k dispozici kazetky s DX kódem. Tedy buď nastavit ručně a nebo si ho do laku sám vyškrábat :)


  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 December 2016 - 20:20:44

HP5 Plus a Delta 400 jsou oba naprosto vynikající filmy, ale OBA ZCELA JINÉ! Opravdu nelze říct, že by HP5+ byl "pro začátečníka" a Delta "pro pokročilého".

HP5+ je "klasika" s kubickými krystaly, Delta má v emulzi ploché krystaly.

Snad jediné, co by Vám mohlo u HP5+ vyhovovat (než nabydete více zkušeností - hlavně s exponometrií), je jeho větší "blbuvzdornost" = snáší lépe expoziční nepřesnosti. Při vyvolávání jsou rovněž rozdíly, ale riziko není nijak významné - za předpokladu, že provedete vyvolání "lege artis".


  • 0

#8 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 December 2016 - 20:29:40

HP5+ bych určitě chtěl vyzkoušet - uvidím po dvou kazetkách Fomapanu. Dá se na Ilford použít Fomí chemie?


  • 0

#9 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 December 2016 - 21:00:46

Ano dá. Ilfordy PAN100 a 400 jsou super. Funguje na ně R09, LQN i LQR. Nicméně na HP5+ bych vzal Ilfordí ID11 a nebo Xtol (popřípadě xtol klon - Fomadon Excel, ale nemám odzkoušeno). Neopakuj moji chybu a neber na HP5+ R09, byl bys zklamaný. S ohledem na jeho cenu, by to byla škoda.

 

Delta je film pro zkušeného vyvolávače, není prostor na chybu. Toliko moudro od p. Vavříka z Kamrlíku, tak jsem od pokusů s ním zatím raději upustil.

 

Ale zkus Ilford Pan F+ (ISO50), pokud seženeš. Ultrajemnozrnný film, třeba křídla vážky v makru na něm vypadají úžasně.


  • 1

#10 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 31 December 2016 - 10:13:10

Díky, Fomí chemie je objednaná a přijde někdy v příštím týdnu. Příští sobotu něco nafotím a večer zkusím vyvolat a postnu výsledky.


  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 December 2016 - 10:50:35

V Rodinalu lze vyvolat cokoliv! Dokonce i Acros vypadá velmi dobře! 

https://www.flickr.c...ext=HP5 Rodinal

http://www.fotoimpor...02/PG02-1-3.htm

Delta v Rodinalu se mi moc nelíbí - ale znám kolegy fotografy, kteří nedělají téměř nic jiného...

Pan F+ je pro mě "film z jiného století" - jeho podání je opravdu specifické. Zvládnout kontrast tak, aby výsledek odpovídal mým představám, je dost těžké. Mně to nejde.

PAN 100 a PAN 400 se chovají dosti výrazně odlišně. Určitě je nelze považovat za "stejný film s jinou citlivostí".

Vyvolání Delta filmů není podle mě o nic obtížnější, než jiných. Problém bývá v přesné a "správné" expozici.


  • 0

#12 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 7 January 2017 - 21:38:31

Tak Foma si dává na čas, filmy ani chemie zatím nedorazily. Aspoň jsem zvládl foto samotné F80.

Nikon F80s a Nikon AF NIKKOR 50mm f/1.4D

 


  • 0

#13 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 7 January 2017 - 23:08:48

Vzhledem k vánočním svátkům je to zpoždění jistě pochopitelné. F80 jsem se právě dnes zbavil.


  • 0

#14 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 16 January 2017 - 10:22:54

Tak přes víkend jsem nafotil dvě rolky a včera večer jsem je vyvolal. Ukázkové foto (foceno mobilem) po inverzi barev v editoru tady: https://1drv.ms/i/s!...GMQ6yPH19rkg0KQ

Naživo jsou fotky na filmu hodně ostré, večer to půjde do skeneru.

Použil jsem Fomadon 1+10 v délce 6 minut, přerušovač Fomacitro 30 sekund, ustalovač Fomafix rovněž 6 minut, nakonec proplach smáčedlem Fotonal.


  • 1

#15 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 13 February 2017 - 11:30:37

Tak dílo se mi nakonec pro účel internetové prezentace podařilo zkonvertovat na jedničky a nuly. Prosím o technické zhodnocení:

 

https://www.flickr.c...157676678006714


  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 February 2017 - 19:12:47

technicky to vypadá normálně, podle skenu moc soudit nelze, 60% práce je ještě se zvětšeninou/pozitivní proces

kresba do stínů a sněhu zároveň není vždy lehký úkol

u domácích snímků jsou tam nějaká protisvětla, nepoznám, jestli je to záměr, nebo podexpozice

-

čistě netechnicky doporučím nahlédnout do starých knih, časopisů pro inspiraci "rodinného fotografa", máš ještě pár let před sebou, mému synkovi je jedenáct a už aparát ve své blízkosti odmítá a mám to těžký, taky musím slíbit občas nějakej úplatek, sprite apod.... abych měl snímek


  • 0

#17 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 19 February 2017 - 20:02:04

Prosím, vie mi niekto poradiť, či existuje rámik 6x7 na zvacsovak Meopta Axomat 5 a ak áno, kde ho zoženiem?
Ďakujem.
  • 0

#18 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 February 2017 - 20:17:17

Axomat byl vždy, co svět světem stál, max na kinofilm. Jestli se pletu, tak už svět světem sotva stojí...


  • 0

#19 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 21 February 2017 - 11:19:41

Díky. Zvětšovák už mám doma, děda mi to jen nakrátko předvedl, hodili jsme to do krabic včetně pár knížek a převezl jsem to domů. Nepamatuji si na název a večer na to mrknu, ale vypadá, že je to nějaká značka zvětšováku ze západu. Dal mi k tomu i sušičku fotek. Papíry objednám od Fomy, předpokládám, že budu potřebovat jen dokoupit vývojku na papíry a zbytek chemie včetně ustalovače je stejný jako pro film?


  • 0

#20 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 21 February 2017 - 11:51:07

ad 1:  sušičku (leštičku) fotek lze  využít  jen  u  barytových papírů, pozor,  RC papíry tam přijít nesmějí,  ty se  suší  volně na vzduchu (třeba kolíček do rožku a na prádelní šňůru.

ad 2)  vývojku na papíry  ano,   ustalovač  si  kup  taky,  neb  je  více než doporučeníhodné mít extra lahev  ustalovače  na  negativy  a extra lahev  ustalovače na papíry  (není dobré si  negativy zaprasit  smetím nasbíraným  v misce  při  zpracování  papírů).  s přerušovací lázní  (nejlevněji  kyselina citronová potravinářská  (stačí  5-10g/1L) jakbysmet.


  • 0

#21 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 21 February 2017 - 17:36:55

Axomat byl vždy, co svět světem stál, max na kinofilm. Jestli se pletu, tak už svět světem sotva stojí...

Nevedela som. Dostala som darom a chcela som si v predsieni zariadiť niečo na rýchle náhľady zo zvitkov. Takto budem musieť pekne tráviť čas v pivnici s Magnifaxom.
Ďakujem
  • 0

#22 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 8 March 2017 - 16:05:50

Vzhledem k vánočním svátkům je to zpoždění jistě pochopitelné. F80 jsem se právě dnes zbavil.

A zrovna na F80 jsem dostal zálusk :-(


  • 0

#23 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 8 March 2017 - 23:42:26

 

Axomat byl vždy, co svět světem stál, max na kinofilm. Jestli se pletu, tak už svět světem sotva stojí...

Nevedela som. Dostala som darom a chcela som si v predsieni zariadiť niečo na rýchle náhľady zo zvitkov. Takto budem musieť pekne tráviť čas v pivnici s Magnifaxom.
Ďakujem

 

Mozes robit kontakty :)


  • 0

#24 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 21 March 2017 - 11:25:34

 

Vzhledem k vánočním svátkům je to zpoždění jistě pochopitelné. F80 jsem se právě dnes zbavil.

A zrovna na F80 jsem dostal zálusk :sad:

 

 

F80 je fajn mašina, slušně vybaven, umí AF-S i VR, přesto je malý a lehký, mám už druhý. Na prvním jsem si omylem urval zobáček pružinky matnice (neopravitelné) :(


  • 0

#25 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 8 June 2020 - 12:41:47

Dostal som ako bonus Meopta nožny spinač-na čo to slúži,poprípade kde ho mam zapojiť,aby to malo zmysel?

Vďaka.


  • 1

#26 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 June 2020 - 14:32:44

abys měl obě ruce volné a například při krátkém expozičním času mohl vykrývat oběma rukama při zvětšování a "stihl to"

 

na uvedeném odkazu je v poslední třetině nožní spínač meopta i s popisem funkce

http://www.meoptahis...CZ-pdf-8731.pdf


  • 0

#27 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 9 June 2020 - 12:34:28

Ano, správně. Kvalitní fotolaborník jak zapne hodiny (čas svícení) tak vrazí obě ruce nad papír a vykrývá a vykrývá... tak to říkají stařičké a stále platné fotopříručky. Tak dobré světlo i ruce přeje Luigi :shock:


  • 1

#28 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 9 June 2020 - 13:10:10

... ano.  a pokud zvětšuje  na  max. 13x18, tak  pokud  není minitrpaslíček  s  pidiručičkami,  má smůlu... a kdyby i nakrásně takový byl, na stůl nedosáhne,  když bude šlapat na nožní spínač.  Ať se daří! 


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:fotokomora, začátečník

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních