Přejít na obsah


Fotka

kolik chyb napočítáme.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
40 odpovědí na toto téma

#1 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 20 January 2017 - 22:18:09

Narazil jsem na video, které mě dost šokovalo. Zajímalo by mě kolik chyb najdeme. Chtěl jsem dotyčného opravit, ale ten se začal durdit. Takže jsme se nedohodli. Další otázku mám. Jak by vyšel film dle tohoto videa?
Hledejte na googlu:https://www.youtube....h?v=D_Yvv1LxyNs
  • 0

#2 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 21 January 2017 - 08:06:44

Ani som to nedopozerala. Kazdy ma svoju pravdu, ale najma svoju cestu. Aj v skole ucitel ukaze moznost, v lepsom pripaxe viac moznosti a je na kazdom ziakovi, ktorym smerom sa vyberie. Napokon, za pokrok casto vdacime nahodam, omom a nedodr,anym postupom ☺
  • 0

#3 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 21 January 2017 - 10:24:39

Vydržel jsem to jen do fáze vylévání vývojky..... A co by vyšlo? Zničený negativ :-)


  • 0

#4 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 21 January 2017 - 21:16:36

Já to dal do nastavování času na "kalkulačce nebo ňákejch stopkách".


  • 0

#5 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 21 January 2017 - 21:19:41

Narazil jsem na video, které mě dost šokovalo. Zajímalo by mě kolik chyb najdeme. Chtěl jsem dotyčného opravit, ale ten se začal durdit. Takže jsme se nedohodli. Další otázku mám. Jak by vyšel film dle tohoto videa?
Hledejte na googlu:https://www.youtube....h?v=D_Yvv1LxyNs

Otče ty jsi slušný člověk. Já se nestyděl a napsal mu to do komentů.


  • 0

#6 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 21 January 2017 - 22:36:48

Tak slovo Fomafix dokázal přečíst celkem solidně. 


  • 0

#7 fuji

fuji

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 63

Publikováno 21 January 2017 - 23:47:27

Tady se opět potvrzuje jen to,že dneska člověk nemusí nic umět,...stačí jen mít tu správnou drzost,vystoupit s tím veřejně,nebo na jůtjůb.
"tak,film máme vyvolanej,usušíme ho,a jdeme skenovat" ...jen se vás tady chci zeptat...svůj poslední negativ,jsem volal v úterý,a po vyvolání a ustálení,jsem ho ještě pral ve vodě nějakých pár desítek minut,ostatně jako vždy,posledních dvacet let.Tak se chci zeptat,zaspal jsem dobu? Už není potřeba vypírat z negativu zbytky uchcalovače,atd.? :-). Já jen ať zbytečně neplýtvám vodou.
Jinak teda jestli tohle vidí nějací začátečníci,a podle toho videa film volají,tak se pak není čemu divit,že se z nich stávají radši čípkaři.
  • 0

#8 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 22 January 2017 - 08:10:40

U mě vede hned jedna z prvních vět.
.... Když film naexponujeme, tedy nafotíme máme několik možností co s ním dál dělat. My si ho vyvoláme. ..... No tak to bych neuhodl. :)
Slovy Luďka Soboty "Já se směji! Ano vážení přátelé já se směji.
  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 22 January 2017 - 10:01:49

Je niekde lepsi videonavod v zrozumitelnom jazyku? Nie je. Tak.

Ja viem, ze sa malokto citi byt hercom a ti povolani uz vobec nie. Ale stav je takyto.

Ak by sa vytvorila stavovska organizacia na podporu vyvolavania svitkacov spravnym sposobom, pohori hmed na zaciatku na clenskych prispevkoch a volbe precedu. Ci kapitana.


  • 0

#10 jirak

jirak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 January 2017 - 10:08:31

On pan Pěkný je taková svérázná postava na poli fotografie. Naposledy se mi líbílo jeho video, jak vyměnit matnici na flexaretě, kdy na konci řekne, že zpátky by to už nesložil, tak to raději zanese nějakému odborníkovi:)


  • 0

#11 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 22 January 2017 - 11:31:05

Teraz je taka moda, zdoraznovat, ze nieco bolo fotene na film. Kaslat na fakt, ze vystavene papiere su divitalne printy skenov. Malokto chape, ze film/ cip/ sklena doska su len prostriedky. Dnes ludia robia skvele zabery mobilom.
Ak by niekto chcel, dam navod, ako pisat na kancelarsjy papier atramentovym perom a posielat v obalke klasickou postou. (Alebo naskenovat a poslat e-mailom)
  • 2

#12 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 22 January 2017 - 11:41:50

Keko, ale to není o hereckém výkonu! Není tam ani zmínka o agitaci, o teplotě lazni nebo závěrečném prání, o smacedle. Tohle je návod jak zničit negativ.

Je to tři roky staré, ma to pres 6000 shlédnutí, kolik lidi to asi podle toho videa zkusilo? Zajímavé je ze tam vlastně není žádná negativní reakce.

PS. Jo pustil jsem si to ještě dvakrát :-)
  • 0

#13 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 22 January 2017 - 12:36:44

Já bych si z toho nedělal takovou hlavu. Když nakouknete na některá jeho jiná videa, pán je spíš takový srandista, možná exhibicionista, možná jen chce dělat doma radost dětem. Nemyslím, že vlastně chce někomu něco radit, ale má hlavně potřebu se zviditelnit (třeba i takto ).

Bohužel tak to je, bude jen hůř. V poslední době se o tom mluví čím dál víc - jak má člověk mezi tím množstvím informací na internetu rozeznat co je použitelné a co ne. Tedy především pokud hledám něco o čem dosud nevím vůbec nic a pak mi třeba nemusí pomoci ani zdraví rozum. 

 

Tohle video, které má už přes těch 6 tisíc kliknutí, je trochu příkladem. Jak už je zmíněno, tolik sledování a tak málo reakcí. To může znamenat, že z 90% se divák podívá na prvních pár vteřin a skončí prohlížení. Další procento se pobaví, protože by třeba chtěli mít také taková svá videa a obdivují jak to někdo pěkně umí. A dají k tomu svůj palec nahoru. A pak je ještě pár těch, co tomu uvěří a někdo se k tomu i vyjádří. 

 

Myslím si, že oteccasu není první ze zdejší komunity, kdo tohle video viděl. Já ho před časem také kus shlédl, ale také jsem se nepustil do polemiky v komentářích, stejně jako 100 % ostatních z nás. Možná v tom by mohla být chyba, že se podobné informace šíří tímto způsobem - nikdo na to moc nereaguje.  Ale má to smysl, když to dělají lidé, se kterými stejně není řeč, kteří případné chyby nedokáží přiznat,  jak o tom vlastně píše hned na začátku oteccasu ?


  • 0

#14 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 22 January 2017 - 17:53:49

Narazil jsem na video, které mě dost šokovalo. Zajímalo by mě kolik chyb najdeme. Chtěl jsem dotyčného opravit, ale ten se začal durdit. Takže jsme se nedohodli. Další otázku mám. Jak by vyšel film dle tohoto videa?
Hledejte na googlu:https://www.youtube....h?v=D_Yvv1LxyNs

Otče ty jsi slušný člověk. Já se nestyděl a napsal mu to do komentů.

Díky Asi nás bude víc, kteří by mohli něco napsat. Na to jak byl namyšlený a věta: vidělo to spousty lidí a nikdo si nestěžoval mě docela dostala.
  • 0

#15 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 22 January 2017 - 18:08:04

Přátelé temnokomorníci. Vyhli jste se otázce: kolik chyb. Dle mého soudu jich tam bude dost. Schválně kdo kolik a čeho si všimne.
  • 0

#16 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 22 January 2017 - 18:34:21

Přátelé temnokomorníci. Vyhli jste se otázce: kolik chyb. Dle mého soudu jich tam bude dost. Schválně kdo kolik a čeho si všimne.

Daj jednoduchšiu otázku - čo urobil správne? :)


  • 0

#17 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 22 January 2017 - 20:46:34

 

Narazil jsem na video, které mě dost šokovalo. Zajímalo by mě kolik chyb najdeme. Chtěl jsem dotyčného opravit, ale ten se začal durdit. Takže jsme se nedohodli. Další otázku mám. Jak by vyšel film dle tohoto videa?
Hledejte na googlu:https://www.youtube....h?v=D_Yvv1LxyNs

Otče ty jsi slušný člověk. Já se nestyděl a napsal mu to do komentů.

 

Možno zle vidím, ale zdá sa mi, že tvoj koment už dotyčný "poriešil" po svojom.


  • 0

#18 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 22 January 2017 - 22:01:29

Von to fakt vymazal... ? To je hrdina :)


  • 0

#19 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 22 January 2017 - 22:25:46

Asi se to dalo čekat.

 

Máte-li někdo chuť a čas -  kdyby mu tam každý den přibyl nějaký dotaz (ale z naší strany by měl být pokud možno ve vší slušnosti) - tak třeba na konkrétní dotazy něco odpoví.

Případně jak to dlouho vydrží mazat ?  Nebo kdy zablokuje možnost komentářů ?  Nebo kdy to smaže celé (což by udělal nejlépe) ?  

 

Na druhou stranu ale - proč se s tímhle zabývat, není-li s ním řeč ?


  • 0

#20 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 23 January 2017 - 06:14:00

Akorát mu zvedáme sledovanost.
  • 0

#21 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 23 January 2017 - 10:41:57

No tak sem mu tu sledovanost taky zvýšil, ale ono jde stejně o lejno.

 

Můžu k tomu říci jediné, kdo to umí ten to dělá, kdo to neumí ten to učí.

A jestli se hecnu, tak taky udělám video  :mrgreen:


  • 0

#22 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 1 February 2017 - 19:15:42

Omlouvám se, že tohle téma zase vytahuju na světlo, ale mě zaujalo jako nakonec protahuje film skrz prsty, aby ho jako usušil. To se může? Nepoškodí se film?


  • 0

#23 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 February 2017 - 19:37:25

Ne! každý správný temnokomorník toto praktikuje. Ovšemže máš prsty při vyvolávání řádně vymáčené = odmaštěné a protahuješ zlehka.

A dejte už mu pokoj. Měl alespoň snahu, i když to nevybrousil.


  • 1

#24 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 1 February 2017 - 21:12:50

Tady se opět potvrzuje jen to,že dneska člověk nemusí nic umět,...stačí jen mít tu správnou drzost,vystoupit s tím veřejně,nebo na jůtjůb.
"tak,film máme vyvolanej,usušíme ho,a jdeme skenovat"


Pod toto se podepisuji s plným souhlasem.
  • 0

#25 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 1 February 2017 - 22:21:17

Ne! každý správný temnokomorník toto praktikuje. Ovšemže máš prsty při vyvolávání řádně vymáčené = odmaštěné a protahuješ zlehka.

A dejte už mu pokoj. Měl alespoň snahu, i když to nevybrousil.

Já jsem nechtěl nějak dehonestovat ten jůťůb, já jsem si fakt myslel, že na to prsty nesmím ani šáhnout. Dokonce při vyvolávání používám latexové rukavice. A je to špatně bez toho protažení mezi prsty? Deset let to nedělám a teď zjišťuju, že se mi strašně ekluje to začít dělat. Fakt by se to mělo dělat?


  • 0

#26 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 February 2017 - 22:33:50

Slovy klasiků:

1. "Nemusíš, když nechceš. Protáhnu si filmy sám."

2. "Jak primitivní! Primitivní... ale účinné!"

Přiložený soubor (y)


  • 1

#27 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 1 February 2017 - 22:37:34

Slovy klasiků:

1. "Nemusíš, když nechceš. Protáhnu si filmy sám."

2. "Jak primitivní! Primitivní... ale účinné!"

Tak tohle je hodně přesvědčivé. Vidím, že budu muset začít uvažovat o novém přístupu. Moc díky za radu. 


  • 0

#28 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 1 February 2017 - 23:18:50

Slovy klasiků:

1. "Nemusíš, když nechceš. Protáhnu si filmy sám."

2. "Jak primitivní! Primitivní... ale účinné!"

 

Koukám že i na Slovensku je česká klasika báječného filmového humoru víc než oblíbená. :-P

 

Kime, ptal jsi se jak protahuji, takhle jako ten bodrý chlapec na tvojí trubce ne, chce to jemnější grif a větší grácii, ale myslím si, že polovina úspěchu, jak se zbavit vody na filmu, je právě f tom tažení.

 

Stále nabízím osobní konzultaci u dobrého moku.... :-P


  • 0

#29 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 2 February 2017 - 05:02:15

Já svitky a 35 mm taky protahuju mezi prsty. Ale nejdřív si je pořádně namočím ve smáčedle ve kterém jsem měl film. Ale to co předvádí ten jůůůtuber je strašný! To je jako by ten film znásilňoval nebo co! To se musí opatrně. Něžně ... jako se ženskou. Né todle.
  • 0

#30 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 2 February 2017 - 05:33:38

Nevim, skoly nemam, ale nestacilo by proste jen pouzit spravne mnozstvi smacedla a nechat vodu, aby stekla sama? Ja jen, ze to tak delam a problem s tim neni. Mozna, ze stirani skutecne pomuze, ale me vzdycky prislo snazsi film naklonit, nechat tak pul minuty a pak zavesit.

 

Dival jsem se na porad o dobe kamenne, kde jakysi experimantalni archeolog vysvetloval a predvadel techniku, kterou pouzival neandrtalci pri opracovavani kamene, docela slozita a jemna prace, koukam, ze tohle video je proti tomu docela brutalita.


  • 0

#31 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 2 February 2017 - 09:54:37

To Lubajs:

…nevzpomínám si, že bych se tě ptal na protahování a ani si nevzpomínám, že bych žil na Slovensku… Ale, což v mém věku už si nemůžu být ničím jistý.

Dobrý mok samozřejmě neodmítám, ale nejdřív až se trochu oteplí, zima mě zebe stejně jako mistra Sudka.

Motorbiker:

Opět bych použil citát, slova jednoho slovenského faráře:

Vojna, soukromí kuchyně, řízek z kýty o průměru  talíře, mastná ústa Jožova… „Jožo, nepříčí se ti - coby křesťanovi – cpát se tu řízkem, když kluci žerou už tři dny chleba s lanšmítem?“

„Bratia, pán dá každému, čo mu patrí.“

Aneb dělej jak jsi zvyklý.


  • 0

#32 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 3 February 2017 - 21:20:01

Tak jsem to protahování probral s jedním zkušeným fotografem a ten mi vysvětlil, že je to docela nutné, protože když člověk jenom vyvěsí film a počká až uschne, tak na něm mohou zasychat kapky, které vyvolaný film znehodnotí. A právě tohle jsem na svých filmech čas od času pozoroval. Je zajímavé, že to bylo hlavně na fomapanech. Na ilfordech ani na kodacích jsem si toho nevšimla proto jsem si myslel,že jsou to vady filmu. Jak jsem byl bláhový. Musím přiznat, že po několika letech a 137 vyvolaných filmech mi pán otevřel oči a posunul mě zase kousek dál. Takže tak. Budu muset začít protahovat.

 

Omlouvám se, že to píšu, příliš to s tématem nesouvisí, ale nějak jsem měl pocit, že musím, aby ty mé přízpěvky byly úplné.


  • 0

#33 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 4 February 2017 - 02:07:14

KIM: Inu, jak poznamenavam pod carou, ja nechci nic vnucovat, jen jsem proste pri mekke vode a spravnem davkovani smacedla problem nemel, akorat jsem paranoidni, co se dotykani filmu tyce, vychazim pouze z literatury a nemel jsem nikoho, kdo by mi ukazal spravnou techniku stahovani kapek, tak jsem to nechtel riskovat a i bez toho to slo. Jak pise Derossi, kapky mohou zasychat. Ano. Mohou. Zalezi na okolnostech, toto riziko je treba eliminovat.


  • 0

#34 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 4 February 2017 - 08:55:48

KIM: Inu, jak poznamenavam pod carou, ja nechci nic vnucovat, jen jsem proste pri mekke vode a spravnem davkovani smacedla problem nemel, akorat jsem paranoidni, co se dotykani filmu tyce, vychazim pouze z literatury a nemel jsem nikoho, kdo by mi ukazal spravnou techniku stahovani kapek, tak jsem to nechtel riskovat a i bez toho to slo. Jak pise Derossi, kapky mohou zasychat. Ano. Mohou. Zalezi na okolnostech, toto riziko je treba eliminovat.


Pak ještě zbývá k posouzení co více vadí. Zda zaschlé kapky, či případné škrábance přes film protahovaný mezi prsty nebo dokonce "kleštěmi nabízené v obchodech pro foto. Zaschlé kapky lze dodoatečným praním odstranit. Škráby už nikoliv.
  • 0

#35 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 4 February 2017 - 08:58:21

Omluvte, prosím, překlepy v předchozím příspěvku. Odeslal jsem bez kontroly. Děkuji.
  • 0

#36 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 4 February 2017 - 11:49:51

Přesně tak. Je snadné do rozmáčené želatiny vytvořit tažením mezi prsty drát, nebo jí dokonce strhnout. Rozhodně je lepší nakonec vykoupat film v destilce se smáčedlem a našikmo ho pověsit.


  • 0

#37 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 4 February 2017 - 15:53:24

Ja to vidim takto. Ked je spravne zmacadlo, je sparvne namiesane (inde na tomot fore sa to uz riesiol a podla mna plati, ze menej je  v tomto pripade viac) potom kvaky nie su. Vodu mam studnicnu, podlzie je piesok a strk. A napriek tomu, hoci prstami nestahujem, kvapky nemam. Toto plati na 99%. Ak sa nejakak kvaka na suchom filme objavi, objavi sa VZDY ZO STRANY PODLOZKY a kvapka sa da po dychnuti zotriet makkou handrickou. Ked je dychnutie malo, staci z dialky na makku handricku streknut liehoveho cistiaceho prostriedku a takou potom kvaku ide odstanit vzdy. Je samozrejme, ze emulznu stranu chranim, nikdy na nu nedycham, nechodim po nej handrickami a nestrikam na nic.

Ak sa kvapky objavia z emulznej strany, ide o velmi hrube porusenie technologickej discipliny, pravdepodobne ide o kratke pranie ... Neostava nic ine iba film znova namotat do cievky a stracit do prania.


  • 1

#38 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 4 February 2017 - 19:32:16

Tak jsem to protahování probral s jedním zkušeným fotografem a ten mi vysvětlil, že je to docela nutné, protože když člověk jenom vyvěsí film a počká až uschne, tak na něm mohou zasychat kapky, které vyvolaný film znehodnotí. A právě tohle jsem na svých filmech čas od času pozoroval. Je zajímavé, že to bylo hlavně na fomapanech. Na ilfordech ani na kodacích jsem si toho nevšimla proto jsem si myslel,že jsou to vady filmu. Jak jsem byl bláhový. Musím přiznat, že po několika letech a 137 vyvolaných filmech mi pán otevřel oči a posunul mě zase kousek dál. Takže tak. Budu muset začít protahovat.
 
Omlouvám se, že to píšu, příliš to s tématem nesouvisí, ale nějak jsem měl pocit, že musím, aby ty mé přízpěvky byly úplné.


Foma o svých filmech uvádí, že jsou oboustranně matované. Myslím, že v tom to vězí. Z matovaného povrchu, zřejmě, voda hůře stéká.
  • 0

#39 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 5 February 2017 - 00:14:17

... proto tady píšu: ať si každý dělá jak mu svědomí velí.

Já jsem se protahování naučil před dvaceti lety v profilaboratoři, kde to byla vcelku praktická nutnost - krom již zmíněného filmy rychleji schnou. Nějaké zavěšování naštorc nehrozilo, sušilo se ve svislé sušičce a dělalo se kupř. 30 filmů v rychlém sledu, takže to pak líp odsejpalo. V drtivé většině jsme pak z toho zvětšovali vybrané snímky a žádné problémy se škrábancema jsem nikdy nezaznamenal.

Tak, a vzhledem k tomu, že jsem ve vlastní praxi narazil na různorodé i výše zmíněné problémy, začal jsem toto aplikovat a od té doby bylo po ptákách. Vše ok, žádné škrábance jsem si nikdy nezpůsobil, natož strhnutí želatiny. Bavíme se pochopitelně o filtrované prací vodě, destilce (zde často zmiňované, já ji však na praní nepoužívám) a smáčedlu v předepsaném množství.

Jediné telegrafní dráty kterě jsem kdy na svých filmech viděl, byly bonusem od výrobce. To když jsem si kdysi, z mladické nerozvážnosti, zakoupil filmy Foma. Od té doby fotím na Ilfordy a je klid.


  • 0

#40 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 5 February 2017 - 07:10:09

Kime, jasne, ale v profilaboratori je to trochu jine. Tam se dodrzuje urcity od-do standard kvality a je to odzkousene pro cely proces s danou vodou, filmy, chemikaliemi... (Kolikrat jsi treba v profesionalni praxi vyvolaval deltu 3200 v perceptolu? To jsou veci, ktere se nedelaji, ale nekdo doma muze.) Doma je to jinak, doma se s tim muzu paplat, muzu si davat vetsi pozor... Stejne tak muze doma pouzit vodu s nedostatecnym odfiltrovanim castic, co by mohly neco poskrabat, zrnicko spiny na kusu nadobi, cokoli. Ja nechci podcenovat profesionalni kvalitu, ale mel jsem klobasky od ruznych velkovyrobcu, zadna se chuti nevyrovnala tem od souseda. Velkovyrobci jich ale zase udelaji mnohem vic a kvalita je jiste velmi slusna.

 

Silne nedoporucuji pouzivat davkovani smacedla foma podle predpisu.

 

Nasikmo neni treba zavesovat, jen to chvilinku tak podrzet, aby to steklo.

 

Navic, ne kazdy ma na stahovani vody prsty. Prsty ucetniho, architekta, nebo anesteziolozky film asi neposkodi, ale takovy instalater, zamecnik, chemik, zednik, nebo sedlak by to spis nemeli riskovat. Muzou mit rukavice, ale ani ty nejsou bez vyrobni vady. Z ceho je ta sterka?


  • 0

#41 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 5 February 2017 - 08:53:39

Naprostý souhlas. Ovšem nikjak to neodporuje tomu, co jsem psal výše. Nějak jsme se na tom zasekli, tudíž to opouštím.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních