Přejít na obsah


Fotka

jaké lepidlo na odchlipující se polep?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 11 January 2017 - 09:39:16

Dobrý den,

 

chtěl jsem se zeptat, jaké používáte lepidlo na polep. A ještě v této souvislosti mě napadá, jestli polep jenom dolepíte, nebo ho celý strhnete a pak znova přilepíte?

 

Moc děkuju za rady. 


  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 January 2017 - 12:05:44

Docela dobře se dá použít Chemoprén Univerzal. 

Stačí přilepit to, co je odlepené. Zbytečným odtrhováním by se polep mohl poškodit.


  • 1

#3 Jentu

Jentu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 January 2017 - 13:33:51

Já používám jak už bylo v jiném vlákně zmiňováno panem Vaitem co se používá v dřevařině Dispercol neboli Herkules a je to Super a drží to dobře, už jsem s tím oblepil pár Flexaret a pohodička. Stačí jemný film a drží to dobře. U chemoprénu mi přišlo, že dělá bubliny a polep je nerovný.


  • 1

#4 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 11 January 2017 - 17:45:57

Podstatné je, co se hodlá lepit. Je-li to neoprenová guma na plastovém těle, tak to bude držet jedině ten Chemoprén a doporučuju variantu Ertrém, ten jde opravdu blbě dolů aj z prstů.

Pokud se jedná o polepy koženkové či dokonce kožené a na kovových tělech, na to určitě stačí ten Herkules - zvlášť jsou-li pod polepy např. šroubky, které musejí jít ven při demontáži aparátu. Herkules drží tak akorát fest a přitom se polepy dají celkem bezbolestně strhnout. Není nic horšího než strhávat polepy, které někdo lepil nějakým superdryákem, pak je obvykle nutné kousek po kousku podškrabávat např. dlátem.

Někdy se taky polepy časem smrsknou, okraje se kroutí dovnitř, např šedé u Flexaretu automatu - pak je dobré je lehce (!) přetřít toluenem, tím nabydou zpět poddajnost a až pak přilepit. S rozpouštědlem to raděj nepřehánět, rozpouští i tu plastovou strukturu, a to rychle a ochotně, nemluvě o schopnosti přivést lepitele do poněkud jiného stavu vnímání.

U starých aparátů - např i prvních 4 typů Flexaretu - se používalo šelakové lepidlo. Je to sice schnutí na dlouho, zato se s tím dají vyrovnávat i nerovnosti rovných částí, kde již těžce zapracovala koroze hliníkových a mosazných dílů kostry aparátu.


  • 1

#5 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 12 January 2017 - 21:38:32

Mnohokrát děkuji za radu. Zkusím ten herkules. 


  • 0

#6 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 12 January 2017 - 21:45:47

A co že je to za foťák?


  • 0

#7 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 13 January 2017 - 12:46:24

Ja jsem měl také lehce odlepené všechny rohy u Prakticy MTL3. Vzal jsem na to ten chemopren univerzal a super. Namazat obě plochy, tělo i potah, nechat cca 5 minut odvětrat a pevným cca 10 vteřinovým stiskem přilepit a drží to jako čert. Vytlačené zbytky lepidla po zaschnutí opatrně odstranit a je foťák jako nový :-)
  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 13 January 2017 - 15:28:15

upadené plastové i gumové podrážky  a podpatky  jsem  v  posledních pár letech úspěšně  lepil   Pattex CHEMOPRÉN Obuv 50ml lepidlem,   co zbylo,  posloužilo k  přilepení  odchlíplých polepů na mnoha  historických aparátech.   Drží dodnes.  


  • 0

#9 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 14 January 2017 - 19:03:12

Pane Vaite, je jich víc. V tuhle chvíli čistím a dávám do pořádku vzhled fotoaparátu Ihagee Dresden EXA, v rozích se odchlipuje polep a na zadní části je uprostřed takový obdélník, který upadl úplně. 

 

Pak jsem měl ještě na mysli prakticu MTL 5. Té zase odpadl zadní polep úplně.

 

Ještě jednou všem moc děkuji za radu.


  • 0

#10 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 January 2017 - 20:47:56

U MTL5 polep na zadných dvierkach asi po troch lepeniach nemám už cca 30 rokov a nevadí to. Skúšal som niekoľko lepidiel a nedržali.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních