Přejít na obsah


Fotka

Linhof Technorama 617


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
61 odpovědí na toto téma

#1 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2017 - 22:21:28

Mám prosbu. Som na fóre nováčik, túto som nenašiel.

Dostal som sa k torzu uvedeného aparátu. Linhof Technorama 617, pôvodná verzia.

V základe bolo telo a predná časť objektívu, Super Angulon 90/5,6.

K objektívu chýbala vnútorná časť, symetrický objektív.

Zohnal som aj chýbajúcu vnútornú časť, na tento objektív, ale nemôžem ju dostať do foťáku.

Má väčší priemer ako je voľný priestor. Ak by sa tu nachádzal, niekto kto má prístup k uvedenému foťáku

s týmto objektívom a vedel by zmerať priemer vnútornej časti, veľmi by mi pomohol.

Inak budem musieť hľadať pre tieto komponenty iné uplatnenie.


  • 0

#2 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 22 leden 2017 - 22:37:29

Tak začněme třeba takto:

1. Porovnej tubus a ostrící mechnismus z obrázku se svým. Měl by souhlasit.

2. Pokud tomu tak je, dokoupils špatnou zadní polovinu objektivu.

3. Vlastní vložené foto by napovědělo

Přiložený soubor (y)


  • 1

#3 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2017 - 22:48:37

Tiež mám podozrenie, že som kúpil zlú zadnú polovicu. Ja mám tú pôvodnú verziu tela. Táto už je novšia.

Priemer môjho vnútorného člena je 77mm. Chcem sa dozvedieť, aký priemer potrebujem v skutočnosti.

Přiložený soubor  617-5.jpg   95,53K   3 Počet stažení


  • 0

#4 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 22 leden 2017 - 23:17:49

Zvláštní, rozměr by seděl. Co přesně myslíš vyjádřením: "Má väčší priemer ako je voľný priestor" ?


  • 0

#5 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2017 - 23:24:58

Přiložený soubor  617-6.jpg   78,04K   4 Počet stažení

Toto, pridávam fotku.

Môj kúsok je stará verzia objektívu, 

 


  • 0

#6 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 22 leden 2017 - 23:29:43

No to je lapálie, stará 5.6/90 měla menší rozměr nežli nová... Dat jsem honem nenašel, ale na první pohled je to znát. Snad někdo z kolegů s SA 90 napoví. Já mám pouze 65. Ale myslím, že přihořívá... :/

Přiložený soubor (y)


  • 2

#7 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2017 - 23:30:04

Přiložený soubor  617-7.jpg   78,33K   3 Počet stažení

Dal som dolu centerfilter, aby bolo zpredu vidieť moju verziu


  • 0

#8 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 22 leden 2017 - 23:32:49

Nebylo třeba, už podle závěrky je vidět, že jde o starší generaci (cca 70´ léta). Tehdá to dělali subtilnější.


  • 0

#9 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2017 - 23:35:44

Zdá sa, že na novej to XL, práve znamená, ten zväčšený rozmer. A ja som kúpil koniec z novšej verzie. Preto chcem zistiť rozmer pôvodnej, lebo datasheet som už nenašiel. Chcem sa dopracovat k rozhodnutiu, či sa dá upraviť táto moja mechanicky, tak aby tam sedela. Prípadne či mám hľadať inú, alebo cez 3D tlačiareň zbastliť nové telo.

Inak opticky to sedí, na matnici je to v správnej vzdialenosti vizuálne ostré.


  • 0

#10 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 22 leden 2017 - 23:40:00

XL je ještě jinej SA, ten má zadní "oko" 86mm. No, předělávat celou kamerku kvůli špatný koupi jednoho kousku bych nedoporučoval. Pohledej ten správný půlčík. I když to nebývá zrovna nejrozšířenější sortiment...


  • 0

#11 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 23 leden 2017 - 05:28:14

byly tři verze:

1) single coated (označení objektivu uvnitř vedle přední čočky) - průměr zadního členu 70mm http://web.archive.o.../an_su_1970.pdf

2) multicoated verze (označení zvenku) - průměr zadního členu 77mm http://www.cameraecc...hneider_11.html

3) xl verze, která má ale i jiný kruh a je podstatně větší https://www.schneide..._xl_56_90_3.pdf

 

každá verze je opticky jiná


  • 1

#12 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2017 - 06:13:53

Ďakujem, takže budem hľadať verziu single coated.
  • 0

#13 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2017 - 15:33:56

Takže vďaka Vašej pomoci sa mi podarilo presne definovať riešenie môjho problému. Momentálne mám objednaný, dúfam, že správny objektív. Predajca mi potvrdil, že je to pôvodná single coated verzia s priemerom zadného člena 70 mm. Mali by mi ho doručiť do 2 týždňov. Potom sa konečne dostanem k reálnemu pokusu o panorámu 6x17. Ďakujem


  • 0

#14 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 leden 2017 - 16:32:51

dej pak vědět, zda-li je úspěšně problém vyřešen


  • 0

#15 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 24 leden 2017 - 16:57:55

Tak držím palce. Ještě, že celý objektiv. Já tohle půlení a prodej po gramech nemám moc rád. Pivo si dám taky vždycky celé... ;)


  • 0

#16 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 24 leden 2017 - 21:44:21

Určite dám vedieť, ako to dopadlo. A keďže som v počiatkoch získal len polovicu objektívu, skúšal som 2 malé pivá, ale dúfam, že veľké bude chutnejšie :D


  • 0

#17 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2017 - 13:03:54

Dnes pošta doručila zodpovedajúci objektív. Super Angulon 90 / 5,6. v prvej verzii. závierka Synchro-Compur. Na pôvodnom objektíve mám ešte aj zaostrovací člen, pomocou ktorého objektív pripájam k telu, s rovnakou závierkou. Môžem vymeniť obe polovice objektívu na závierke, alebo skôr pridať zaostrovací člen k tomuto objektívu. Prípadne pokus-omyl? Ďakujem za názor, prípadne aj so zdôvodnením prečo.


  • 0

#18 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 2 únor 2017 - 13:58:11

Gratuluji! tak to dobře dopadlo. :) Objektiv můžeš usadit do stávající závěrky, ale osobně bych tam dal komplet ten nově dorazivší.


  • 1

#19 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2017 - 21:50:13

Problémy pokračujú, asi budem musieť nechať u odborníka upraviť tubus nového objektívu. Tak ako je, je možné ho použiť len na nekonečne. Potreboval by som ho zúžiť, ten tubus.

Budem musieť navštíviť pána Matunáka. :-(


  • 0

#20 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 3 únor 2017 - 07:45:24

Počkat, tady něco nehraje, už je to zas nesrozumitelné. Tubus nového objektivu? Tys nekupoval jen objektiv, ale rovnou s tubusem? Tubus u první verze není vyměnitelný. Myslíš tedy ostřící „šnek“? To se musely náklady značně a zbytečně vyšplhat. Stačilo koupit samotný objektiv. Zkus to ještě vyfotit.

Pokud to z nějakého důvodu nesedí, máš možnost vyjmout tedy oba členy objektivu a dát je do původní závěrky, jak si původně zamýšlel. Chtělo by to mít v ruce, takhle na dálku je to nepřehledné a nejasné.


  • 0

#21 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 09:16:16

urobím náčrty, aby som ujasnil o čom hovorím. kúpil som kompletný objektív so záverkou. ale asi bol pôvodne na VF možno aj doštičke.. ostriaci mechamizmus mojej kamery je vnútorný.. tubus zadného člena je kónický a tým pádom na 15 m narazí na okraj a nemôžem ostriť dopredu.


  • 0

#22 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 10:33:13

ružová časť tela sa hýbe cca o 8mm v osi.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#23 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 3 únor 2017 - 10:33:28

To je nějak všechno špatně. Na dálku řešit tyhle věci není dobré. Měls to před koupí vyzkoušet. :/ Co dělá na SA single coated zadním členu ta hrana, by mě zajímalo… Podívej se do odkazu co zasílal nimrod, nebo na fotky na webu, 90 mm má zadní člen sice kónický, ale zkosený na konci do roviny rovnoběžné s optickou osou objektivu. Žádný výstupek!

Nějak se nám to dostalo do nepatřičných rovin.

Raději tedy už jediná rada, omlouvám se - dvakrát měřit, jednou řezat se vyplácí.


  • 0

#24 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 11:00:57

ono tých optík až toľko na trhu nie je. vyskúšanie vzhľadom na Britániu neprichádzalo do úvahy. a evidentne aj tá single coated verzia pre technoramu bola linhofom upravovaná.

je mi to jasné, on ten problém je v tom, že už ten kónus ma nepustí. 

v najhoršom prípade, skončí technorama na súčiastky niekde na burze a 1 optika pôjde do homemade 13x18 a druhá tiež na burzu :-(

moja škoda, bude to na dlhé večery.

vďaka za rady. ak sa mi podarí pohnúť budem informovať.


  • 0

#25 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 3 únor 2017 - 11:43:03

To je zaujímavý foťák, ešte som ho nevidel naživo :-) Na obrázku to vyzerá tak, že to má vpredu kónický tubus a v ňom ostriaci posun s otvorom na vkladanie v podstate akéhokoľvek VF objektívu s ohniskom 90 mm (pokiaľ sedí otvor...). Alebo je na tom zaostrovacom člene závierka napevno? To asi nie. Ten, čo bol zakúpený sa nezmestí do valcovej časti toho tubusu...  Čo tak skúsiť iný objektív... Pozeral som svoj objektív MC Grandagon N 90/6,3 v závierke s otvorom Copal 0, jeho zadný člen má najväčší priemer 60 mm a dĺžku cca 30 mm. Má obrazový kruh 336 mm, mal by to pokryť bez problému. Také niečo by sa do toho zázraku vložiť nedalo? Môžeme sa prípadne stretnúť a vyskúšať to, celkom by ma ten foťák zaujímal :-) :-) 


  • 1

#26 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 3 únor 2017 - 11:58:14

Grandagon mi taky napadl, ale pozor! Má o 6,6 mm kratší "konstrukční" ohniskovou délku. :(


  • 0

#27 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 3 únor 2017 - 12:06:19

Grandagon mi taky napadl, ale pozor! Má o 6,6 mm kratší "konstrukční" ohniskovou délku. :(

To asi bude ozaj problém, na VF to je jedno, ale tu asi nie :-)... Pozeral som nejaké informácie o tej kamerke a tam tuším som našiel info, že je to fixfocus kamera. To znamená, že by sa nemalo ostriť, mala by byť nastavená na hyperfokál... Či to je mylná info a v nejakom malom rozsahu sa to dá zaostrovať?


  • 0

#28 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 3 únor 2017 - 12:10:17

Má to normální ostřící mechanizmus/šnek se vzdálenostmi. Na obrázku od Jarocka nahoře je to vidět.


  • 0

#29 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 12:54:25

Nie je to fix focus, má to optiku 90/5,6, ale malo by sa dať ostriť v rozsahu 1,5 m až nekonečno. a mne ten konus bráni na hranici cca 15 m pričom hyperfokálna vzdialenosť v závislosti od clony je už niekde od 3 m di cca 11. a zdvih, alebo posun toho ostrenia je cca 8 mm.

 

inak z iného súdka čo znamená na compure možnosť M X a V?


  • 0

#30 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 14:42:30

To je zaujímavý foťák, ešte som ho nevidel naživo :smile: Na obrázku to vyzerá tak, že to má vpredu kónický tubus a v ňom ostriaci posun s otvorom na vkladanie v podstate akéhokoľvek VF objektívu s ohniskom 90 mm (pokiaľ sedí otvor...). Alebo je na tom zaostrovacom člene závierka napevno? To asi nie. Ten, čo bol zakúpený sa nezmestí do valcovej časti toho tubusu...  Čo tak skúsiť iný objektív... Pozeral som svoj objektív MC Grandagon N 90/6,3 v závierke s otvorom Copal 0, jeho zadný člen má najväčší priemer 60 mm a dĺžku cca 30 mm. Má obrazový kruh 336 mm, mal by to pokryť bez problému. Také niečo by sa do toho zázraku vložiť nedalo? Môžeme sa prípadne stretnúť a vyskúšať to, celkom by ma ten foťák zaujímal :smile: :smile:moja pôvo

moja pôvodná verzia má práve ten ostriaci člen pevne namontovaný na tele a posun je v tom rozsahu 8mm, môžem nastaviť nekonečno, ale nemôžem využiť ostrennie.. Začalo to tým, že som dostal len telo, závierku, ostriaci element a prednú časť objektívu. Pôvodne som prikúpil zadnú časť objektívu s verzie multicoated. Tá má síce správny priemer tubusu, ale kvôli veľkému priemeru ju nedostanem do tela. Teraz som kúpil pôvodnú verziu singlecoated, ktorú tam dostanem. Ale mám problém s ostrením. Tie novšie verzie aparátov, už majú výmenné objektívy na tých tubusoch a menia sa cez dve skrutky. Tu je celok tj ostrenie, záverka a objektív prichytený 4 skrutkami k telu.. a zadný člen brání použitiu ostrenia. dalo by sa s tým žiť, ale snímky by začali byť ostré až od nejakých 5 metrov. Každá rada je drahá. grandangulon by bol asi pred rovinou ostrenia a "dozadu" sa s tým ostrením nedostanem. :-(


  • 0

#31 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 3 únor 2017 - 14:58:46

doopravdy to nafoť, tohle je nějaké divné


  • 0

#32 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 15:38:30

večer, alebo cez víkend, urobím nejaké podrobnejšie detaily aj celky.a pridám, snáď sa nájde niekto, kto bude mať skúsenosť s týmto typom.


  • 0

#33 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 3 únor 2017 - 17:46:13

 

To je zaujímavý foťák, ešte som ho nevidel naživo :smile: Na obrázku to vyzerá tak, že to má vpredu kónický tubus a v ňom ostriaci posun s otvorom na vkladanie v podstate akéhokoľvek VF objektívu s ohniskom 90 mm (pokiaľ sedí otvor...). Alebo je na tom zaostrovacom člene závierka napevno? To asi nie. Ten, čo bol zakúpený sa nezmestí do valcovej časti toho tubusu...  Čo tak skúsiť iný objektív... Pozeral som svoj objektív MC Grandagon N 90/6,3 v závierke s otvorom Copal 0, jeho zadný člen má najväčší priemer 60 mm a dĺžku cca 30 mm. Má obrazový kruh 336 mm, mal by to pokryť bez problému. Také niečo by sa do toho zázraku vložiť nedalo? Môžeme sa prípadne stretnúť a vyskúšať to, celkom by ma ten foťák zaujímal :smile: :smile:moja pôvo

moja pôvodná verzia má práve ten ostriaci člen pevne namontovaný na tele a posun je v tom rozsahu 8mm, môžem nastaviť nekonečno, ale nemôžem využiť ostrennie.. Začalo to tým, že som dostal len telo, závierku, ostriaci element a prednú časť objektívu. Pôvodne som prikúpil zadnú časť objektívu s verzie multicoated. Tá má síce správny priemer tubusu, ale kvôli veľkému priemeru ju nedostanem do tela. Teraz som kúpil pôvodnú verziu singlecoated, ktorú tam dostanem. Ale mám problém s ostrením. Tie novšie verzie aparátov, už majú výmenné objektívy na tých tubusoch a menia sa cez dve skrutky. Tu je celok tj ostrenie, záverka a objektív prichytený 4 skrutkami k telu.. a zadný člen brání použitiu ostrenia. dalo by sa s tým žiť, ale snímky by začali byť ostré až od nejakých 5 metrov. Každá rada je drahá. grandangulon by bol asi pred rovinou ostrenia a "dozadu" sa s tým ostrením nedostanem. :sad:

 

Skúsiul som na tom Grandagone ostrenie a naozaj, posun od 1,5 m do nekonečna je cca 8 mm. Mne sa to zdalo, že je to viac. Takže naozaj by to malo ostriť... Ak je to všetko napevno, tak jediné riešenie asi bude zohnať ten originálny objektív, čo tam patrí... Ešte ma napadla verzia 2, že by to bola skvelá panoramatická dierková komora, napríklad s takýmto dierkovým objektívom :-)

http://skinkpinhole....op/grossformat/


  • 0

#34 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 19:23:10

Dobrý večer,

nafotil som inkriminovaný aparát a na konci je link, kde sa obrázky dajú pozrieť, prípadne stiahnuť. 

inak na doplnenie, ostriaci prvok a závierka sú spolu, je to možné rozobrať, ale netrúfol som si do verzie s výmenou závierky.

závierka je synchro-compur.

1. čelná fotka s typom objektívu, originál, predný diel so spúšťou a ostrením ako som ho dostal

ďalej sú 2 snímky ktoré ukazujú rozsah ostrenia na nekonečne a 1,5 m,

potom vnútro aparátu, z ostrosťou na nekonečne a 1,5 m,

vložený nový zadný člen na nekonečne

komplet objektív singlecoated, objektív, kde je vzadu veľký člen multicoated - ten má tvar tubusu, aký by som potreboval

rozdiel v priemeroch zadných členov

prítlačná doštička

ak ešte niečo môže, doplniť, doplním

ďakujem

 

https://www.dropbox....M-VrcNs4Na?dl=0


  • 0

#35 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 3 únor 2017 - 19:58:47

je evidentní, že se v něm někdo nehezky hrabal. tudíž bych se hrabal dále a vyšrouboval ty stříbrné šrouby, čímž by se měl dostat ven helicoid s objektivem. pak by bylo lépe vidět, že tam klasický zadní člen ze single coated nejde kvuli průměru. osobně pochybuji, že by linhof operaval s nestandardním zadním členem, ale občas kraviny vymýšlel...


  • 0

#36 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 20:08:29

skúsim to vybrať a urobiť fotku, možno to znalým vysvetlí viac a oni to budú vedieť vysvetliť mne neznalému :D


  • 0

#37 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 20:21:11

tu je link na vybratý objektív zatočený do ostriaceho člena

https://www.dropbox....201557.jpg?dl=0


  • 0

#38 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 3 únor 2017 - 20:35:19

to jsem z toho jelen... napadá mi snad jen najít někoho ve světě, kdo ji má, a toho se zeptat, zda-li by záhadu neobjasnil, popřípadě napsat do linhofu


  • 1

#39 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 20:53:30

Inak, niekde som stratil príspevok, prípadne som ho zabudol odoslať, pomocou clony môžem pracovať s hĺbkou ostrosti o cca 10m na 5,6 po 1,2m na 45. skôr mi vadí, že sa nemôžem s hĺbkou ostrosti hrať.

inak priemer tubusu na rovine, kde sa pripája k telu je 64 mm horný okraj má 70mm výška od roviny po horný okraj je cca 16 mm a výška toho valca je 12 mm

prinajhoršom napíšem do linhofu, snéď po 40 rokoch už tú informáciu nebudú príliš tajiť.


  • 0

#40 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 3 únor 2017 - 21:19:38

Jarocku,zrovna ti to chci napsat. Obrať se na Linhof, sice jim trvá než odpoví, ale jsou vstřícní.
  • 0

#41 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2017 - 21:22:52

Ďakujem, keby niekto mal rozumný nápad, bude vítaný. Inak napíšem výrobcovi, snáď nejako pomôže a uvidíme čo sa potom bude dať urobiť.

Pekný večer dámy a páni, 


  • 0

#42 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 4 únor 2017 - 09:27:32

Dobrý den, postupoval bych takto:

- je ostřící mechanismus (helicoid) v pořádku, nesložil ho někdo špatně po demontáži? (snadno to lze ověřit tak, že to smontujete s tím novým objektivem a nastavíte zaostření na nekonečno, otevřete závěrku a zkontrolujete ostrost něčeho vzdáleného na matnici, kterou si položíte na kolejnice vedení filmu)

 

Pokud ano, tak

- je nový objektiv v pořádku, hlavně - jsou oba členy z téhož objektivu - na "trhu", zejména na e-bay, se nabízí mnoho různých paskvilů seskládaných z více původních objektivů, roztmelených, plesnivých, neúplných apod.. Někdy tam kolují dlouho, levně, opakovaně. Zadní člen občas nese část v.č. z předního členu.

- má nový objektiv kvalitní kresbu (zkušební snímek na VF přístroji)

- nikdy bych neskládal objektiv z různých členů (i téhož typu objektivu) a snažil bych se zachovat i původní závěrku (pokud možno) - výrobci pasují vše (obvykle) přesně dohromady, optimalizují originály zaškrabáváním, popř. vkládáním tenkých planžetových podložek (typicky objektivy Schneider s gravírovaným LINHOF)

- je Váš přední člen nového objektivu identický s předním členem originálu (jaká jsou výrobní č.?) - podle předního členu se dá objektiv přesně identifikovat, je otázkou, zda Vám pomůže Lihhof či SCHNEIDER OPTICS - nebude to jednoduchá komunikace (s LINHOF jsem už něco řešil)

Pokud něco nesedí, měl by jít objektiv vrátit, tedy pokud je z e-baye a z Británie.

Přístroj si zaslouží seskládání z originálních komponentů, každá jiná cesta je složitá a špatná. Je potřeba trpělivost a pečlivost.

Přeji Vám úspěšné zakončení problému. 

Musím dodat, že tento konkrétní objektiv neznám, používám, vracel jsem  a opravoval jsem řadu podobných (např. horší 90/8)


  • 2

#43 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 4 únor 2017 - 15:56:55

Pozeral som tie fotografie a pridám pár technických úvah:

- podľa snímku dovnútra helicoidu sa zdá, že závierka je v objektíve upevnená normálne v otvore pomocou prevlečnej matice (teda tak, ako je bežné u všetkých VF objektívov).

- podľa údajov o SuperAngulonoch majú všetky f90 priemer Copal 0. Z toho som si odvodil, že priemer vnútra helicoidu je cca 68 mm a teda tam vojde len objektív, ktorý má priemer zadného členu menší.

- pozeral som nejaké katalógy a moderný SuperAngulon 5,6/90 má priemer zadného členu 86 mm, takže tam stopro nevojde

- mám doma starší (asi singlecoated) SuperAngulon 8,0/90 a ten má priemer zadného členu len 57 mm, teda by do toho helicoidu vošiel. Má aj dostatočný kruh na 5x7 - 216 mm

 

Patrí tam naozaj SuperAngulon 5,6/90? Je pravdou, že na všetkých novších modeloch je naozaj SA 5,6/90, ale bol aj na tomto?

 

Keďže nie som veľký odborník na VF objektívy, chcem sa aj ja na niečo opýtať - mám doma sadu VF objektívov, ale sú bez závierky (boli určené na SINAR Norma), zadný a predný člen sú zaskrutkované do niečoho, rozmerom približne rovnakého ako býva závierka, ale obsahuje to len clonu. Sú VF závierky nejak normalizované? Vyrábalo ich len pár špecializovaných výrobcov pre všetkých výrobcov objektívov, pripadá mi logické, ak by boli zjednotené ich rozmery a závity. Dali by sa tieto objektívy osadiť do nejakých funkčných závierok a fungovalo by to? Neviem ich využiť a je ich škoda... Ďakujem...


  • 0

#44 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 4 únor 2017 - 17:20:58

Som to poštudoval na internete a skúsim si odpovedať sám - závierky pre daný otvor objektívovej doštičky sú rovnaké. Našiel som stránku http://www.skgrimes..../standardcopals, kde ponúkajú nové závierky copal, tu uvádzajú aj ich technické dáta - rozmery a výkresy. Overil som to aj na svojich objektívoch - do závierky z Grandagonu 90 mm sa dajú zaskrutkovať obidva členy SuperAngulonu 8/90. Funkčne som to neskúšal, ale verím, že by to kreslilo obrázky normálne a ostro. Vzhľadom na to, že majú rovnakú ohniskovú vzdialenosť, asi by sedeli aj hodnoty clonového otvoru.

Pre iné ohnisko by clonové čísla nesedeli, to sa ale podľa tej stránky rieši výmenou pliešku s škálou clonových hodnôt - naozaj je aj na tej mojej závierke tento pliešok výmenný.

Vyzerá, že tá sada objektívov by sa do závierok osadiť dala, ostáva jediný problém - cena :-) :-) Za novú závierku pýtajú na tej stránke 430 - 1200 dolárov :-) :-) 


  • 0

#45 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2017 - 18:20:10

Skúsim odpovedať všetkým naraz:

to dodoxbb:

použitý objektív na tom tele bol super angulon 90/5,6 pôvodná verzia single coated. Ja len neviem zistiť, či nebol zadný diel pre technoramu špeciálne upravovaný, Do tvaru ako je na verzii multicoated, tj tenší driek a až potom konické rozšírenie. Moja verzia single coated objektívu sa rozširuje rovnomerne a nemôžem použiť helicoid. Oba objektívy sú so závierkou synchro compur 0. Priemery, závity mi sedia presne. 

to heliar:

Ten novokúpený objektív je z hľadiska optických vlastností v poriadku. Prekontroloval som ostrosť na nekonečne cez matnicu, prichytenú páskou k filmovej dráhe pomocou tlačiarenskej lupy a obrázok je ostrý, 

Ten multicoated člen, bol omyl z mojej strany, v tom čase som nevedel, že objektív bol v 3 verziách, myslel som, že len v dvoch multicoated a XL.

Určite aj ja mám snahu, dostať to dokopy s pôvodnými prvkami a skladať objektív by som nerád. Maximálne vymenil na helicoide závierku, tá novšia sa mi zdá v lepšom stave. Čistá, hladký chod a aj časy sa zdajú presné.

Na tej pôvodnej B trochu drhne.

Samotné nastavenie nechám skôr na mechanika, ktorý sa v danej oblasti dobre vyzná.

Skúsim komunikáciu z Linhofom, zatiaľ som totiž nenašiel nikoho, kto by tú pôvodnú verziu kamery mal.

 

Už predtým som písal, že použiť sa to dá, ale ak by to šlo aj preostrovať a pracovať trochu z hĺbkou ostrosti bol by som radšej.


  • 0

#46 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 4 únor 2017 - 18:20:59

podle popisu na helicoidu tam f/5,6 patří

ohledně závěrek. je levnější kupovat objektivy po smrti se závěrkou, než samostatný závěrky. dnešní standard sedí minimálně na copaly a compury. u compuru počínaje rimset řadou, dial set měla jisté odlišnosti. americké závěrky měly převážně jiný standard, compound tuším že také


  • 0

#47 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2017 - 22:13:59

Ešte som dospel k poznaniu, že problém môže spôsobovať aj zle zmontovaný helicoid.
  • 0

#48 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 6 únor 2017 - 08:55:44

Ešte som dospel k poznaniu, že problém môže spôsobovať aj zle zmontovaný helicoid.

To je důvod, proč jsem Vás naváděl ke kontrole zaostření při nekonečnu. Do soustavy závěrky s helicoidem někdo zjevně zasahoval. Vlastní helicoid je vícechodý závit, který lze po demontáži (např. po mazání) sestavit mnoha špatnými a jedním dobrým způsobem. Navíc bude mít nastavitelný doraz. Pokud by však byl sestavený špatně, nesedělo by zaostření na nekonečno.


  • 1

#49 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 6 únor 2017 - 13:35:00

Vďaka, práve že nekonečno sedí. Ale čakám na vyjadrenie od Linhofu, či nový objektív ktorý som kúpil, je vôbec možné namontovať na stávajúci systém. Takže chvíľu budem čakat.


  • 0

#50 Jarock

Jarock

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2017 - 13:41:41

Linhof dosť rýchlo reagoval, potrebujú fotky kamery z predu a vnútra. Tak pravdepodobne aj v základe robili viacero modelov.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních