Přejít na obsah


Fotka

Širokoúhlé sklo

objektivy širokoúhlý wide ultrawide

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 P30T

P30T

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationMladá Boleslav
Reputace: 1

Publikováno 13 January 2017 - 16:06:14

Zdravím všechny,

 

Předpokládám, že už se tomu tady na fóru v minulosti lidé věnovali, nicméně výsledky hledání mě moudřejším neudělaly.

 

Totiž.. Chtěl bych vlastnit širokoúhlý objektiv. Popravdě mám pocit, že to je to, co nám v našem vztahu, s mojí Minoltou X-700 schází. Pátral jsem na internetech a vytvořil si hrubou představu o tom, co by se líbilo jí, co by se líbilo mě a potřeboval bych to s vaší pomocí nějak protnout.

 

Zde jsou naše představy:

  • Čím širší, tím lepší
  • Určitě pevné ohnisko
  • Manuál (na AF a podobné výstřelky je holka prý moc stará)
  • Kovové pouzdro (plast se jí nehodí k pleti)
  • Čím světelnější, tím samozřejmě lepší, ale žádné házenkářské turnaje s tím fotit nebudeme. Chceme to spíš na poklidné letní vycházky do města, do přírody, a na IR fotografii.
  • Bajonet Minolta, Pentax K, popřípadě M42 závit
  • Závit pro filtr. Built-in filtry mě nechávají chladným.
  • Cenová dostupnost - nechci si na to brát hypotéku.

Toto na mě během mého výzkumu udělalo celkem dojem..

..ale dost možná jen proto, že jsem s tím nikdy neměl tu čest.

 

Objektivů mám celkem dost, od portéťáčků až po telátka, ale s wide-angle to bude moje premiéra. Rád si tedy nechám poradit.

 

Díky

 

T.

 

 


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 13 January 2017 - 16:55:09

мирy мир   a minoltě rokkor.  20/2,8 je skvělej,  odpovídá tomu i cena na  sekáčovém trhu.     O něco málo  široké ohnisko, ale  vynikající sklo, je i MD Rokkor 24/2,8.  


  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 13 January 2017 - 17:03:00

p.s.  a  více,  než  u kena,  se  o  rokkorech dozvíš  u  Toníka.   rokkorfiles.com

p.s.  dovolím si upozornit, že u  objektivů  ohniska  20mm  a kratšího  (zejména 17mm,  se  prodražují  filtry,   páč  ne vždy  je  k mání  za rozumnou cenu  ve  všech potřebných barvách, IR nevyjímaje,  se  slim  rámečkem,  a  normální  obruba  už  bude  většinou působit vinětaci v rozích.  Obejít se to dá   step-up kroužkem a  filtrem většího průměru,   ovšem pak  nutno mít  i  sluneční clonu  patřičného průměru,  která,  pokud není  z vnějšku nasazovací,  může  taky  vinětaci  dělat...  

takže  tak,   dobré pořízení  přeji  a nenech se zviklat,  i když na chleba nebude !


  • 1

#4 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 13 January 2017 - 18:10:41

Nejvíc muziky za nejmíň penězů nabídne Sigma 2,8/24 v jakékoliv verzi. Dvacítka ohnisko mi nějak nepřirostla k srdci, mnohem víc mi vyhovuje právě ta 24 nebo pak až 17, aspoň tedy u Canonu FD. Ale ta Sigma je fakt super sklo


  • 0

#5 P30T

P30T

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationMladá Boleslav
Reputace: 1

Publikováno 14 January 2017 - 00:30:27

Díky za vaše rady i morální podporu.

 

Co už nyní velice dobře chápu jest výpočet, že čím bude ohnisková vzdálenost takového objektivu kratší, tím delší dobu budu pak já holdovat výhradně vodě, chlebu se sádlem a bramborám na loupačku.

 

Na základě toho, co pravil jirin_ol ohledně oněch filtrů a vinětace, se mi nyní začíná trochu více zamlouvat ten Rokkor 20/2.8. V šupleti mám totiž adaptér M58 filtrů na M55 závit. Jelikož tu a tam podvádím svou Minoltu, abych se pak chlípně tahal za jejími zády s o něco větším Pentaxem, tak mám filtry hlavně na něj a ostatní řeším redukcemi.

 

Tolik k aktuálně vedoucímu kandidátovi. Klání ovšem není ani zdaleka rozhodnuto.

 

Ruské objektivy.. (Vím co si myslíte). Také mám doma několik Heliosů 58/2 a už dlouho jim nikdo nevěnoval významnější pozornost. Krčí se tam někde ve stínu Primoplanu, ani nedutají. Nechme je tedy ležet u ruského ledu. Mě teď totiž zajímá ten Mir-47, zejména tedy jeho bajonet.

 

Legenda praví, že Zenit používal kdysi stejný bajonet jako je Pentax K. Jednoho dne, mi však na internetech, jakýsi muž s jedním okem a chybějcími prsty, svěřil tajemství, že ony ruské bajonety, se dají sice na můj origo Pentax nakroutit, ale jsou prý prokleté a nedělá to dobrotu. Víc mi k tomu dotyčný už nepověděl a já mám od té doby těžké spaní.

 

K tomu Miru, jako takovému - když pomineme fakt, že technika od mužiků, ze země nad níž slunce nikdy nezapadá, opravdu stojí většinou za hovno - na ebay jsem však toto sklo našel za cen blížící se našemu Rokkoru 20/2.8. A to, vážení, ve mě již vzbuzuje jisté podezření, že sovětští inženýři, mohli nakonec možná splodit cosi těžkého, hlučného, ošklivého a bezohledného k životnímu prostředí. Něco, co sice strašně žere a smrdí, ale vydrží to všechno. Pokud máte někdo s tímto objektivem reálnou zkušenost, jedině ji uvítám.

 

V mém výběrovém řízení pak i nadále zůstává Tokina 17mm f/3.5 SL, která útočí na ostatní svou zajímavou cenou. Zatím ovšem nevíme, zdali bude schopna kvalitativně konkurovat svým soupeřům a mít tak šanci na úspěch. Nechme se překvapit.

 

Jako náš nejrčerstvější kontestant do hry vstoupila Sigma, ze stáje Václav Vait™. Vypadá to, že Sigma je ve slušné formě, ale zatím se mi nepodařilo ověřit, že by nám mohla nabídnout i čistý manuál, v celokovovém pouzdře. To jsou totiž jedny z hlavních kritérií pro účast v našem závodě. Sigmu proto samozřejmě podrobím průzkumu co nejdříve.

 

Dámy a pánové! Neváhejte a podpořte své dosavadní favority. Vaši další, oblíbení, širokoúhlí šampióni samozřejmě mohou vbíhat na trať kdykoliv, odkukoliv a nečekaně. Nic není ještě rozhodnuto a zůčastnit se může každý.

 

Dámy a pánové, je to napínavé jako kšandy.

 

T.

 

 


  • 1

#6 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 14 January 2017 - 05:11:14

sic širokým mf slr sklům nerozumím, ale osobně bych vybíral takové, aby nebylo hajsavé na sluníčko v záběru. což bude možná problém


  • 0

#7 P30T

P30T

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationMladá Boleslav
Reputace: 1

Publikováno 14 January 2017 - 11:49:08

@Nimrod: Jsem rád, že jsi to tu zmínil. Tak, jak to chápu já, tak se slunkem a odrazy můžou být u širokých skel nešvary mnohonásobně častější z toho důvodu, že ten záběr je.. Věru, široký. Stejná věc bude platit i pro odhad kompenzace, protože těch stinných a světlých míst se do záběru vleze víc a tak i ten můj, supercitlivý, biologický spotmetr značky OčníSítnice™ bude mít víc práce.

 

I použití filtrů na wide-angle bude patrně vyžadovat trochu té expertýzy. Prý to není jako práce s buzolou.

 

Pokud zkousneš trochu košatější angličtinu, tak tu jsem našel o širokoúhlých objektivech celkem zdařilé pojednání: http://www.prime-jun...Wide-Angle.html

 

T.


  • 0

#8 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 14 January 2017 - 12:34:10

na reflexy jsou i náchylnější díky retrofokus konstrukci

s expozicí bych si nedělal zbytečně těžkou hlavu, stejně tak s filtrama (zas mohou přidat o reflex navíc). sice scéna může být široká, ale fotit výhled z lesa proti sluníčku se dá i telátkem. navíc širokoúhlý objektiv vinětuje. teoreticky může být problém s polarizákem, který ztmavuje oblohu podle toho, pod jakým úhlem je slunce od záběru, ale to bych viděl jako problém asi jen u barvy


  • 1

#9 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 January 2017 - 20:54:16

Najširší je pre mňa 28 v trafe Pentax. Aj keď mám Flektogon? 2,8/20 aj Zenitar 2,8/16, nesadli mi, takže ich používam len výnimočne.


  • 0

#10 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 14 January 2017 - 23:20:16

BTW. Nektera starsi siroka skla maji uchyty pro nasunuti zelatinoveho filtru u spodniho clenu optiky a nejaky ten Wratten 87 filtr se na eBay obcas objevuje.
  • 1

#11 P30T

P30T

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationMladá Boleslav
Reputace: 1

Publikováno 15 January 2017 - 12:42:06

@sokolvideo: Fish-eye bych nechtěl. Tedy určitě ne, jako svoje první široké sklo. Ten Flektogon ale nevypadá úplně marně. Rozhodně už bych ale pořizoval na těch 350g nějakou lepší redukci na bajonet. Hama mě tvrdě poučila.


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 15 January 2017 - 13:25:24

Ja mam siroke skla rad :) Nie najradsej, ale rad. Mam taku sadicku objektivov od Voigtlander, 50-ka je velmi pekna, ale radsej mam 35-ku. No a 20-ka a 15-ka su fajn na rodinne oslavy, kedy su objektovia taki podnapili, ze ich vyzor je vhodne zvalit na deformaciu objektivom :)

Sirokouhle objektivy od 35 nizsie defromuju. Zalezi ale na tom, ci zvyraznuju stred, alebo okraje. Vzdy budu vyrazne vacsie tie objekty, ktore su blizsie, ale rovnako vzdialene objektivy nedefermuju vsetky sirokace rovnako. Mozno preto sa niekomu 20-ka nepaci, iny fotograf na ne prisaha :)

Mozno sa raz dostenm k tomu, ze odfotim nieco sucasne na Sigmu 20, Nikon 20 i Voigtlander 20 a vystavym na porovnanie.

Kazdy sirokac si zasluzi slnecnu clonu. Taku, co je na nu urcena. A nejake to prasiatko - niekedy len urobi atmosferu.


  • 1

#13 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 16 January 2017 - 07:43:55

Nejvíc muziky za nejmíň penězů nabídne Sigma 2,8/24 v jakékoliv verzi. Dvacítka ohnisko mi nějak nepřirostla k srdci, mnohem víc mi vyhovuje právě ta 24 nebo pak až 17, aspoň tedy u Canonu FD. Ale ta Sigma je fakt super sklo

Opět pan Václav V.  pravdu má. 

tahle sigma  je  něco jako  spící favorit...

ještě ho mám schovanej :-)

http://lenstestjn.bl...i-24mm-f28.html


  • 1

#14 P30T

P30T

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationMladá Boleslav
Reputace: 1

Publikováno 16 January 2017 - 09:51:36

Dostává mě, jak se někteří s 20 nekamarádí a jiní, ti na ní naopak nedají dopustit. Byl to můj původní favorit. Takže hra se nám komplikuje :)


  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 16 January 2017 - 11:20:16

kdysi za krále  klacka jsem měl k praktice  jen  3 skla:   20,50,100mm.   20  se mi  celkem  rychle  dostalo pod  kůži a do oka,   v letech 76-89  jsem  s ní udělal  cca 80% svých výcvaků.   

i dnes, kdy nejsem limitován  praktikou  a  třemi skly,   je  pro mě  20-28 mm nejpoužívanější ohnisko na zrcadlovce,   na  miniRF  35mm,     vyjímečně  nasazuji  17mm  (s vestavěnými bar. filtry :-) ),  vyjímečně  beru do ruk a ulic RF s  15mm,   a  8mm  je  pro  situace  výhradně  sváteční (u toho se musí moc přemýšlet :-D).  


  • 1

#16 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 16 January 2017 - 12:51:44

Ak by slo o Nikon, objektiv 3.5/20mm so zavitom na filter 52 mm je naozaj uzitocne sklo. Existuje k nemu reverzny kruzok a stava sa z neho zdatny makroobjektiv. Spolu s mechovym adapterom sa daju robit excelentne makra. Chce to ovsem stativ a najlepsie aj zaostrovacie sanky. S trochou cviku staci ten stativ.

Davam do pozornosti

http://www.mir.com.m...awides/20mm.htm


  • 1

#17 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 16 January 2017 - 15:43:45

Ak by slo o Nikon, objektiv 3.5/20mm so zavitom na filter 52 mm je naozaj uzitocne sklo. Existuje k nemu reverzny kruzok a stava sa z neho zdatny makroobjektiv. Spolu s mechovym adapterom sa daju robit excelentne makra. Chce to ovsem stativ a najlepsie aj zaostrovacie sanky. S trochou cviku staci ten stativ.

Davam do pozornosti

http://www.mir.com.m...awides/20mm.htm

Ano, výborný objektiv, mám... ovšem prasátko při Slunci v záběru občas hodí.


  • 0

#18 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 16 January 2017 - 17:37:29

já bych prodal tu hromadu "od portréťáčků po telátka" a pořídil si 2-3 špičkové objektivy


  • 0

#19 P30T

P30T

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationMladá Boleslav
Reputace: 1

Publikováno 17 January 2017 - 09:53:24

@berraneck: Koketuju s tou myšlenkou, že ty stavy zredukuju. Představu mám asi takovouto:

 

50 | Meyer-Optik Görlitz Primoplan 50/1.9 (Zůstane. Bez diskuze.) ..ostatní půjdou do světa

135 pevný | (funkci zatím plní Tokina 135/2.8 - moc často ji nepoužívám, jen občas když se slezou lidi. Asi si ji nechám).

Univerzál na cesty | (zatím používám Minoltu 28-70/3.5 a Pentax-A 28-80/3.5) - obou bych se klidně i zbavil ve prospěch něčeho lepšího.

Telátko | tady ještě nevím. Poslal bych je do světa, nechal si zatím jeden beercan (Minolta 70-210/4) a až by se naskytlo něco lepšího, tak by se vidělo.

Širokoúhlé | ..?


  • 0

#20 P30T

P30T

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
  • LocationMladá Boleslav
Reputace: 1

Publikováno 17 January 2017 - 09:56:12

//edit: ten Primoplan samozřejmě není 50ka, ale 58/1.9


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:objektivy, širokoúhlý, wide, ultrawide

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních